Knihotyna Knihotyna komentáře u knih

Naprostá šílenost Naprostá šílenost Tereza Kopecká

(SPOILER) Tak tenhle komiks byl naprosto parádní!
Naše hlavní hrdinka se potýká s úzkostí. A ne jen tak ledajakou - úzkostí z úzkosti - bohužel, kdo si někdy podobné stavy zažil ví, že nejhorší je vlastně strach z toho, že znovu přijde strach, že znovu přijde panika, že znovu přijde ten nepříjemný pocit, který prolézá naprosto celým tělem a nechává ho v transu.

Naše hlavní hrdinka Anna by nejraději nechodila do školy, bohužel to není řešení. Je na střední škole a tam jednou zkrátka musí. Snaží se tak překonat veškeré myšlenky a pocity, které ji celé dny tíží. S tím ji pomáhá i přítomnost Maxe. Max tento rok maturuje a před nástupem na vysokou školu se zjeví u Anny s tím, že si udělají výlet. A Anna jede. Bez léků, bez přemýšlení. Ale zná vlastně Maxe?

Co se mi líbilo:
- situace a pocity, které jsou zde popsány jsou skutečné reálné pro lidi trpící úzkostí
- Max - to je prostě jasný kluk :D - Anna má v hlavě to nejhorší a on si zkrátka udělá pohodičku
- chování Anny po prožité panice (atace) - protože když člověk překoná svůj strach (a má u sebe někoho, kdo mu s tím pomáhá), cítí se silnější :)

Co se mi nelíbilo:
- rodiče Anny - jen tak ji z ničeho nic nechají odjet bůh ví kam s klukem, kterého ani neznají?

Super objev, kterého rozhodně nelituji!

04.06.2023 5 z 5

Dneska jsem vyšla z domu! Dneska jsem vyšla z domu! Cassandra Calin

Jeden z dalších komiksů, který se může směle přiřadit k Sarah Andersen či Debbie Tung :).
Problémy s vlasy? Problémy se sněhem? Větrem? Vstáváním? Váhou? Láskou? Vlastním tělem? S celým světem?
Tak to máte vážně štěstí, že jste dneska vyšli z domu! :)
Pro každého, jehož den někdy obsahuje množství situací, že by se nejraději otočil a utíkal zpátky pod deku :D.

02.06.2023 3 z 5

Tajemství rodiny M. Tajemství rodiny M. Pavlína Jurková

Musím říct, že jsem čekala "větší tajemství" :D, ale kniha se věnovala jiným tématům, které jsem nečekala a za které jsem byla ráda :).
Knížka je pro děti od 10 let :).
Vypráví příběh jedné rodiny - mamky, taťky a třech dětí - puberťačky Matyldy a jejich dvou bratrů Maxe a Kryštofa.
Matylda je puberťačka a musí sdílet pokoj se svými bratry, ti si na ní leccos přichystají a problémy a rvačky jsou na světě. Rodiče jim hubují. A Matylda má problémy i ve škole. A navíc se rodiče v noci hádají. Chtějí se snad rozvést? Nebo co před nimi tají?

Co se mi líbilo
- kniha se zaměřuje na děti - mnohdy mi přišli rodiče až "zlí", mrzutí, nepříjemní - ale samozřejmě, nutno si uvědomit, že je to bráno z pohledu dětí - a kdo z nás neměl v pubertě stejný pocit :D?
- sourozenecké rvačky, vtipy, nenávist x sourozenecká láska :) - u té mi tekly slzy
- vytrvalost třídní učitelky - věděla, kam musí Matylda přesměrovat svou energii :)

Knížka o jedné běžné rodině se třemi dětmi. O sourozencích. O lásce. O pochopení. O tajemstvích - i když ne tak patrných na první pohled :).

01.06.2023 3 z 5

Feminismus je pro každého Feminismus je pro každého Chimamanda Ngozi Adichie

Co se mi líbilo:

- autorka je Nigerijka, seznámí nás se situacemi, které se ji staly a byla v nich označená za feministku (ve stylu nadávky)
- autorka nás nechá nahlédnout do svého života ve své domovině a jaké postavení zde žena má
- líbí se mi, že se nejedná o knihu určenou výhradně ženám (jak by mnohé mohlo napadnout), ale dala bych ji přečíst všem :) (je opravdu kraťoučká!)
- vize feminismu jako vize na lepší zítřky pro naše děti - holčičky (aby nemusely mít výčitky něco říct, něco neumět - vždyť se schopností vařit se žena nerodí, ale musí se ji naučit, stejně jako se ji může naučit muž :) - tak pro chlapečky - aby neposlouchali, že chlap nebrečí, že přece není bábovka apod.
- přehlížení žen a jejich názorů - i já jsem se nejednou setkala se situací, kdy jsem stála vedle svého muže, řešila jsem problém já, ale druhá strana mluvila zásadně na mého muže, protože přeci on je ten muž - ale třeba vůbec nevěděl, o co se jedná - je důležité přiznat i to, že nevíme, že tohle má raději člověk řešit s tím druhým - ať už mužem nebo ženou :) - zkrátka s tím, kdo se v tom vyzná lépe :)

23.04.2023 5 z 5

Milá Ijeawele aneb Feministický manifest v patnácti doporučeních Milá Ijeawele aneb Feministický manifest v patnácti doporučeních Chimamanda Ngozi Adichie

Tak tohle bylo geniální.
Slovo FEMINISMUS se kolem nás už mnoho let točí v kruhu. A já musím říct, že většina lidí (a to i ve školách) ho zkrátka vysvětlí tak, že jsou to ženy, které nenávidí muže a raději chtějí vše dělat samy, ale pak si stěžují, že jim nikdo nepomůže.
Tahle drobná knížka je tak krásné vysvětlení tohoto pojmu. Doporučuji ženám i mužům.
Autorka byla požádaná svou přítelkyní, zda by jí poradila, jak vychovat dceru v duchu feminismu - a tak vznikl dopis, který obsahoval množství rad - tento dopis v upravené podobě si můžete přečíst, pokud si půjčíte či koupíte tuto knihu. Patnáct doporučení jak v dnešní době vychovávat - dle mého názoru ne jen dívky - v duchu feminismu.
Autorka naráží na "genderové role", na točení v kruhu, na role otců i manželů a toho, kde je "chyba" a mělo by to fungovat jinak.
Část s otci je za mě největší trefou. U nás doma po narození syna to byla velká "díra". Manžel vyrůstal v rodině, kdy byl tatínek neustále v práci nebo na cestách a tak moc nebýval doma, já naopak jsem vyrůstala v rodině, kde otec chyběl úplně. Vnímala jsem tak, že vše musím dělat já, že se starám jen já a jen na mě to záleží. Manžel oproti tomu zase narážel na otázku - jakou funkci otec v rodině má. A kdybychom tuto knihu znali, našli bychom krásnou odpověď :). Stejně tak jako je mnohdy na mladé rodiče vyvíjen tlak, co by měla žena a co muž.

"Domácí práce a péče o děti by neměly souviset s tím, jestli je někdo žena, nebo muž, a neměli bychom se ptát, jestli žena "všechno zvládne", ale jak nejlépe podporovat rodiče, aby zvládli své povinnosti v práci i doma."

Označených pasáží v této knize mám hromadu. Dle mého to není feminismus - ale normální svět žen a mužů - rodičů, kteří vedou své děti k tomu, že každý je jedinečný, každý má právo na to samé, každý se může věnovat čemu chce a projevit svůj názor.

Musíme samozřejmě brát v potaz, že autorka je Afričanka, zde jsou práva žen někde jinde, než jsme zvyklí my u nás. A přesto. Záleží pouze na lidech.

05.04.2023 5 z 5

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

K prvnímu dílu Rupi Kaur jsem se dostala až jako k poslednímu :D. Ale nelituji!
Za sebe hodnotím Mléko a med jako nejlepší. Hned za ním by byla sbírka Home Body: Mé tělo, můj chrám a na posledním místě Květy slunce.
Sbírka je rozdělena do čtyřech částí, opět je kniha obohacena o tématické ilustrace. Byla jsem překvapená, že v této sbírce se vyskytlo i pár delších pasáží, které byly velmi výstižné!
Témata těchto sbírek jsou velmi aktuální a podána stylem, který dnešní generaci zkrátka sedne. Pokud chcete mít pocit, že některé věci neřešíte jen vy, ale nevíte, jak je popsat, začtěte se, třeba právě na stránkách těchto básnických sbírek objevíte to, co se tak dlouho snažíte vyjádřit vlastními slovy, ale nejde to.

26.02.2023 5 z 5

Válečný kůň Válečný kůň Michael Morpurgo

(SPOILER) Příběh koně, Joeyho, koně, který zažil a naštěstí i přežil 1. světovou válku. Kniha je psána jako jeho vlastní vyprávění - je napsána v první osobě. O to blíže se člověk jeho světu cítí a o to více prožívá vše, co vidí on.
Příběhem se mihne několik postav, hlavní je však ta první, která je zároveň i tou poslední a to mladý muž jménem Albert, který je první i poslední Joeyho nadějí.
Musím říct, že čtení bylo velmi silné, popisy bitevních polí a země zničené válkou z pohledu Joeyho byly něčím nové, něčím, co jsem nikde dříve nečetla. Během čtení jsem dokonce hledala obrázky koní během 1. světové války, abych viděla to utrpení, které tady je popsáno - bahno, mráz, vyhublost, ostnaté dráty, nákazy, tahání děl.
Krátký příběh, který se vryje do paměti. Doporučuji.

SPOILER

Za sebe doporučuji si postavy - lidské i zvířecí neoblíbit. Děs války číhá všude, ne jen přímo na bitevním poli.
Velmi se mi líbila záchrana Joeyho, kdy "spolupracují" dva nepřátelé a zároveň konec knihy, kdy dědeček Emilky udělá vše, aby splnil přání milované vnučky, ale zároveň si uvědomuje, že Albert se o Joyeho postará lépe, cena, kterou si za to řekne vám vžene slzy do očí - aby nikdo nezapomněl na to, jaká Emilka byla! :)

09.02.2023 5 z 5

Tesáky Tesáky Sarah Andersen

Já tedy musím říct, že mě knížečka sedla.
Pokud jste stejně jako já vyrostli na Stmívání a podobných "upířinách", určitě se po ní podívejte.
Komiksové zpracování vztahu upírky a vlkodlaka. A jak víme, mnoho věcí si u nich protiřečí.
Já jsem se pobavila a zavzpomínala :).

01.01.2023 5 z 5

Můj první tanec Můj první tanec Nicola Yoon

Četla jsem příběh s tím, že je to milé čtení, již nějaké ten pátek mi není -náct a tak jsem si říkala, že si to trošku připomenu :D. Až do velkého zvratu. Já tedy musím říct, že na mě tato časovaná bomba zapůsobila dokonale a knize dávám 5*, jaké každé knize od NIcoly Yoon.
Vřele doporučuji. Milé čtení, které pohladí po duši, ale má v sobě špetku životní reality.

01.01.2023 5 z 5

Nejkrásnější dárek Nejkrásnější dárek Jennifer Coulmann

Krásný veršovaný příběh o Vánocích zasazený do prostředí lesa, jehož hlavními aktéry jsou právě lesní zvířátka :).

Jen pozor, pro malé zvídavé děti - zvířátka si dávají dárky - malí čtenáři by se mohli pídit potom, proč jim je nenosí Ježíšek ;).

01.01.2023 4 z 5

Nymfomanka Nymfomanka Sonia Rosa

Musím se přiznat, že jsem asi ve 2/3 musela knihu na nějaký čas odložit. Té bolesti už na mě bylo moc.
Výborný náhled do duše jedné ženy, která trpí hypersexualitou/nymfomanii. Kniha se čte opravdu rychle. Střídá se zde minulost a přítomnost. Za mě skvělý psychologický román.

31.12.2022 4 z 5

Nádherně krutý Nádherně krutý J. T. Geissinger

Měla jsem slevovou poukázku a mé oko padlo na tuto knihu. Manžel mi ji zajel vyzvednout cestou do práce a ráno mi ji předal se slovy - "Paní v knihkupectví říkala, že je to pecka, že se ti to určitě bude líbit, že tahle autorka píše věci, co vy prostě chcete a máte rády :D."

Tak paní/slečna se nespletla :)!

---CO SE MI LÍBILO---
- hravost Liama :)
- tvrdohlavost Tru! :)
- chemie a slovní přestřelky mezi hlavními hrdiny (ne jednu hlášku a scénu jsem posílala i manželovi, pokud jste jako já spíše typ "Italek" (jak tomu říká můj muž :D), tak vám zkrátka jednání Tru sedne!)
- ke konci je příběh za mě trošku přitažený za vlasy, ale zase proč ne? :)
- poděkování - autorka napsala krásné poděkování, kde se nevěnuje pouze sobě, ale i ostatním členům rodiny - navíc jsem zjistila, že trpí stejnou chorobou jako já!

"Smiř se s tím, že máš v sobě svár. Pokud dodržuješ své základní životní hodnoty, jsou všechny ty vnitřní hádky pouhým hlukem, který si můžeš dovolit ignorovat."

01.05.2024 4 z 5

Ovoce poznání Ovoce poznání Liv Strömquist

Ať už budete s některými věcmi souhlasit či nikoliv, podání je velmi svérázné a zajímavé!
Dostanete se od vyobrazení ženských pohlavních orgánů přes ženské orgasmy až k samotné mentstruaci.

Jakožto někdo, kdo má vystudované dějiny umění mě nejvíce zaujala část, kde máme obrazový materiál! Protože tahle část mi během studia byla zatajena :D - avšak absolvovala jsem povinnou přednášku na vyobrazení mužských genitálií ve středověkem umění a především klášterech, takže jsem ráda, že jsem viděla i ženskou stránku věci! :)

Dílo je rozhodně poučné, zamyslíte se nad spoustou absurdních věcí, které v minulosti v naší společnosti panovaly a budete rádi/rády že ta doba je naštěstí už pryč!

21.03.2024 3 z 5

Třinácté znamení Třinácté znamení Elizabeth Briggs

(SPOILER) Co se mi líbilo (SPOILERY):
- já jsem prostě generace, která vyrostla na upírech :D a to především Stmívání (jak jinak) a je velmi příjemné konečně číst knihu, která se věnuje té druhé straně! Vlci, vlkodlaci - proč ne?!
- znamení zvěrokruhu - tak tohle pro mě bylo milé překvapení, to, jak ten svět funguje, jaké jsou atributy znamení a jejich tajné síly či schopnosti
- třináctá smečka - no paráda, očividně vyvrhelové, kteří jediní mají slušné chování :D
- Kaden - na mě ta jeho povaha asi fungovala, chápu, že když se musí vyznat sám v sobě a navíc na něm závisí život všech ve smečce nebude pořád jako sluníčko
- Stella a Wesley jsou moje oblíbené vedlejší postavy! :)
- Ayla - musela mít neuvěřitelně silnou mysl, protože ponižování a nepřijetí se dá vydržet jen do určité chvíle, je dobře, že její srdce i mysl zůstaly otevřené! :)
- magie - tento svět je velmi dobře zpracovaný, nenacházíte slepá místa a vše skvěle funguje!
- trošku úsměvně erotické scény, ale proč ne :D!

19.03.2024 5 z 5

Matt Matt Lauren Layne

Druhý díl ze série Vlci z Wall Street. V sérii se setkáváme se třemi přáteli, každý díl se pak věnuje jednomu z nich - v tomto díle Mattovi :)!
Matt si na jednom večírku pěkně zavaří a pošramotí pověst svou i firmy, pro kterou pracuje. Dostane ultimátum. Má se usadit nebo přijde o práci. Kde sehnat falešnou přítelkyni, která by nestála o život "šťastně až navěky"?Všichni přátele takovou znají! Ale můžou Matt a Sabrina předstírat milence, když je tíží společná minulost a nepřátelství až za hrob?

Tak tenhle díl mi sednul! Chemie mezi Mattem a Sabrinou byla prostě boží! Hádky, slovní přestřelky, herecké výkony, tajemství a velké finále! :)

Celá tahle parta lidí mě zkrátka baví. Vše parádně ladí, i když jsou povahově každý úplně jiný.

Pokud hledáte milé čtení, rozhodně mohu doporučit. Za mě lepší než Ian a těším se na příběh Kennedyho :)!

"Od samého začátku byla vždycky palivo, co zažehne můj plamen, jiskra, která způsobí, že vzplanu."

02.02.2024 5 z 5

Už zase sloužím o Vánocích Už zase sloužím o Vánocích Adam Kay

Na tuto knihu jsem se moc těšila! Kdysi jsem četla knihu - Žena, která spolkla zubní kartáček a jiné bizarní případy z lékařské praxe - ta se mi velmi líbila a čekala jsem, že toto bude podobné!
Nebylo :D. Ale nelituji!
Seznamte se s Adamem, lékařem, který už po několikáté v řadě vyfasoval práci právě v době adventu a Vánoc! Díky deníkovým záznamům můžeme nahlédnout do toho, co se mu v této době v nemocnici (a ne jen tam) dělo!
Nutno podotknout, že na autorův humor je třeba si zvyknout :D, ale když si zvyknete, kniha se bude číst dobře a rychle :).
Najdeme zde pár úsměvných epizod, popis chodu nemocnice v čase Vánoc či Adamův osobní život (i když má vůbec nějaký?).
Kniha se mi líbila. Ne jen to hezké, ale i to nutné - některé věci a situace se prostě neptají, zda jsou zrovna Vánoce či ne!

16.12.2023 3 z 5

TOYEN - ilustrovaná biografie TOYEN - ilustrovaná biografie Lenka Jachanová

Tuhle knížku (nebo spíše knížečku :)) jsem měla zamluvenou v knihovně dva měsíce. A upřímně jsem čekala KNIHU a ona je to opravdu knížečka :).
V naší knihovně je umístěna v dětském oddělení, což mi mohlo napovědět :).
Jedná se o publikaci, kde najdeme množství ilustrací - samotnou Toyen či její díla - a stručné, ale výstižné informace.
Já za sebe mohu říci, že jsem se nedozvěděla nic nového, oceňuji však zpracování, vím zcela jistě, že pokud by někdo třeba na základní škole dělal referát právě na Toyen, určitě bych mu tuto knihu doporučila!
Na první seznámení super!

25.11.2023 3 z 5

Potom Potom Morris Gleitzman

Druhý díl ze série Felix a Zelda.
Co všechno mohou děti vidět? Kolik smrti je dost? A jak se s ní vypořádají? A co když se týká jejich nejbližších?

Ocitáme se v pokračování příběhu, tedy v roce 1942. Zelda zarytě tvrdí, že je Židovka, aby byla Felixova rodina, ten však čím dál více poznává, do jakého nebezpečí ji dostává. Děti se dostávají do situací, kdy jsou přímo konfrontovány se smrtí, zabíjením, ponižováním či schováváním. Každé z nich se s tím vyrovnává jinak. Felix se snaží dále vyprávět příběhy a věřit v lepší zítřky, Zelda je však příliš otevřená a drzá a to dostává ne jen ji do potíží.

Původně jsem měla doma i třetí díl, ale vrátila jsem ho do knihovny. Potřebuji od této série pauzu. V určitém věku už si člověk myslí, že "slyšel" o tomto tématu dost, ale v této sérii, kde jsou hlavními vypravěči děti je vše jiné - naivní, více bolestné, nevěřícné!
Velmi silné čtení s velmi silným a smutným koncem!

PS. Řešila jsem to i doma. Došlo vám někdy, že muži měli obrovskou nevýhodu? Stačilo, aby je někdo viděl bez kalhot a bylo jasné, zda Židé jsou nebo ne. Mě tato informace upřímně řečeno nikdy nenapadla! Stačilo přijít a malé chlapce vysvléct a bylo jasné, zda je to opravdu "synovec" nebo schované židovské dítě!

V knize je však krásně popsaná i láska - ke knihám, k lidem, ke zvířatům. Jenže bohužel, ta nestačila.

23.10.2023 5 z 5

Recept na lásku Recept na lásku Jarrett Melendez

Nový komiks! A byl všude! Tak jsem čekala, zda bude i u nás v knihovně a - byl!
Roztomilý a odpočinkový příběh, který je okořeněn přátelstvím a láskou a jeho hlavní složkou je vaření!

Všimla jsem si, že tato kniha čtenáře dělí do dvou táborů - těch, co se jim kniha líbila a těch, kteří nechápou, co se té první skupině líbilo. Já jsem první skupina!

A proč jsem první skupina?

Ben je čerstvě po škole a shání práci, vystudoval humanitní obor a práci nemůže sehnat, všude totiž chtějí doložitelnou praxi, jenže jak můžete mít praxi, když vás nikdo nezaměstná? Na co jste se teda celou dobu tak dobře učili? Když byl tohle začátek knihy, nadchla jsem se! Po rodičovské dovolené sháním práci, šprtka s vystudovaným humanitním směrem a hádejte co - mám podobné problémy jako Ben! :D Takže se mi to rozhodně trefilo do noty!

Kamarádi. Kdyby někdo chtěl knihu, kde jsou přátelé opravdu přáteli, vybavila bych si tuto :)

Watson - tak ten byl boží! :) Takovou restauraci a ochutnávače jen tak někdo nemá!

Vztah a oťukávání hlavních postav - líbilo se mi, že nic nebylo na sílu, vše šlo pozvolna a ve vší počestnosti :D

Milé čtení, které vám musí sednout do nálady :). Grafika je super, postavy (jak hlavní tak vedlejší) jsou parádní a příběh je jako cukrová vata :)!

08.10.2023 5 z 5

Nervy Nervy Raina Telgemeier

Raina začne mít strach ze zvracení. A následně z jídla. Přidá se úzkost a bolesti břicha bez zjevné příčiny jsou na světě. Je vám to povědomé? Tak tuto knížku nemiňte!

Já musím říct, že mě knížka sedla 100%. Jsem nervák, stresař, perfekcionalista. V životě mě provází úzkosti a také citlivé zažívání, které v 11 letech vyústilo v ulcerózní kolitidu. Jakýkoliv stres či nepohoda se mi na mém zažívání okamžitě projeví. Úzkosti ovlivňují ne jen život jako takový, ale i celé fungování těla a mé myšlení.
Mohu taky říct, že jsem si u sebe vypěstovala hned několik "návyků", které souvisí s jídlem či střevními obtížemi a některé přetrvávají do dnes.
Všechny Raininy strachy jsem naprosto chápala!
Raina se v době příběhu nachází na začátku pubertu a snaží se vyzkoumat, zda všechny tyto stavy - úzkosti, bolesti břicha, přecitlivělost apod. nemůžou souviset právě s pubertou. V knížce jsou krásně ukázány i problémy jiných dívek a když se Raina konečně otevře svým kamarádkám, zjistí, že není jediná, která se něčeho bojí.

Skvělá kniha pro děti, o to více pro mladé slečny, aby věděly, že nejsou samy! V knize se velmi často objevuje "zesměšnění a posměch" - úžasně je toto téma zpracované jak ze strany terapeutky, kterou Raina navštěvuje tak ze strany rodičů, kteří si okamžitě všímají, že je "něco špatně" a snaží se Raině pomoct.

Nezapomínejme, že každý jsme jiný. Malí i velcí. Respekt je potřeba vždy a je nutné ho učit i naše nejmenší. Místo posměchu můžou mít pro své kamarády pochopení.

02.10.2023 5 z 5