Kaya77911 Kaya77911 komentáře u knih

Ctnosti králů Ctnosti králů Ken Liu

Ctnosti králů se odehrávají ve vymyšleném světě, který je do jisté míry inspirován Čínou někdy asi ve středověku (bohužel nejsem schopna určit konkrétněji).
O knize se můžete dočíst, že se jedná o epické fantasy, což mně popravdě nic neřekne, protože z tohoto odvětví moc načteno nemám, čili ani nemám s čím porovnávat. Každopádně už od začátku vám autor předvádí komplikovaný a propracovaný svět a spoustu postav. To by mohlo většinu čtenářů odradit, protože kniha má díky tomu dlouhý a docela matoucí úvod. A tak je to po celou dobu - autor na začátek kapitoly střelí novou postavu a to jenom proto, aby ji na jejím konci zabil, zatímco se stane něco, co bude mít později dopad na vývoj celého příběhu. To je taky důvod proč se na příběh musíte soustředit a mnohokrát i zapojit mozek, aby vám došlo co se vlastně děje. Politikaření a vojenská strategie - to není pro každého a v Ctnostech králů je to prosím pěkně ústřední téma. Do toho se však tu a tam objeví akční scéna, která musím uznat je dost epický napsaná!
Autor tady pracuje s tématem „touha po moci” a to se za mě taky povedlo. Ukazuje, jak tato touha mění lidi, vznikají války, které ničí přátelství a životy a ukazuje to tady poměrně drsně a realisticky (nedůvěra, strach, zbabělost, zrada, vychytralost, ale najdou se i dobré věci, jako přátelství, láska, obětavost, nebo vytrvalost).
Myslím si však, že ne každý si zde přijde na své, protože kniha plyne pomalu, autor nevytváří napětí, kterého si všimnete na první pohled, takže milovníci akce a rychlého děje asi nebudou nadšeni.
Kniha vám dá pravděpodobně zabrat, strávíte nad ni nějaký ten čas a rozhodně si ani váš mozek moc neodpočine.

Já musím říct, že mě kniha nějak neohromila, jednoduše to není můj šálek čaje, ale i tak si myslím, že by zasloužila víc pozornosti a taky jako plus beru, že navzdory tomu, že je to první díl série, lze číst jako standalone. Doporučila bych těm, co se líbilo Převorství u pomerančovníku, nebo mají chuť na něco složitějšího.

30.12.2021 3 z 5

Mechanický anděl Mechanický anděl Cassandra Clare (p)

Od Cassandry Clare jsem četla už Temné lsti a musím říct, že to se mi líbilo o trochu více, i když je samozřejmé, že když Mechanický anděl je teprve první díl série (a první kniha ze ságy o lovcích stínů, myslím) tak se to ještě rozjede.
Co se mi vážně líbilo bylo prostředí starého, temného a upršeného Londýna. Temné bojovné scény, odehrávající se v chladných uličkách tohoto města byly naprosto dokonalé.
Příběh se rychle rozjede, ale mě dělalo trochu problém se začíst, protože mám pořád plnou hlavu The Poppy war. I tak se mi to však rychle zalíbilo.
To, s čím jsem měla menší problém byly postavy. Hlavní hrdinka - Tessa - mi chvilkami přišla skvělá a jindy mě zase hrozně vytáčela. Will na tom byl dost podobně, protože na něm je strašně vidět, že byl prostě napsaný tak, aby se líbil a myslím, že ho skoro každý, kdo knihu četl má rád. Já to samozřejmě chápu, protože i já jsem si říkala že bude boží už když se tam objevil. A jako on byl boží, akorát se občas choval absolutně nesmyslně a otravně. Samozřejmě neříkám, že ho nemám ráda. A pak tu byl ještě Jem, což byl tak trochu tahoun celého příběhu. Nebo alespoň mě to díky němu bavilo daleko více. Taky se tu objevil Magnus, což je moje láska z Temných lstí, ale ten tu tolik nehrál (takže já jenom doufám, že v dalších dílech bude více).
Co se samotného příběhu týče, ten byl hodně dobře zpracovaný a promyšlený. Jak jsem už říkala, rozjelo se to hned a svižné tempo si to udrželo až do poslední stránky (teda až na pár míst, kde se vysvětlovalo kdo jsou lovci stínů atd., protože to jsou věci, co už znám z Temných lstí).
Celkově bohužel nemůžu říct, že bych z toho byla úplně odvařená, ale zase mě to ani nezklamalo a do dalších dílů se samozřejmě chci pustit, ale doufám, že Magnus už tam bude hrát více.

12.11.2021 3 z 5

Milosrdná vrána Milosrdná vrána Margaret Owen

Já jsem měla poměrně nízká očekávání, ale ta byla víceméně předčena.
Začněme postavami. Fie byla popravdě docela fajn hrdinka, alespoň první dvě části, ale k tomu se dostaneme. Tavin byl samozřejmě nejlepší, tam není co řešit a Jasimir mi přišel strašně zbytečný.. jako jo, pro příběh byl podstatný, ale jeho charakter autorka docela odflákla a byl strašně nezajímavý :/
Svět a celkově nápad s kastami byl super, ale bylo to tak zmateně popsané, že jsem musela snad každou druhou stránku listovat na začátek k tomu seznamu, abych se v tom úplně neztratila. Kromě toho tam chyběl popis míst a postav, takže jsem neměla nejmenší představu jak to tam vypadá a když už jsem si nějakou představu udělala, autorka tam střelila něco, co mou představu totálně zničilo.
Kniha je rozdělena na tři části, přičemž první část byla hodně dobrá, je pravda, že tam dost věcí nebylo úplně vysvětlených (jak fungují kasty, jak funguje magie se zuby). To mi trochu vadilo, ale i tak mě první část bavila. Druhá část byla taky docela fajn, ale už mě to tolik nebavilo a třetí část to celé zabila a měla jsem problém to dočíst.
LGBT linku v knihách většinou uvítám, ale tady mi to přišlo zcela zbytečné. Autorka si nejspíš na poslední chvíli řekla ,,Ups, nemám tam LGBT linku! Tak z prince uděláme gaye a z Tavina bisexuála, celou knihu to nebudu řešit, ale hlavní je, že je tam mám." Takhle to nefunguje. Když to tam není potřeba, nemělo by se to tam dávat, ne cpát to čtenářům pod nos zbytečně.
Za mě je to lehce podprůměrná kniha, která neurazí, ale jestli jste to míjeli doteď, rozhodně to nemusíte napravovat :))

12.08.2021 3 z 5

Jediná vzpomínka Flory Banksové Jediná vzpomínka Flory Banksové Emily Barr

Tahle kniha podle mě hodně lidem nesedne.. Především proto, že se to hrozně opakuje. Na každé druhé stránce čtete, že se Flora líbala s Drakem a že ho miluje. Je to ale dost rychlé, takže se to čte samo, ale na druhou stranu se tempo pořád zrychluje a konec je tak rychlý, že mě malinko unikl a moc jsem si ho neužila. Pořád se tam něco děje, ale děj to moc neposunuje, takže autorka musí vše vysvětlit během pěti posledních stránek a to úplně není nic pro mě...
Flora je hrozně odvážná, silná, ale to je tak vše, co o ní můžu po dočtení říct. Prostě nemám pocit, že bych ji znala, skoro nic o ní nevím a to mi vadilo. Asi to bylo i autorčiným cílem, vzhledem k tomu čím Flora trpí, ale... prostě ne. Bylo mi jí dost líto, ale úplně jsem si k ní cestu nenašla. Stejně tak k ostatním postavám. Já si potrpím na popis postav (ne jen toho jak vypadají, ale i jak se chovají, co zažily a taky jejich vývoje) a atmosféry. Tím se tato kniha moc nezabývá. Předpokládám, že tak to bylo naschvál, ale mě to tam jaksi chybělo. Je to spíš oddechová kniha, která vám toho moc nedá a ke které se asi po dočtení nevrátíte, ale úplně špatná zase není :))

26.07.2021 2 z 5

Dívka ve věži Dívka ve věži Katherine Arden

Mě se první díl líbil. Hodně se mi líbil. Proto jsem od druhého dílu měla vysoká očekávání a ta se samozřejmě naplnila. Popravdě tato kniha má očekávání dokonce předčila. Dále sledujeme příběh mladé Vasji, která to v životě zrovna dvakrát lehké nemá. Musím říct, že tempo příběhu bylo tady rychlejší než v jedničce a pořád se něco dělo. Já osobně to na této knize vidím spíš jako plus, protože jsem se ani trochu nenudila. Taky se tu daleko více objevuje Mrazík, do kterého jsem se úplně zamilovala! S tím souvisí to, že tu byla trochu více rozvinutá romantická linka, která se autorce moc povedla. Objevily se tu taky nové postavy, nebo postavy, o kterých byla zmínka v jedničce, ale moc v ní nehrály a já jsem si všechny oblíbila. Když jsem to četla tak mě několikrát zaplavil takový ten pocit bezmoci, kdy jsem Vasji strašně chtěla nějak pomoct, ale ono se to dělá těžko, když je to v knize. Několikrát jsem se málem rozbrečela (což se mi poslední dobou stává u knih celkem často..) a konec mě totálně rozbil a musím se co nejdřív pustit do třetího dílu :))

23.05.2021 5 z 5

Světla nad močálem Světla nad močálem Lucie Ortega (Navrátilová)

Zaujalo mě hlavně to, že hlavní hrdinka Lena spáchala sebevraždu, protože o tom jsem moc knih zatím nečetla. Taky jsem slyšela, že to má mít prvky slovanské mytologie a to já miluju. Sice to bylo úplně jiné než jsem čekala - nepatří to totiž mezi ty temné knihy jako třeba Medvěd a Slavík, Kosti Mraza, nebo V zajetí zimy -, ale i tak se mi to líbilo. Postavy mi byly v celku sympatické. A teď už k samotnému ději. První polovina byla super a moc mě bavila. Pak, právě někdy v polovině, mě to úplně pustilo, bylo to celkem zamotané a ke konci mě to už vyloženě nebavilo. Ani moc nevím proč, ale nejspíš jsem po knize sáhla ve špatné chvíli. Na druhou stranu se v knize nacházelo plno krásných citátů a myšlenek.

21.05.2021 3 z 5

Napůl zlý Napůl zlý Sally Green

Hmmm... No, po Zlodějích dýmu jsem měla asi moc velká očekávání. Anotace této knihy zní naprosto božsky, ale příběh už zdaleka tak super není. První půlka a to jak hlavního hrdinu drželi v kleci a mučili mě moc bavilo (i když to mučení nebylo teda úplně mučení), druhá půlka a konec už však byly nudné a chyběly tam nějaké zajímavé zvraty. Hlavní hrdina byl docela fajn, i když teda nic extra, ale ostatní postavy jsem neměla ráda.

23.03.2021 2 z 5

Dědictví krve Dědictví krve Amélie Wen Zhao

Spíš 4,5 hvězdiček. Bylo to jednoduše super. Strašně mi to připomínalo Šest vran a to jak stylem psaní tak světem a postavami. Taky to, že postava, která se nejdříve zdá jako zlá nemusí být vyloženě zlá a naopak se mi hrozně líbilo. Navíc to jak se tady pokazí skoro vše, co mají hrdinové v plánu, takže jsme neustále v napětí je božííí!! Za co bych ale srazila půl hvězdička je to, že nějakou postavu strašně mučí/mlátí/týrají a ona o den později v klidu pokračuje v činnosti, kterou by dělala i normálně a to bez jakýchkoli následků... Jinak je to naprosto boží a musíte si to přečíst.

23.03.2021 5 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

No... co si budem - vysloveně zklamaná jsem nebyla, ale čekala jsem o dost víc... Svět jsem měla fakt problém pochopit a celkově jsem se ztrácela jak v ději tak v postavách... Bylo to zmatené a nezáživné.

16.12.2020 2 z 5

Pozorovatelka Pozorovatelka Anna Bright

No, co napsat... asi jsem neměla čekat tolik. Kniha byla bo polovina nudná, ale potom to už bylo lepší. :) Není to sice úplně pro me ale není to ani nejhorší.

02.12.2020 2 z 5

Zaslíbená Zaslíbená Kiera Cass

Byla to rychlá oddechovka, kde se nic moc nedělo a na konci to byl zvrat za zvratem. Konec se autorce sice nepovedl, ale nesuďte podle této knihy autorčinu úžasnou serii Selekce. Já jsem byla zklamaná...????

19.10.2020 2 z 5