Karin94 Karin94 komentáře u knih

Její konec Její konec Shari Lapena

Musím sa priznať, že keď vyšla táto kniha, tak som mala od nej veľké očakávania. Ale ako už pribúdali čitatelia tejto knihy a čítala som ich rôzne recenzie, zmenila som názor s tým očakávaním. Ale zas na druhej strane, neodradilo ma to prečítať si ju, pretože jej predchádzajúce knihy ma veľmi bavili, a stále zaraďujem Shari Lapenu medzi mojich naj spisovateľov. Nebudem ju predsa odsudzovať pre jednu (z môjho pohľadu nevydarenú knihu). U každého super skvelého spisovateľa sa nájde kniha, ktorá je slabšia než tie ostatné (podľa mňa).
Naozaj musím súhlasiť s väčšinou ľudí v recenzií, ktorí napísali, že je jej toto najslabšia kniha. Hej, je.
Celé to písala tak nudne, akoby ju nič nové, napínavejšie a také wow nenapadalo. Celá kniha bola stále tá istá pesnička. Nič sa tam nedialo. Jednoducho, za mňa toto bola taká nudnejšia kniha, že koniec mi bol úplne jedno ako skončí. Ale koniec, za mňa skončil aj prekvapujúco, ale aj neprekvapujúco.
Čo musím pochváliť pri tejto knihe je to, že konečne prvá kniha od Lapeny, kde nenapísala koniec v polovici. To sa musí uznať.
A dokonca píše veľmi ľahko, a aj s krátkymi kapitolami, za čo si za toto vyslúži odo mňa veľké plus.
Nuž aj tak som rada, že som mala možnosť si túto knižnú novinku od Lapeny prečítať, a určite sa teším na jej budúce knihy :)
Knižku určite odporúčam!

10.07.2021 3 z 5

Slib Slib Sharon J. Bolton

Partia kamarátov ma po skúškach a čaká ich skvelá budúcnosť. Lenže potom sa niečo stane a spôsobia smrteľnú nehodu. Sen o prestížnych univerzitách sa okamžite zmení na nočnú moru. Osemnásťročná Megan sa rozhodne vziať vinu na seba pod podmienkou, že keď ju zavrú a po rokoch znova pustia na slobodu, partia kamarátov jej za to musí splniť akékoľvek želanie aké si zaumieni. O dvadsať rokov neskôr je Megan na slobode a nastáva čas zúčtovania

Príbeh je písaní v 3. osobe a my tak máme možnosť sledovať dianie okolo ďalších hlavných postáv a vnímať napätie, ktoré sa okolo nich tvorí. Už od začiatku autorka všetky postavy opisuje bravúrne a takto môžme vidieť ako sa vyvíja celý príbeh. Brutálne dobre prepracovaný psychothriller, ktorý ide hlboko až do vašej mysle. Nechýbali ani prekvapivé zvraty a dusivá atmosféra. Štýl písania bol skvelý, dej bol čtivý, svižný. Koniec bol na mňa prirýchly, čo je škoda, ale inak nemám čo vytknúť.

Neviem z určitosťou povedať, či som od autorky niečo čítala, ale ak aj nie, toto môžem zaradiť medzi top psychothrillery, aké som kedy čítala.
A kľudne by to mohli aj sfilmovať, nesťažovala by som sa.

4,5*

02.04.2024 4 z 5

Za zdmi Za zdmi Hollie Overton

„Buďte střízliví! Buďte bdělí! Váš protivník, ďábel, obchází jako lev řvoucí a hledá, koho by pohltil.

Kristy pracuje ako zamestnankyňa texaskej väznice, a je dennodenne v kontakte s ľuďmi, ktorí spáchali tie najhoršie zverstvá a sú odsúdení na popravu. Práve tu sa spoznáva a zároveň sa spriatelí s Cliftonom, väzňom čakajúcim na popravu za zabitie svojich dvoch detí. Kristy sa mu po čase zdôverí so všetkým ohľadne svojho manžela Lancea, ktorým je týraná nie len fyzicky, ale aj psychicky. Lenže Clifton za stenami väznice zmôže len veľmi málo. Už je iba na nej samotnej ako si s tým poradí a koľko toho ešte unesie.

Bravúrne napísaný psychologický thriller, pri ktorom sa strany knihy budú len tak strácať.
Škoda toho nudného začiatku a neskôr aj počas čítania - opisy deja sú miestami nudné a naťahujúce sa. Preto tomu žiaľ nedám plný počet hviezdičiek, ale inak nemám príbehu čo vytknúť.

V knihe sa strieda toľko emócii a vy budete naraz trpieť, plakať, ale hlavne sa udivovať nad povahou niektorých ľudí.
V tomto prípade myslím postavu Lancea, ktorý sa stane manželom hlavnej hrdinky Kristy.
Navonok je to milujúci manžel, ktorý rešpektuje ostatných aj príbuzných svojej manželky, ale za stenami domu, keď sú sami dvaja, prežíva Kristy hotové peklo. A to myslím doslovne. Nie je nič horšie, ako keď vás vlastný manžel psychicky a fyzicky týra, a iní ľudia o tom nemajú ani šajnu.

Aj kapitoly s Cliftonom ma neskutočne bavili, ale hlavne boli veľmi dojímavo napísané a veľmi som dúfala v jeho nevinu.

Ja musím len a len odporučiť, nie je to len taký hocijaký príbeh. Ba dokonca nie je ani predvídateľný. Síce som sa nedozvedela odkiaľ autorka čerpala informácie z prostredia väznice, lebo to tam nespomínala, takže neviem či je všetko vymyslené alebo si robila nejaký prieskum, ale každopádne je veľmi nadaná. Mimochodom, tí, ktorí nezvyknú čítať poďakovanie, tak u tejto knihy ho nevynechajte. Dozviete sa niečo dosť zaujímavé. Odporúčam!

09.03.2024 4 z 5

Z popela Z popela Aly Martinez

„Miloval jsem tě ještě předtím, než jsem si uvědomil, že tě miluju. Miloval jsem tě ještě předtím, než jsem tě měl milovat. A budu tě milovat každý den po zbytek života. Nemůžu ti ale slíbit, že život bude vždycky snadný.

Veríte, že by z popola mohlo vzniknúť aj niečo krásne?

Eason a Bree. Dve hlavné postavy, ktoré prídu o všetko. Zostanú po nich len deti.

Eason je hudobník, ktorý má s manželkou Jessicou dcéru. V hudobnej brandži by sa chcel dostať vyššie než aká je skutočnosť, lenže musí myslieť hlavne na svoju dcéru.
Bree je úplný opak. Peniaze jej v živote nerobia žiadny problém. Má dve malé deti, milujúceho manžela Roba a úspešnú firmu.

Všetky štyri postavy, ktorých spája dlhoročné kamarátstvo, jedného dňa zničí oheň. Eason zachráni iba Bree.

Kniha sa čítala naozaj dobre, autorka vedela vynikajúco opísať emócie a pocity obidvoch postáv. Nájdeme tu aj témy ako je depresia, vyrovnávanie sa s danou situáciou a samým sebou, atď.. Dokonca aj vzťah medzi deťmi a rodičmi bol opísaný krásne.

Ale rozhodne kniha nie je len o tomto. Ak mám byť úprimná, toto je typ knihy, v ktorej najdete všetko. Taktiež nechýbalo srdcervúce rozprávanie, ani erotika. Z čoho som ale bola mega prekvapená bola detektívna zápletka. Popravde v polovici knihy príbeh ukončila spisovateľka tak, že som vôbec nevedela o čom bude ďalšia polka, no ale teda toto som rozhodne nečakala, tak isto ako aj zápletky samotné. Bez nich by som to ale dokázala prežiť.

Odporúčam, kniha sa mi páčila.
Žiaľ, nedávam plný počet hviezdičiek, keďže tam toho potom bolo priveľa a bolo to celé nejaké prekombinové.

14.02.2024 4 z 5

Nevlastní dítě Nevlastní dítě Nicole Trope

Jedná sa vraj o psychologický thriller, aj keď neviem či je zaradenie tejto knihy správne. Každopádne ide o knihu, kde každá postava skrýva niečo, čo nemôže byť odhalené.

Kniha má kapitoly písané z pohľadu troch rôznych postáv:
- Leslie, skutočná mama malej nezvestnej Millie, ktorá mala údajne ísť iba do obchodu, ale niečo tají. Niečo, kvôli čomu príde domov oveľa neskôr než sľúbila
- Shelby, nevlastná dcéra Leslie, ktorá mala na pár hodin Millie postrážiť, kým sa Leslie vráti z obchodu
- a potom je tu postava Ruth, pri ktorej spočiatku budete mať zmiešané pocity a nebudete vedieť kam ju zaradiť. No všetko potom do seba krásne zapadne.

Kniha nie je absolútne predvídateľná. Budete mať rôzne otázky a myšlienky, ako to asi môže dopadnúť, ale nebudete mať tušenie ako to celé skončí. Každý je podozrivý. Každý má svoje tajomstvo. Autorka napína až do samého konca.

Kniha nie je nič svetoborné, takže nič wow určite neočakávajte, ale určite stojí za prečítanie. V príbehu nie sú žiadne nezodpovedané otázky, takisto mi sadol aj štýl písania, čiže ja som spokojná.

24.01.2024 4 z 5

Prisahaj Prisahaj Meagan Brandy

„Spomienky neumierajú spolu so šancami. Premenia sa na bolesť. Musíte sa rozhodnúť, či tú bolesť budete živiť alebo s ňou bojovať.
Ja som si vybrala boj.
A vyhrala som.

Táto kniha je jedna veľká emocionálna jazda, v ktorej sa ukrýva veľmi veľa. Je o nekonečnom priateľstve, o bolesti, smútku, strate, láske, o bezpodmienečnej láske k súrodencovi, ale aj o nádeji v lepšiu budúcnosť.

Snáď nebude vadiť, keď spomeniem, že v knihe sa objaví milostný trojuholník. Nepamätám sa, že by som sa s niečím takýmto v knihách stretla, ale vôbec mi to nevadilo, práve naopak to pridalo knihe na zaujímavosti.

„Nemôžem ti pomôcť odpútať sa, ak mi to nedovolíš skúsiť.

Postavy, teda keď nepočítam Masona (dvojičku Arianny, ktorý mi spočiatku išiel na nervy s jeho ochranárskou povahou), sa chovali primerane svojmu veku, žiadne detinské správanie a pod. Chovali sa tak, ako by sa v danej situácii zachoval asi každý. Keď nepočítam niektoré výnimky.
No a samozrejme Noaha, ktorý bol stelesnením dokonalosti, ani nemusím spomínať. Teraz budem citovať spisovateľku - "Á pánabeka, náš chlapec Noah??!! ACH BOŽE, TEN CHLAP! Myslím, že výraz knižný priateľ bol vymazaný zo zemského povrchu, pretože ten chlap je totálny matroš na knižného manžela!

Autorkin štýl písania mi veľmi sadol. Je pravdou, že niekedy som sa v deji strácala a nie všetko bolo úplne jasné a vysvetlené, ale aj tak som si po dočítaní knihy musela vyhľadať iné jej romány, či ešte niečo nenapísala. No a v neposlednom rade musím pochváliť krásne myšlienky, ktorých je v knihe od začiatku do konca neúrekom, a z ktorých sa rozplývam doteraz.

Aj keď anotácia absolútne nezodpovedá knihe, tak za mňa je to určite veľké odporúčanie!

13.12.2023 5 z 5

Pýcha a predsudok Pýcha a predsudok Jane Austen

„Zdá sa mi, že pýcha je až pričastý povahový nedostatok.

Teraz ma zabije asi polovica čitateľov tohto klasického romantického príbehu, ktorý je nielen známy, ale aj veľmi obľúbený. Ľudia, ja som mala veľké očakávania, ale za mňa obrovská slabota.

Už dávnejšie som mala nutkanie si túto knihu prečítať nielen kvôli hodnoteniu, ale toto je proste klasika, ktorú musí mať každý čitateľ (hlavne ženského pohlavia) prečítanú, a ktorá sa spomína úplne všade, či v rôznych seriáloch, alebo napr. vo filme After, kde bola láska medzi pánom Darcym a slečnou Elizabeth Bennetovou opísaná nádherne.

Keď už spomínam ich dvoch, tak v štyristo stranovej knihe boli spomenutí asi v troch kapitolách, vrátane konca. Mňa ako čitateľa toto veľmi sklamalo, pretože som si myslela, že príbeh bude práve o nich dvoch.

Z postáv okrem otca Benneta mi nebola sympatická ani jedna. Mama Bennetová kade chodila, tade iba klebetila a najviac ju zaujímali peniaze a aby svoje dcéry rýchlo vydala za bohatých chlapov. Lýdiu autorka opísala ako tu najväčšiu pobehlicu, ktorá obháňa chlapov. Pán Collins a tie jeho nekonečné litánie monológov a jeho pätolizačskú povahu cez pomaly sto strán si mohla Jane odpustiť.

Celkovo to bolo na mňa pridlhé a viacmenej o ničom. Ani autorkin štýl písania mi moc nesadol. Dialógy postáv boli miestami fakt komplikované a čo sa týka mien postáv, autorka sa mohla teda rozhodnúť, ako ich bude volať. Proste táto klasika má veľmi veľa nedostatkov.

Pôjdem si pozrieť ešte film, tak dúfam, že aspoň ten nesklame, ale už neočakávam radšej nič.

04.11.2023 3 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

„Divadlo není o tom, že má být všechno perfektní, ale o tom, že si vždycky zvládneme nějak poradit.

Aj napriek tomu, že mi kniha z nejakého dôvodu vôbec nesadla, to bolo pre mňa dosť silné kafe.

V knihe sa rieši naozaj silná téma a to „pedofília, ktorá sa naozaj nebude dobre čítať každému.

Príbeh je skoro celý napísaný formou rozhovorov a celý príbeh mi prišiel až pritiahnutý za vlasy. Nemyslím len spomínaného pedofila, ktorého meno nebudem spoilerovať, ale aj chovanie rodičov k dieťaťu. Navyše povesť toho pedofila bola celkom známa a vedelo sa o tom, tak mi to príde celkom až nereálne, aby sa to za takú dlhú dobu nedostalo do uší nikomu kompetentnému.

Toto je presne ten typ knihy, ktorý sa vám síce dostane pod kožu, ale páčiť sa vám nebude.

Za mňa priemer, avšak som rada, že som mala možnosť si prečítať aj takéto nie ľahké čítanie, no raz stačilo.

22.10.2023 3 z 5

P.S. Mám ťa rada P.S. Mám ťa rada Kasie West

Všetky slová sú tu ukryté v knihách. Keď som bola malá, predstavovala som si, že v knižnici musia byť ľudia ticho, aby im knihy vyslovené slová neukradli. Myslela som si, že knihy potrebujú slová, aby mohli prežiť.

Nečakala som to, ale znova som podľahla ďalšej knihe od Kasie. Aaaa, opäť nesklamala. Aj ked nebudem klamať keď poviem, že od autorky u mňa zatiaľ aj naďalej vyhráva kniha Zabuchnutá v knižnici, no bavia ma úplne všetky.

Milujem, keď sa opäť prenesiem do školských čias, kde sú témy ako školské lásky, šikana, predmety, priateľstvo, nepriateľstvo a všetko čo sa toho týka.

Ani tu to nebolo inak. Príbeh je o hlavnej hrdinke Lilly, ktorá si kráti čas tým, že píše na lavicu slová piesni. Na druhý deň zistí, že v tom ktosi nielen že pokračoval, ale dokonca jej na lavicu napísal odkaz. Keď nakoniec zistí, kto to je, bude to jedno veľké prekvapenie.

Opäť perfektné postavy, ktoré boli sympatické, iné zas nesympatické, ale predovšetkým to bolo tak reálne vykreslené, akoby ste sa ocitli s nimi v škole. Dokonca ani dej sa mi tentokrát nezdal až tak predvídateľný, keďže tých chalanov tam bolo spomenutých viac, čiže bod pre autorku.

Kniha sa čítala ľahko a svižne a ani nebudete vedieť ako a stránky vám budú miznúť pod rukami.

Knihu odporúčam všetkým, ale hlavne dospievajúcim dievčatám.

16.08.2023 4 z 5

Skryté obrázky Skryté obrázky Jason Rekulak

Tak na túto knihu sa nedá napísať nič iné, iba jedno veľké WOW. Aj keď sa Skryté obrázky tvária ako horor, skôr by som knihu nazvala duchársky thriller s prvkami drámy, kde nechýbali dosť nepríjemné obrázky a mrazenie v chrbte.

Autor sa okrem mysterióznej linky venuje aj iným zaujímavým témam, ako sú drogy a odvykanie si od nich, ako sa na to pozerajú iní a vôbec, čo to dokáže urobiť s ľudskou psychikou. Začleňovanie sa do spoločnosti a toto je dosť dôležité, pretože sa kvôli tomu príbeh vyvíja úplne nečakaným smerom. Nahliadneme aj do minulosti hlavných postáv, kde nás čaká tiež kopec tajomstiev.

Miestami mi kniha prišla ako detektívka, lebo si môžeme všimnúť ako Mallory, hlavná hrdinka, pátra a odkrýva tajomstvá domu, ktoré nemali nikdy vyplávať na potvrch.

Spomínané kresby v knihe zohrávajú taktiež veľmi dôležitú úlohu, lebo nám vďaka nim celý príbeh dáva zmysel.

Mňa to veľmi bavilo a doteraz som sa s ničim podobným nestretla. Konečne niečo, čo mi po tých sladkých knihách sadlo. Nechýbali zimomriavky, napäté scénky a aj koniec bol taký nečakaný, že som doslova otvárala ústa a pozerala ako puk. Na takéto knihy natrafím fakt málokedy, takže som nadmieru spokojná.

01.04.2023 5 z 5

Twisted Love: Bezpodmienečná láska Twisted Love: Bezpodmienečná láska Ana Huang

Nikdy neprestanem čakať.
Prečo? Frustrovane som rozhodila rukami. Môžeš mať akúkoľvek ženu, ktorú chceš. Prečo si stále tu?
Pretože žiadna z nich nie je ty.

Kniha, ktorá je jedno veľké nereálne klišé, ale aj tak si tento príbeh zamilujete úplne najviac!

Arogantný, nebezpečný, majetnícky, chladný a sexy Alex Volkov, ktorý luskne prstami a má všetko.
Milé slniečko, Ava Chen, kde sa objavila, tam ste mali úsmev na tvári. Neprestávala veriť napriek tomu, že jej srdce bolo roztrieštené na malé kúsky a to niekoľkokrát.

Tá chémia medzi nimi je na 100 % ach. Celé sa mi to veľmi páčilo, napriek tomu, že podobný príbeh je v každej druhej knihe.ALE autorka to podala bravúrne, v príbehu je veľa tajomstiev a odhalenia sa budú vynárať na povrch veľmi pomaličky. Ku koncu knihy to nevidím inak iba ako vyvaľujete očné buľvy a ústa otvárate ako kapor. Štýl písania mi sadol extrémne a vďaka milému humoru mi miestami šklbalo kútikmi úst.

On sa ženie za pomstou, pred ktorou nechce uniknúť lebo ho sprevádza celý život.
Ona uväznená v spomienkach hoci nikdy neprestala vnímať krásu okolo sebavidí ju aj v mužovi, ktorý ma srdce chladnejšie ako ľad a ktorého by nemala nikdy chcieť.

Dark romance, sex, tragédia, krutosť, smútok, smiech, romantika, enemies to lovers, brothers best friend, badboy, tajomstvá, zvraty atď toto je len menší opis toho, čo vás čaká v tomto príbehu, kde sa nebudete cítiť iba ako na húsenkovej dráhe, toto bude jazda vášho života.

Minulosť nikdy nebude minulosťou a budúcnosť sa nikdy nebude vyvíjať tak, ako chceme.

Odporúčam!!! Aj keď si myslím, že po dočítaní knihy budete ešte dlho predýchavať príbeh rovnako ako ja.

08.03.2023 5 z 5

Kufor z neba Kufor z neba Lin Rina

Od tejto časti som čakala, že to bude aspoň nejakým náznakom pokračovanie prvej časti, ale romantická linka tu bola veľmi chudobná, skôr tu očakávajte detektívnú linku, pri ktorej som sa ja osobne dosť nudila.

Všetko sa začne lodným kufrom, ktorý záhadne spadne do kráľovskej univerzitnej knižnice a šialená hlavná hrdinka Elisa sa rozhodne túto záhadu vyriešiť spolu s mechanikom Jamiem.

Romantická linka v tejto časti nebola to pravé orechové, kde by sme videli medzi postavami tú silnú a krásnu lásku, aká bola medzi Animat a pánom Reedom.

Pri čítaní tejto časti si môžme všimnúť, že Elisa s Jamiem budú príbeh rozprávať pomocou správ pre políciu a obaja k textu pripisujú poznámky. Nechápem doteraz načo to tam bolo.

Inak čo musím vo všetkých troch častiach autorke pochváliť je určite grafika a celkové spracovanie knih, ktoré je naozaj krásne a za to si zaslúži sto bodov.

08.03.2023 3 z 5

Jednoducho zmizla Jednoducho zmizla Lisa Jewell

Toto bola druhá kniha, ktorú som od tejto spisovateľky čítala a musím uznať, že bola o trochu lepšia, aj keď aj tu sa našli nejaké mínusy. Do knihy som sa pustila hlavne kvôli opätovnej chuti prečítať si niečo napínavé, ale žiaľ, táto chuť ostala nenaplnená.

Úplne na začiatku knihy sú poznámky autorky, kde píše, že čitateľom bude z príbehu tuhnúť krv žilách. Nemala som popravde taký pocit, dokonca je kniha miestami viac než predvídateľná, pretože autorka všetko naservírovala ako na zlatom podnose. Ale samozrejme, že očakávajte aj odhalenia, ktoré by ste nečakali. Mimochodom, námet knihy bol dosť psycho, čo sa mi páčilo.

V postavách som sa stratila okamžite, ako som začala príbeh čítať. Bolo ich priveľa a vyslovene natlačené na seba tak, že som nevedela, kto ku komu patrí.
V kapitolách som sa spočiatku strácala, keďže boli písané jedna cez druhú, ale našťastie to už potom pokračovalo dobre.
Na začiatku, keď sa ešte vyšetrovalo zmiznutie Ellie, tak to bolo čo? Akože, knižná polícia si s tou našou môžu navzájom podať ruky ohľadne robenia veľkého hovna.

Vážne som sa zamýšľala nad tým, či dať tri a pol alebo štyri hviezdičky, pretože kniha je naozaj úplne obyčajná a rozhodne som očakávala väčšie zvraty. Nakoniec som sa rozhodla pre štyri, ale aj to so zavretými očami. Inak ak očakávate thriller, tak sa pripravte skôr na psychologickú drámu. V každom prípade si to musí prečítať každý sám a vytvoriť si vlastný názor.

05.02.2023 4 z 5

Šťastný nový rok Šťastný nový rok Malin Maria Stehn

Kniha, z ktorej podľa mňa vôbec nepadnete na zadok. Príbeh je skôr rodinná dráma než thriller, takže napínavé scénky očakávajte iba miestami.

Možno aj kvôli tomu, že nečítame jednohubku, bola kniha strašne natiahnutá. Väčšinou sa vlastne nič nedialo, no aj tak to bolo písané tak pútavo, že vám prebiehajúci dej nedovolí knihu len tak odložiť.

Okrem spomínaného pútavého deja boli plusmi knihy aj myšlienkové pochody postáv, ktoré autorka opisovala vynikajúco a úplne reálne. Ďalším, síce menším plusom, keďže sa to v knihe spomínalo fakt iba minimum, bola detektívna linka.

Aj keď som chcela knihe dať viac hviezdičiek, pretože som dúfala, že ma možno koniec prekvapí, nestalo sa. Nielenže mi veľmi vadil ten natiahnutý dej a dúfala som, že to autorke vďaka koncu odpustím, ale aj ten bol taký meh…doslova ma sklamal.

Za vyskúšanie čitateľ samozrejme nič nedá a keď si zoberiem fakt, že má kniha vynikajúce hodnotenie, niektorým to predsa len môže sadnúť viac než mne.

04.02.2023 3 z 5

Tenebris Tenebris Michaela Brnková

Wow! Toto bolo niečo. Konečne môj prvý oficiálne prečítaný fantasy príbeh, na ktorý som sa nemusela odhodlávať dlhé mesiace. Úprimne musím povedať, že sa mi kniha veľmi páčila.

Musím sa pokloniť autorke, ako dokázala napísať príbeh bez (podľa mňa) jedinej chybičky a vynikajúco vykresliť svet plný fantázie, keďže je to autorkina fantasy prvotina. Sú tu samé tajomstvá, sexy scény, vtipné scénky, erotika, zvraty, romantika a napätie. Keď si myslíte, že napätá atmosféra a prekvapivé scénky už skončili, zistíte, že ste na veľkom omyle.

Tenebris a Stella boli pre seba dokonalo stvorení. Niekedy mi síce išli na nervy a sem-tam som mala pocit, akoby som čítala telenovelu, napriek tomu sa ich nedalo nemilovať.
Ona, vyrastajucá sama bez rodičov a s tajomstvom, s ktorým nevie, ako ďalej. On o nej vie a rozhodne sa ju nielen uniesť a chrániť, ale hlavne ju potrebuje, aby prežil. Napriek všetkému to majú obaja veľmi ťažké, pretože sú z rozdielnych svetov.

Neviem, či to tak mám iba ja, anti-fantasy čitateľ, alebo aj ostatní, ktorí sa rozhodnú prečítať si po prvýkrát takýto žáner, ale ja som si dve zamilované postavy v takomto žánri dokázala užiť oveľa viac, ako keby som čítala nejakú tuctovú romantickú knihu. Tá ich chémia, láska a sila, to bolo proste niečo neuveriteľné!

Druhá časť je o Maximianovi a Katrin, ktorí sú súčasťou Tenebrisa a Stelly, ale tieto druhé postavy si u mňa získali za tých pár strán väčšiu sympatiu. Nielenže boli ich dialógy vtipné, ale celkovo sú oveľa zaujímavejší, pretože Katrin patrí do sveta obyčajných ľudí a Maximian zas do sveta fantázie, v ktorom to nebudú mať vôbec ľahké, keďže existujú dôvody, prečo nemôžu byť spolu. Alebo?
Jednoducho to bol jeden veľký príbeh s malým príbehom vo vnútri, ktoré spolu súvisia a pridáva to knihe úžasný šmrnc.

Neviem, či ma kniha presvedčila natoľko, aby som sa pustila do fantasy príbehov naplno, ale určite uvítam odporúčania aj na iné podobné knihy, kde bude hlavne veľa romantiky.
Vám, milovníkom fantázie, ju určite odporúčam.

07.01.2023 4 z 5

Takto som mohla žiť Takto som mohla žiť Kristin Harmel

„Život je príliš krátky na to, aby sme nenasledovali svoje sny.”

Dojímavý príbeh o šťastí, ktoré držíme vo svojich rukách, hoci si to neuvedomujeme.

Keď som dočítala túto knihu povedala som si, že si pozriem názory aj ostatných ľudí, aby som videla aj ich dojmy z knihy, keďže kniha je nielen dychberúca svojou anotáciou a zaujímavým hodnotením, ale je aj veľmi smutná a krásna. Veľmi ma prekvapilo, čo som zistila. Mám pocit, že veľa ľudí o nej nepočulo a myslím si, že ju veľa ľudí ani nečítalo napriek tomu, že ju pozná. Poviem vám, že je to obrovská chyba a treba ju napraviť.

Keď Kate vyprevadí milovaného manžela do práce a viac ho neuvidí si poviete, že je to veľmi smutné. Po pár stranách si možno pomyslíte, že po dvanástich rokoch to Kate s tým smútením už preháňa, ale podľa mňa nie. Väčšina z nás vie, aká to je bolesť, keď niekto príde o svojho blízkeho, preto som vedela Kate úplne pochopiť aj po tých dvanástich rokoch a vôbec mi to neprišlo prehnané. Autorka to dokázala tak reálne a dobre napísať, že mi po celú dobu čítania trhalo srdce a dokážem si predstaviť, čo to urobí s citlivejšími ľuďmi a ich psychikou.

V príbehu taktiež nájdeme veľa napätia a nezodpovedaných otázok, keď sa budú Kate snívať reálne sny, ktoré budú extrémne zaujímavé. Sama som sa čudovala, že kniha s takýmto námetom dokáže u mňa vyvolať toľko zimomriavok.

Ako celok sa mi to celkom páčilo. Nehovorím, že to nemalo mínusy ako naťahujúci sa dej, ale autorkin štýl mi veľmi sadol a dej je naozaj pútavý. Knihu neodložíte, pokiaľ sa nerozuzlia všetky tajomstvá, čo sa za príbehom skrývajú. Koniec ma úplne odpálil a odporúčam si pripraviť veľa veľa vreckoviek.

„Ľúbim ťa, Kate. Vedel som, skôr ako som ťa stretol…”
„…. že som stvorená pre teba.”

18.11.2022 4 z 5

Candy Candy Baja Dolce

„V tomto storočí ženy nepotrebujú princov. Zachraňujeme sa samy.”

„Každý sa bojí prízrakov v tme, no tie najhoršie
monštrá sa skrývajú hlboko v nás.”

Po dočítaní Habibiho mi tak celkom nedocvaklo, že by kniha mohla mať aj pokračovanie. Keď som sa to na autorkinom Instagrame dozvedela, tak som sa napriek mne nie veľmi obľúbenej téme tejto informácii potešila. LENŽE….seriem na to, že to nie je moja obľúbená téma, lebo čím dlhšie čítam o hlavných postavách tejto série, tým viac si uvedomujem, že tie knihy úplne zbožňujem a že Habibi a Candy sú proste miláčikovia, ktorých musíte milovať. Baja môže napísať hocičo a ja si to od nej s radosťou prečítam vďaka jej úžasne ľahko pútavemu a vtipnému štýlu písania. Za mňa patrí Baja jednoznačne k najlepším slovenským autorkám.

Tentoraz sa v príbehu zoznamujeme s Dorianom alias Candym, ktorý sa svojou povahou snaží všetkých upútať, ale keď ho spoznáte, tak zistíte, že taký nie je a že za tým bude oveľa viac, než sa zdalo. Hlavná hrdinka Virginia je obchodnou partnerkou Candyho a bola mi veľmi sympatická. Napriek všetkému, čím si v živote prešla, zostala nohami pevne na zemi a odhodlanosť jej vôbec nechýbala.

V príbehu taktiež uvidíme spomenuté hlavné postavy z prvej časti série Habibiho a Cassie. Autorka nám zábudlivým vďaka niektorým kapitolám šikovne pripomenie čo sa odohrávalo v prvej časti. Kniha mala dosť pomalé tempo a za mňa sa dosť naťahovala, kým sa tam niečo poriadne udialo, ale nebola vôbec zlá. Kniha je plná tajomstiev a temnoty. V príbehu taktiež autorka spomína témy ako je femenistické porno, gender, fluiditia a pod, čo na jednej strane absolútne nemusím, ale opis od Baji bol nielenže dosť poučný, ale aj zaujímavý, keďže som sa s takým niečím v slovenskej tvorbe zatiaľ nestretla.

Koniec ma úplne odrovnal a ja sa už neviem dočkať pokračovania.

09.11.2022 5 z 5

Sběratel přání Sběratel přání Mia Sheridan

„Láska si dokáže vyrýt místo i na tom nejtvrdším místě.”

Ach, toto bol tak nádherný a hlboký príbeh. Mia píše neskutočne vynikajúco. Pri tejto autorke som si všimla, že dokáže do jednej knihy dať celé svoje srdce, ale dokáže do príbehov vniesť aj všetky emočné bomby, ktoré existujú. Či už tragédiu, radosť, lásku, ale aj smútok, kde vám sem tam padne nejedna slza. Okrem iného jej knihy naberajú vždy pomalé tempo, ktoré mne osobne veľmi sedí. Okrem jej úžasného štýlu písania, ktorý je samozrejme ľahký a pútavý sa mi páči aj to, že vôbec nepíše omáčky okolo príbehu, ako to niektorí autori majú vo zvyku. Mia píše úplne k veci, čiže rôzne zbytočnosti budete hľadať márne. Ona je jednoducho kráľovná takýchto rozprávok pre dospelých.

Hlavná hrdinka Clara príde do mesta New Orleans, kde sa dozvie o tragickom príbehu plantáže Windisle. Clare to nedá a začne sa o minulosť zaujímať viac. Vďaka tomu spoznáva úžasného mladého muža menom Jonah, ktorý má taktiež veľmi smutnú minulosť, kvôli ktorej sa skrýva pred svetom.

Obe hlavné postavy boli úžasné a sympatické. Ona obetavá, úprimná, láskavá, citlivá a súcitná. A on muž zavretý za štyrmi stenami, ktorý vôbec nečaká priateľstvo od obyčajného dievčaťa, no aj napriek tomu uvidíme, ako sa bude vyvíjať tento nádherný vzťah. Neviem, či sa autorka inšpirovala rozprávkou Kráska a zviera, ale veľmi mi ju táto kniha pripomínala.

Nedá mi ešte nespomenúť pre budúcich čitateľov, že kniha je písaná z pohľadu 3. osoby, ktorá nemusí každému vyhovovať. Mne to vôbec nevadilo. V knihe nájdeme dokonca kapitoly z roku 1860, ktoré súvisia s hore spomínanou plantážou Windisle a aj keď to bolo zaujímavé, kapitoly zo súčastnosti ma bavili oveľa viac.

Celý príbeh bol takým pohladením po duši, kde sa nad ničím nemusíte rozčuľovať, len sa po celú dobu usmievate ako slniečko na hnoji. Je pravdou, že som sa trochu zo začiatku obávala, či tam nebudú prvky fantasy žánru. Nie. Ja osobne by som toto zaradila do takej mytologickej romantiky a zaručujem vám, že sa do príbehu (a nielen tohto) zamilujete rovnako ja. Odporúčam. ️

23.10.2022 5 z 5

Poslední lež Poslední lež Riley Sager (p)

Príbeh o významnej umelkyni Emme, ktorá ako 13 ročná strávila leto v tábore Slavík, kde sa v chatke spoznala s dievčatami, po ktorých sa jedného dňa akoby zľahla zem.
Aj po 15 rokoch Emmu stále trápi zmiznutie dievčat. V jeden deň od Emmy kúpi obraz majiteľka osudného tábora a konfrontuje ju s tým, že by opäť po pätnástich rokoch chcela tábor znova otvoriť. Emmu požiada, či by nechcela ísť robiť študentkám inštruktorku maľovania. Emma nakoniec ponuku príjme a pri príchode do tábora zistí, že s ním niečo nie je v poriadku.

Úprimne som mala zo začiatku obavy, čo bude táto kniha zač, ale bola neskutočným prekvapením. Úplný začiatok autor vôbec neopisoval dlho, takže ste sa do deja dostali skoro okamžite. Akonáhle sa Emma dostala do tábora, tak príbeh dostal tie správne grády. Kniha bola dobre napísaná, napínavá, pútavá, a miestami som pri čítaní premýšľala, či sa toho nebudem báť, pretože všetko tomu nasvedčovalo.

Koniec ma napriek celej knihe prekvapil úplne zo všetkého najviac. Takto neskutočne dobre prepletenú knihu plnú zvratov som už dlho nečítala. Pred pánom spisovateľom klobúk dole. Odporúčam.

18.08.2022 5 z 5

Útočiště Útočiště Jérôme Loubry

Sandrine jedného dňa zaskočí informácia o smrti babičky, ktorú nikdy nevidela. Keďže je jedinou dedičkou, vydá sa na ostrov, aby po nej prevzala zopár vecí. Ostrov ale nie je hocijaký, je to miesto, kde sa po konci 2. svetovej vojny nachádzal tábor pre deti. Sandrine stačí pár hodín na to, aby si uvedomila, že tunajší obyvatelia skrývajú v sebe veľa tajomstiev a majú z niečoho veľký strach…
Pravdou je, že som sa zo začiatku zľakla akým smerom sa bude kniha vyvíjať. V prvej polovici knihy sa autor venuje detskému táboru, ktorý vznikol po 2. svetovej vojne na jednom ostrove a novým obyvateľom ostrova, ktorí sa rozhodli tábor viesť. Našťastie druhá polka knihy bude o Sandrine, kde sa to otočilo o 180 stupňov a bude to oveľa zaujímavejšie a hlavne chaotickejšie, že sami poriadne nebudete chápať na čom ste.
Začiatok knihy bol dosť dlhý, kde sa len príbeh naťahoval, samozrejme keď nepočítam zaujímavo zakončené kapitoly. Neskôr to autor tak prekombinovane a hlavne chaoticky napísal, že to je aj hlavný dôvod prečo sa takýmto psychotrillerom viacmenej vyhýbam, pretože musíte veľa rozmýšľať, a z knihy vlastne nemáte nič. Obzvlášť pri tejto. Táto bola totálne zamotaná. Neviem, či je autor sám psychiater, alebo ma neskutočne veľa informácii, ale vy naoazaj až do samého konca neviete, ako to celé skončí.
Na záver iba podotknem, že mňa osobne to absolútne nebavilo. Tým nechcem samozrejme povedať, že kniha bola zlá. Nie, len mne to vôbec nesadlo a pravdupovediac veľmi dlho som rozmýšľala, či budem vôbec knihu hodnotiť alebo nie. Rozhodla som sa nakoniec, že knihu neohodnotím, pretože by to bolo voči knihe a ľuďom, ktorí ju majú radi nefér. Každopádne kto ma takýto chaoticko zamotaný typ knih rád, tak je to stvorené práve pre vás, pretože prosím pekne, takto ma vyzerať jeden psychotriller. A to myslím doslova.

12.07.2022