kikiodvi kikiodvi komentáře u knih

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

3,5* V Kodani mě kdysi zaujala neuvěřitelně klidná atmosféra, které je toto město plné. S přáteli jsme zde trávili dlouhé minuty (možná i hodiny) pozorováním okolí. Jak jinak, než s kávou a sladkým pečivem v ruce.
Právě proto jsem si vybrala Kavárnu v Kodani jako čtení na letní dovolenou. Doufala jsem, že mi pomůže přepnout do odpočinkového módu. Neuběhly ani dva dny a já jsem s pocitem úplného klidu dočetla poslední stránku. V tomto ohledu kniha stoprocentně splnila mé očekávání.
Určitě ale nečekejte sofistikovanou zápletku. Konec příběhu si nejspíš dokážete domyslet někde v průběhu kapitoly 11.
Celkově jsem spokojená a nebránila bych se dalšímu přečtení.

15.07.2022 3 z 5

Letopisy Narnie – komplet Letopisy Narnie – komplet C. S. Lewis (p)

Už ani nespočítám, kolikrát jsem celou sérii přečetla. Je to prostě srdcovka a jeden z mála fantasy světů, do kterého se ráda vracím.

23.02.2018 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Knihu jsem přečetla už kdysi dávno, jen proto abych zjistila, proč se kvůli ní stojí fronty v knihkupectví. Teď lituju peněz, které jsem do ní dala, protože jsem je mohla stejně dobře vyhodit oknem. Jednu hvězdičku jsem chtěla dát za čtivost...I to jsem si nakonec rozmyslela, protože čtivých knížek existuje spousta. Příběh je jedno velké klišé - trojnásobný orgasmus při prvním sexu, to už bylo moc i na mě. Přirovnala bych to k Popelce pro náctileté nebo jisté verzi porna pro maminy v přechodu. Jestli chcete číst porno knížky, sáhněte po Lady Fuckingham od Oscara Wilda; jestli chcete romantiku, na 100% se vám povede najít něco lepšího než Padesát odstínů.

14.02.2018 odpad!

Sucho Sucho Jane Harper

Četla jsem ji hned pár dnů po vydání. Pamatuju si, že tenkrát se mi hodně líbila. Postupem času zapadla mezi další přečtené detektivky a sotva si vybavuju něco, co by ji od ostatních výrazně odlišovalo. Hlavní postava mi nepřišla až tak výrazná, ale zato popis okolního dění byl povedený, stejně tak zápletka. Celkově hodnotím jako lepší průměr.

02.11.2017 3 z 5

Sběratel motýlů Sběratel motýlů Dot Hutchison

Znepokojivá - to je podle mě slovo, které tuhle knížku vystihuje nejvíc. Po dočtení mi nebylo zrovna dobře, i když je malá pravděpodobnost, že by ve něco takového mohlo stát v reálném světě. Bylo zajímavé vše sledovat z pohledu hlavní postavy a jednotlivé detaily postupně odkrývaly šílenou realitu.
Nějakou chvíli mi trvalo, než jsem se úplně začetla. Jakoby mi pořád chyběl nějaký důležitý detail a bránil mi pořádně porozumět. Objevuje se zde hodně jmen, a tak je potřeba dávat pozor, kdo je kdo.
Myslím, že názor na Sběratele motýlů si nejlíp udělá každý sám. Svým způsobem je to zajímavé čtení.

26.09.2017 4 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Nikdy dřív jsem neobjevila kouzlo sci-fi. Rozhodla jsem se dát šanci Temné hmotě, která mě nezklamala. Kvantová fyzika je pro mě záhadným, ale zajímavým oborem. Skoro jsem si říkala, že by se něco takového mohlo být v budoucnosti možné. Navíc mi došlo, jak moc člověk bere některé věci jako samozřejmost, dokud je neztratí.
Knížka má i své mouchy, ale nic co by mi zásadně vadilo. Konec je hodně otevřený a ne každému to sedí.
Teď mám ale chuť si přečíst další sci-fi.

12.09.2017 4 z 5

Ztracený symbol - Speciální obrazové vydání Ztracený symbol - Speciální obrazové vydání Dan Brown

Nevím proč, ale nemohla jsem se do ní začíst tak, jako do ostatních Brownových knížek. Děj byl napínavý jako obvykle, ale problematika Svobodných Zednářů mi evidentně není blízká stejně jako prostředí Washingtonu. Proto bych ale Ztracený symbol nezatracovala, protože milovníci tohoto autora si zde své rozhodně najdou.

09.09.2017 4 z 5

Da Vinciho kód Da Vinciho kód Dan Brown

Další povedená kniha od Browna. Je velmi čtivá, i zápletka je povedená. Ani chvilku jsem se nenudila.
Co se týká historických reálií v knize, nejsem zase takový expert, takže jsem je nezohledňovala v hodnocení.

08.09.2017 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

4,5* Na začátku knihy mi byl Ove nesympatický, na konci tomu bylo přesně naopak!
Humorně napsaná knížka, která ale umí i dojmout. Při čtení jedné věty se mi chtělo brečet, u další už jsem se smála - A to doslova.
Pokud Oveho více poznáte, určitě si ho oblíbíte. Naoko sice působí jako mrzout, ale i on má svůj životní příběh, který je možná příčinou toho všeho.

03.09.2017 4 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

4,5* Byly doby, kdy jsem si myslela, že nic horšího než potopení Titanicu se snad ani stát nemůže. Potom jsem se dozvěděla o lodi Wilhelm Gustloff…

Knihu jsem doslova slupla jako malinu, až tak dobře se četla. Potopení lodi jako by bylo symbolickým završením tragického příběhu čtyř lidí, kteří se potkali po letech válečných útrap, a které spojovala touha přežít. Čtyři příběhy dávají dohromady zajímavý celek. Při čtení si znovu a znovu uvědomujeme, jak hrozná válka je. Velmi oceňuji, kolik práce si autorka dala s vyhledáváním historických reálií, protože příběh působil pravdivě a uvěřitelně.

Sůl moře určitě doporučuji k přečtení. Minimálně se dozvíte o katastrofě, která vzala život tisícům lidí, a o které se všeobecně moc nemluví.

18.06.2018 4 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

4,5* Nikdy bych si nemyslela, že ve mě zrovna tahle kniha vyvolá tolik emocí - stalo se!

Autorka si vybrala ne zrovna lehké téma, ale pojala ho velice zajímavým způsobem. Po chvíli jsem se sžila s hlavními hrdinkami a prožívala celý příběh s nimi. Přiznám se, že jsem chvílemi měla chuť zakroutit některým bílým paničkám krkem.
Kniha jasně ukazuje, že nic není černobílé. Existují jak lidé dobří, tak lidé zlí. Zároveň je to silný příběh o přátelství, vůli, naději a odvaze změnit svět.

Uvažujte o přečtení, podle mě za to stojí.

29.03.2018 4 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

4,5* Od teď budu hodně přemýšlet, co sdílím na sociálních sítích!
Kniha je psaná svižným stylem, takže čtenáře stále udržuje v napětí. Navíc má minimum nezáživných pasáží. A co si budeme povídat, hlavní téma je velmi aktuální. Jediné co bych vytkla, je trochu uspěchaný konec, kde měli všichni víc štěstí, než rozumu.
Myslím si, že autor má pořád co říct a jestli vyjde další jeho kniha, ráda si ji přečtu.

25.03.2018 4 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Po přečtení Dívky v ledu jsem už měla laťku nastavenou poměrně vysoko a Noční lov ve srovnání dopadl o malinko hůř.
Chybělo mi napětí, které zde bylo, ale ne v takové míře, jakou bych čekala. Nicméně se i tak těším na třetí díl.

09.09.2017 4 z 5

Zatím rozhodně nejlepší, kterou Ladislav napsal a určitě stojí za pozornost čtenářů. Styl psaní je na vyšší úrovni než u předchozích dvou, ale typický humor, který je mi tak blízký, zůstává. Knížka je čtivá a zábavná (kolikrát jsem vyprskla smíchy, až se lidi okolo otáčeli). Na jejích stránkách nejsou žádné nudné popisy, ale spousta životních příběhů lidí, které jsou často podobné těm našim, i když tito lidé bydlí na druhém konci světa. Možná je dobře, že Arménie a Gruzie jsou víceméně opomíjené turisty, protože i díky tomu si stále zachovávají své kouzlo. Velké plus dávám i za krásnou obálku a nápadité ilustrace.

13.02.2018 4 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

2,5* Snad poprvé se mi stalo, že se mi film líbil víc než knížka. Vlastní příběh mě zaujal a Gatsbyho jsem svým způsobem chápala, ale neoslovil mě styl. K některým větám jsem se musela znovu a znovu vracet, abych si byla jistá, že jsem správně pochopila jejich význam. Dost mi to zkazilo čtenářský zážitek a myslím si, že knížka mohla být napsaná daleko čtivějším způsobem.

26.11.2017 2 z 5

Milý Johne Milý Johne Nicholas Sparks

4,5 * Krásný a zároveň smutný příběh o lásce, přátelství, porozumění a životních zkouškách. Nepamatuju si, že bych si někdy přála "happy end" víc než teď, ale takový už je život. Jsem naměkko...

17.11.2017 4 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

4,5* Stává se, že u pozdějších knížek série už jejich autorovi dochází dech..Temné hlubiny rozhodně nejsou tenhle případ! Naopak je hodnotím ještě výš než předchozí dvě a doufám, že se v budoucnu dočkáme dalšího případu Eriky Fosterové.

09.11.2017 4 z 5

Zápisník jedné lásky Zápisník jedné lásky Nicholas Sparks

Jako první jsem viděla film, a proto jsem byla hodně zvědavá na jeho knižní předlohu. Nakonec jsem byla překvapená, že i na 150 stránkách se dá napsat poutavý příběh. Autor zbytečně nerozepisuje detaily a naopak se soustředí na podstatné momenty. Někdo může říct, že je to moc přeslazené. Já nevidím důvod proč by dva lidi, kterým na sobě opravdu záleží, nemohli společně dokázat nemožné (třeba i překonat zákeřnou nemoc). Ještě se k ní vrátím, až si budu potřebovat oddechnout od všech těch "krváků".

31.10.2017 4 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Ideální společník na cesty ve vlaku (lehká, skladná...)!
O vtipné chvilky nebyla nouze a vždycky jsem se těšila, co se těm čtyřem stane. Hlavní postavy pro mě byly uvěřitelné, ale jak už je autorovým zvykem, některé situace dovádí dost do extrému. Byly momenty, kdy mně zrovna ty extrémy vadily.
Celkově hodnotím jako dobrou oddechovou knížku, i když by klidně mohla být více propracovaná. Hlavně závěr se mi zdál hodně zrychlený, jako by to autor chtěl co nejdřív ukončit.

16.09.2017 3 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Začetla jsem se a nemohla jsem se odtrhnout. Kniha má spád, je napínavá (místy jsem měla husí kůži) a obsahuje zvraty a odhalení, které vás nutí pokračovat.
Oceňuju hlavně to, že se v příběhu vyskytují reálná místa (osobně otestováno v Římě), takže působí skutečně. Hlavní postava Roberta Langdona je více než sympatická.
Andělé a démoni mě přesvědčili, abych vyzkoušela i další autorovy knihy, a nikdy jsem nebyla zklamaná.

08.09.2017 5 z 5