Katri Katri komentáře u knih

Ty Ty Caroline Kepnes

Ke knížce Ty/You jsem se dostala až po zhlédnutí seriálu, který mě velice oslovil. Vlastně pochybuji, že bych po knize sáhla, kdybych na seriál nenarazila v mnoha doporučeních. Nejedná se o žánr, který bych běžně četla či sledovala, ale jelikož mě v minulosti oslovil Dexter, rozhodla jsem se dílu dát šanci - a za to jsem skutečně ráda. Ačkoliv spousta lidí (včetně mě) považuje hlavního hrdinu za "magora," svým způsobem si mě dokázal získat. Čímž nechci říct, že souhlasím se životem, který vede, ale to, že se vlivem du-formy čtenář může snadno zaplést do Joeových pavoučích sítí tisíců a tisíců důvodů, proč dělá to, co dělá. Je tedy více než na místě zdůraznit přesah, který příběh má, neboť se vám Joe chtě nechtě dostane pod kůži, ať už jej odsuzujete či chápete. Kniha je zvláštní tím, že je vyprávěna z pohledu hrdiny, jehož mnozí považují za zápornou postavu. Je to ale o úhlu pohledu, což je dle mého názoru i jedna z hlavních myšlenek knihy - vlastně bych tuto skutečnost připodobnila k filozofii pragmatismu - neboť události můžeme vlivem Joeova nástinu vnímat jednak z pohledu vlastního a zároveň z pohledu Joea, popř. dalších postav (teoreticky i objektivně, ale vzhledem k využití du-formy se obávám, že by toto vnímání mohlo být zkreslené). :)
Tak či tak se jedná o velice zvláštní příběh, ale vzhledem k tomu, že jsem doposud nenarazila na přílišné množství podobně pojatých děl, mě kniha velice bavila. Caroline Kepnes nelze upřít originalita ani umění napínat. A vzhledem ke komentářům, na které jsem zde na Databázi knih narazila před sepsáním tohoto komentáře, bych chtěla podotknout, že přestože se kniha zprvu nečte lehce (což přičítám především málo užívané ale přesto mnou velice oceňované du-formě), jde si na to po chvíli zvyknout a později tato forma působí jako větší pojítko mezi čtenářem a příběhem samotným. Proto doporučuji dát knize šanci a neodkládat ji po "příliš krátké známosti."
Takže abych to shrnula - z příběhu jsem nadšená, je to něco nového a pohled Joea mě opravdu bavil. Autorčin styl psaní mi sice nevyrazil dech, ale na druhou stranu mi ani nijak nevadil, tudíž bych jej označila za takový lepší průměr. Příběh je pojatý hodně psychologicky - což mi sedlo - a tudíž jej doporučuji každému, kdo má podobně laděná díla rád. Ačkoliv bych tuto knihu nedoporučila slabším povahám, myslím, že se najde velká spousta čtenářů, kterým se bude líbit. Já osobně se už moc těším, až se pustím do druhého dílu.

19.06.2022 4 z 5

Město z kostí Město z kostí Cassandra Clare (p)

O díle jsem měla povědomí už dlouho, znala jsem jej ale pouze jako film. A jelikož se mi docela líbil, sáhla jsem po letech i po knížkách. Hned na úvod jsem byla vyvedena z míry charakterem Clary, která se narozdíl od filmové verze chovala jako typická puberťačka, s níž "třískají hormony." Sice je to vzhledem k jejímu věku adekvátní, ale na základě filmové verze - ačkoli vím, že z toho nemůžu vycházet, když film natočili podle knižní předlohy - jsem čekala hrdinku méně rozjitřené povahy. Stejně tak jsem to pociťovala i u Jace - měla jsem už jistou představu o chlapci s nepříliš růžovými vzpomínkami, který v sobě stále nosí šrámy z minulosti a drží si od ostatních určitý odstup. Knižní Jace byl však k tomu všemu ještě ... řekněme dost nadutý, což mě nejednou nadzvedlo ze židle.
Výtku bych měla i k překladu, neboť mi připadá poněkud divné přeložit některá jména do češtiny a jiná nechat v původním znění. Zde bych rozhodně nepočešťovala, konkrétně pak hlavně jméno Valentýn. Mezi všemi cizími jmény to působilo jako pěst na oko.
Ke stylu, jímž je kniha napsána, bych ráda podotkla, že se stránky obracely téměř samy. Vůbec se mi nechtělo knížku odložit, a to i přesto, že jsem víceméně věděla, jak první díl dopadne. Na jeden zátah jsem přečetla zhruba třetinu knížky, takže jsem ji dočetla opravdu za chvilku. A především jsem si čtení opravdu užila.
Ačkoliv si uvědomuji, že u této série už asi nejsem úplně cílová skupina, rozhodně se těším na další díly. Po delší čtecí krizi mě právě tento příběh vrátil zpátky "do sedla" a připomněl mi, proč tolik miluju fantasy. :)

20.01.2022 4 z 5

Pár stránek navíc Pár stránek navíc Lin Rina

Krásné, příjemné, okouzlující. Autorka nás znovu nechává zasnít se do romantického příběhu Animant a Thomase. Ze stránek dýchá mrazivá zimní atmosféra a v kontrastu s ní i hřejivá láska, díky níž se mi na okamžik podařilo zapomenout na okolní svět. Krásná práce.
Mimoto knížka obsahuje zdařilé ilustrace, postřehy, recept na čajové cukroví (který je mimochodem opravdu skvělý) a aby toho nebylo málo, tak i autorčiny komentáře k vývoji a příběhům jednotlivých postav. Tím pádem se vám dílo dostane pod kůži ještě hlouběji.
Styl, kterým je kniha psána, je příjemný, stránky se čtou lehce a plynule. Nemohla jsem se od nich odtrhnout.
Takže pokud jste četli Kroniky prachu a příběh se vám líbil, neváhejte a otevřete Pár stránek navíc. Nebudete litovat.

13.11.2021 5 z 5

Vítr z hor Vítr z hor Andy Wildwood

Na úvod bych chtěla poděkovat autorovi za poskytnutí knihy a popřát mu mnoho štěstí při další tvorbě.
A teď už k příběhu - nestává se mi často, že bych měla takový problém napsat souvislý text týkající se hodnocení nějakého příběhu. Když jsem se do knihy pustila, jako první mě napadlo, že autor má mnohdy podobné vnímání jako já. Tím pádem se mi hned četlo o něco lépe. Na druhou stranu mi ale po chvíli začalo připadat, že kniha obsahuje zbytečně mnoho podrobností a popisů, které zdržují děj. Ačkoliv byly tyto popisy velmi detailní a zdařilé, já osobně bych jich ubrala, neboť mi připadalo (hlavně v první třetině knihy), že hrozně dlouho trvá, než se děj někam posune. Místo nich bych přidala více přímé řeči.

Co se týče stylu psaní, ten mi víceméně vyhovoval, vytkla bych pouze přílišné používání nedokončených výpovědí (...), neboť to na můj vkus působilo jako rušivý element.

Postavy mi připadaly zajímavé, možná bych se o něco více věnovala jejich psychologii. Místy mi připadalo, že jsou až příliš "černobílé." Nicméně mi hrdinové byli sympatičtí a fandila jsem jim.

Trošku mě zarazila milostná linka. Možná je to tím, že tuto sféru ženy a muži vnímají trochu jinak, ale připadalo mi, že se to všechno seběhlo tak nějak "bez rozjezdu a rychle." Osobně bych preferovala ještě nějaký předvoj, oťukávání, takové to pomalejší zamilování. Pak by mě příběh zasáhl více. Takto jsem měla pocit, že romantika, která byla v hojné míře vkládána do myšlenek a rozhovorů, by se dala lépe využít právě v těch začátcích, aby jí potom nebylo tolik najednou. Chápu ale, že to je můj subjektivní názor, který se vůbec nemusí shodovat s názorem většiny. :)

Co mě naprosto nadchlo, byl nápad s božstvem. To bylo geniální. Díky tomu mi příběh připadal originálnější, fantastičtější a zkrátka "hlubší."

Naturalistické scény mi nevadily, jen bych jich na pár místech ubrala, aby to nebyl jeden velký krvavý řetězec. Místo nich bych přidala více okamžiků překvapení a nečekaných zvratů, neboť ty mi tam mnohdy chyběly.

Když to celkově shrnu - příběh byl originální, čtivý, zajímavý a rozhodně mě upoutal. A vzhledem k tomu, že se jedná o autorovu prvotinu, uznávám, že mě kniha opravdu mile překvapila.
Věřím, že se příběh dostane ke spoustě nadšených čtenářů a rozšíří se mezi větší spektrum lidí, neboť si myslím, že si to Vítr z hor rozhodně zaslouží.

Na závěr bych už jen dodala, že pokud je zde někdo, kdo váhá, jestli se do čtení pustit, radila bych do toho jít. Stojí to za to.

26.01.2021 4 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Ke knize Andělé a démoni jsem se dostala až po zhlédnutí stejnojmenného filmu. Víceméně jsem tedy věděla, co se stane a kdy. A přesto byla kniha skvělá.
Dan Brown má v mých očích velký respekt, neboť přišel s něčím novým. Profesor symbologie Robert Langdon je příjemnou změnou namísto klasických detektivů a vyšetřovatelů, s nimiž se setkáváme v každé kriminálce. Kniha tedy dostala úplně nový rozměr.
Co se vypravěčského stylu týče, Brown píše příjemně, čtivě a poutavě. Slovní zásoba je pestrá a přitom srozumitelná. Obsah díla je originální a napínavý - dokonce tolik napínavý, že jsem zapomněla na film a plně se soustředila pouze na knížku.
Příběh krásně graduje, italština, která protkává rozhovory, mu dodává na autentičnosti.
Když to shrnu - dílo je příjemné, obohacující a doporučuji jej každému, kdo má rád záhady a napětí.

20.10.2020 4 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Stejně jako u Smrtky pro mě bylo i u tohoto dílu velkým překvapením, že jsem se do příběhu nemohla pořádně začíst. O to víc mě pak vyvádělo z míry vysoké hodnocení a nejedno prohlášení o tom, jak moc poutavá tato série je. Tím nechci říct o Smrtce ani o Nimbovi nic špatného, jen to, že mě osobně se příběh nedotkl. Ačkoliv je postmortální svět něčím novým a originálním, a přestože jsou smrtky beze sporu zajímavým kořením pro moderní literaturu, vadily mi sci-fi prvky, jako například Nimbovy kamery, celosvětová databáze a další podobné vymoženosti. Stejně tak jsem nemohla přijít na chuť některým jménům, například jménu Čistoslava - chápu, že to v originále nemusí znít tak divně, ale takto počeštěné mě to neustále bilo do očí. Podobně to bylo i s tonisty - oceňuji kreativní nápad, ale svým způsobem mi šli celou dobu neskutečně na nervy. :)
Ale znovu opakuji, že nápad příběhu je velice zdařilý a oceňuji to. Svoje výtky přikládám víceméně tomu, že sama preferuji příběhy, kde je větší důraz kladen na vztahy mezi postavami, než na tolik různých "proměnných."
Jelikož jsem se tentokrát do svého šálku kávy příliš netrefila, trvalo mi hodně dlouho, než jsem se Nimbus donutila dočíst.
Tak či tak je ale příběh napsán dobře a nelituji toho, že jsem jej přečetla.

04.09.2020 3 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

Kniha Krutý princ je zvláštní dílo. Zaujala mě především námětem ze země víl, který mi učaroval již u četby Dvorů od Sarah J. Maas. Přestože se mi Dvory líbily mnohem více, i toto dílo je dle mého úsudku velice zdařilé a neobyčejné.
Abych pravdu řekla, první polovina příběhu mi dala poněkud zabrat - nemohla jsem se začíst, neboť jsem v ději stále hledala "nějakou tu nitku, která by mě nutila číst dál a lačnit po nových informacích." Podařilo se mi ji sice nalézt až ve druhé polovině knihy, ale můžu říci, že to stálo za to. Příběh postupně gradoval, stával se zajímavějším a zajímavějším, a i když jsem dokázala několik událostí odhadnout předem (jen některé, stále zde zbylo nejedno překvapení), příběh si mě nakonec docela získal. Jediné, co bych vytkla, je provázanost s "příliš moderním světem lidí" - osobně v příbězích preferuji spíše starší dobu než "dobu nákupních center," a zadruhé bych v poslední třetině knihy přidala o trošku víc překážek - přišlo mi, že některé postavy najednou dosahovaly svého příliš snadno.
Styl psaní je příjemný, možná bych zvolila trošku jiný překlad jmen některých postav, ale to je jen detail. :)
Tak či tak se mi kniha líbila a už za malou chvilku se vrhnu na další díl.

04.07.2020 4 z 5

Čáry života Čáry života Veronica Roth

Dlouho jsem zvažovala, zda se do knížky pustit či ne, neboť mě poněkud odrazovalo označení - pro děti a mládež. Nakonec jsem po ní však sáhla a rozhodně toho nelituji.
Příběh je originální, poutavě napsaný, krásně graduje a je plný nečekaných zvratů. Veronica Roth zde ze sebe vydala to nejlepší a já před ní smekám, protože jsem tuto knížku prožívala od prvního písmenka až do úplného konce - mnohdy s ústy dokořán.
Zjednodušeně řečeno - ten příběh mi naprosto učaroval. Přestože se jedná o mix sci-fi/fantasy, Veroničiny popisy byly natolik realistické, že jsem jí bez problému věřila kdejakou "vesmírnou vymoženost," ať už se jednalo o kluzák či proudosek. Zkrátka a dobře - toto dílo je D-O-K-O-N-A-L-É.
A pro případ, že se zde nachází nějaký človíček, který nemá nejlepší vztahy se sci-fi literaturou, můžu jej uklidnit - já také ne. A přesto mi tato knížka víc než sedla.
Jen pozor - po dočtení může u jedinců s pestrou fantazií nastat závislost - ostatně já ji četla už dvakrát a rozhodně jsem s ní ještě neskončila. :)

04.03.2020 5 z 5

Padesát odstínů temnoty Padesát odstínů temnoty E. L. James (p)

Druhý díl této série byl pro mě docela konstantní co se týče děje či gradace zápletky. Řekla bych, že je o něco slabší než díl předcházejcí, přesto je však čtivý, oddechový, nenáročný. Pokud čekáte nějakou dechberoucí událost, která by vám zježila chloupky na rukou, pak vás musím zklamat - nic takového zde nenajdete. Knížku bych označila jako most mezi prvním dílem, který nastiňuje nejednu otázku ohledně pokračování, a dílem třetím, který už - jak doufám - bude gradovat více.
I přesto, že se v tomto dílu téměř nic moc zvláštního neodehraje (kromě asi dvou menších incidentů, které zde nebudu spoilerovat), vás kniha nebude nudit, jak už jsem zmínila výše - je to příjemné oddechové čtení.
Vytkla bych asi jen dvě věci - málo akce a moc idealizovanou realitu - ale to je jen můj subjektivní názor, někomu to naopak může vyhovovat.
Ačkoliv jsem z tohoto pokračování nebyla "tak odvařená," jako z Padesáti odstínů šedi, příběh se mi líbil a jsem zvědavá jak dopadne závěrečný díl trilogie. :)

04.03.2020 3 z 5

100 způsobů, kterými si zbytečně komplikujeme život - ...a jak s tím přestat! 100 způsobů, kterými si zbytečně komplikujeme život - ...a jak s tím přestat! Dušan Kadlec

Tato knížka slouží (dle mého názoru) jako promluva autora ke čtenářům. Jejím cílem je poradit lidem, jak dosáhnout štěstí a spokojenosti, jak věci změnit k lepšímu, jak být lepším. Je rozdělená do několika sekcí, ke kterým se vztahují kapitoly v nich obsažené. Působí tedy velmi přehledně. Autor má příjemný styl psaní, dokáže člověka prostřednictvím řádků uklidnit i povzbudit. Knihu proto hodnotím velmi kladně. Dílo splňuje svůj účel - motivuje čtenáře a poskytuje jim mnoho cenných rad. Proto jej vřele doporučuji každému, kdo ve svém životě chce něco zlepšit.

16.01.2020 5 z 5

Artušova smrt Artušova smrt Thomas Malory

Artušova smrt je soubor příběhů o bájném králi a jeho družině rytířů Kulatého stolu. Přestože bylo dílo napsáno již pěknou řádku let zpátky, je čtivé, není náročné, děj je poutavý a plynule ubíhá. Jediná drobnůstka, kterou lze vytknout, je občasná nepřesnost - například dvě smrti téže osoby - což se ale ve spletitém ději dá odpustit. :) Ačkoliv je kniha poměrně obsáhlá, čte se rychle a příjemně. Doporučuji všem, kteří se zabývají artušovskými legendami a taktéž milovníkům historie.

16.01.2020 4 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Dvůr trnů a růží je neobyčejná kniha, jejímž obsahem je krásný a jedinečný příběh. Chvíli mi sice trvalo, než jsem se do děje začetla, ale postupně se příběh stával stále lepším a poutavějším. Tři hvězdičky dávám ze dvou důvodů - jednak kvůli pomalejšímu rozjezdu, a jednak proto, abych dokázala vyjádřit "dokonalostní skok" mezi prvním a druhým dílem (protože ačkoliv se mi první díl opravdu líbil, nebylo to nic v porovnání s dílem druhým - ten mě naprosto odzbrojil). :)

15.01.2020 3 z 5

Má lady Jane Má lady Jane Cynthia Hand

Tuto knihu bych zařadila mezi oddychovou literaturu, neboť oplývá řadou úsměvných situací, vtípků a rozhodně se při její četbě nenudíte. Je vidět, že si autorky s dílem opravdu vyhrály a podařilo se jim do knihy dostat tu správnou jiskru.
Doporučuji všem, kdo potřebují načerpat do života trochu optimismu, nebo si prostě jen chtějí přečíst něco veselého. :)

15.01.2020 4 z 5

Cesty se rozcházejí Cesty se rozcházejí Veronica Roth

Cesty se rozcházejí je kniha, která neurazí, ale ani nenadchne. Narozdíl od Čar života, (které mě natolik uchvátily, že jsem je musela přečíst dvakrát), pro mě toto dílo bylo trošku zklamáním. Je dost možné, že to bylo způsobeno přehnaným očekáváním, které jsem měla po senzačním prvním dílu, ale nemohla jsem se do příběhu začíst. Chyběla mi dynamika, na můj vkus to bohužel gradovalo příliš pomalu.
Tím nechci říct, že by kniha byla špatná - to vůbec ne. Jen jí chyběla ta správná "rothovská" jiskra, kterou Veronica do svých knih vkládá.
Přesto však nelituji, že jsem příběh přečetla a rozhodně se těším na autorčina další díla. :)

15.01.2020 3 z 5

Cesta za svobodou Cesta za svobodou Lauren Brooke (p)

Po předchozích dvou dílech, u kterých jsem prolila potoky slz, jsem si myslela, že u této knihy nastane zlom a další emocionální vodopád si - alespoň prozatím - ušetřím. Nestalo se tak. Přesto však knížku hodnotím pěti hvězdičkami, neboť je zkrátka překrásná. Jedná se o dojemné, romantické čtení obohacené o realitu, která s námi drží krok, aby svět nebyl příliš dokonalý. Autorka se nezaměřuje jen na světlé stránky života na farmě, ale nebojí se pojímat i ty stinné (což je dobře!), čímž se její knihy stávají skutečnějšími. Živějšími. Dokážeme se s nimi na základě toho snáze ztotožnit. Obdivuji Lauren Brooke za její talent, neboť pravidelně odkládám jednotlivé díly z rukou až tehdy, když je mám celé přečtené. Zřídkakdy se donutím od nějaké její knihy odejít dříve. Takže bych opět chtěla velice doporučit sérii Srdíčko nejen milovníkům koní, ale i lidem, kteří mají dobrý vztah ke zvířatům a alternativním technikám. A samožřejmě snílkům, protože od doby, kdy se mi Srdíčko dostalo do rukou, jsem si nejednou přála, abych právě zde mohla strávit prázdniny. :)

13.01.2023 5 z 5

Návrat domů Návrat domů Lauren Brooke (p)

Tuto knižní sérii jsem milovala jako malá, ale až teď po letech se mi ji podařilo sehnat do své knihovny. A ještě ten den, kdy balíček dorazil, jsem nahlédla do prvního dílu s tím, že si přečtu kapitolu nebo dvě, když najednou bylo půl třetí ráno a já díl odkládala přečtený. Byla to krása - na chvíli jsem se vrátila do dětství a opět ze mě byla ta malá holka zblázněná do koní. Zase jsem cítila tu bezstarostnost a radost, sluneční paprsky na své kůži a kolem sebe vůni stájí, jako bych se skutečně ocitla na farmě Srdíčko. A to i přesto, že tento díl neobsahuje jen veselé emoce, ale i ty méně šťastné - knížka mě nejednou rozplakala, ale byl v tom takový "krásný smutek," že jen těžko hledám slova, kterými bych vyjádřila, že v tomto případě vůbec nebyl na škodu.
Trochu jsem čekala, že už se mi kniha nebude líbit tolik, jako v dětství, ale v životě jsou prostě vazby, které neztrácejí na síle, a toto je právě takový případ. Nic se nezměnilo. Bylo to jako vrátit se domů a nalézt vše beze změny tak, jak to má být.
A čím je příběh tak zvláštní? Především tím, že v sobě snoubí radosti i strasti života, zasazuje rány a záhy je hojí. Nesnaží se ze všech sil příběh vybičovat ke všeobecnému happyendu, kde je všechno "sluncem zalité," ale zahrnuje všechno, co na nás život chystá - lásku, ztrátu, naději, bolest ale i štěstí. Proto je pro mě série Srdíčko tak výjimečná a doufám, že ji jednou budu moci přečíst svým dětem.

07.01.2023 5 z 5

Temnější tvář magie Temnější tvář magie Victoria Schwab

Hned na úvod - knihu Temnější tvář magie hodnotím kladně, jen mám po jejím přečtení lehce rozpolcené pocity. Na jednu stranu to bylo geniální - čtyři Londýny, Antariové - zde musím autorce vyseknout poklonu za originalitu a nápaditost, ale na druhou stranu, když se zaměřím třeba na postavy, přiznávám, že Lila na mě většinu času působila jako učebnicový příklad hrdinky, která se v takovéto sekci literatury pravidelně objevuje. Přestože mi byla převážně sympatická, byla velice snadno předvídatelná a já doufala, že i ona v ději nastolí nějaký pořádný zvrat. Musím ale uznat, že když už se to nestalo v jejím případě, pokryl tuto mezeru alespoň Holland.
Co se týče autorčina stylu, kniha se čte plynule, příjemně, možná mi tam jen chyběla větší dynamika a důraz na emoce. Dodalo by to ději na naléhavosti.
Co mě naopak nadchlo, byla hra s živly, Kellovo pašování napříč Londýny a smyslové asociace, pojící se s jednotlivými světy. A samozřejmě Kell a Rhy - každý svým způsobem.
Co mě doposud nutí přemýšlet, je Kellova nejasná minulost a proto se co nevidět pustím do dalšího dílu. :)

19.11.2022 4 z 5

Velice zvláštní dílo. Snové, bláznivé asociace, nesourodé kapitoly, roztodivní tvorové a především všudypřítomná absurdita. Výstižněji tuto knihu nepopíšu.
Každopádně nemůžu Carrollovi upřít originalitu a "smysl pro nesmysl." :)) Možná za toto hodnocení může mé vysoké očekávání v důsledku zhlédnutí filmu, který mi naprosto učaroval, ale chyběla mi zde souvislejší dějová linie. Nebýt toho, hodnotila bych více hvězdami. Ale i tak to byla zajímavá zkušenost.

27.09.2022 3 z 5

Hned na úvod musím říct, že je knížka krásná zevnitř i zvenčí. Obsahuje nejen skvělý příběh, ale i překrásné ilustrace Roviny Cai. Tudíž se jedná o klenot, který rozzáří každou knihovnu.
Příběh je kouzelný jako celá série Krutý princ, kterou jsem si velmi zamilovala. A vhledy do minulosti Cardana jsou vítaným prvkem, který ocení snad každý fanoušek Holly Blackové.
Zkrátka a dobře, příběh vás vtáhne zpět do světa magických bytostí, krutého a krásného zároveň. Prolínání světů, fantastické postavy a prvky, to vše dává dohromady zážitek, z jehož spárů se nebudete chtít vymanit.

13.11.2021 4 z 5

Supernova Supernova Marissa Meyer

Třetí díl jedinečné renegátské série opět nezklamal. Příběh byl jako vždy čtivý, mnohdy překvapivý a velké plus dávám za bravurně zvládnuté vygradování celkové zápletky. Tak radikální zvrat v ději jsem opravdu nečekala.
Předpokládala jsem sice větší angažovanost Odmítnutých, ale i přesto to bylo skvělé. Do plusu rovněž dávám podstatně menší zastoupení překlepů než v předchozích dvou dílech.
Ačkoliv pro mě byl tento díl méně poutavý než předchozí dva, nemůžu mu téměř nic vytknout. Možná bych jen zmínila, že mě mírně zaskočil epilog, ale neříkám, že ve zlém. Zkrátka - celá trilogie se mi moc líbila a v budoucnu se k ní určitě vrátím. Marissa má můj velký obdiv. Vřele doporučuji.

24.04.2021 4 z 5