koczanska koczanska komentáře u knih

Vypravěč Vypravěč Dave Grohl

Knihu jsem si fakt užila. Mám ráda Foo Fighters a mám ráda i Nirvanu. Kdo čekáte peprné vyprávění o Kurtovi nebo dění v Nirvaně, nebuďte zhrzení, že tam toho moc není. Nakonec tohle hodnotím jako jedno velké pozitivum. Ví se o tom, že ke konci už vztahy ve skupině měly hodně daleko k ideálním. Podle mého z úcty právě ke Kurtovi tam tato pasáž byla zmíněna v pár větách. Moje doporučení je: čtěte knížku se sluchátky na uších a pouštějte si zmíněné skladby v knížce. Hned pak to čtení bude mít jiné grády. :)

06.01.2024 5 z 5

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Když jsem knihu začala číst, hned mi bylo jasné, proč mě Rozmarné léto na střední škole jako povinná četba úplně minulo. Říkala jsem si, že to bychom chtěli po pubertálních středoškolácích trochu moc. Po přečtení už na to koukám trošku jinak. Když už přivyknete poetismu, ve kterém je kniha psaná, přijde vám celý příběh a vlastně i ta podoba českého jazyka doopravdy rozverná až dalo by se říci rozmarná. :)
Mimo jiné jsem si část knihy pustila k práci jako rozhlasovou hru s R. Hrušínským v roli Antonína a skvěle namluveno. Jen doporučuji.

25.09.2018 4 z 5

Grey Grey E. L. James (p)

Koho neoslovila trilogie Padesát odstínů šedi, ten těžko může čekat, že ho kniha pobaví. Dočítala jsem pouze z "povinnosti". Šanci jsem tomu ale dala. :-)
Pokud bych měla opakovat pár názorů kolegů čtenářů, zaplať pánbuh, že Christian nemá vnitřní svědomí (nebo co to vůbec u té Any je) a neustále neskáče salta apod. I tak jsou tam dokola jedny a ty samé fráze. Každopádně takhle se hezky snadno vydělávají penízky. Opsat již napsanou knížku a jen něco poupravit.

11.03.2016 odpad!

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

V září vedu dítě do školky. Doufám, že nebude školní rok probíhat jako v knížce. Každopádně na školních akcích ani před nimi nepít. :-)
Vzhledem k tomu, že seriálová verze knížky měla dost velký ohlas, nešlo nevědět čeho se knížka bude týkat a jaký děj to asi bude mít. I přes to se mi knížka četla moc dobře a pěkne to "šlapalo". Během knížky už jsem si hledala kdo koho hraje a musím říct, že herečky vybrali hodně dobře. Přesně mi zapadaly podle charakteru postav.

27.08.2018 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Ať si kdo chce co chce o "hápéčku" říká, ale je to prostě skvěle napsaná knížka pro děti. Myslím si, že na to se dost často zapomíná a pak lidé od knížky očekávají bůh ví co. Dětská knížka nemusí mít sáhodlouze popsané postavy, děje a prostředí, ve kterém se děj odehrává. Naopak jistá naivita děje a postav je svým způsobem vítána. V posledním díle tuto naivitu už moc nenajdete. :)
Byť s osobními názory paní Rowlingové dost často nesouhlasím, musím před ní smeknout pomyslný klobouček. Spisovatelka je to skvělá.
Kdo chce začít číst knihy v originále určitě ocení jednoduchost jazyka, ve kterém je kniha psaná. S touhle angličtinou jsem vážně problém neměla. :)

21.08.2018 5 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Tak jsem se rozhodla, že si domů pořídíme agregát. :-) Teď vážně: myšlenka dobrá, četlo se mi to dobře, ale občas mi děj přišel přitažený za vlasy (hlavně v té druhé polovině knihy). Celkově musím hodnotit kladně.

12.07.2018 4 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

O autorovi jsem samozřejmě slyšela, ale nic od něj nečetla. Pak jsem byla na návštěvě u kamarádky a ptám se jí, co čte a jaký to je. Prý, že si ji mám určitě přečíst a nic k tomu. Nevěděla jsem, co mám čekat (styl, příběh, apod.) Začala jsem číst a říkám si: Panebože, no to je ujetá knížka. A když jsem jí dočetla, tak jsem vlastně zjistila, že se mi ta ujetá knížka hrozně líbila. :)

04.03.2018 4 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Jedním slovem geniální. Tuhle knížku jsem poprvé četla jako malá cca tak čtvrtá třída, teď jsem jí četla ve svých 30 letech znovu synovi a zase jsem jí hltala a četla zvědavě dál a dál. :-) Takže příště třeba u vnoučete. :-)

03.10.2016

Babička Babička Božena Němcová

Nevím do jaké míry téhle knížce "ublížilo" zařazení do povinné literatury :) a taky si nejsem zcela jistá, jestli moje hodnocení není ovlivněno tolika superlativy, které na knížku pějí všichni učitelé češtiny na základních školách nebo i na těch středních. Každopádně na čtení Babičky nemám až tak záporné vzpomínky, jak by se od povinné literatury dalo čekat. Ruku na srdce, normálně bych si jí asi nepřečetla.

10.11.2015 4 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Je pravda, že hlavní zápletka byla tak trochu předvídatelná. Přeci jen už se v tomto žánru napsalo mnoho knih. Nicméně vůbec mi to nevadilo. Knížka je dobře napsaná, nenudila jsem se. Takový odpočinkovější kousek. A navíc jsem za naši smrtelnost začala být docela i ráda (a to jsem to četla v nemocnici při čekání na operaci). :)

05.03.2023

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Pro citlivé jedince nedoporučuji. Když si člověk vezme současný stav společnosti (covid, napětí na východě apod.) není mu z toho úplně do tance a k tomu navíc se ještě za dlouhých zimních večerů pohroužit do atmosféry temného a tajemného moskevského metra....Už to cítíte taky? :)
Ke knize mám jen menší technickou poznámku - chyběla mi mapka tras. Nakonec jsem si vygooglila tu, co je k PC hře, ale bylo fajn si jen zalistovat dopředu a trochu se zorientovat. Kniha má ve svém žánru velmi dobrá hodnocení. Já hodnotím také vysoko. Ne úplně nejvýš, ale vysoko. :) U mě kniha splnila to, co jsem od postkatastrofické knihy čekala - skvělá atmosféra, napětí, sem tam nějaká příšerka a děj taky dobrý, byť se to někdy na můj vkus až moc táhlo.

12.01.2022 4 z 5

Stínadla se bouří Stínadla se bouří Jaroslav Foglar

Nikdy jsem nechodila do skauta a nikdy jsem nečetla Foglarovky....až nedávno jsem sáhla po Stínadelské trilogii a ouhaaaa, ono je to dobré. Už asi chápu ty malé kluky a holky, co to hltali, hltají a určitě hltat budou.

16.03.2019 5 z 5

Několikrát to tu už zaznělo - Forrest Gump. Ale svůj účel to splnilo. Chtěla jsem něco pro zasmání a tak jsem se smála. :)

28.02.2019 3 z 5

Šéf Šéf Vi Keeland

Tak zas na mě přišla chvíle sáhnout po nějaké knize, u které nemusíte přemýšlet. Zvolila jsem dobře. Na těchto knížkách defacto není co komentovat. Hlavní mužská postava má vždy víceméně stejný charakter, hlavní ženská postava také. Od začátku do konce víte, co bude následovat: seznámení, "jiskření", které posléze přechází v poměr dvou hlavních postav, zásadní neshoda či rozkol a následné uvědomění si, že jedna postava tu druhou vehementně miluje a nemůže bez ní žít a samozřejmě na závěr očekávané šťastné opětovné shledání a happy end. Nemá smysl to hanit a nadávat tomuto žánru do braku apod. Současně ve srovnání s jinou, z mého pohledu, kvalitnější literaturou nemohu hodnotit "plnou palbou". To si nechávám pro něco, co mě doopravdy chytne za srdce. Knihy totoho typu to fakt ale nejsou. :)

24.09.2018 2 z 5

Polibek v New Yorku Polibek v New Yorku Catherine Rider

Asi jsem na tuhle knížku až moc stará. :) Přišla mi taková...no ano, luciefeix, dětská...to je asi to správné slovo. Ale ruku na srdce, hlavní hrdince je 17, tak na to má nárok. :)

26.06.2018 2 z 5

Knížku jsem si přečetla až s odstupem času, takže bez jakéhokoli vlivu PR a fanouškovských emoci (dá-li se to vůbec shrnout do téhle bubliny). S formou scénáře jsem neměla problém a ani s dějem. Stal se ze mě rodič, takže jsem na ten začátek koukala už trochu jinak, než jiní níže uvedení kritici. Chápu, že v 18 apod. by mě asi taky nudil.
Každopádně bez jakéhokoli zaváhání tomu dávám 4 hvězdy - snadno se to četlo, osobně mě to nenudilo a jak už to u pokračování bývá, překvapilo, že to není úplný propadák.
Jediný zápor je snad rozhodující bitva se zlem, která je dost krátká, hned se vše vyřeší a jdeme domů. Tam se z toho dalo vyždímat mnohem mnohem víc.

25.01.2018 4 z 5

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Ve svých třiceti jsem udělala neuvěřitelný objev. Ten Foglar s jeho Rychlými šípy je neuvěřitelně čtivý a napínavý. A já jako malá četla dívčí romány - nuda. Jak se říká: pozdě, ale přeci.

10.11.2016 5 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Ale že nás Robert napínal až do konce, co? Jsem ráda, že knížka splnila to, co jsem od ní očekávala. Musím hodnotit jen kladně.

11.07.2016 5 z 5

Maus – Souborné vydání Maus – Souborné vydání Art Spiegelman

Tak z tohohle komiksu jsem opravdu nadšená. Je to svým způsobem dost blbý říct o komiksu, který vypráví o holocaustu, ale doopravdy klobouk dolů.

04.03.2016 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Knížku jsem četla v angličtině a pro ne zcela zdatné angličtináře (resp. angličtinářky) je to určitě zkousnutelná knížka. Kromě slovíček jistých partií lidského těla a sloves popisujících různé sexuální praktiky se toho moc ale nepřiučíte. Knížka je doopravdy psaná v hodně jednoduché angličtině. Což předpokládám bude platit i o českém překladu. Ale kdo chce něco lechtivého, odpočinkového a bezmyšlenkovitého, tak proč ne? :)

07.11.2015 1 z 5