KatarínaK. KatarínaK. komentáře u knih

Ve tvých očích Ve tvých očích Nicholas Sparks

Ve tvých očích se nečetla špatně. Sladký začátek, který byl po chvíli až přesladký. Klasika - slušná dívka a problémový hoch. Trochu klišé. Druhá polovina rádoby thriller, který ovšem postrádal tu správnou dávku napětí. Závěr měl spád, ale úplně můj celkový dojem nespravil. Cílovou skupinou pana Sparkse jistě nejsou muži. Těm doporučuji do knihy se vůbec nepouštět. Kdo má chuť na nenáročnou oddechovku, ať po knize klidně sáhne. Za mě 3,5 *.

28.03.2021 3 z 5

3x slečna Marplová 3x slečna Marplová Agatha Christie

Povedený výběr ! Styl psaní detektivek paní Aghaty je tak osobitý, nezaměnitelný s jiným autorem. Kolika spisovatelům se to povedlo a povede? Z její knihy jste buď nadšení, nebo se vám líbí o něco méně, ale prostě nikdy nezklame . Je vůbec někdo komu se podaří v jejích povídkách a románech odhalit vraha? Mně se to ještě nepovedlo. Do posledních stránek pořád tápu. Ostatně jako inspektoři a vyšetřující v nich. Ještě, že se vždy objeví slečna Marplová, jinak by zlo zůstalo nepotrestáno. ;-)

30.01.2021 4 z 5

Africký příběh lásky Africký příběh lásky Daphne Sheldrick

Nejlepší námět pro knihu je ten ze života. Daphne Sheldrick se toho zhostila se ctí. Jaký život je krásnější než ten, který dává každý den opravdový smysl? Smekám a obdivuji, co David a Daphne pro africkou přírodu vykonali. Kniha samotná mě obohatila o mnoho nových informací, jak ze života zvířat, tak o Keni. Velmi se mi líbilo vyprávění o příchodu rodin v období britské kolonizace a popis jejich tvrdého života, kdy se snažili vytvořit domov z ničeho. Líčení africké přírody a krajiny bylo kouzelné. Vyprávění o sirotcích bylo občas méně poutavé. Hop sem, hop tam. Kapitoly byly příliš dlouhé a do jedné se zamotalo kde co. Na celkovém dojmu to ale nic nemění. Skvělý životní příběh. Dokázali ocenit nevídanou krásu divoké přírody a pochopit, že je nutné ji zachovat v původním stavu. (D.S.) Smutné a tak krásné.

29.01.2021 4 z 5

Nezlomná: Hraběnka, která se postavila nacistům ve Velké pardubické, nejnebezpečnějším dostihu na světě Nezlomná: Hraběnka, která se postavila nacistům ve Velké pardubické, nejnebezpečnějším dostihu na světě Richard Askwith

" V hloubi duše Lata věřila Normě. A Ra v hloubi duše věřil Latě. " Tak skvěle napsanou knihu jsem již dlouho postrádala. Zapůsobil na mě neobyčejný, krásný i neuvěřitelně smutný příběh ženy s velkým Ž, Laty Brandisové. Kniha nám vylíčí život a poměry v společnosti v Československu skrz téměř celé 20.století prostřednictvím Laty,její rodiny a dostihu Velké pardubické. Velmi zajímavé čtení. Mrzí mě, že střípků z života hraběnky Laty se zachovalo tak málo. O to větší je můj obdiv k autorovi, jak vše geniálně skloubil dohromady. Tento příběh mi nebyl neznámý, když jsem knihu otvírala. Hrobka rodiny Brandisů, kterou nemám daleko od domova, je zvláštní místo. A přivedla mě k tomu,abych se o této rodině něco dozvěděla.Kniha Nezlomná mi k tomu dopomohla mnohem více než jsem očekávala. Vřele doporučuji.

27.12.2020 5 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Kniha Věř mi od tohoto autora mi husí kůži přivodila. Ta přede mnou nikoliv. Přesto, že téma bylo fajn a kniha se četla lehce, hodnotím pouze jako lepší průměr.

10.10.2020 3 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Druhé setkání s panem Bryndzou a zároveň poslední. Od kvalitní detektivky - thrilleru očekávám zcela něco jiného. Toto bylo prostě ploché, nepromyšlené. Nemělo to ani hlavu ani patu.

02.01.2024 1 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Tak jako mě dvě předchozí knihy autorky zklamaly a podle mého byla škoda papíru k jejich tisku, tak mě Nevítaný host mile překvapil. Povedená detektivka. Dost možná díky inspiraci u Aghaty? A ta psát rozhodně uměla.

19.03.2021 4 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Od autorky jsem jako dárek dostala všechny 3 její knihy. Manželé od vedle mě nijak zvlášť nenadchla. Někdo cizí v domě mi přišla o fous lepší. Styl vyprávění mi úplně nesedí. Není to nic náročného a tak se to čte velmi rychle. Celkově, opravdu mi autorčin styl nepřijde ničím výjimečný. Průměr, na který rychle zapomenete. Za mě 2,5☆.

19.03.2021 2 z 5

Vlčí léto laponského mlynáře Vlčí léto laponského mlynáře Arto Paasilinna

Má první kniha od A.Paasilinna. A velmi se mi líbila. Dojímavý lidský příběh mlynáře Huttunena, kterého pro jeho občasné podivinství dokáže společnost zavrhnout a zničit mu celý život. Výborně vykreslené charaktery postav a také mezilidské vztahy a poměry společnosti v poválečném Finsku.

27.01.2021 4 z 5

Smrtící praxe Smrtící praxe Leonard S. Goldberg

Detektivní thriller z lékařského prostředí. Tempo příběhu nepokulhávalo a napětí bylo dávkováné tak, aby mi moje zvědavost nedovolila přestat číst. Mrazení po zádech se nekonalo, ale přesto, tohle se panu Goldbergovi povedlo.

14.01.2021 4 z 5

Království Království Jo Nesbø

Má první kniha od Jo Nesbo. Děj i místo,do kterého je zasazen, se mi líbil. I když mi přišlo nereálné, jak by tolik zločinů, během krátké doby, bylo neodhaleno. No, budiž. Vadily mi, místy zbytečně rozvláčné pasáže, úvahy a rozhovory o ničem. Proto se mi první čtvrtina knihy četla velmi těžce. Kdyby kniha měla o 150 - 200 stran méně, jistě by ji to prospělo. Můžu říct, že jádro bylo fajn, ale jako celek, to pro mě byl jenom lepší průměr. I když vztah mezi dvěma bratry byl zajímavý a bavil mě.

03.01.2021 3 z 5

Tuhá zima Tuhá zima Kim Faber

Téma terorismu a problém uprchlíků v Evropě je zajímavé.Hlavní postavy vyšetřovatelů Signe a Junckra jsou sympatické. Ale... Příběh je místy velmi rozvláčný,některé pasáže jsou tolik utahané. Pokud by kniha měla alespoň o 100 stran méně, jistě by to tempu příběhu prospělo. A poté by tento thriller byl snad i napínavější. Škoda, potenciál tady jistě byl. 3,5*

06.12.2022 3 z 5

Pompeje Pompeje Robert Harris

Marcus Attilius, vodař císařského aqauductu Augusta, nás provází strhujícím příběhem,který začíná dva dny před apokalyptickou zkázou,kterou způsobila erupce Vesuvu v r.79 n.l.
Všichni víme,jaké hrůzné následky tato přírodní katastrofa přinesla. O to více se vám při čtení knihy běhá mráz po zádech.Protože víte,...
Pan Harris je výborný vypravěč, všechny jeho postavy mají sílu,ať už v dobrém nebo špatném smyslu slova. A tak se ocitnete přímo ve víru událostí s nimi. Cítíte,jak se Vám chvěje zem pod nohama a vzduch je tak horký,že bolí každý nádech.
I z historického hlediska je kniha přínosem.
Fakta,která vám přiblíží stavitelské umění římských aquaductů a jejich spravování, osoba admirála Gaia Plinia. A vůbec, co všechno byli lidé schopni vybudovat před 2000 lety, samozřejmě na úkor ubohých lidských bytostí - otroků.
Román doporučuji k přečtení všem co mají v oblibě tento žánr.
Je čtivý,poučný,napínavý s povedeným zakončením.

14.11.2022 5 z 5

Dům duchů Dům duchů Isabel Allende

(SPOILER) Magický realismus a mé první setkání s ním. To magické pojetí mi v této knize moc nesedělo. Ne,že by jsem měla problém se světem duchů, spritualismem,telekinézou. Naopak, já patřím k těm,kteří sami věří v posmrtný život a šestý smysl některých lidí vnímat to neviditelné kolem nás. Ale v knize si tímto autorka zadělala na mnoho nelogičností, aspoň pro mě. Např. Clara za celou dobu netuší, že Blanca miluje Pedra a čeká s ním dítě? Občas to bylo zakomponované příliš násilně. ("Pokoušela se najít systém přímého spojení s Blancou,aby se vyhnula zpoždění zaviněného poštou, ale telepatie vždycky nefungovala....S těžkým srdcem musela Clara používat běžných způsobů komunikace.") . Po první kapitole jsem si říkala, no, jejda, to bude sentimentální melodrama. Poté se začala rozjíždět rodinná sága rodiny Estebana Trueby. Ze všech postav mě nejvíce bavilo číst právě o Estebanovi, i když jeho postava je nesympatická až odporná, přesto pro mě nejzajímavější.Společně s postavou Alby, která byla téměř opakem svého dědečka.Postava Clary mi byla také nesympatická. Jasnozřivá, ale roztržitá, nepraktická, spíše povrchní. Tak na mě působila.
Chyběli mi aspoň přibližné časové údaje, ale i místopisné. Pokud bych si nepřečetla jako první anotaci knihy, vůbec bych netušila, kdeže se tento příběh odehrává. Až vojenský puč napoví.
Občas jsem narazila na podivnou větnou skladbu, takže jsem některé věty musela číst opakovaně, aby jsem pochopila význam. Možná to je jen překladem, nevím.
Samotnému vyprávění občas chybí spád, některé věci mě iritovaly tolik, že jsem si myslela, že knihu ani nedočtu ( např. zrzavý blondýn, vzhled nastrojené myši, slepý a hluchý stařec podle zvuků vnímá, co se děje kolem něj, atd.)
Na konec jsem ale ráda, jsem četla dál. Protože poslední 1/3 knihy,jak mávnutím proutku, začala nabírat úplně jiný styl psaní a mě se moc líbil. Také myšlenky v samotném závěru.
Kniha ve mně probudila zájem zjistit si něco o dějinách Chile více do hloubky. Tedy i mně něco dala, ale asi jistě nepatřím mezi obdivovatele tohoto díla. 65%

10.01.2022 3 z 5

Dopisy z ostrova Skye Dopisy z ostrova Skye Jessica Brockmole

Ráda si přečtu romantický příběh, ale tento se mé duše romantika příliš nedotkl. Jsem málo sentimentální? Davey a Sue prožívají své přátelství, které přeroste v lásku v jednom z nejtěžších období lidských dějin, 1.sv.války. Jaksi jsem nemohla uvěřit, že tomu opravdu tak bylo. S doručováním pošty asi nebyl problém. I dnes,když pošlu pohled z dovolené,přijde na doručovací adresu nejdříve za 2 týdny. Pro Daveyho je válka jen dobrodružstvím, možnost si něco dokázat? Vůbec nebylo z knihy znát, jak opravdu těžká doba to byla. Milostná linka byla tolik předvídatelná a konec přesladký. Opravdu i po více jak 20 letech stále čekám na jedinou opravdovou lásku a nic pro to neudělám? Tedy ano, až po těch 20 letech. Mnoho věcí jsem prostě v tomto příběhu nevěřila. Za námět a první 1/3 knihy, která nebyla špatná, dávám 3 hvězdy.

21.11.2021 3 z 5

Poloviční bratr Poloviční bratr Lars Saabye Christensen

Dočetla jsem poslední řádky a nevím co si o této knize pomyslet. Líbí se mi to nebo ne? Ano, ale ... Dozvěděla jsem se toho tolik a zároveň nic. Tak zajímavě se příběh Very, Nejstarší, Boletty, Arnolda, Barnuma , Freda, Pedra a Vivian rozběhl a tak nijak skončil. Všechna tajemství zůstala skryta. Proč byl jenom autor tolik skoupý a nechal nás věci jen domýšlet? Stále jsem doufala, že když je kniha tak obsáhlá, tak se nám ke konci dostane vysvětlení. Doufala jsem marně. Styl psaní mi opravdu připomněl rukopis Johna Irvinga. Mělo to hloubku, vyvolalo to ve mně mnoho pocitů, ovšem hlavně smutek. Takže kniha skvěle napsaná, ale ... Proto 4* ze 6*

12.03.2021 3 z 5

Praktický efekt Praktický efekt David Brin

Knihu jsem četla na doporučení kamaráda, který čte hodně fantasy a hodnotil ji velmi vysoko. Začátek zaujme, vypadá to velmi nadějně. Zbytek knihy mě nebavil, dočítala jsem ji těžce. Denise Nuel mi jako hrdina opravdu nepřipadal.Všechno mu vycházelo, ani sám nevěděl jak. A co dělal za hlouposti? Vadilo mi neustálé opakování a vysvětlování jevu praktikování. Chyběl mi spád děje. Pořád nic,nic a najednou fičák, že jsem vůbec nechápala. Fantasy si ráda přečtu, ale tento příběh mě nebavil.

11.03.2021 2 z 5

Ledový drak Ledový drak George R. R. Martin

Adara se narodila během kruté zimy a ten chlad jí celou prostoupil. Neuměla dávat najevo své city. Neuměla se skoro smát a neuměla plakat. S lidmi, dokonce ani se svým otcem a sourozenci si nerozuměla. Jejím přítelem se stal Ledový drak. Ten ji v nejtěžší chvíli přišel na pomoc, i když za to zaplatil svým životem. Přesto se dá říci, že příběh zimního děvčátka nakonec skončí dobře. Adara najde cestu ke svému otci a láska vyžene chlad z jejího srdce. Ne, není to klasická pohádka, ale zimní příběh z pera skvělého George Martina, s nádhernými ilustracemi Luise Roye.

11.01.2021 4 z 5

Ve znamení Kon-Tiki Ve znamení Kon-Tiki Thor Heyerdahl

S Tikim jsem se seznámila díky filmu a tak jsem se dostala k této knize. Neuvěřitelné jak víra a touha obhájit v co věříte,přestože ostatní to zatracují, člověka přivede k takovému riskantnímu podniku. Obdivuji odvahu,kterou tito muži v sobě našli a vydali se napříč Tichým oceánem 8000 mil na obyčejném voru. Jen málo lidí na světě zažije takové dobrodružství. Děkuji panu Thorovi,že se s námi na stránkách o svůj příběh podělil. Ráda jsem se s ním svezla až do Polynésie. Krásná,zajímavá a napínavá kniha. 4,5*

03.01.2021 4 z 5

Teorie vraždy Teorie vraždy Andrew Mayne

Andrew Mayne a jeho Theo Cray nejsou pro mě. Přečetla jsem Šelmu, Teorii vraždy bych si dobrovolně neotevřela. Jelikož mi byla dána darem,na konec jsem se do ní pustila.Zklamání to bylo ještě větší než u Šelmy. Autorův styl vyprávění na mě působí,jakoby psal na stránky co ho zrovna napadne. Není to promyšlené. Ale je to jistě tak přitažené za vlasy,že ani sci-fi žánrem bych to nenazvala. A ty konce bez konce? Postava Theo Cray je pro mě geniální vrták, který neuvěřitelně vyjde ze všeho bez poskvrny. Víckrát ne !

03.01.2021 1 z 5