klara1550 klara1550 komentáře u knih

Myslící srdce Myslící srdce Etty Hillesum

Krásná dojemná kniha, překvapuje mě, že jsem o ní nikdy neslyšela (narazila na ni čistě náhodou při brouzdání po online knihkupectví).

21.01.2021 5 z 5

Holubice a had Holubice a had Shelby Mahurin

Kdybych tuhle knížku četla pár let zpátky, tak bych řekla, že je skvělá. Ale protože jsem už četla X podobných knih (čímž myslím "holčičí fantasy"), tak řeknu, že je super na odpočinutí a když čtete tenhle žánr, ale zároveň je to taky knížka, která ničím nevyčnívá. Nemohla jsem se odtrhnout, protože mě to bavila, ale zároveň nevyčnívá extra originálním nápadem, ani atmosférou, ani dějem, ani propracováním postav. Kažodopádně mám tenhle styl ráda, takže za mě 4 hvězdy.

09.08.2020 4 z 5

Klíče k řešení v krátké terapii Klíče k řešení v krátké terapii Steve De Shazer

Zajímavá kniha, pro mě v mnohém komplikovanější než Zázračná otázka, a nikomu bych ji jako první knihu o SFBT nedoporučila - spíše až když člověk trochu tuší odjinud. Cenné pro mě byly hlavně popisy vzorových intervencí. Často jsem si totiž říkala, odkud terapeuti zaměření na řešení nápady na úkoly tahají...

Zároveň se mi zdálo důležité, že Shazer uvádí, že klienti popisují své chování někdy dost vágně a neurčitě. Z některých knih o SFBT mi totiž přišlo (a možná je to jen můj dojem), že Shazer, Insoo Kim Berg a další dokáží z klienta vytáhnout a definovat přesné cíle, a byla jsem pak frustrovaná, když se mi to nedařilo.

22.07.2020 3 z 5

Umění uměřenosti: Cesta ke spokojenosti v nespokojené době Umění uměřenosti: Cesta ke spokojenosti v nespokojené době Svend Brinkmann

Čekala jsem trochu víc... paradox, co? :-) Nebo možná trochu něco jiného. Myšlenka/y důležitá/é, ale zpracování mi moc nesedlo. Chybí mi nějaký odkaz na východní nauky, které jsou pro toto téma naprosto zásadní. Přijde mi, že je vidět, že je autor akademik - závěry kapitol složené z typických frází odborných článků se mi do tohoto typu literatury moc nehodí. Abych to shrnula - na knížku jsem se hodně těšila, ale znovu se k ní už asi nevrátím.

07.06.2020 3 z 5

Knulp Knulp Hermann Hesse

Takové zvláštní čtení...

26.05.2020

Něžná je noc Něžná je noc Francis Scott Fitzgerald

Stejně jako mnoho lidí tady nevím, co si myslet. Zdá se mi, že autor hodně klouže v textu po povrchu, pod nímž se odehrává spousta věcí, o kterých se nezmiňuje, a to mi chybělo. Nejvíc mi učaroval název...

18.05.2020 3 z 5

Když se nemožné stane - Dobrodružství za hranicemi běžného vědomí Když se nemožné stane - Dobrodružství za hranicemi běžného vědomí Stanislav Grof

Myšlenky a zážitky velmi zajímavé, ač části byly pro mě zdlouhavé. Myslím, že je důležité číst i o ne všemi uznávaných směrech a věřím, že přístupy a techniky transpersonální psychologie jsou velmi užitečné. Někdy mi ale přišlo, že tahle kniha má v některých částech velmi průstřelné argumenty a zbytečně si tak nabíhá na skeptickou reakci.

27.03.2020 3 z 5

Být či nebýt otcem Být či nebýt otcem kolektiv autorů

Zajímavé téma, ale kniha se mi líbila o dost míň než "Být či nebýt matkou". Nějak mi přišlo, že víc klouzala po povrchu, ale možná je to tím, že je mi mužský úhel pohledu vzdálenější.

09.02.2020 3 z 5

Smrt Ivana Iljiče (5 povídek) Smrt Ivana Iljiče (5 povídek) Lev Nikolajevič Tolstoj

Přišlo mi zajímavé přečíst si od Tolstého něco kratšího, abych ho lépe poznala. Nejvíc mě zaujala poslední nejkratší povídka - "Myslíte si, že jsem to, co jsem viděl, považoval za něco špatného? Vůbec ne. Jestliže se to provádělo s takovou přesvědčivostí a všichni to pokládali za nezbytné, pravděpodobně věděli něco takového, co já sám nevěděl, přemýšlel jsem a pokoušel jsem se toho dopátrat. Ale ať jsem se snažil sebevíc, ani později jsem se ničeho nedopídil." Geniálně nadčasové pozorování.

15.08.2019 3 z 5

Vědomí konce Vědomí konce Julian Barnes

Začátek se mi četl dobře, kniha mě upoutala a bavila mě. Druhá polovina se nějak vlekla. Možná to bylo proto, že jsem si musela dát pár týdnů pauzu a do příběhu se mi těžko vracelo. A možná to bylo tím, že jsem v závěru čekala něco víc / jinak /... Doslov, který obvykle vítám a pomáhá mi knize o něco více porozumět, tady vůbec nepomohl a vůbec vlastně nevím, co se v něm psalo. Jediné, co mi z něj utkvělo v hlavě, bylo, že knihu by měl člověk číst vícekrát, aby dokázal ocenit jeho promyšlenost, což já se už rozhodně nechystám.

25.06.2019 3 z 5

Ohniskové skupiny jako metoda kvalitativního výzkumu Ohniskové skupiny jako metoda kvalitativního výzkumu David L. Morgan

Stručný, jasný a čtivý přehled pro ty, kteří plánují realizovat fokusové skupiny. Předkládá základní metodologická dilemata, se kterými se výzkumník potká a dává možnost nahlédnout na věc z vícero stran. Publikace mi dost pomohla při plánování a realizaci výzkumu k diplomce.

01.05.2019 5 z 5

Noc Noc Elie Wiesel

O holocaustu jsem přečetla mnohé, tato je poutavá, přišla taková stejná jako všechny předtím. Co taky o holocaustu psát jiného... Můj pocit je asi dán hlavně tím, že mám v nedávné paměti knihy od V. E. Frankla. Autor se svým vnímáním a uvědoměním svého prožívání v mnohém Franklovi přibližuje.

02.01.2019

Manželská terapie Manželská terapie Stanislav Kratochvíl

Kniha je stará a v některých pasážích je to prostě znát. Je postavená na zdrojích, které jsou 40 - 50 let staré.

29.09.2018

Na knihu jsem narazila náhodou, neplánovaně. Účel odpočinku splnila, ale přišla mi taková nedotažená, nedostatečně vytěžený námět, zvláštně klouzající po povrchu - nedokázala jsem nějak začít mít ty postavy ráda.

29.09.2018 3 z 5

Osamělý orel Osamělý orel Danielle Steel

Málokdy odkládám knihu, ale tohle jsem nedala. Skončila jsem na straně 57. Způsob vyprávění pro mě byl takový otravný, nic se tam nedělo, povrchní, pořád dokola, klišé snad na každé stránce.

22.09.2018

První První Kiera Cass

Přečteno za dva dny, ale....Měla jsem pocit, že se autorka už až moc opakuje, a jako by si toho na posledních pár stránkách všimla, tak se to snažila dohnat narychlo. Konec mi přišel paradoxně jako nejslabší část.

A taky - POZOR SPOILER - celou sérii nikdo neumře a na konci najednou spoustu hlavních postav?! A vyřešit všechny potenciální problémy s králem tím, že ho na konci zabiju - to se mi zdá hrozně hloupý. Přijde mi, že tím autorka vzala těm postavám možnost se nějak dostatečně samostatně vymezit a vybojovat si svoje.

11.09.2018 3 z 5

Elita Elita Kiera Cass

Ten pocit, když jedete do práce, čtete v tramvaji a pak musíte celej den čekat, abyste si přečetli, jak to bude pokračovat....:D Nebo když si vezmete knížku na víkend a dočtete ji už první den, protože se prostě nemůžete odtrhnout... za mě skvělá oddechovka.

08.09.2018 5 z 5

Jak se stát skutečným lídrem Jak se stát skutečným lídrem Daniel Goleman

Poskládané přeložené články a statusy z LinkedIn od Golemana. Přišlo mi to takové americky psané - o všem a o ničem, takové povrchní. Ale kniha dává člověku takový přehled základních myšlenek, kterým se Goleman věnuje v rámci manažerské psychologie.

26.08.2018 3 z 5

Třpytný dvůr Třpytný dvůr Richelle Mead

Knížka se mi četla dobře, taková oddychovka, ale příběh takový neoriginální až nijaký. Přitom se mi líbilo, jak se někdy autorka dostala až k filosofickým tématům, jen chybělo rozpracování.

17.07.2018 3 z 5