Knižní střípky Knižní střípky komentáře u knih

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Druhý díl Šikmého kostela je hodně obsáhlý, nabitý historickými událostmi, které jsou neodmyslitelně spjaty s tímto regionem, ale potažmo i s celou naší zemí. Chtěla jsem si knihu šetřit, chtěla jsem s ní být co nejdéle, ale nešlo to. Vzbudila ve mně tolik emocí - radost, bolest, vztek i beznaděj nad krutou nesmyslností mnohého, co se v minulosti událo. Kéž by se jednou konečně lidstvo poučilo z chyb minulosti. Nemohu jinak, než upřímně a ze srdce poděkovat paní Karin Lednické za to, že napsala tuto kroniku ztraceného města, díky které se čtenáři ze všech koutů naší země dozvědí, jak se žilo v tomto našem regionu rázovitém.

21.01.2021 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Poslech audioknihy

Už jsem to jednou psala u jiného dílu, ale já vnímám tuto sérii spíše jako psychologické příběhy s detektivní zápletkou, protože autorka opravdu velice pečlivě nechává čtenáře nahlédnout do pozadí a podhoubí a mezilidských vztahů. Teprve poté přichází na řadu detektivní linka. Ale to je čistě a pouze mé soukromé zařazení. A já si přesně tento koncept vychutnávala u každého z dílů.
Když bych měla shrnout tyto tři poslední díly nějak v globálu, nemohu jinak než hodnotit plným počtem hvězd. Málokdy čtu/poslouchám díly v rámci jedné série za sebou, většinou to vždy prokládám něčím jiným, tady jsem pokaždé hned letěla na další díl. Což si myslím, že je to nejlepší doporučení ze všech.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky

16.08.2021 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Poslech audioknihy

Knihy paní Körnerové mě provází mým čtenářským životem již bezmála 20 let. Mám od ní doma vše a spoustu knih jsem četla opakovaně. Jednou z těchto srdcovek je právě i HEŘMÁNKOVÉ ÚDOLÍ. Tentokráte jsem se rozhodla vrátit se do tohoto úžasného příběhu v podobě poslechu audioknihy. Namluvila ji svým nádherným hlasem herečka Simona Postlerová a já jí tímto děkuji za úžasný zážitek. Tento nádherný příběh svým hlasem ještě více povznesla.

03.09.2021 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Autorka mi opět dokázala, že umí napsat výborný příběh, dokáže perfektně zachytit charaktery a pohnutky postav. Atmosféra této knihy mě pohltila od prvních stránek, úplně jsem cítila tu hutnou a svíravou atmosféru, která v Jelení Hoře panovala.

23.08.2021 5 z 5

Pamatuj na smrt Pamatuj na smrt Aleš Novotný

Sourozenci Martin a Adam vyrůstali od útlého dětství u prarodičů v Praze. Matka zemřela a otec s nimi prostě nebyl. Nyní ovšem se již stárnoucí prarodiče nemohou o chlapce starat, a tak se stěhují na maloměsto ke svému otci, který pracuje na místní kriminálce. Po mnoha letech si stanou tváří v tvář. Co si budeme povídat, přesídlení chlapců rozhodně neproběhne v poklidu, oba dva jsou plní zlosti na tátu, který se v jejich očích o ně celá léta nestaral a nyní by si chtěl hrát na otce roku. Puberta, složité rodinné vztahy – to vše je koktejl, který si říká o spoustu průšvihů. Každopádně situace je daná a všichni tři se s ní musí nějak poprat a najít si k sobě cestu. Sotva se jakž takž začlení do nového kolektivu, městečkem otřese nález těla mrtvé dívky, která se již dva roky pohřešuje. A další vražda mladistvého na sebe nenechá dlouho čekat. Město sevře strach. Všem totiž velmi brzo dojde, že vrah musí být někdo, koho všichni znají…..

Přiznám se rovnou, že mě nijak nelákal young adult thriller, přeci jen jsem již starší ročník, ovšem když mi má maminka volala, jestli jsem knihu již četla a že si ji musím okamžitě přečíst, začala jsem být velmi zvědavá, přeorala jsem své čtecí plány a do knihy se pustila hned. A musím říci, že jsem, nadšená. Když vezmu v úvahu, že se jedná o autorovu první knihu, nemohu nic jiného než chválit. Byl to skvělý čtenářský zážitek.

Sice jsou hlavními hrdiny děti ze střední školy, ale kniha rozhodně osloví a zaujme i ty dříve narozené. Pro mě toto prostředí bylo velmi osvěžující a ráda jsem nahlédla do mysli současných teenegerů, do toho jak tráví svůj volný čas, jak žijí, jak uvažují…..Pro mě coby matku to byl mnohdy náhled dosti znepokojující (alkohol, cigarety, bujaré večírky apod.), ale rozhodně obohacující. A na to, že se jedná o knihu pro mladé, musím ještě vyzdvihnout autorovu skvělou slovní zásobu, jazyk, kterým je tento příběh vyprávěn je místy tak krásně poetický, až jsem byla opravdu okouzlena. Na straně druhé mluva mladých hrdinů byla také velmi věrohodná, nijak vyumělkovaná. Jsem opravdu velmi spokojena a knihu rozhodně doporučuji.

09.02.2020 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Jsem již poněkud starší ročník, takže období před rokem 89 si pamatuji. Připadá mi, že v poslední době čím dál tím více lidí nostalgicky vzpomíná na období komunismu, a proto jsem moc ráda, že nám autorka připomněla, jaké to bylo a jaké by to být mohlo, snad to byl i její záměr. Při čtení této knihy mi vůbec nebylo lehko na duši, to snad ani nejde. Myslím si, že kniha osloví spíše nás starší ročníky, které období totality opravdu zažily, nicméně mladším čtenářům by zase mohla ukázat, jak se nám tehdy žilo a mohla by jim pomoci uvědomit si, že svoboda není samozřejmost. Važme si toho, co máme, nebuďme lhostejní a nezapomínejme.

05.05.2021 4 z 5

Třpytící se město Třpytící se město Lenka Bandurová

Víte co? Mně se to líbilo. Byla to taková hezká pohádka, svět, který autorka vymyslela byl velmi poutavý, obdivuji její fantazii. Detailní popisy scenérií, oblečení a dalších věcí mi vůbec nevadily, naopak mě ještě více vtáhly do děje. Ale nenechte se mýlit, bylo to místy i hodně drsné, prostě tam bylo od všeho něco. Teprve po opuštění rodné Sluneční vesnice je Lea nucena dospět, je vržena rovnýma nohama do kruté reality. Thomas je prostě chlap každým coulem, toho jsem doslova žrala. Já sama za sebe jsem spokojená a tento svůj výlet do, pro mě netradičního žánru, hodnotím velmi pozitivně a rozhodně mohu knihu doporučit.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky

09.11.2020 4 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

O obsahu je zbytečné se rozepisovat, myslím si, že Saturnina zná každý. Poprvé jsem ji četla ještě na základce a od té doby snad milionkrát. Pro mě je to poklad. Kniha, která mi vždy zlepší náladu, i když ji znám v podstatě již nazpaměť, ale to vůbec nevadí.

Panu Jirotkovi se povedlo napsat skvost, za který mu budu do konce svého života vděčná. Všechny postavy mi přirostly za ty roky, co knihu opakovaně čtu, k srdci. A u tohoto dílka se mimořádně povedlo i filmové zpracování, které je rovněž úžasné.

25.04.2020 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Tak toto bolelo, setsakra bolelo. Opět musím paní Petře Dvořákové vyseknout hlubokou poklonu za další z jejích knih. Zase dokázala svým úsporným jazykem vyjádřit podstatu věci naprosto perfektně.

Bez příkras a zbytečného patosu nám zde představuje obyčejnou současnou rodinu, která navenek musí působit naprosto spořádaně. Ovšem vevnitř, když za nimi zapadnou dveře, je vše špatně. Zatímco jedna z dcer je na piedestalu, druhá je úplně vespod žebříčku rodičovské lásky. Jak se může matka chovat tak rozdílně ke svým dětem? To nikdy nepochopím. Když jsem četla pasáže z pohledu matky, chtěla jsem s ní zatřást, ať se proboha vzpamatuje. Když jsem četla pasáže z pohledu Barušky, draly se mi slzy do očí a chtěla jsem ji obejmout. O otci se ani vyjadřovat nebudu....

VRÁNY jsou další z knih, které jsou sice malé svým počtem stran, o to větší a silnější příběh v sobě skrývají. Děkuji za ně.

05.02.2020 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Pro mě to byl úžasný výlet do minulosti našeho kraje, do kraje, který je mému srdci blízký, a právě asi i díky tomu jsem z knihy tak moc nadšená. I můj praděda a prapraděda fárali, žili v hornických koloniích, pocházeli ze spousty dětí a je možné, téměř vlastně jisté, že žili hodně podobný život.

01.01.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Paní Mornštajnová opět dokázala, že umí po čertech dobře psát. Ale ona to vlastně ani nemusí dokazovat, my to již dávno víme. Je asi zbytečné nějak komentovat děj, protože již vše bylo řečeno. Chci tedy aspoň poděkovat autorce za další skvělou knihu. Děkuji Vám.

29.12.2017 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Už ani nevím, kolikrát jsem MALÉHO PRINCE četla. Poprvé jako dítě, tehdy jsem však ještě ani zdaleka nedokázala ocenit to vše, co kniha čtenáři předává. V průběhu celého svého dosavadního života jsem se k němu mnohokráte vrátila. Zamilovaly si ho i mé děti.

Toto je skutečně nadčasový příběh, který má obrovský přesah, byť dějově je v podstatě velice jednoduchý.

Tentokrát jsem si MALÉHO PRINCE užila v nádherném velkoformátovém trojrozměrném vydání a bylo mi s ním zase hezky.

10.02.2024 5 z 5

Buď jako řeka Buď jako řeka Shelley Read

BUĎ JAKO ŘEKA mě přitahovala jako magnet. Věděla jsem, že jí neodolám. Přála jsem si, abych nelitovala. Nelituji.

Dejte Victorii šanci, poznejte její srdceryvný a bolavý příběh, budete odměněni nádherným zážitkem a poznáním, co znamená - buď jako řeka.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižních střípků.

13.09.2023 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

MYŠLENKY ZA VOLANTEM jsou souborem fejetonů a sloupků pana Ebena, které vycházely v letech 2014 až 2020. Jelikož mám moc ráda autorův hlas a přednes, vybrala jsem si ke čtení formu audioknihy, kterou si on sám namluvil. Jeho jemný a inteligentní humor se vinul celou knihou a moc se mi líbilo, jak krásně a s citem mluvil o své ženě Markétě. Vtipně glosoval současné problémy a u některých fejetonů jsem se smála nahlas a u toho zbytku jsem měla v podstatě po celou dobu poslechu aspoň úsměv na rtech. Pokud stejně jako já máte rádi pana Ebena a potřebujete něco milého, co Vás povzbudí a zklidní, mohu tuto sbírku fejetonů doporučit a v tomto případě se rozhodně přimlouvám za čtení ušima.

Bylo to skvělé a škoda, že to nebylo delší. I když dávám přednost klasickým románům tady mi vůbec nevadilo, že to byly krátké fejetony. Pan Eben ke mě promlouval svým podmanivým hlasem a mně bylo krásně.

10.03.2021 5 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Musím říci, že jsem moc spokojená. Potěšilo mě opětovné setkání s Erikou, Petersonem, Mossovou. A všichni jsou pořád stejní, jako bych je opustila teprve před pár dny. Případ samotný byl přesně tak akorát dobře zašmodrchaný, že jsem se nenudila ani minutu. A mám radost i z posunu u Eriky, v minulosti byly díly, kdy mi z ní bylo fakt smutno, přála jsem jí trochu štěstí v životě... Nu, třeba se konečně blýská na lepší časy.

05.11.2022 5 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

K ději vám nebudu nic říkat, protože je to 6.díl, a taky proto, že název vystihuje děj naprosto přesně, prostě Kostku zachvátí vlna lásky ze všech možných stran. Ovšem pozor, nebude se týkat pouze Marie, jak by bylo nasnadě díky předchozímu dílu, ale i mnoha dalších velmi nepravděpodobných objektů.
Smála jsem se opravdu hodně, bylo mi při čtení božsky. Nemám co vytknout.

Do této série jsem se zamilovala již před 10 lety, vracím se k ní pravidelně, odpustila jsem autorovi i ten poněkud slabší 4.díl, je to takové moje antidepresivum. ARISTOKRATKY se již neodmyslitelně zařadily ke knihám, ke kterým se vracím, když potřebuji vypnout a pobavit se. Opravdu nijak mě nepohoršuje ten mnohdy přisprostlý humor, sorry, ale fakt ne, miluji tuto sérii se vším všudy.

18.10.2022 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Bylo to opravdu neskutečné, neuvěřitelné a přitom se to opravdu děje. Je to již pár dní, co jsem knihu dočetla a pořád na ni myslím... A asi ji z hlavy jen tak nedostanu..

04.08.2021 5 z 5

Až na kost Až na kost Ellison Cooper

Tato série mě neskutečně baví již od prvního dílu a i když jednička i dvojka byly skvělé, tak trojka je ještě 1000x lepší. Neskutečně čtivé, od prvních stránek to nabralo vražedné tempo a jelo až do konce. A opět jsem se setkala se svými oblíbenými hrdiny Sayer, Ezrou, Holtovou, Tinem s Vesperem, Maxem s Konou (VESPER a KONA - jsou úžasní hafani) a nesmím zapomínat ani na psychopata 037, jehož mozek naše hlavní hrdinka studuje a stal se, byť z toho rozhodně není moc nadšená, nedílnou součástí jejího života. Někteří této sérii vyčítají překombinovanost, mě to tak nepřijde, já mám tyto spletité thrillery moc ráda, přiková mě to ke knize a nemyslím na nic jiného.

13.05.2021 5 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

S Jojo mám trochu komplikovanější vztah, někdy je pro mě její kniha naprosto skvělá a jindy se spolu nesetkáme. Tentokrát jsme se setkaly na milion procent.

Tento historický román založený na skutečných událostech pojednává o silných ženských hrdinkách, které ve 30. letech minulého století v zapadlém koutu Apalačských hor rozvážely na koních knihy do odlehlých obydlí. Spíše než s povzbuzením od místní honorace se setkávaly s odsudky, nepochopením, rasovou diskriminací a spoustou dalších předsudků. Naštěstí se nevzdaly a šly si dál za svým cílem. Bylo to pro mě nádherné setkání plné lásky ke knihám, obrovské statečnosti a silné ženské soudržnosti a přátelství. Samozřejmě, napsala to Jojo, takže romantika tam nechybí, ale vůbec mi to nevadilo. Je to moc krásně napsané a já se do příběhu opravdu zamilovala.

10.02.2021 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Od Shari Lapeny jsem četla vše a JEDEN Z NÁS je pro mě nejlepší. To, že autorka se vyžívá v nečekaných zvratech, otáčkách o 180 stupňů, spletitých vztahových propletencích, to vím již dávno. Ale tady se teda vyřádila a dopadlo to na výbornou.

Pojďme navštívit poklidné newyorské předměstí, kde žije vyšší střední třída. Krásné domy, lukrativní pracovní posty, dobré školy pro potomky, prostě americký sen se vším všudy. Mohlo by se v této úžasné čtvrti vůbec stát něco zlého? Mohlo a taky stane. Do některých domů přijde anonymní dopis s omluvou matky, jejíž syn se vloupal do místních domů, pohrál si s počítačem a zase zmizel. A pak je nalezeno v jezeře auto a v něm tělo Amandy, jejíž manžel Robert Pierce před 14 dny nahlásil její zmizení. Dle stavu mrtvoly je jasné, že žena zemřela násilnou smrtí, a tak se rozbíhá vyšetřování, které vedou detektivové Webb a Moenová, kteří se mimochodem skvělé doplňují, líbili se mi, upřímně asi nejvíce ze všech protagonistů. Toto je základní osada příběhu.Po tom, co policie začne obcházet všechny sousedy a klást otázky, nestačí se divit, co vše začne vyplouvat na povrch. V okamžiku, když už si myslíte, že víte, záhy zjistíte, že nevíte zase nic.

Kniha mě neskutečně bavila, užila jsem si ji od první do poslední stránky, těžko se mi od ní odcházelo. Vše se tak úžasně zamotá, ale nakonec to autorka rozmotá a Vy si jen řeknete, no jasně, že mě to nenapadlo.

08.05.2020 5 z 5