Knihochod Knihochod komentáře u knih

Spolu jsme dokonalá holka Spolu jsme dokonalá holka Ariel Kaplan

Táto knižka ma prekvapila. Nie v zlom zmysle slova, avšak ani v tom najlepšom. Prekvapila ma totiž takým tým neutrálnym spôsobom, kedy som neočakávala ani to najlepšie a ani to najhoršie, no nedostala som ani ten klasický priemer.

Príbeh ma chytil už prvou kapitolou a veľmi ma potešil fakt, že mu nechýbala určitá dávka humoru, čo mne osobne veľmi imponuje. A to aj napriek tomu, že hlavná hrdinka sa nestala mojim obľúbencom. A vlastne sa ním nestala ani jej kamarátka Bethany či Greg. Prosto a jednoducho - postavy boli za mňa také nemastné-neslané, úplne obyčajné a ničím výnimočné.

Čo ma však veľmi zaujalo, bola rozoberaná téma sebelásky a toho, ako veľmi je pre život človeka dôležitá. Ešte snáď nikdy som nečítala knižku, kde by sa táto téma objavila v takejto, relatívne rozšírenejšej verzii a musím povedať, že ma to veľmi zaujalo, keďže sama som sa s týmto problémom počas svojho života stretávala.

Knižka ako celok je veľmi príjemné, oddychové a sem-tam aj vtipné čítanie, ktoré určite neurazí, avšak ani nenadchne. Myslím si však, že pre mladšie ročníky to môže byť úžasná knižka plná priateľstva, schopnosti obetovania sa a najmä už vyššie spomínanej sebelásky.

14.01.2023 3 z 5

Hodná holka, zlá krev Hodná holka, zlá krev Holly Jackson

I keď som si v prvej knižke Pipu, ostatných a celé to tajomné prostredie malého mestečka Little Kilton, ohľadom pokračovania som bola viac než skeptická. Zdalo sa mi totiž, že prvá knižka bola ukončená tak akurátne a že by pokračovanie snáď ani nepotrebovala.

Som ale šťastná, že to pokračovanie má a pevne verím, že aj ďalšie mať bude?

Odpoveď znie: ÁNO!

Už od samého začiatku ma do seba príbeh vtiahol a ja som mala veľké problémy čo len na chvíľku sa od neho odtrhnúť a venovať sa dôležitejšej činnosti (učenie na opravné štátnice som iste spomenula v predchádzajúcom príspevku). Prosto a jednoducho som čo najskôr potrebovala rozuzliť celú zápletku, ktorá bola snáď ešte bravúrnejšia, než tá v prvej knižke, keďže túto som absolútne nedokázala svojpomocne odhadnúť a keď prišlo to veľké finále, brada mi spadla až kamsi k nohám a môj mozog to jednoducho nedokázal spracovať.

Postavy opäť perfektné, avšak byť na mieste hlavnej hrdinky, pravdepodobne by táto séria skončila pri prvom náznaku vyhrážok adresovaných mojej osobe. Čo tým chcem vlastne povedať? Pipa je neskutočne, a v niektorých prípadoch až prílišne, nebojácna. Ale vzhľadom na to, že ma ani táto časť nesklamala, rozhodla som sa, že jej to odpustím.

V minulom príspevku som zabudla spomenúť vizuálne spracovanie, ktoré je, rovnako ako pri predošlej knihe, perfektné. A to až tak, že to sama nedokážem popísať (alebo Vás chcem týmto záhadným spôsobom nalákať, aby ste si tie knižky zaobstarali a prečítali).

Ja to celé hodnotím ako skvelý počin, ktorý si zaslúži pozornosť mnohých čitateľov. A ak sa zrovna Vy radíte medzi tých, ktorí túto sériu prehliadajú, nerobte to a skúste si ju prečítať. Verím, že neoľutujete.

Návod na vraždu pro hodné holky Návod na vraždu pro hodné holky Holly Jackson

Toto je jedna z tých knižiek, na ktorú všetci navôkol uverejňovali chválospevy, avšak ja som vo svojom vnútri akosi vôbec neverila, že by mohla byť až taká perfektná. Veď, povedzme si úprimne, mne sa vcelku často stáva, že knižka, ktorú iní ospevujú, mne absolútne nesadne.

Teraz to ale bolo úplne iné.

Príbeh ma okamžite vtiahol do seba a aj napriek tomu, že som sa potrebovala učiť na opravné štátnice, vždy som si dokázala nájsť hodinku-dve (čítaj štyri až päť) na to, aby som sa vrátila k Pipinmu školskému projektu.

Celý ten nápad, čo sa samotného deja a zápletky týka, je prosto a jednoducho perfektný. Premyslený, bez zádrhelov, ktoré by čitateľovi nejakým spôsobom nedávali zmysel a najmä tak akurátne zamotaný, čo je pre mňa pri tomto žánri, keď už sa po ňom rozhodnem siahnuť, dôležité - nerada sa do záhady príliš zamotávam, avšak nemám ani rada, keď mi je rozuzlenie podané prakticky na zlatom podnose.

Ale teda musím sa pochváliť, že časť rozuzlenia celého prípadu som, snáď prvýkrát vo svojom živote a pri tomto žánri, odhadla úplne sama a tiež s takmer dokonalou presnosťou. A to sa u mňa teda veľmi často nestáva.

Ešte čosi málo k postavám - všetky boli popísané presne tak, ako si predstavujem, že by mali uveriteľné postavy byť vykreslené. I keď hlavná hrdinka, Pipa, mi občas prišla až prehnane odvážna.

Viac nenapíšem, nechcem totiž prezradiť viac, než by bolo potrebné. Snáď iba toľko, že ak sa z nejakého nevysvětlitelného dôvodu tejto knižke vyhýbate rovnako, ako som sa jej vyhýbala i ja, prestaňte s tým a siahnite po nej! Verím totiž, že nebudete ľutovať a budete rovnako unesení, ako aj ja.

Kým prišla búrka Kým prišla búrka Susea McGearhart

Nie je to po prvýkrát, čo som čítala túto knižku. Dokonca aj rovnomenný film už som párkrát videla. No i tak ma celý príbeh zasiahol rovnakou silou.

Tento príbeh - príbeh Tami a Richarda - je príbehom plným lásky, nevýslovnej straty, bolesti a boja o prežitie. Je plný veľmi silných emócií, ktoré sa Vás dotknú na tých správnych miestach a ani nebudete vedieť ako, budú Vám po tvári stekať potôčky sĺz a v hlave sa vynárať vážne životné otázky a úvahy.

Verte mi, stalo sa mi to. A nie raz.

Možno všetky emócie znásobili fotografie, o ktoré je táto knižka doplnená. Fotografie reálnych ľudí, ktoré žijú či žili svoj reálny život a postretlo ich to, čo ich postretlo.

Z toho mála kníh podľa skutočných udalostí je táto zatiaľ jedinou, ktorá vo mne naozaj vyvolala množstvo emócií, pričom niektoré z nich ani nedokážem slovami opísať. Jedno ale isté je - bolesť Tami kričí z každej jednej jej stránky a tak sa môže jednoducho stať, že zasiahne aj Vás.

Kým sa nerozlúčim Kým sa nerozlúčim Bret Witter

Ja osobne knižky popisujúce reálne osudy ľudí znášam veľmi ťažko, no i tak sa zopár takých v mojich poličkách nájde.

Jednou z nich je práve i príbeh Susan, ktorej zistili nevyliečiteľnú chorobu zvanú amyotrofická laterálna skleróza (ALS), postihujúcu nervový systém.

Táto knižka je akýmsi denníkom Susan. Bez pozlátka popisuje všetky pocity a udalosti po tom, ako jej bola ona diagnóza stanovená.

Čítanie je to ťažké, zopárkrát (najmä pri konci) som si aj troška poplakala. I keď som zrovna nemala knižku pri sebe, často som sa pristihla pri myšlienke na to, aké ťažké to muselo byť - či už pre Susan samotnú alebo jej rodinu - vyrovnať sa s faktom, že všetci vedia, ako sa to skončí. A či sa vôbec s takýmto osudom dá zmieriť.

Jediné, čo mi troška prekážalo pri čítaní bolo preskakovanie z minulosti do súčasnosti. Miatlo ma to a sem-tam som sa musela aj v určitých pasážach vrátiť späť, aby som si pripomenula, či som už čosi také či onaké čítala.

Každopádne, nebudem knižku hodnotiť bodovo. Nemyslím si, že je to vhodné a to najmä z morálneho hľadiska.

14.01.2023

Život jedna báseň Život jedna báseň Colleen Hoover

Po dočítaní tejto knižky som sa sama so sebou zhodla, že som už na podobné diela pravdepodobne príliš stará.

Nie nadarmo knižka vyšla pod krídlami vydavateľstva Yoli, čo plne schvaľujem, keďže ja osobne by som ju osobám, ktoré majú viac ako maximálne 16 rokov, nedokázala odporučiť.

Nebolo to prvýkrát, čo som po tomto knižnom titule siahla a je dobre, že som tak urobila, keďže som si z jej prvého čítania niekde pred ôsmimi rokmi veľa nepamätala. A možno sa mi práve vtedy celý ten príbeh neskutočne páčil.

Keď už som sa zmienila o príbehu, ten plynul vcelku svižne a jednoducho, avšak štýl písania autorky nebol ničím extrémne nezvyčajným a úžasným - za mňa taký priemer, ktorý sa ale rozhodne dá čítať. Nemôžem ale povedať, že by ma popísané udalosti nejakým spôsobom dokázali prekvapiť, pretože väčšinou nedokázali.

A čo postavy? Nuž, hlavná hrdinka sa mi vôbec nepáčila. Vzhľadom na to, čím všetkým si prešla a čím ďalším si prejde, som očakávala niekoho, kto bol nútený po psychickej stránke dospieť o čosi skôr a podľa toho sa aj adekvátne správať, avšak dočkala som sa, takpovediac, pravého opaku - naivnej, sobeckej a príliš emocionálnej stredoškoláčky, ktorá si myslí, že po prvom rande je do nej muž jej snov zamilovaný až po uši a pripravený odcválať s ňou do západu slnka. Čo sa muža jej snov týka, jeho vyobrazenie a láska k poézii mi veľmi imponovali, avšak romantické spojenie medzi ním a hlavnou hrdinkou som absolútne necítila.

Vedľajšia zápletka, ktorá je v tomto prípade použitá, bola na rozdiel od tej hlavnej romantickej linky veľmi silná a emotívna, a taktiež to jediné, čo sa mi na celom tom príbehu páčilo najviac.

Za seba musím konštatovať, že knižku odporučiť nemôžem. Najmä teda určite nie starším ľuďom, ktorí už majú čo-to v oblasti čítania za sebou a nenadchnú sa len tak niečím.

Psí slib Psí slib W. Bruce Cameron

Ja som už od začiatku veľkým fanúšikom tejto psíčkovej série a všetky ostatné knižky sa mi veľmi páčili. Mrzí ma napísať, že táto ale moje očakávania absolútne nesplnila.

Netvrdím, miestami to stále bolo milučké a vtipnučké, avšak už tak nejako otrepané, neoriginálne a stále o tom istom. V prvej časti to bolo originálne, druhá časť to krásne zaobalila a tá tretia ... Nuž, k doplneniu deja som ju veru nepotrebovala.

Zo začiatku to nebolo až také zlé, ba som sa dokonca potešila, že sa ako čitateľ opäť môžem stretnúť so psíkom menom Bailey a podnikať s ním rôzne dobrodružstvá na záchranu "jeho ľudí". Avšak postupne, ako dej pomaličky, ale že vážne pomaličky, priam slimačím tempom, postupoval, už som taká nadšená nebola, začala sa nudiť a dúfala v skóre ukončenie celého toho trápenia.

Niektoré časti deja boli totiž plné akéhosi napätia a mňa to neustále nútilo pokračovať ďalej v čítaní, no zrazu prišiel zlom a dobrých 10 kapitol sa jednoducho nedialo absolútne nič zaujímavé a reálne to boli pasáže, ktoré by som osobne z tej knižky bez ostychu úplne vyradila.

Verdikt na záver?

Tým, že je to diel série, tak by ste si ho určite mali prečítať a utvoriť si na to všetko nejaký ucelený obrázok (ten ja už som mala utvorený po konci druhej časti a túto som teda už ani nepotrebovala). Keby to však bola jedna jediná samostatná knižka, tak by som ju odporučiť nemohla. Takže toľko z mojej strany.

Dom z ruží Dom z ruží Martina Dacková

Pri pohľade na túto knižku som veľmi dúfala aj v jej obsahovú krásu, ktorá, ako môžem s potešením konštatovať, dostatočne naplnila všetky moje očakávania.

No prv, ako sa viacej vrhnem na tú príbehovú stránku, musím vyzdvihnúť skutočnosť, že nielen obálka, ale i stránky kníh sú nadherne zdobené ružovými ornamentmi, čo bolo pre moje umelecké očko veľmi príjemné zistenie.

Čo sa príbehu samotného týka, začal veľmi sľubne - krátke kapitoly, žiadne zdĺhavé opisy, príjemný štýl písania, všetko pekne-krásne plynulo ako malo a ako dej postupoval a príbeh sa pomaly ale isto blížil ku koncu, bola som o to nadšenejšia, že sa nič nezmenilo a autorka nemala tendencie kolísať od zaujímavých kapitol k tým úplne o ničom. Taktiež chválim použitie dvoch dejových liniek - romantickej prítomnosti a trošku tajomnej minulosti, ktoré celý príbeh krásne obzvláštnili a nútili ma čítať ďalej.

Tajomnejšia minulosť ma však v tomto prípade bavila viac a i keď som mala nejaké svoje teórie, ako to teda celé mohlo byť, koniec ma veľmi zaskočil (samozrejme, že v dobrom slova zmysle). Tá romantickejšia prítomnosť nebola zlá, to vôbec nie, avšak pre mňa nebola ničím originálna. Ale na čítanie bola veľmi príjemná, nenáročná, oddychová.

Na to, že je to prvotina tejto autorky, ešte stále som z nej veľmi milo prekvapená a jediné, čo mi zostáva je poslať autorke virtuálne poklepanie po pleci so slovami: "Dobrá práca!", a Vám túto knižku jedine odporučiť. Najmä, pokiaľ hľadáte niečo nenáročné na leto, no len čistá romantika Van úplne nevonia.

14.01.2023 4 z 5

Začít znovu Začít znovu Mona Kasten

Keby som začala čítať túto sériu od prvej knižky, pravdepodobne by som v nej už ďalej nepokračovala.

Mám rada to, ako autorka píše a aj fakt, že knižky z tejto série sú nenáročné na premýšľanie a veľmi predvídateľné, takže maximálne ideálne v prípade, že máte chuť na oddychové čítanie. Tento konkrétny diel nie je výnimkou a taktiež spĺňa všetky vyššie uvedené charakteristiky. Čo sa ale príbehu samotného týka, okrem faktu, že sa tak zbežne venuje aj ťažkej životnej udalosti, ma na ňom vytáčalo veľmi veľa vecí.

Čo som sa ale rozhodla z toho všetkého spomenúť je, že správanie väčšiny postáv (najmä tých hlavných) bolo úplne nelogické a nereálne. Keď už som pri tých hlavných postavách, ich vzťah bol maximum toxicity a mne samej to bolo pri čítaní až nepríjemné. Allie mi neprekážala, avšak ani ma ničím nedokázala nadchnúť alebo presvedčiť, aby som s ňou súcitila a Kaden ma akosi hneval už len svojou prítomnosťou a tým, že bol popísaný ako majster všetkého - skrátka a jednoducho: bol na takých pár vzduchom chladených, lícom brdzených faciek.

Aj samotné tempo knižky bolo pre mňa už takým jemným utrpením. Najprv mal dej krásne svižné tempo, všetko plynulo, stále sa čosi dialo a tu zrazu, približne v polovici knihy, nastal akýsi zásek, kedy sa vyslovenie pár kapitol nedialo absolútne nič a keď už sa čosi zaujímavejšie diať zase začalo, knižka skončila.

Mrzí ma, že sa nemôžem zaradiť medzi milovníkov tejto časti série Znovu, ale mne teda absolútne nesadla a veľmi som sa tešila, až ju konečne dočítam. A teraz už len pevne dúfam, že ostatné časti budú aspoň podobne skvelé ako Cítit znovu, ktorou som započala svoje čítanie a veru to neľutujem.

Zázraky obyčajných ľudí Zázraky obyčajných ľudí Amanda Leduc

Neviem, či je to mnou a faktom, že nie som nejako veľmi nábožensky založená, no čítať túto knižku bolo pre mňa takmer utrpením.

Nebolo to po prvýkrát, čo som po tomto príbehu siahla, no tentokrát som si aspoň z matných spomienok pamätala, že ma absolútne nebavil a že som sa pri ňom cítila veľmi zmätene, miestami až nepríjemne.

Hneď prvým rušivým elementom pre mňa bol začiatok, keďže príbeh začína koncom. Ale teda na to sa zvyknúť dalo. Na čo som si ale zvyknúť nedokázala, bolo to neskutočné množstvo metafor, ktoré neustále súviseli s duchovnom, a taktiež melanchólie, keďže v príbehu zomrelo či zmizlo nespočet ľudí, zanechávajúcich za sebou nekonečno ďalších smutných ľudí.

I keď autorka očividne písať vie, keďže jej štýl sa mi takmer okamžite veľmi zapáčil, toto jej dielo ja jednoducho odporučiť nemôžem. A to ani napriek použitiu môjho obľúbeného spôsobu rozprávania príbehu - z pohľadu viacerých osôb, ktoré ma sprvu veľmi potešilo, no postupne miatlo viac a viac.

14.01.2023 odpad!

Raňajky u Tiffanyho Raňajky u Tiffanyho Truman Capote

Nechápte ma zle. Netvrdím, že sa mi toto maličké a kratučké dielko nepáčilo vôbec, len som mala pocit, že sa mi kedysi dávno páčilo viac. Alebo som si svoje pocity a dojmy zmýlila s filmovým spracovaním.

Nebude klamstvom, keď Vám poviem, že som ale s veľkou pravdepodobnosťou pointu tohto príbehu nepochopila. Akokoľvek som sa snažila, nedokázala som v napísaných riadkoch nájsť voľačo dychberúce či inšpiratívne, čo by ma prinútilo zamyslieť sa nad svojím životom. To, že každý občas hľadá sám seba a svoje miestečko pod slnkom prosto nie je žiadna novinka.

Tým, že som filmové spracovanie už videla niekoľkokrát, pod postavou Holly som stále pred očami videla krásnu Audrey Hepburn, vďaka ktorej mi práve spomenutá postava pripadala sympatickejšia a nie až tak veľmi na facku. Vôbec som sa s ňou nedokázala stotožniť a ani s ňou súcitiť. A naozaj neverím, že by ktokoľvek dokázal byť vo svete stratený práve tak, ako bola ona sama.

Čo sa Freda týka, to je asi najhorší možný priateľ, akého človek jednoducho nechce mať a to najmä skrz fakt, že vidí a vie, ako daný životný štýl Holly neprospieva, avšak zostava ticho, kým mu je dopriata jej priazeň. Nesnaží sa jej pomôcť nájsť tú správnu cestu a postavenie, iba sa snaží tráviť s ňou čo najviac času, aby stúpol v jej očiach. No, neviem ako Vy, ale ja by som mala radšej priateľa, ktorý by ma v mojej existenčnej kríze dokázal aspoň trošku naviesť správnejším smerom a podať pomocnú ruku.

Môj finálny verdikt pre túto knižku znie: podpriemer, ku ktorému sa s najväčšou pravdepodobnosťou už nevrátim. Aspoň teda v blízkej budúcnosti určite nie. Ale filmové spracovanie si iste niekedy ešte rada pozriem.

Súboj lásky Súboj lásky Dominika Spodniaková

Keďže sa všeobecne hovorí, že pri vyjadrovaní svojho názoru má človek najprv povedať to kladné, tak Vám oznamujem, že už dávno som sa pri knižke nesmiala od toľkého zúfalstva, ako práve pri čítaní tohto skvostu. A tým všetky klady, ktoré som objavila, končia.

Zo začiatku to vyzeralo na veľmi príjemnú a najmä kratučkú oddychovku pre ľudí vo veku maximálne 13 rokov s jemnou dávkou tajomna či romantiky, no nakoniec sa z toho vykľul celkom pekný bizár plný zmätku, veľkého množstva gramatických chýb a istých podobností s Twilightom.

Za celý svoj život mám za sebou prečítané už veľké množstvo kníh a tak si myslím, že som vcelku dobre schopná chápať, o čom tá daná kniha má aspoň približne byť. Avšak priznávam, že pri tejto som už takmer ani nevedela aký je rok a ako sa vlastne volám, keďže hlavná hrdinka chvíľku vedela čítať myšlienky, avšak o pár strán ďalej už autorka tvrdila, že nečíta myšlienky ako také, ale ich iba dokáže odhadnúť pomocou emócií (AKO?). Vykonávanie masáže srdca aj v prípade, že tá osoba má pulz (nie som lekár, ale som si takmer istá, že to nie je správne riešenie) alebo fakt, že sú im na stope ľudia, ktorí ich chcú zabiť a hlavná hrdinka sa ide umyť (hej, veď vrahovia počkajú, daj si načas). Pýtate sa, že ako je to možné? Ja neviem. Spýtajte sa autorky.

A to je len relatívne krátke zhrnutie všetkého, čo som jednoducho nezvládla spracovať. Táto knižka je za mňa jedno obrovitánske a hlasné NIE. Ak už ste ju chceli čítať Vy alebo ju podarovať niekomu násťročnému vo svojom okolí, nemôžem Vám toto rozhodnutie odobriť.

P. S. Názov knižky nemá s jej obsahom absolútne nič spoločné.

14.01.2023 odpad!

Vévoda a já Vévoda a já Julia Quinn

Ja sa priznám, že ma seriálový Bridgerton absolútne pohltil. Všetky časti som zhliadla v priebehu asi dvoch dní a v závislosti na tom si zakúpila aj knižku. V angličtine. Týždeň pred oficiálnym vydaním v češtine.

Ľutujem to?

Vôbec nie!

Knižky v angličtine som totiž chcela začať čítať už pár rokov dozadu, no akosi som nenašla odvahu. A teraz môžem sama seba pyšne poklepať po ramene a povedať si, že moje porozumenie anglickému textu nie je až na takej zlej úrovni.

Ale teda o tom tento príspevok nie je.

Od tejto knižky som čakala podobnú milú oddychovku, akou pre mňa bol aj seriál a môžem s radosťou konštatovať, že moje očakávania boli naplnené.

Príbeh je svižný, vtipný, miestami aj vcelku dojemný a dalo by sa povedať, že väčšinu knižných zvratov možno nájsť i v seriálovom spracovaní, no nie vždy v tom istom poradí.

Čo sa týka postáv, knižnú Daphne som si obľúbila o veľký kus viac, než tú seriálovú, keďže bola podľa mňa odvážnejšia, drzejšia. A Simon, ten je tuším neustále jednoducho perfektný. Či už s očami hnedými alebo modrými. Ostatné postavy boli fajn i keď sa o nich čitateľ priveľa nedozvie, keďže hlavnými protagonistami sú práve Simon a Daphne, a taktiež sa niektoré postavy, ktoré v seriáli boli, v knižnej predlohe vôbec nevyskytujú.

I keď túto knižku hodnotím ako priemer, aj tak Vám ju odporúčam a je len na Vás, či sa ju rozhodnete čítať v originále alebo preklade.

14.01.2023 3 z 5

Balada o hadoch a vtáčatkách Balada o hadoch a vtáčatkách Suzanne Collins

Na túto knižku som sa veľmi tešila už od doby, čo som sa dopočula o jej vydaní a takmer okamžite som vedela, že ju jednoducho potrebujem mať. A áno, aj napriek tomu, že okolo nej všade tuto na Instagrame bol neuveriteľný boom. Že Vás prekvapuje, že ja - zástanca názoru, že nebudem danú knižku čítať, pokiaľ bude okolo nej prebiehať akýkoľvek hromadný hurhaj - som si ju prečítala relatívne krátko po tom, čo vyšla? Nuž, zázraky sa očividne čas od času dejú.

Ale teraz teda o knižke. Ako už mnohí iste viete, príbeh rozpráva o mladom Coriolanusovi Snowovi (áno, presne o tom haďom prezidentovi Snowovi z pôvodnej trilógie) a jeho živote počas desiatych Hier o život, kedy sa stal mentorom dievčiny z 12. Obvodu. A môžem Vám povedať, že som sa do toho celého jednoducho zamilovala, keďže sa v tejto knižke mnoho vecí vysvetlilo a objavili sa mnohé spojitosti, vďaka ktorým mi teraz konkrétne udalosti v pôvodnej trilógii dávajú väčší zmysel.

Čo sa tej najhlavnejšej postavy týka, moje sympatie voči Coriolanusovi sa striedali ako na horskej dráhe - chvíľu som ho ľutovala, následne som mala chuť poslať ho do arény a nechať brutálne zavraždiť. Jednoducho jeden obrovský kolotoč sympatií a antipatii. Ale teda veľmi sa mi páčilo, ako nám čitateľom autorka umožnila nahliadnuť do jeho mysle a objasniť, ako a prečo sa z neho stal taký človek, akým sa stal.

Čakala som od tejto knižky mnoho a taktiež som mnoho dostala, čiže sklamaná vôbec nie som. I keď neodpustím si jemnú poznámku na záver, ktorou Vás, dúfam, na túto knižku nalákam ešte viac - ten koniec som naozaj nečakala!

Odporúčam všetkým, ktorých bavila pôvodná trilógia, pretože toto si jednoducho musíte pre ucelenie celého obrázku prečítať!

Mimochodom, tá obálka je naozaj nádherná i keď som bola veľmi smutná, pretože sa mi celá tá fólia, čo bola na vrchu, zošúchala. Ako keď sa had z kože vyzlieka. Ale tým, že je kniha o Snowovi (čo je taký had), beriem to tak, že to bol zámer.

Hry o život (trilógia) Hry o život (trilógia) Suzanne Collins

Rereadingy kvalitných knižiek, ktoré som začala milovať pred desiatimi rokmi jednoducho nikdy neomrzia.

Keď som si z môjho losovacieho pohárika vytiahla papierik s nápisom "Hry o život", moje srdiečko zaplesalo, pretože som sa tešila na návrat do Panemu. Na postavy, ktorých životy príbeh sleduje a na pripomenutie si mnohých vecí, ktoré som s odstupom času od posledného čítania zabudla. A poviem Vám, že ani s odstupom tých desiatich rokov (sama neverím tomu, že je to taká dlhá doba), som sa ani jednu jedinú stránku nenudila.

Všetky postavy, ktoré som si zamilovala prvýkrát (Peeta, Katniss, Haymitch), som si zamilovala ešte silnejšie a pri tých, ktoré som hneď znenávidela (Gale, Snow), som si len potvrdila moju, stále silnú, averziu.

Každopádne, zbožňujem celý ten svet a všetko, čo autorka v rámci tohto príbehu vymyslela a prosto a jednoducho nemám čo viac povedať. Snáď iba toľko, že odporúčam prečítať, pretože je to perfektné!

Na vine sú hviezdy Na vine sú hviezdy John Green

Táto knižka má v mojom srdiečku veľmi špeciálne miesto. Je totiž prvou, ktorá ma dokázala poriadne rozplakať a taktiež tou, ktorá v mojom živote odštartovala takú tú poriadnu knižkonakupovaciu mániu. A zároveň je to jediná knižka, ktorá ma od Johna Greena reálne baví. Tie ostatné, čo sa mi pod ruku v minulosti dostali, boli skôr taký slabý priemer.

Toto bol už neviemkoľký rereading za celú tú dobu, čo knižku vlastním, no i tak som sa cítila, ako keby som ju čítala po prvýkrát. Všetky tie emócie, ktoré doslova kričia z takmer každej stránky, ma opäť raz zasiahli nepripravenú a ja som sa miestami vcelku nasmiala, no aj si kvalitne poplakala.

Neviem, čo viac napísať, pretože si myslím, že aj tak väčšina z Vás už túto knižku čítala a tak by ste sa asi ani nič nového nedozvedeli. A tak napíšem aspoň toľko, že ten príbeh jednoducho zbožňujem a aj sa teším, keď si ho prečítam znova.

Kuriatko Spinkáčik a Snehuliak Kuriatko Spinkáčik a Snehuliak Andrej Tichý

Rozprávkové knižky sú voľačo, čo u mňa na profile nenájdete často a to najmä z toho dôvodu, že zatiaľ nemám deti, ktorým by som tieto knižky čítala.

Každopádne, keď ma oslovil autor s otázkou, či by bolo možné, že by som si knižku prečítala a napísala o nej pár slov, súhlasila som.

Okamžite ma na knižke upútala jej vizuálna stránka, ktorá je proste nádherná. Ilustrácie sú veľmi pekné a ja sama som ich pár minút obdivovala. A zistenie, že knižka obsahuje aj zopár omaľovánok pre detičky, ma taktiež veľmi potešilo.

Príbeh je, neprekvapivo, kratučký, úsmevný, no nesie v sebe aj kúsok mravného ponaučenia (aspoň teda ja som ho tam našla). Vety sú jednoduché, písmenká veľké, takže podľa mňa úplný ideál, pokiaľ svojim deťom čítate pred spaním alebo sa Vaše dieťa už učí čítať.

Ako som už napísala na začiatku - tento žáner kníh obyčajne nevyhľadávam, no aj napriek tomu Vám túto roztomilosť môžem s klidným svedomím odporučiť. Verím, že sa aj Vám bude príbeh páčiť a Vaše detičky iste omaľovánky potešia.

Sedm rozchodů Amy a Craiga Sedm rozchodů Amy a Craiga Don Zolidis

Aj napriek tomu, že moje srdiečko po tejto knižke túžilo už od doby jej vydania a malo isté podvedomie o veľkom množstve neutrálnych či viac-menej negatívnych názorov, som sa rozhodla prečítať si túto Love Story, ktorá vlastne nie je Love Story. Skôr by sa dalo povedať, že je to iba Story. A o čom? To by som veru tiež veľmi rada vedela!

Príbeh nezačínal vôbec zle. Autorov štýl písania mi bol od samého začiatku veľmi sympatický a tak akosi som tušila, že pôjde o neveľmi náročné čítanie. Dokonca som sa aj zopárkrát v priebehu prvej kapitoly schuti zasmiala. A nemôžem povedať, že by som sa nesmiala aj počas ďalších kapitol, to veru nie, no už som sa nesmiala až tak často.

To, že je to príbeh o siedmich rozchodoch dvoch konkrétnych osôb nie je žiadnym tajomstvom, keďže to hlása už samotný názov knižky a teda sa s tým dá počítať. S čím sa ale počítať nedalo, je fakt, ako chaoticky a nechronologicky sú dané rozchody a opätovné zbližovania sa napísané. Veľmi ma to zmiatlo, kazilo to celý môj čitateľský zážitok a nevidela som v tom žiaden hlbší zmysel. Ba dokonca by autor lepšie spravil, keby dané udalosti napísal chronologicky za sebou.

Ďalšou vecou, ktorá ma vrcholne štvala, bola Amy, čo je za mňa psychicky labilný jedinec, ktorý jednoducho nevie čo chce a svoje názory mení rýchlejšie, než sa mení počasie v Apríli. Na druhú stranu Craig nebol tiež o nič lepší, no miestami mal aspoň kadejaké vtipné narážky a myšlienky. Ale povedzme si úprimne, kto normálny sa neustále vracia k osobe, ktorá sa s ním opakovane rozchádza?! I keď musím mu dať bod k dobru za to, že som mala priam zákernú radosť z toho, ako sa na konci predviedol.

Ďalej napíšem iba toľko, že to jednoducho nie je niečo, čo by Vás svojou genialitou a originálnosťou posadilo na zadok a za všetko vyššie uvedené to nepovažujem ani za ten priemer, ktorý neurazí, no ani nenadchne.

Žít sama a užít si to Žít sama a užít si to Marjorie Hillis

Na túto knižku som narazila úplnou náhodou, keď na stránkach vydavateľstva Grada prebiehali veľké zľavy na elektronické knižky a táto bola jednou z prvých, ktorá ma zaujala - ako svojou anotáciou, tak aj obálkou, takže som sa rozhodla zakúpiť si ju. Avšak poviem úprimne, radšej som si mala vybrať niečo iné.

Keďže som si pred kúpou a ani po nej o tomto titule nič nezisťovala a naivne sa na jeho čítanie tešila, o to väčšie bolo moje následne sklamanie po začatí čítania až do úplného konca.

Tým, že vznik originálu sa datuje niekde ku koncu tridsiatych rokov minulého storočia, rady pre slobodné ženy taktiež odpovedajú tomuto obdobu a skrz to, že je bezmála sto rokov vzdialené dnešku, mnoho mi to do života neprinieslo a ani s odstupom času sa necítim poučená o tom, ako sa správa pravá slobodná žena. A nie, naozaj nepovažujem za dôležité vedieť, že existuje niekoľko druhov nočného únoru, pričom len v niektorých je možné prijímať návštevy.

Myslela som si teda, že keď už nič viac, aspoň sa pobavím na príkladoch uvedených ku každej kapitole venujúcej sa inej problematike slobodných. Žiaľ, nebavila som sa absolútne. Skôr som trpela a nedočkavo očakávala koniec, ktorý, mala som pocit, sa skôr neustále vzďaľoval než približoval. A to pri knižke s asi 150 stranami jednoducho nechcete.

Nevylučujem, že to moje celkové hodnotenie je zaslepené faktom, že sa nedokážem vžiť do slobodnej americkej ženy žijúcej okolo roku 1940, no ja túto útlučkú knižku jednoducho nedokážem a ani nemôžem odporučiť.

Kopretiny pro zámeckou paní Kopretiny pro zámeckou paní Stanislav Rudolf

Trošku ľutujem, že som sa vo svojich čerstvých teenagerských rokoch knížkám podobného rázu vyhýbala, pretože mám pocit, že ich teraz nedokážem adekvátne ohodnotiť.

Rovnomenný film sa mi od mala veľmi páčil a aj teraz si ho rada pozriem, a tak, keď som na databáze kníh objavila knižku v elektronickej verzií, rozhodla som sa, že si ju skúsim prečítať.

Ako som už napísala, vzhľadom na môj vek mi to síce pripadalo milučké, avšak aj dosť naivnučké a už som sa akosi nedokázala stotožniť so správaním a myšlienkovými pochodmi hlavnej hrdinky. I keď viem, že v štrnástich rokoch som asi nebola priveľmi odlišná.

Príbeh je to kratučký, takže čítanie veľa času nezaberie a veru to nie je žiaden literárny skvost, ktorý by mal tendenciu posadiť ma na zadok. Vlastne môžem povedať, že je knižný dej s filmom takmer identický.

Myslím si, že pokiaľ ste videli film, knižku čítať nemusíte. Pokiaľ si ju ale chcete prečítať, určite môžete, no veľa od toho neočakávajte. I keď moje dvanásťročné ja by z toho iste bolo nadšené a aj hodnotenie by bolo vyššie.