klara2898 klara2898 komentáře u knih

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Jsem moc ráda,že jsem nejdříve přečetla knihu a až pak viděla film.Obojí skvělé a právě v tomto pořadí.

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Jedna z nejdůležitějších knih v mém životě.Dostala se mi do ruky ještě za totality,první vydání,které u nás vyšlo a které mi maminka knihovnice půjčila až po chvíli přemlouvání s tím,že bych si to měla asi přečíst až budu o něco starší...Přečetla jsem to v šestnácti a pak i později. Mnohokrát jsem si na knihu vzpomněla,na hrůzu Sophiiny volby.Nenapadá mě otřesnější nutnost volby..

29.05.2015 5 z 5

Studna osamění Studna osamění Radclyffe Hall (p)

Tuto knížku jsem přečetla asi v šestnácti a i když nebylo v té době téma homosexuality "tématem dne",tak taky díky této knize ze mě vyrostl tolerantnější a chápavější člověk.
"...Jsem jedna z těch,kterým Bůh na čele vypálil znamení.Jsem jako Kain,jsem poznamenaná a znetvořená.Budete-li žít se mnou,svět se Vás bude štítit,bude Vás nazývat nečistou.I kdyby byla naše láska věrná až do smrti a ještě dále - svět ji přece jen nazve nečistou.I kdybychom svou láskou došly dokonalejšího chápání svých bližních a dokonalejší lásky k nim,to všechno Vás neubrání před metlou světa,který odvrátí zrak od Vašich nejušlechtilejších skutků a najde ve Vás jen zkaženost a podlost.Uvidíte muže a ženy,kteří se navzájem przní a břímě svých hříchů přenášejí na své děti,uvidíte nevěru,lež a klamání u těch,na které svět hledí se zalíbením.Shledáte,že se mnozí zatvrdili,že se z nich stali nenažranci,sobci,ukrutníci a chlípníci; a tu se obrátíte na mne a řeknete mi:"My dvě si přece zasloužíme více úcty nežli tito lidé.Proč nás svět pronásleduje?"A já Vám odpovím:"Protože na tomto světě požívá úctu jen to,čemu se říká normální."

Zakopaný pes Zakopaný pes Bedřich Fučík

Čtivé,poučné,zábavné.Vřele doporučuji.