Knizectvi Knizectvi komentáře u knih

Lubošova celkem fajn knížka Lubošova celkem fajn knížka Luboš Kulíšek

Musím říct, že Luboše jsem před přečtením téhle knížky nesledoval.
Ano nějaké video od tohohle tvůrce sem za sebou už měl ale nedá se mluvit o nějakém konstatním sledování. To se po přečtení Celkem fajn knížky, změnilo. Jak knížka tak autor a youtuber jsou opravdu fajn. A ano je to čtení asi hlavně určené pro fanoušky, ale i já se celkem pobavil a dokonce našel nějakou inspiraci. Luboš odhaluje trochu více ze svého soukromí, své pocity i to jak prožíval mezníky na své cestě tam kde je. A už to samo o sobě může být velmi inspirativní. Pohled na svět očima mladého, úspěšného kluka, který je napsaný vtipně a inteligentně zároveň, se pro mě tedy stal něčím víc než jen odpočinkovou jednohubkou, kterou sem si chtěl přečíst ze zvědavosti.
Doporučil bych jí každému fanouškovi kanálu Luboš je celkem fajn, ale i každému kdo se chce nechat inspirovat nebo se jen pobavit :)

26.11.2020 4 z 5

Příběh: Kniha bílá Příběh: Kniha bílá D. D. Gabrová

Myslím, že tenhle úvod už sem někdy použil, ale ještě nikdy se nehodil tak jako tady.
Tohle je totiž opravdu neobyčejný příběh, neobyčejně obyčejného života. Sledujeme život jedné ženy, ženy která se narodila v minulém režimu a dospěla v přelomovém období. Dalo by se říct, že je naprosto obyčejná. Nevyniká vzděláním, nedosáhla ničeho extrémně zajímavého ( tedy alespoň v očích společnosti), není to žádná odvážná aktivistka, nestala se jí žádná extrémní či nezvyklá tragédie. Prostě je skrz na skrz obyčejná, a přesto nemůže být více pozoruhodná.
Co se mi na knize líbilo nejvíc byl styl vyprávění. Hlavně v první části kdy nám svůj příběh vypráví malá holčička, jsem byl ke knize naprosto přikován. Popis úžasného dětství optikou malého dítěte byl dokonalý a jazyk tak nádherně přizpůsobený nevinnosti dětství, sem snad nikde jinde nezažil. Už jen tahle část mě donutí se k příběhu jednou vrátit.
Celkově styl vyprávění je jedno velké pohlazení po duši a celé je to navíc pojaté s hůmorem s jakým naše hlavní postava bere celý život. Ne jednou jsem se smál nahlas.
Jak už sem psal v tomhle životním příběhu nejsou žádné extra násilné zvraty, naše hrdinka se sice potýká s nepřízněmi osudu a nesprávnými lidmi ale nikdy to není nic co by se nedělo dnes a denně a to se mi snad poprvé u knížky líbilo.
Pokud bych měl říct co mi vadilo, byly to dvě věci.
První je to, že v knize mají všechny postavy jméno, jenom děti ne. To mě trochu rozčilovalo, možná k tomu měla autorka důvod, který jenom nedokážu pochopit ale hrozně mě rozčilovalo pojmenovávání jako ,, nejstarší dítě´´ . Ale to je jenom drobnost.
Druhá věc je možná trochu rozporná, protože se mi líbily trochu filozofičtější části a většinou jsem se ztotožňoval s myšlenkami. Jenom se mi párkrát stalo, že na mě, na jednom místě a v jednu chvíli, bylo moc filozofie a rad do života, působilo to pak dost na sílu a málo uvěřitelně. A taky se mi zdálo, že to čím dál tím více sklouzávalo k takovému... nevím jak to nazvat.. možná proletářskému smýšlení? Možná to tak bylo i zamýšleno a byl to prostě vývoj postavy ale mě to trochu vadilo.
Jinak je kniha plná úžasných příběhů a střípků i myšlenek, které ve mě hodně rezonují a poprvé jsem nadšený z toho jak kniha vlastně nekončí, protože je to prostě životní příběh, který ještě nekončí.
Moc děkuji autorce za zaslání, tohle jsem si opravdu užil a určitě se budu snažit knihu šířit dál, protože si to více než zaslouží.

06.10.2020 4 z 5

Stíny Stíny Neil Gaiman

Vždycky mě fascinovala severská, slovanská a keltská mytologie. Taky mě fascinuje jak jsou lidé fascinováni mytologií a jak každého táhne jiná. Myslím si, že to jakou mytologii máte rádi, prozrazuje dost o vás jako o člověku. O vaší povaze a sklonech :)
Tenhle komiks, vychází z knihy Američtí bohové od Neala Gaimana, kterého naprosto zbožňuju. A mísí se v něm nejrůznější světové mytologie. V podstatě jde o to, že bohové jsou silní pokud v ně někdo věří a uctívá je. Jak lidé přicházeli do Ameriky, přinášeli se s sebou svá božstva a mytické bytosti, ti pak začali upadat v zapomnění a slábnout. Nezmizeli však úplně, žijí mezi běžnými lidmi a někteří se snaží získat svou sílu zpět. Do toho se musí potýkat s novými ,, božstvy,, nebo personifikovanými věcmi, které uctívá moderní společnost, jako je internet či televize. Celkově je příběh dechberoucí a nedá vám vydechnout. Kresba je úžasná, nabitá emocemi a občas stejně jako příběh, šílená. Je tu pár explicitních a erotických scén, které celý komiks dost okoření, stejně jako ostřejší jazyk. Celek je jednoduše geniální a ja se hned pouštím do druhého dílu a po dočtení chci určitě vidět i seriál, i když po tomhle čtení budu z jiného zpracovaní určitě zklamaný.
Pokud máte rádi mytologii, nevadí vám trochu peprnější příběh a né úplně korektní a uhlazené kresby a styl psaní. Tak se do toho určitě pusťte, stojí to za to.

26.09.2020 5 z 5

Čtyřměstí Čtyřměstí Theo Addair (p)

Druhý a závěrečný díl duologie Ve stínu oskeruše.
Theo je jednoduše, jedním z mých nejoblíbenějších, českých autorů. Jeho dušihladící styl vyprávění je nezaměnitelný a pro mě naprosto kouzelný. Většina lidí ho popisuje jako ,, milý,, a milý rozhodně je. V jeho knížkách není žádné zbytečné extrémní násilí nebo explicitní nesmysly, proto máte ze čtení vždy uklidňující pocit. A i když v téhle knize Theo maličko přitvrdil stále se nese v podobně krásném duchu.
V tomhle pokračování se mi nejvíc líbily dvě věci. Více prostoru pro lásku, žádné skryté náznaky a dokonce i pár sexuálních narážek. A také větší ucelenost děje, opravdový důraz na to, že každá akce vyvolá nějakou reakci.
Ve Čtyřměstí je také mnohem více děje, zvratů a překvapení než v předchozím díle, což vás bude nutit číst a číst. Ano stále je to kniha se silným ,, ekologickým,, podtextem ale stále mi to absolutně vůbec nevadilo. Těch podtextů je tam určitě mnohem víc, a všechny jsou vsunuty do děje nenásilnou formou, u které si řeknete, že děj by bez nich nebyl úplný. Úžasně je vykreslená atmosféra, svět je skvěle vymyšlený a působí skoro až dojmem české vesnické legendy a ono celkově celý příběh působí jako nějaká důvěrně známá báje, o které jste se mohli učit ve škole, celé je to tak trochu důvěrně známé, přesto, že jste nikdy nic takového neslyšeli, nebo alespoň mě to tak přišlo. Celkově tedy tuhle knížku můžu shrnout v pár bodech. Silný příběh, zajímavý děj, postavy, které si prostě zamilujete a budete k nim mít velmi blízko, naprosto skvěle dotažené charaktery, a pohlazení po duši ve vícero ohledech. Takže k téhle duologii stejně jako ke všem Theovo knížkám se určitě budu vracet. A vám ji rozhodně doporučuju s klidným srdcem a svědomím.
Ale to bych nebyl já kdybych k Theovi neměl nějakou poznámku :D Je sice fajn, že v době, kdy se autoři snaží ze sérií vytřískat maximum a roztahují je na pět či dokonce sedm dílů, se Theo rozhodl svou sérii zbytečně neroztahovat a ano tyhle dva díly jsou i krásně zakončené, ale prooč, proč ne aspoň tři :) Tohle byl hrozně krátkej čas, a já chci, jako vždy, víc. :) Takže za to zase strhávám bod. Jinak by bylo šest z pěti :D

22.09.2020 5 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Co tak napsat k téhle knížce ? Je to severská mytologie a napsal ji Neil Gaiman, to by asi stačilo :D Ne jasně, že je toho víc. Jsou to severské mýty jak je známe, Thor, Odin, Loki a tak dále. Gaiman převypravuje tyhle známe a fascinující mýty, trochu jiným, vtipným a jednoduše Gaimanovským způsobem. Tohle zpracování vás poučí i pobaví ať už severské mýty znáte nebo ne. Klasické příběhy o bozích z Ásgardu, obrech, álfech a mytologických stvořeních, vás v tomhle podání chytí a nepustí. Knížka je určitě povinností pro každého kdo má rád Marvelovské zpracování severských mýtů, protože asi v žádné knize není Loki tak podobný právě tomu Marvelovskému. Bonus je naprosto nádherná obálka.

21.08.2020 5 z 5

Tma mezi hvězdami Tma mezi hvězdami Atticus (p)

Další střípky z moderní poezie od Attica. K těmto sbírkám jsem se dostal díky @booktok.cz a @dorotanoon, která mi zaslala třetí z těchto sbírek s názvem Pravda o zázracích. Po přečtení jsem se musel pustit i do dalších dílů, a to jak v originále tak nyní v češtině. A je to jak už jsem psal v ,,recenzi,, na Pravdu o zázracích, úžasný náhled do duše básníka. Nádherné zastavení a zamyšlení se nad láskou, životem a všedností, která může být naprosto nečekaně dokonalá. Jsem opravdu vděčný, že jsem tuhle moderní poezii poznal a chci rozhodně více.

14.07.2020 5 z 5

Jak na sítě Jak na sítě Michelle Losekoot (p)

První ,,seberozvojová,, kniha, která mě opravdu zaujala.

Musím hned na úvod říct, že nejsem moc velký fanoušek seberozvojových knih a knih určených k osobnímu růstu a motivaci. Spíše naopak. A na věty typu ,, Představ si a stane se to!´´ , jsem vyloženě alergický. Ale ano, i já podléhám, a protože mi záleží na mém IG a YT, tak jsem začal více pátrat po různých návodech a nápadech, a více se vzdělávat jak co funguje.
Tato kniha mě zaujala na profilech více známých youtuberů a instagramerů a tak jsem si řekl, že za přečtení nic nedám ( tedy kromě pár stovek pořizovací ceny). A musím říct, že mě kniha nadchla, čte se skvěle, skoro až příběhově. Autorky předávají užitečné informace a mnoho zkušeností, velmi zábavnou formou a to mě u knihy drželo. Původně jsem myslel, že do knihy nakouknu a vyberu si pár pasáží, které budou vhodné pro mě. Ale přečetl jsem jí celou, od začátku do konce, jako skvělý příběh. Ano, všechny informace mi nebudou zrovna k užitku ale jsou zajímavé a jsem rád, že jsem se je dozvěděl. Kniha mě donutila se zamyslet nad spoustou věcí, které chci určitě vyzkoušet. Doufám, že jste připraveni být mým pokusným publikem?!?
Závěrem, knihu určitě doporučuju každému kdo pracuje se sociálními sítěmi a chce se zlepšovat, nebo jenom vědět jak co funguje. A já budu pátrat po více informacích a radách autorek.

02.06.2020 4 z 5

Devět nocí Devět nocí Zuzana Strachotová

Pokračování 9 dní je ještě lepší než první díl. Za obě knihy moc děkuji nakladatelství @fantom.print
Vzhledem k tomu, že se jedná o pokračování, nebudu se nijak rozepisovat o ději. Recenze na první díl je zde na profilu.
Vracíme se do světa ovládaného církevními fanatiky, kterým vzdorují povstalci, které ale také sžírá korupce a politické machinace. Dozvíme se odpovědi na spoustu otázek z prvního dílu a to je velmi uspokojující, splnilo to mé očekávání, možná dokonce předčilo. Ale zároveň se nám otevírá spoustu nových možností, tím pádem by mohl být možný další díl, kterému se rozhodně nebráním a naopak bych ho přivítal. Opět se přesvědčíme co vše dokáže láska a silný cit. Také je tu velmi pěkně předestřeno, že ne vše musí být dobré a zlé, totiž že někdy je prostě potřeba jít prostě cestou menšího zla. Každou další drobností bych Vám toho asi spoustu vyspoileroval a to rozhodně nechci. Proto prostě napíšu, že je to jedno z mála neklišoidních a dost promyšlených sci-fi které jsem četl. Pokud jste ještě nečetli ani jeden díl, okamžitě se do nich pusťte a pokud jste četli první a váháte….. druhý je mnohem lepší. Další důkaz toho, že čeští autoři prostě umí.
Hodnotím čtyřmi hvězdami, jenom proto, že pět si nechávám pro knihy, které mě zasáhnou trochu víc. Rozhodně doporučuju každému kdo má aspoň trochu rád sci-fi.

Síť snů Síť snů Petra Kubašková

Žánr této knihy by měl být Urban fantasy, já městské fantasy miluju a tohle mi nepřišlo, že by sem spadalo. Podle mě je to taková mysteriozní detektivka lomeno duchařina. Je to velmi napínavý příběh s několika velmi zajímavými zvraty. Monika je velmi senzitivní umělkyně a kartářka, které se po návštěvě muzea začne ve snu zjevovat duch ženy z doby bronzové a žádat jí aby pomohla někomu o kom v životě neslyšela. Prvnich sto stránek je takové to seznamování a odmítání faktu, že se děje neco nadpřirozeného atp.. Navíc mě neskutečně vytáčely, neustále používané zdrobněliny. Nevím jestli tak autorka sama mluví nebo to mělo dokreslit charakter hlavní hrdinky a její kamarádky ale číst v par větách za sebou slova jako ,,presíčko, kobereček, Jůlinka, židlička, houstička'' to bylo fakt něco neskutečně nervy drásajícího. Ale i to jsem zvládnul, protože jakmile se příběh rozběhl, nevnímal jsem nic z toho a jenom četl. Kniha byla stále více napínavá a ja ji už nemohl odložit, děj byl skvěle vymyšlený a taktéž zvraty. Z příběhu se taky dozvíte pár reálných zajímavostí třeba právě o době bronzové. Taky zde máme velmi zajímavě vystavěné malé rodinné,,drama,, a uvidíme, že silné přátelství může někdy být více, než stejná krev. Celkově se mi Síť snů velmi líbila a je to opět důkaz toho, že čeští autoři opravdu umí:) Nebýt velmi otravných zdrobnělin dal bych plný počet hvězd. Ale i tak samozřejmě doporučuju vsemi deseti

Srdcerváči. Kniha 2 Srdcerváči. Kniha 2 Alice Oseman

Druhý díl kreslené slaďárny od Alice. Tentokrát jsem si ho přečetl v originále a nevím jestli je to tím a nebo je prostě druhý díl lepší než ten první. Konečně se něco děje, něco smysluplného. Stále je to ten praštěný nereálný svět, kde je každej gay nebo lesba ale všichni s tím mají problém, ale teď už mi to tolik nevadilo. Je to opět kousek který máte na půl hoďky čtení a v originále se dokonce čte mnohem lépe. Vlastně jsem se hned po dočtení pustil do pokračování, které je stejně jako první a druhý díl dostupné online a je to prostě fajn slaďák, jak ostatně říká už název, komix si ani nehraje na nic jiného. Takže určitě doporučuju každému kdo potřebuje zlepšit náladu a projasnit den :)

Strážci Země Strážci Země Tomáš Crlík

Tak po delší době tu mám zase jednu pětihvězdičkovou knížku :)
Těšil jsem se na ní od chvíle co mi přistála doma, ale šel jsem do ní i s jistými obavami. Asi víte jak už mi leze na nervy násilná ekologická propaganda atd., a právě toho jsem se v téhle knížce obával, už jenom název ve mě vyvolal ten pocit :) Ale nemohl jsem se víc mýlit. Nakonec tam není skoro žádná ekologická propaganda a když už tak se tam velmi hodí a je nenásilně vetknutá do děje. Ono všeobecně je v příběhu spoustu těchto,,vyšších myšlenek,, nenásilně vetknuto do děje, což se mi velmi líbilo. Kniha je trochu odlišné fantasy než na jaké jsem běžně zvyklý, je z ní cítit (nebo jenom já ho cítím) lehce filosofický podtext a možná právě proto mě dostala. Lechce básnický styl psaní se mě osobně moc líbil, některým z vás možná bude dělat malinko potíže ale snažte se to překonat protože příběh opravdu stojí za to. Cca od tří čtvrtin jsem tušil jak to vyvrcholí ale na zážitku mi to rozhodně neubralo. Za mě jediné drobné mínus je rychlý a velmi otevřený konec. A o čem vlastně Strážci země jsou ? Jsou o strážcích země (překvapivě), ti jsou na světě od chvíle kdy začal vznikat život a dohlíží na jeho rovnováhu, většinu času je vzhůru jenom jeden a ostatní spí. My se do děje dostáváme v době kdy se na zemi vyskytnou lidé, a už to je dobrá zápletka. Jak může dopadnout střetnutí prastarých nestranných sil s nelogickým a expanzním člověkem. A aby to nebylo málo tak někdo zabrání strážcům aby se probudili když je to potřeba a se vším se tedy musí vypořádat mladší strážce Olaw.
Abych nějak závěrem knihu zhodnotil. Je to skvělý, originální a výborně napsaný kousek, který můžu s čistým svědomím doporučit každému. A opět důkaz skvělé úrovně českých autorů.

04.12.2019 5 z 5

Léto mezi řádky Léto mezi řádky Alena Štraubová

Denis se svou přítelkyní Vendy odjíždí, tak trochu proti své vůli, na prázdniny do Španělska, pracovat jako animátor. Nejradši by strávil léto čtením, doma a v klidu. Hned na cestě se seznámí s Vincentem.
S Vincentem, který se všem zdá šarmantní a vtipný, všem kromě Denise. Toho vytáčí od prvního slova, a od prvního činu. Celá tahle situace nám přináší spoustu vtipných situací. A jak to bude pokračovat asi tušíte.
Miluju vtipné, chytré, ironické i čisté dialogy a chemii, kterou autorka dokáže mezi postavami vytvořit. Ať už se jedná o Vendy, Filipa ( Denisovo nejlepšího kamaráda) nebo právě Vincenta. Miluju jak dokáže do úplně obyčejné věty ukrýt nádhernou myšlenku. Za každým slovem se může skrývat mnohem větší význam, než se na první pohled zdá. Ve chvilce máte pocit, že postavy dokonale znáte. Jejich povahu, návyky i co se skrývá za jejich slovy. A vím, že je to otřepané a vlastně nic neříkající, ale Alena Štraubová píše KRÁSNĚ.
Přerod vztahu mezi kluky, jsem prožíval přes úsměvy, právě v jejich konverzacích. Nejdřív jsem se smál, pak usmíval a pak usmíval ještě vích ale i s ,,aaach,, na rtech.
Pokud chcete nádhernou atmosféru, chytré a vtipné dialogy, krásný pocit a spoustu knihomolsko-nerdských narážek, v Létě mezi řádky najdete všechno a mnohem víc.

26.05.2023 5 z 5

Když se introvertka vdá Když se introvertka vdá Debbie Tung (p)

Pokračování komiksu Introvertka v hlučném světě.
Opět krásná a neskutečně milá záležitost od @whereis . Roztomilá kresba a zábavné situace, se kterými se asi můžeme ztotožnit. Musím říct, že první díl se mi asi libil víc. Byl přirozenější a vtipnější. Tady po svatbě se mi zdá, že takhle dokonalý vztah není úplně reálný. Vztah asi nemůže existovat bez nějakých kompromisů, a i nějaká ta hádka nebo výměna názorů je podle mě potřebná pro zdravější fungování partnerského vztahu :) Co myslíte vy?
Každopádně stale je to pohlazení po duši a zábava, na par okamžiků můžete vypnout a ponořit se do černobílého kresleného světa který vám vykouzlí úsměv na rtech, takže jako odpočinek určitě doporučuju všem a jsem rád, že @portal vydává tyhle úžasné komiksy????

26.11.2020 3 z 5

Red a Blue 1 Red a Blue 1 Hidenori Kusaka

Co tak můžu napsat k Pokemon manze ????
Manga podle původních videoher Pokemon red a Pokemon blue (v Japonsku green), byla pro mě krásně nostalgickým navraten do dětství. Však kdo z nás nesbíral Pokemon kartičky. Ja jich měl plnou příruční taštičku, a mám k nim jednu ne moc pozitivní vzpomínku. Jednou když sem ve škole udělal nějaký průšvih, mohlo to být tak v páté třídě, přišel do školy můj nevlastní otec a před všemi, uprostřed hodiny, my za trest všechny karty roztrhal. Můžu vám říct, že z toho byla v háji celá třída ???? My sme prostě milovali Pokémony.
Takže tenhle návrat do světa japonských příšerek, pro mě byl skvělý. Sledujeme nové hrdiny, nové začátky a staré známé příšerky. Tahle manga je prostě nutností pro každého kdo kdy miloval Pikachu nebo jakoukoli jinou příšerku ????

19.10.2020 4 z 5

Prokletá pevnost Prokletá pevnost Markéta Prášková

Musím říct, že na tuhle knížku jsem se hodně těšil. Už dlouho jsem nečetl žádné ,, Quest,, fantasy a to jsem očekával, sice young adult ale i tak :)
Jako první bych zmínil, že to určitě bylo pro mladší čtenáře než jsem očekával. Pokud by to byla vyloženě dětská kniha asi bych hodnotil o dost lépe ale kniha je prezentována jako young adult tak ji tak budu brát.
Největší plus je úžasný příběh. Ten námět a to jak jsou věci pěkně propletené do sebe je skvělé. Moc se mi líbí pohled z obou ,, znepřátelených,, stran. To, že i záporáci jsou vykresleni jako lidé, že se dozvídáme o jejich pohnutkách, osudech a různých stránkách, to je za mě naprosto skvělé a je to obrovské plus celé knihy. Vlastně je to to největší plus. Autorka krásně ukazuje, že věci nejsou černobílé. Další věc, která se mi opravdu líbila, byla historická provázanost. Děj v současnosti byl vyvolán událostmi z minulosti a o té minulosti se toho také hodně dozvídáme. To vše mohlo vytvořit úžasnou knihu. Trochu to pro mě kazí tři věci. Telegrafický styl jakým je psána první polovina knihy. Například během pár vět proběhneme několikadenním putováním. Problém se v jedné větě objeví a ve druhé je vyřešen. Nebo když už asi nebyly nápady na další putování, tak přišla zkratka v podobě draka, který naše hrdiny přepraví zbytek cesty. Další problém pro mě bylo ,, štěstí,,, vše se prostě vyřešilo samo, jakoby náhodou. A poslední problém byla nerovnost mezi první a druhou polovinou knihy. Máme zde například dva možné milostné vztahy. A zatím co v první části je to naprosto hrozný příklad hate to love během jednoho dne (jakože ráno někoho nesnáším a večer s ním plánuju rodinu) , v druhé části je druhá láska pro mě uvěřitelnější, reálnější a mnohem lépe vystavěná. Všeobecně teda musím říct, že pocit začtení se do knihy stoupá v druhé polovině knihy. A posledních 60 stránek jsem četl bez dechu. Díky tomu se opravdu těším na další díl. Celkově bych knihu hodnotil dobře, jako s mnohem větším potencionálem, které by pomohlo ke skoro dokonalosti mnoho stran navíc. Zpomalit tempo a věnovat se věcem více do hloubky. Každopádně doporučuju všem mladým čtenářům, kteří mají rádi fantasy a určitě jí u nás v knihkupectví stále nechám na pyramidě kam jsem ji dal a budu jí dále nabízet maminkám co shánějí knihy pro svá dítka :)

28.07.2020 3 z 5

Probuzení Probuzení Marjorie Liu

To čeho si na komiksu všimnete jako první a podle čeho si dost z nás komiks také vybírá je kresba. A musím říct, že u Netvory je kresba naprosto dokonalá. Míchá se tu několik stylů, které dohromady dají opravdu nádherný obraz a skvělý vizuální zážitek. Příběh není nijak zvlášť originální ale je velmi chytlavý. Odehrává se v alternativním světě, v roce 1900 v matriarchální Asii. Dívka jménem Maika Půlvlčice, se snaží zjistit co za démona se ukrývá uvnitř ní a rozklíčovat svou minulost, na pozadí hrozícího dalšího konfliktu mezi lidmi, prastarými, arkaniky (pololidmi, polozvířaty) a kočkami. Nedávno totiž válka zuřila a Maika byla její součástí, a nyní se schyluje k další. Díky tomu co má uvnitř sebe proti ní nepůjdou tentokrát jenom lidé, její běžní nepřátelé ale i vlastní druh. A je tu prostě všechno co mám rád, magie, božstva, steampunk a liščí človíček :) Trochu temnější atmosféra vás vtáhne a nepustí :) Takže do tohohle se prostě musí pustit každý kdo má aspoň trochu rád komiksy a já už mám připravený druhý i třetí díl a doufám, že brzy budou další :)

08.07.2020 5 z 5

Přeživší Přeživší Anastazie Zachardová

Hned na úvod musím říct, že jsem se rozhodl tuto knihu nehodnotit hvězdičkami, alespoň prozatím. A to z jednoho prostého důvodu. Nepřijde mi ukončená. Pokud by to měla být samostatná kniha, nebo klasická série, kdy by měl každý díl dávat smysl sám o sobě, hodnotil bych asi hodně špatně. Pokud to je ale zamýšlené jako knižní seriál, nebo pokud se autorka rozhodne jít nějakou takovouto cestou tak by hodnocení určitě bylo o dost lepší. Takže jsem se prostě rozhodl počkat a uvidím.
A teď už k samotné knize.
Dostal jsem elektronickou verzi od autorky. Autorka je mladá slečna a je skvělé vidět nové mladé autory. Nápad a námět knihy je naprosto skvělý, já osobně jsem nic podobného nečetl. Nacházíme se na pomezí sci-fi, distopie a fantasy, což jsou mé oblíbené žánry. To jsou další plusové body. Z počátku my trochu vadil styl jakým je kniha psaná, byl hodně povrchní, trošičku zmatený a spíš jako by si puberťák psal deníček, ale v průběhu knihy se tento problém vyhlazuje a styl psaní začíná být profesionálnější. ( Znova podotýkám, autorka je mladá a je to její prvotina, takže se to dá pochopit) Vlastně tenhle vývoj psaní se mi i líbil, dal mi pocit, že autorku více poznávám, nebo teda její spisovatelský vývoj. Další taková věc, která se v průběhu knihy zlepší je prožívání hlavní hrdinky. To jak se vyrovnává se ztrátou, nebylo úplně opravdové a přišlo mi to dost zkratkovité, stejně tak zvláštní insta love bez nějakého hlubšího budování. To příjde až v pozdějších částech knihy a mě jenom mrzí, že tam nebylo celou dobu, určitě by bylo vše reálnější a uvěřitelnější. Když jsem se později opravdu začetl, vytvořil si vztah k postavám a nabýval dojmu, že kniha je opravdu dobrá a příběh začíná být skvěle propracovaný ( uvěřitelný trénink schopností, budování reálného vztahu, uvěřitelné pocity) tak kniha zničeho nic končí. Bez nějakého vyvrcholení, bez toho aby se opravdu něco stalo. A to mě opravdu naštvalo, proto mé rozhodnutí nehvězdičkovat. Pokud by tohle vycházelo jako nějaký sešitový seriál ( třeba od teď každý úkol jeden díl) bylo by to opravdu super a díky nápadu a druhé části knihy bych dal moc rád 4 hvězdy. Takto si opravdu nejsem jistý.
Shrnutím doufám, že jsem nijak nenaštval autorku :) , doufám, že bude v psaní pokračovat. Jak její psaní tak tenhle námět mají obrovský potenciál a určitě se pustím i do jakéhokoli pokračovaní.

02.06.2020

Jonathan Strange & pan Norrell Jonathan Strange & pan Norrell Susanna Clarke

Od této knihy jsem měl ohromná očekávání ( po každodenním poslouchání reklamy v obchoďáku, jak je kniha očekávaná a úžasná a vychvalovaná).
Musím bohužel konstatovat, že možná právě kvůli vysokým očekáváním, jsem byl poměrně zklamán.
Hrozně ale hrozně vleklý děj se spoustou odboček a náhodných dějů. Žádná hlubší vysvětlování, žádné hlubší významy ( což by u takto tlusté knihy dávalo smysl). Autorka zřejmě strávila hodně času historickým výzkumem aby vše sedělo i s reálnými postavami ale o to méně času věnovala té fantasy části ( té důležitější). Něco se konečně začne dít po překročení poloviny knihy, ale děj a akce se znovu rychle vytrácí a zase zabředneme do pomalého, utahaného děje. Musel jsem se vyloženě nutit k dočtení. Jenom díky autorčinu dobrému psaní, historické přesnosti a zajímavým anglickým reáliím davam 2,5 ⭐ z 5

22.03.2020 2 z 5

Panství krve a kovu Panství krve a kovu Sara Holland

Když jsem slyšel všechny básnit o úžasném a unikátním nápadu, o světě kde se platí časem, nepřišlo mi to jako tak moc originální nápad. Miluju film Vyměřený čas takže svět kde se platí časem není pro mě nic nového. Nicméně, zvědavost mě přemohla a do knihy jsem se pustil. Musím hned na začátku říct, že jsem udělal dobře. Placení časem ve středověkém fantasy, s magií a vším okolo dává úplně jiný smysl než ve sci-fi. A ano opět, kniha je plná klišé, hlavní hrdinka je typická Mary Sue, její smýšlení je typicky young adultovské ( i v těch nejvypjatějších situacích myslí na krasavce a jak je úžasný). Klišé se dají v YA fantasy předpokládat a Mary Sue také, a v zásadě mi to ani nijak nevadilo. Jinak je kniha napsaná opravdu dobře a ubíhá velmi svižně. Příběh je zajímavý a má dobře vystavěný děj. Většinu příběhu jsem měl pocit něčeho většího co se skrývá za vším co se odehrává a na to co to je si opravdu musíte počkat až na konec. Pokud si dobře pamatuji, měla by to být série a to mě trochu děsilo tím, že to zase bude nějaká natahovačka kde se na konci nic nedozvíte a budete muset čekat, ale tak to není. Na konci knihy dostanete odpovědi, vyřeší se zadaný problém a otevře se spoustu nových možností a to se mi moc líbilo. Po dlouhé době, byl toto dobře ukončený první díl.
Závěrem bych snad řekl, že tohle určitě není nejlepší fantasy jaké jsem kdy četl ale je jedním z těch lepších. Dobrý nápad, skvělé zpracování a dobrý konec, co víc si přát. Určitě doporučuji

Vykořenění Vykořenění Ivo Skopal

Jsem moc rád, že mi Ivo tuhle knížku poslal, protože i když jsem o ní věděl určitě bych si jí nepořídil a to by byla fakt chyba.
Autor ani prodejci jí tak nepropagují, ale ja pro vás musím určitě napsat, že je v knize jedna z hlavnich linek LGBT, a to jak na úrovni jednotlivce, tak i jako mnohem větší a širší téma.
V knize je ale témat mnohem více. Témata jako Sudety, Česko-Německé vztahy, náboženský fanatismus, chudoba, ekologie a právě pocit vykořenění jsou dílky skládačky, které do sebe zapadnou a vytvoří kompletní obraz, který je opravdu skvělý.
Musím říct, že i přes detektivnější ladění se mi knížka fakt moc líbila. (Kdo mě sleduje déle ví jak nesnáším detektivní zápletky ) A nejvíc se mi líbil styl psaní, Ivo dokáže opravdu nádherně vyprávět a skvěle navodit atmosféru.
Příběh se odehrává kolem Vánoc, takže se blíží ideální doba na jeho čtení a já můžu knížku doporučit opravdu každému.

26.05.2023 5 z 5