Kira283 Kira283 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Hana se mi do rukou dostala úplnou náhodou. Sice jsem o knize slyšela, ale nepřikládala jsem jí velký význam. Když jsem ale Hanu otevřela a začala číst, nemohla jsem přestat! Po delší době se mi zase do rukou dostal příběh, který vás zcela pohltí a i když víte, co vás dál čeká, jste napjatí a chcete se dozvědět, co hrdiny potkalo a ještě potká.

Při čtení knih s podobnou tématikou si jeden opět uvědomí, že věci, které dnes a denně řeší, jsou malichernostmi. Proto bychom si měli vážit toho, co máme...

Plný počet hvězdiček si nechávám jen pro knihy TOP z TOP. Hana tam právem patří.

14.04.2021 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Asi by se někdo ve školství měl zamyslet a přehodnotit osnovy. Dítě na základní škole nemá šanci tomuto skvostnému příběhu porozumět.

Malého prince jsem četla jako malá holka na malém gymplu, jak jsme osmiletému gymnáziu říkali. Příběh mě nezaujal, jen jsem si odškrtla další položku ze seznamu povinné četby.

O 20 let později jsem se rozhodla si Malého prince přečíst znovu, abych přišla na kouzlo tohoto příběhu. Aby člověk pochopil smysl toho, co nám Malý prince chce svým vyprávěním říct, musí si něco odžít.

Je to příběh plný nevinnosti, moudrosti a laskavosti. Po tolika letech, kdy jsem se ke knize vrátila, mě Malý princ nezklamal. Ba naopak :)

29.03.2022 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

(SPOILER) Zcela zaslouženě dávám 5* z 5!

Knihu jsem si vybrala na základě Čtenářské výzvy, jinak bych o ní snad ani nezavadila. Měla jsem trochu obavy, že mě to nebude bavit, ale již po přečtení prvních pár stránek mě příběh pohltil a naprosto mě dostal! Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Někdy jsem si sice připadala jak Penny, když jí vysvětluje Sheldon fyzikální zákony, ale co, nejsem vědec! :)) Navíc vše bylo tak hezky vysvětleno, že nakonec stejně vše zaklaplo v hlavě na správné místo :))

Rockyho jsem si naprosto zamilovala :)))

28.08.2023 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Krásný, za mě až téměř poetický, příběh o životě, zklamání ze života s uvědoměním si, že ups and downs ke každému životu patří. A že i ten "snový" život nemusí být tím nejlepším. Žijme tady a teď :)

14.03.2023 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

S Harrym Potterem jsem dospívala, s Cormoranem stárnu. Rowlingová patří k mistrům svého oboru a pátým dílem ze série Cormorana Strika to jen dokazuje.

Vůbec mě netrápilo, že má kniha skoro 1000 stran. Knihu jsem četla v originále, četla se lehce. Do poslední chvíle vás Rowlingová udržuje v napětí.

A co se týče Cormorana a Robin? :) Napětí zůstává a jsem zvědavá, co s nimi autorka zamýšlí dál :)

04.08.2022 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

(SPOILER) Za mě plný počet hvězdiček!

Osobně neholduji českým autorům a literatuře, ale Šikmý kostel by se měl stát povinnou četbou ve školách. Ve škole se všichni učíme o Sudetech, ale o česko-polských vyhrocených vztazích ve 30. a 40. letech nikde ani zmínka (tedy aspoň za nás to tak bylo..).

Autorka skvěle prolíná osudy všech hrdinů, má vše promyšlené do detailu a za to smekám. Jelikož se děj odehrává i za 2. světové války, čekala jsem, že bude děj zasazen i do známých koncentračních táborů jako Osvětim. Za poslední dobu se vyrojilo poměrně dost nových knih na toto téma. Proto jsem uvítala, že autorka zasadila děj do jiných, ne tak známých táborů, tudíž každý lačnící po nových vědomostech má šanci si rozšířit své obzory.

Netrpělivě budu očekávat závěrečný díl trilogie a jsem zvědavá, čím nás autorka překvapí. :)

30.12.2021 5 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Přesně takhle si představuji knihu s plným počtem hvězdiček.

Příběh, který vás pohltí.
Barvité líčení divoké přírody, kterou vidíte tak jasně, jako kdyby se před vámi odehrával film.
Postavy, které vám přirostou k srdci. Se kterými prožíváte to zlé i dobré, až vám vhrknou slzy do očí.

Děj se sice odehrává v roce 1937, ale mně přišlo, jako kdyby se čas zastavil a já se s hrdinkami ocitla v Kentucky o celých 100 let dříve. O to větší půvab pro mě příběh měl...

Jojo Moyes bez pochyb patří k mistryním svého oboru.

18.02.2022 5 z 5

Verity Verity Colleen Hoover

Jako mazec!! Takový konec jsem nečekala... A nejlepší na tom je, že ještě dlouho po dočtení knihy přemýšlíte, jak to vlastně bylo. Myslím si své... :)

28.07.2023 5 z 5

Černé léto Černé léto M.W. Craven

Shrnu to jednou větou.... Já chci další!!! :)

14.10.2020 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Opět se sama nad sebou pozastavuji a ptám se, proč jsem se českým autorům tolik let vyhýbala. Přitom tu máme tolik krásných a hlavně napínavých děl! :)

Do knihy Kroky vraha jsem se dala jen na základě Čtenářské výzvy. A neprohloupila jsem. Příběh mě pohltil. Primárně kladně hodnotím to, že se příběh netočí jen kolem vyšetřování a postav vyšetřovatelů, jako tomu je u zahraničních detektivek a thrillerů.

Těším se, až se začtu do dalších dílů. :))

22.04.2024 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Čekala jsem více. Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla na styl psaní. Na mě byl až chvílemi přehnaně barvitý.

Oceňuji nápaditost odvyprávět příběh jinou formou, ale některé pasáže jsem musela přeskočit. Bez těch se čtenář obejde a domyslí si, o čem např. zápis ze schůze nebo dopis byl.

Myšlenka i příběh jsou silné, ale vím, že k této knize se už vracet nebudu.

17.10.2022 3 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Při hodnocení knihy mě napadá pouze jediné slovo... Poetické :)

06.09.2022 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Les zde funguje jako výborná metafora. Autorka se nebojí upozornit na téma, které stále bývá dost tabu. Trochu jsem se nedokázala ztotožnit s postojem hlavní postavy, ale takto jí chtěla autorka vylíčit, tudíž to respektuji.

Doporučuji!

17.05.2023 4 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Klasika, ke které jsem se chtěla po letech vrátit. Díky povinné četbě mám na Kytici vzpomínku jako na tu knížku, jejíž obsah je rýmovaný, ale každá balada je čtivá a se smutným koncem.

Po letech jsem na ní názor nezměnila, jen ne všechny balady končily hororově :)

29.11.2022 4 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Nikdy jsem neholdovala českým autorům. Ale asi je načase to přehodnotit :)

15 roků lásky kolem mě kroužilo už delší dobu. Jednou jsem viděla plakát, pak na mě bafla na intenetu, známí ji dostali k vánocům... Procházím seznam Čtenářské výzvy, dostávám se k tématu nešťastné lásky, kouknu se na doporučované knihy a hele, co tu máme! Patrika Hartla a jeho 15 roků lásky. Takže volba byla jasná.

Od první stránky až po tu poslední to bylo čtení na výbornou. Příběh mě pohltil. Líbil se mi autorův nadhled, smysl pro humor, styl psaní. S hlavním hrdinou jste se dříve nebo později museli prostě ztotožnit.

Každý, kdo má chuť si trochu oddechnout od všednodenních starostí, pusťte se do čtení. Garantuju vám, že se nebudete moci odtrhnout :)

16.03.2022 5 z 5

Sen, který se naplnil Sen, který se naplnil Luca Di Fulvio

Kniha mě zaujala hned od samého počátku. Začnete číst a nemůžete přestat, protože vás zajímá, jaké další nástrahy budou hlavní hrdiny čekat. Nejvíce mě oslovil příběh Ráchel, to jsem ke konci musela i lehce zadržet slzu. Celkově je v knize velmi silný příběh a poselství, hlavně pro ženy. Na mě byl konec až moc ideální a asi ne zcela reálný, ale je to jen fikce, a kdo vlastně nemá dobré konce rád... :)

18.02.2020 5 z 5

Botanik Botanik M.W. Craven

Za mě zatím nejlepší díl o Washingtovi a Tilly. Opět se těším na další :))

15.02.2024 5 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Kamarádka mi půjčovala knihu se slovy, že je to jediná kniha, jejíž obsah si pamatuje. A to zrovna patříme mezi tu skupinu lidí, co si něco přečte, je z toho chvíli na větvi a pak na obsah stejně po čase zapomene. Takže když mi řekla tohle, nemohla jsem se dočkat, až se do Zrcadlového muže začtu.

Lars Kepler mě nezklamal. Je to mistr severských kriminálek a Joona je prostě Joona :) Jeho příběhy mě baví a Zrcadlový muž právem patří mezi nejlepší ze série. Podobný dojem jsem měla z Hypnotizéra a Písečného muže, ale tento díl byl ještě o třídu lepší. Příběh ve mně zanechal takový dojem, že jsem o něm přemýšlela jak v době, kdy jsem měla knihu rozečtenou, tak po samotném dočtení. A když ve vás zanechá příběh takový dojem, je to známka velmi dobře odvedené práce ze strany autora.

Je naprosto fascinující, jak psychika člověka funguje... Mám pocit, že ke knize se v budoucnu ještě vrátím a kdybych mohla dát víc hvězdiček než pět, udělám to.

10.08.2022 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Nelze dát jinak než 5* z 5.

Ponurá atmosféra, protivná Thulinová, lehce nevyrovnaný Hess, ztracená holčička, brutální vraždy, vrah vodící policii za nos. Napětí až do konce tak zaručeno.

17.01.2024 5 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Dlouho se mi nestalo, aby mě kniha dohnala k slzám. Osvětimská knihovnice je jedna z těch výjimečných knih, které to dokážou.

Příběh Dity je na jednu stranu tragický, na druhou stranu inspirativní. Inspirativní v tom, že i na neutěšeném místě dokážete najít naději, úkol, smysl života. A hlavně si uvědomíte, že vaše problémy vlastně žádné problémy nejsou. Netrpíte hlady, mátě střechu nad hlavou, je vám teplo, máte přístup k základním hygienickým potřebám. Važme si všeho, co máme.

Ditina neskonalá odvaha, nezdolná vůle bojovat, smysl pro spravedlnost a optimismus jsou obdivuhodné. Od takových lidí bychom se měli učit. Zároveň je nutné nezapomínat, co se v minulém století dělo, abychom něco podobného už nikdy nenechali dopustit.

01.10.2020 5 z 5