Karolina90 Karolina90 komentáře u knih

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

(SPOILER) Udělala jsem tu chybu, že jsem se nechala nalákat komentáři, recenzemi a Pulitzerovou cenou. Měla jsem až moc velká očekávání. Kniha byla dobře napsaná, četla se lehce. Je tak nějak o všem - způsob jižanského života v té době, rasismus, ale o ničem - byla jsem už v polovině a pořád jsem čekala, kdy se tam něco začne dít. Rozhodně to není "příběh justiční vraždy nevinného černocha". Je to vyprávění malé holčičky, která začíná chodit do školy a vnímat mezilidské vztahy a postavení lidí ve společnosti. I přesto je ale polovina knihy jen o hrátkách s jejím bratrem a kamarádem Dillem.

Jednu výtku mám k překladu. Některá jména byla přeložena do češtiny a jiná ponechána v angličtině. Překladatelé by se měli rozhodnout jen pro jeden způsob.

02.04.2021 3 z 5

Ikabog Ikabog J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Na rozdíl od některých čtenářů níže jsem se do knihy začetla rychle a četla se opravdu sama. Možná je to ale tím, že jsem ji četla v originále. Jak je to s překladem tedy nemůžu soudit.
Na první pohled klasická pohádka. Pošetilý král, zlí rádcové, dobro vs. zlo. Ale v běžných pohádkách končí plány hrdinů dobře, tady naopak. Jak už psali všichni přede mnou, tolik smrti a intrik... podle mě by měla být kniha určena starším dětem, které z toho už mohou mít rozum.
Ilustrace od dětí byl opravdu hezký tah:)

23.03.2021 3 z 5

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

Námět knihy je vážně zajímavý a po přečtení komentářů jsem měla jasno, že dám knize šanci. Na začátku to vypadalo, že se příběh rozjede a už jsem se těšila, co se všechno bude dít v "Prokletém roce", potom přišlo velké zklamání a na konci rozčarování.

Autorka některé části zdlouhavě popisuje, takže jsem hodně pasáží (jak hlavní hrdinka trpí v lese a stále dokola opakující se její myšlenky) v knize přeskočila a vůbec to nevadilo, stále jsem se orientovala v ději. Hodně částí, které by si zasloužili více popisu, byly naopak až moc stručné. Jak už bylo v některých komentářích zmíněno - spousta nelogičností, postava Kiersten a hlavně to, jak k ní přistupují hrdinky (bez jakéhokoliv posunu a vývoje) mi lezla na nervy.

Je to ale opravdu škoda, protože kdyby autorka námět lépe uchopila a propracovala, mohly z toho být další Hunger Games, Příběh služebnice pro mladší ročníky nebo něco mezi tím:)

11.01.2021 2 z 5

Kyselé bonbony Kyselé bonbony Kealan Patrick Burke

Děsivé, frustrující, svižné, super!

17.01.2024 4 z 5

Pád do tmy Pád do tmy Wendy Dranfield

Opět budu jedna z mála, kdo nechápe, jak může mít kniha tak dobré hodnocení. Spousta věcí nedávala smysl a postavy byly málo propracované (hlavně Madison byla každou chvíli, jako někdo jiný, navíc na detektivku, která si navíc zažila vězení, byla chvílemi dost naivní). Přišlo mi to, jakoby si autor vymyslel šokující zápletku plnou kliše, a pak na to nabalil omáčku okolo a vyplnil zbytečnými konverzacemi.

Poslední dobou nemám šťastnou ruku při výběru knih, takže opravdu doufám, že tohle bylo na dlouho poslední zklamání. A budu ještě hodná, dám 3 hvězdy.

16.01.2024 3 z 5

Prorokyně a hlupák Prorokyně a hlupák Jonas Jonasson

Ano, je ze všech zatím nejslabší, ale i tak jsem se u ní pobavila. Čtenář musí počítat s Jonassonovým stylem, kdy je celá zápletka naprosto absurdní, ale stejně to funguje:) skvělé odpočinkové čtení na svátky...

30.12.2022 4 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Moje první kniha od Michaely Klevisové. Líbilo se mi prostředí a nápad, ale něco tomu chybělo. Chvílemi to bylo takové nemastné neslané a zdlouhavé. Z té zápletky se určitě dalo vytěžit víc - teda alespoň já čekala víc, ale žádný wow efekt se nekonal. I tak mi to ale při čtení nedalo a musela jsem knihu dokončit... Asi zkusím Bergmana:)

20.09.2021 3 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

(SPOILER) Četlo se to dobře, ale bohužel mi to nepřišlo nijak originální. Mix Mlčení jehňátek, Sedm... místy dost přehnané a samé klišé. Ale ta spermabanka mě dostala:)

29.03.2024 3 z 5

Kruh Kruh Kodži Suzuki

Potřebovala jsem nějakou knihu, která by prolomila mojí "čtenářskou krizi", a myslím, že se to povedlo:) bylo to svižné, celkem napínavé... nechápu ale podle čeho natáčeli film, ten byl teda hodně volně inspirovaný. Kniha je spíš o vyřešení hádanky, vlastně detektivka trochu jinak. Rozhodně se nebudete bát. Kdo čeká klasický horror, bude zklamaný.

07.05.2023 4 z 5

V lesích V lesích Tana French

(SPOILER) První polovina knihy se četla svižně, postavy sympatické, byla jsem zvědavá, co se z toho vyklube. Ale zhruba od poloviny začal být děj celkem zdlouhavý a hlavně Rob/Adam se začal chovat jako idiot a lezl mi na nervy. Celkově to, jak dopadli s Cassie a jejich dějová linka byla ke konci dost smutná (ale zároveň ze života - jak to může dopadnout kvůli ublíženému egu:). A velké mínus za mě bylo to s tou lopatkou - vždyť mě to došlo hned, jak to na začátku zmínili, ale jim to trvalo 3/4 knihy? Vlastně nevím, jak hodnotit. Na začátku jsem myslela, že to bude na 4 hvězdy, místy klidně i na 2, ale paradoxně mě čtení celkově bavilo. Možná to bylo tím, že mi postavy přišly celkem propracované a i situace byly dost reálné (žádní superdetektivové, kteří neudělají žádnou chybu, žádná zázračná hypnóza, která vám jen tak vrátí paměť).

05.06.2022 4 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Knihu jsem dlouho odkládala, protože jsem se obávala, že to bude jen další bestseller, který vás navnadí, a pak přijde zklamání… Velké zklamání se nekonalo, jen takové průměrné (některé detaily v případu nedotažené, některé části byly naopak zdlouhavé), ale přišlo mi to jako krimi pro začátečníky? Asi už jsem přečetla moc detektivek:)

04.10.2021 3 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Holden mi prostě lezl na nervy…

25.09.2021 2 z 5

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

Typická duchařina. Taková oddechovka pro ty, co mají rádi horory. Pro mě lepší než Duch domu Ashburnů.

23.07.2021 3 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Souhlasím s komentářem níže od jitrnic. Z literárního hlediska nelze moc hodnotit, je to prostě vyprávění mladé feťačky. V době vydání ale kniha splnila svůj účel - šokovala, otevřela společnosti oči. Dnes už obsah asi málokoho překvapí, protože jsme na takové dění ve společnosti (a možná i hůř) zvyklí, ať už z knih, médií, filmů...

O knize jsem už jako malá slyšela od starších dětí, potom i na střední, také v televizi... Většinou mě přílišná publicita od čtení dané knihy odradí. Navíc jsem už dopředu věděla o čem a o kom je, a jak (ne)dopadne. Navíc mě tato oblast zrovna dvakrát neláká. Přečetla jsem ji tedy až teď v dospělosti. Kdybych knihu přečetla dřív, možná by mě tolik neotravovalo, že se v ní opakují stále stejné situace dokola - odvykám, fetuju, odvykám, fetuju...

06.04.2021 3 z 5

Koralina Koralina Neil Gaiman

Knížku jsem přečetla až potom, co jsem viděla film a asi se mi ještě nestalo, že bych dala u nějakého příběhu přednost filmu před knihou, ale v tomto případě je to tak. Přitom Neila mám ráda a jeho Nikdykde bylo naprosto skvělé, ale Koralina je slabší. Myslím ale, že bych hodnotila jinak, kdybych knížku četla jako dítě - určitě bych se bála a celkově by ve mě příběh zanechal silnější dojem.

17.02.2021 3 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Ze začátku to vypadalo slibně, ale nakonec jsem docela zklamaná. Bylo to čtivé, ale autorka zdlouhavě popisovala zbytečnosti (Karl, když vyhazuje matčiny věci) místo, aby se zaměřila na rozebrání např. vrahova myšlení a motivu nebo vyšetřování. Jen to, že vymyslí nechutný způsob vraždy knihu bohužel nezachrání...

26.12.2023 3 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Dlouho jsem tuhle sérii odkládala, protože jsem se bála, že to bude velké zklamání, ale opak je pravdou. Strike i Robin jsou mi od začátku sympatičtí a baví mě i zápletky. Co ale musím vytknout, že s každým dílem je vyprávění víc popisné a zdlouhavé (ale stále je to čtivé). Nejvíc mi ale vadí neustále se opakující vzpomínání na Charlotte a Robin vs. Matthew. V dalším díle se snad zbavíme aspoň Mathewa :D

10.10.2023 3 z 5

Rodina z podkroví Rodina z podkroví Lisa Jewell

Dobré PR, k tomu zavádějící popisek a zavádějící název! To je recept na čtenářské zklamání... a ono to má navíc další díl? Ne, děkuji, stejně bych zas půlku zbytečných pasáží přeskákala. Ale budu hodná, dám 3 hvězdy, potenciál to mělo.

12.07.2023 3 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Tolik klišé v jedné knize... a také mě trochu iritovalo, že autorka měla potřebu popsat zejména "karamelovou polonigerijku" a "statného černocha", ale u ostatních vlastně doteď nevím, jak měli vypadat. Nebo byl popis jen vemi vágní. Ale musím uznat, že styl psaní je velmi čtivý a je to taková oddechovka, kterou máte za 1-2 dny přečtenou, takže dávám o hvězdu navíc.

06.07.2022 3 z 5

Amerikána Amerikána Chimamanda Ngozi Adichie

Nerada bych knihu škatulkovala. Postavy mi nebyly úplně sympatické, některé části byly zdlouhavější, ale i tak hodnotím knihu kladně, protože je čtivá a dobře přiblíží a ukáže rasové problémy a kulturní rozdíly.

28.04.2022 4 z 5