katy87 katy87 komentáře u knih

Léto s kovbojem Léto s kovbojem Jaromíra Kolárová

Taková příjemná letní romance. Musím se opět podívat i na film :-).

25.07.2020 4 z 5

Útěk z Osvětimi Útěk z Osvětimi Andrej Pogožev

"Naopak moje pevná a neochvějná důvěra v neporazitelnost sovětského národa, v jeho schopnost překonat všechny překážky v cestě ke konečnému vítězství, silně působila na ostatní vězně." Velmi silně pro-sovětsky orientované, což nic neubírá na kvalitě a děsivosti knihy. Souhlasím s tím, že název je dost zavádějící, vzhledem k tomu, že útěku samotnému se věnuje pouze závěr knihy. Kniha jinak líčí autorův roční "pobyt" v Osvětimi, psáno románovou formou. Člověk takových knih může přečíst stovky a stále nebude moct pochopit, jak toto bylo možné. Další úryvek z knihy: "Najednou se ke mně Havránek obrátil s otázkou. "Řekni, je v Rusku hodně takových lidí, jako jsi ty?" "Není," odpověděl jsem mu, "hodně jich je lepších."

08.03.2019 5 z 5

Největší záhady kriminalistiky Největší záhady kriminalistiky Jaroslav V. Mareš

Koupeno jako e-kniha. Perfektní čtení! Autor sám říká, že se nesnažil pouze o sběr již dostupného, ale vždy se pokouší ke každému případu přidat aspoň vlastní poznatky nebo posunout něco dále. Už ani nevím, jestli se mu ve všech příbězích podařilo, nicméně kniha je velmi čtivá (a jde vidět, kolik stráveného času a práce za ní je). Případy, které mě vzaly dech (a kde mi občas běhal i mráz po zádech): Studna, Hřensko, Stopařky, Karel Novák.

05.01.2019 5 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Kniha se mi líbila dokonce více než předcházející díl! Je tam spousta postav, ale člověk se v nich neztrácí. Čtivě napsáno, dobrá zápletka i rozuzlení. Líbilo se mi vykreslení pozadí natáčení seriálu. Jediné co bych vytkla je to, že postava vyšetřovatele Bergmana, podle kterého je pojmenována tato série, nemá dostatek prostoru - vlastně téměř žádný, zapadá do plejády dalších vedlejších postav, což je škoda.

26.03.2018 5 z 5

Zavřená truhla Zavřená truhla Sophie Hannah

Veliké zlepšení od předchozího dílu (Vraždy s monogramem), poměrně čtivé a ne tak roztahané, nicméně dech to nevezme. Poirot není vykreslen úplně přesně jak ho známe, v průběhu celé knihy lze identifikovat jasné stopy, které do knihy autorka explicitně kladla. Četla jsem, že o této knížce autorka řekla, že jde o její zatím nejgeniálnější zápletku. Zatím ani ta nesahá Agathě ani po kotníky :-(.

12.03.2017 2 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Sérii čtu postupně, tzn. toto jsem četla jako třetí knížku od Nesba. Upřímně řečeno doteď nerozumím hysterii, která kolem něho propukla. V tomto románu jsem se lehce ztrácela v jednotlivých postavách, knížku jsem po částech četla jen proto, abych ji dočetla do konce, ne proto, že by mě nějak extrémně vtáhla do děje a já hltala každé slovo. Dám šanci snad ještě jednomu dílu, ale jinak asi nejsem cílová skupina :-).

06.04.2016 3 z 5

Nekonečná noc Nekonečná noc Agatha Christie

Nečekejte tradiční detektivku a už vůbec ne tradiční Agathu - kniha se vymyká i strukturou příběhu, vražda se objeví "až" ve tři čtvrtině knihy - nicméně vyplatí se počkat a "prokousat" se zdánlivě nezáživnou částí předtím. Čtivé, psychologicky velmi zajímavé a myšlenka brilantní... Agatha byla nejen královnou detektivek, ale i opravdu neobyčejnou a vysoce inteligentní ženou.

05.02.2016 5 z 5

Moje Pacifická hřebenovka Moje Pacifická hřebenovka Monika Benešová

Jak toto hodnotit? Nesrovnávám s Divočinou od Cheryl, také jsem pochopila, že do toho autorka chtěla vložit své osobní pocity (od toho i název). Po přečtení musím konstatovat, že o hřebenovce to ani tak není, jakožto spíše o Moničiných střevních problémech - viz začátek knihy ve stylu "podělávala jsem se málem i v metru", přes "hledala jsem na hřebenovce nejvhodnější keřík" až po závěrečné poučné "až někdy někoho uvidíte, jak spěchá na záchod, nesmějte se mu" (??? To jsem málem vyprskla). Nebylo to vtipné, nebylo to poučné, nebylo to inspirující, co mě na tom nejvíce zaráží, že je autorka novinářka, a literární styl odpovídá středoškolačce. Někdy jsem opravdu nevěřila vlastním očím, co za věty vyplodila: (nenásleduje přesná citace, ale obsahově to odpovídá) "No né, medvíďata! Ty jsou tak roztomilá, že bych si je hned vzala nazpátek sebou. Pak mi došlo, že by se do letadla nevešla." Další: "Mobil mi spadnul do řeky. Jak ses tam dostal? Zeptala jsem se. Odpovědi jsem se nedočkala." Naprosto neuvěřitelný mi přišel nedostatek sebereflexe, kde autorka na jedné straně píše, že je křehká princezna, o pár kapitol dál se dozvíme, že má kolem 1,80m, široká ramena a padnou ji pánské trailové boty, které našla. Několikrát v knize se autorka podivuje, proč vůbec na té hřebenovce je a proč nezůstala doma (???). Za naprosto trapné považuji její neznalost základního sociálního chování (viz překvapení, že na otázku "how are you" opravdu nikdo nečeká autorčín monolog o jejích střevních problémech, dále viz její příhoda, kde si šla "ulevit" ven vedle policejní stanice, přestože pár metrů od ní byly toalety) a naprostá neznalost základní angličtiny (autorka se "vtipně" objednala v hospodě medvěda místo piva). Nevím, nevím, přemýšlím, kdy jsem naposled psala na knihu tak špatné hodnocení. A to jsem se na ni těšila.... Koupě knihy lituji a nedoporučuji.

15.02.2022 1 z 5

Fotograf z Osvětimi Fotograf z Osvětimi Maurizio Onnis

Velice vkusně zpracované, bez snahy šokovat nebo působit na city čtenáře. Většinou nemám tyto beletristické zpracování v oblibě, toto bylo čtivé a zapůsobilo. Dohledala jsem si pak informace o reálných postavách v příběhu.

26.11.2021 4 z 5

Zápisník alkoholičky Zápisník alkoholičky Michaela Duffková

Zápisník alkoholičky - a to je přesně to, čím kniha je, nic víc, nic míň. Oceňuji, že se autorka nesnaží zalíbit, předkládá čtenáři syrová fakta/pocity takové, jaké byly. Kniha potvrdila mé dosavadní předsvědčení o tom, co vede lidi k alkoholismu - existující rodinná "anamnéza" (otec také alkoholik) + problémy, nenaplněnost v osobním životě. Autorce moc fandím a obdivuji ji, v jaké formě své pocity sdílela a že se nebála vyjít z anonymity. Určitě je to téma, které je doteď tabu. K přečtení doporučuji.

13.07.2021 3 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Problém (nebo výhoda??) autorových knih je v tom, že jsou všechny podle stejného scénáře: 1) "Detektiv šéfinspektor" Erika je nesympatická a místy až nesnesitelná, 2) nadřízení ji nesnáší a při vyšetřování jí neustále hází klacky pod nohy, často bez zjevného důvodu, 3) Erika je pravidelně odvolávána ze svých případů, 4) Eriku vždy někdo zmláti nebo se jí pokusí zabít, 5) v každém díle jsou dvě dějové linie, které se následně spojí, 6) vraha vždy známe a chybí moment překvapení, 7) v každém díle autor neopomene zmínit sex a popsat sexuální scény. Zaráží mě, že jsou takové knihy bestsellery. Další díly čtu, protože vždycky doufám, že mě tentokrát něčím překvapí... Nepřekvapil.

27.09.2020 1 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Další dechberoucí svědectví, kde mi místy bylo i špatně, při popisu pokusů na vězních a sovětských zajatcích. Hlavní hrdinka líčí příběh nejen svůj, ale i spousty dalších lidí, se kterými se potkala, a kteří měli osud často daleko horší než ona sama. Knihu bych nazvala jinak, část s Mengelem rozhodně netvořila podstatu knihy. Silný příběh, myslím, že každému určitě uvízla v paměti část o krásném chlapečkovi, kterého Mengele sadisticky zabil...

03.08.2020 5 z 5

Mitfordské vraždy Mitfordské vraždy Jessica Fellowes

Nechala jsem se nalákat synopsí a přirovnání k A. Christie. O detektivku se ani tak nejedná, spíš jde o román, kde se na začátku stane vražda osoby, o které nic nevíme, následně se více jak půl knihy příběh odvíjí neidentifikovatelným směrem k lidem, o kterých nic moc nevíme (doteď si nejsem jistá rolí některých postav v tomto příběhu), bylo to dlouhé, nudné, až závěrečná čtvrtina se nějak pohnula k rozuzlení, které mě ani tak nevzalo dech.

10.05.2020 2 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Opět další díl, který hodnotím naprosto průměrně. Erika se hned na začátek vecpe tam, kde nemá co dělat (vyšetřování vede někdo jiný) a všeobecně se (i k Petersonovi) chová nesnesitelně. Jinak dobře se to četlo, závěr mě bohužel nudil. Na těchto knížkách mi všeobecně chybí nějaká promyšlenost. Autor v závěrečných poznámkách sám přiznal, že knihu vymýšlel tak nějak za pochodu (přesnou formulaci si nepamatuji) - to odpovídá :-).

08.04.2020 3 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Knihu jsem četla krátce potom, co vyšla, teď jsem se k ní vrátila podruhé - a opět jsem ji četla jedním dechem. Určitě nejsem jediná, kdo si vyhledal více informací k Leonardovi a jeho obrazech. Jinak jen pro info - film je dost vlažný a s kvalitou knihy se nedá srovnat.

08.03.2020 5 z 5

Jak najít manžela Jak najít manžela Lori Gottlieb

Mrkněte na ty dva předchozí naprosto protichůdné komentáře :-) Dle mého názoru záleží, kdo a v jakém věku knihu čte. Pro cílovou skupinu to je chtě nechtě depresivní čtení, protože autorka uhodila hřebík na hlavičku! Pro dvacetileté holky bide autorka nudnou zoufalkou, která se snaží rozdávat své moudré rady, nicméně stejně zůstane vždycky starou pannou. Vtipy stranou - kniha, která mi opravdu otevřela oči! Autorka netvrdí, že se máte "spokojit" s jen tak kdejakým vztahem, nicméně opravdu přibližuje, jakým způsobem změnit náš pohled na seznamování a priority ve vztahu celkově. Opravdu velice, velice doporučuji cílové skupině...

04.01.2020 5 z 5

Pětka na ostrově pokladů Pětka na ostrově pokladů Enid Blyton

Kdo by neznal tuhletu sérii! Kdo by si nepřál být na jejich místě a prožívat tak úžasná dobrodružství prokládaná vždy pauzami na jídlo :-). Jako dítě jsem hltala každý díl, teď se ke všem dílům nostalgicky vracím a čtu jeden po druhém. Tento první je takový průměr, ale i tak skvělý!

28.02.2018 3 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Překvapivě velice dobré. Trochu jednodušeji napsáno, ale velice dobře se to četlo, zápletka také dobrá. Těším se na další knihy této autorky!

10.02.2018 3 z 5

V pekle plynových komor V pekle plynových komor Shlomo Venezia

Po přečtení této knihy si člověk uvědomí, jak jedinečné a vzácné je toto svědectví (drtivá většina příslušníků sonderkommanda byla zlikvidována a opravdu pouze málu se podařilo přežít). Člověk si dnes těžko dokáže představit, co se tenkrát dělo... Jde z toho opravdu mráz po zádech.

23.12.2017 5 z 5

Moc pěkná knížka, humorné příběhy ve stylu fejetonů. Připomíná mi styl Stephena Leacocka.

26.07.2017 5 z 5