karelk karelk komentáře u knih

Všechny cesty vedou do Santiaga Všechny cesty vedou do Santiaga Ladislav Zibura

Ze všech knížek, co jsem od LZ četl, byla tahle ta nejlepší (ostatní byly taky skvělé). Nejspíš to bylo tím, že se účastníci příběhů vraceli, a jejich příběhy se dál vývíjely.

I když jsem o Caminu docela hodně slyšel, nikdy mě nenapadlo, že může být tak zajímavá, jak ji LZ líčil.
Na knížce mě mimo jiné bavil i ten vývoj, kdy v první půlce byly příběhy detailnější, a postupně, jak se LZ blížil do Santiaga, na něj (i na mě) dopadala tíha toho, že to brzo skončí...

Dokonce jsem po přečtení poloviny knihy začal porovnávat různé cesty a začal plánovat svoje Camino... Jen se bojím, že na mojí cestě nepotkám tolik zábavných Richardů, Nielsů, Paulin, Manuel, a dalších...

04.02.2024 5 z 5

Hvězdný prach Hvězdný prach Neil Gaiman

Druhá knížka od Neila Gaimana (první bylo Nikdykde) a musím říct, že zase pecka!

Pohádka pro starší (nějaké to vraždění a vkusně popsané milostné scény), na závěr pohladila na duši.

09.11.2023 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

(SPOILER) Napínavé to bylo, takže jsem knížku zhltnul za necelé dva dny. Z trojice seveřanů (Larsson, Nesbo, Adler-Olsen) mi v přečtených chyběl právě Adler-Olsen, a nejspíš neprávem jsem ho opomíjel.

Vývoj děje byl od 25 % knihy poměrně jasný. Musím říct, že mi nedělalo dobře líčení autonehody, nebo Meretina utrpení, ale Nesbo je v tomhle ještě krvežíznivější.
Celkově mi přišlo, že jde o typickou severskou detektivku, včetně typických prvků a klišé. Rád si přečtu další díly, knížka se mi líbila, ale 5* to není.

21.01.2021 4 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Knížku jsem četl znovu po 13 letech. Po těch 13 letech, co jsem se snažil najít jinou fantasy, která by mě oslovila tak, jako mě oslovil Eragon. (pro zájemce - zkuste S. Douglass - sérii Poutníkův návrat, R. Feista - sérii Trhlinové války, P. V. Bretta - Démonská série, nebo M. Lindholm - sérii Farseer)

Po těch 13 letech, kdy jsem přečetů Eragona znovu, musím říct, že žádná z těch ostatních fantasy tak dobrá nebyla. Eragon je prostě svůj a nejlepší.

29.06.2023 5 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Knížku jsem přečetl v roce 2011 a znovu nyní, v roce 2023. Tentokrát se mi líbila ještě víc, než původně, zraje časem.

Myšlenka Podlondýna, Pohyblivého trhu, apod. úžasná. Zpracování dobré, i když občas se děj úplně změnil během pár vět. Na seriál se chystám, ale vzhledem k roku vydání 1996 a recenzím očekávám, že to budu brát spíš jako vintage klasiku, než jako reálné vyobrazení knížky...

Jak tu někdo zmínil, pan Croup a Vandemar mi hodně připomínají Van Vrena a Wriese z Nočního klubu. A když o tom tak přemýšlím, je tam víc podobností :)

23.01.2023 4 z 5

Účinný lék Účinný lék Arthur Hailey

Rozhodně to byla zajímavá knížka, nicméně mě nechytla tak, jako mě chytlo Letiště, Hotel, nebo Penězoměnci.

Záplatka zajímavá, i když, jak už tu někdo napsal, nešlo ani tak o dramatičnost, jako spíš o prostý popis businessu (ale i to se mi líbí). Tématicky aktuální je to i teď, vzhledem k vakcínám proti koronaviru...

24.03.2021 4 z 5

S malou pomocí přátel S malou pomocí přátel Jan Švancara

Kromě poutavé detektivky je to i úžasná sbírka dad-joků - smál jsem se tak často, až se manželka divila, jestli čtu detektivku.
Zápletka detektivky tentokrát méně poutavější než v prvním díle, ale i tak dobrá.

Těším se na další díl, bude-li!

18.02.2023 5 z 5

Hrabě Monte Cristo I (třísvazkové vydání) Hrabě Monte Cristo I (třísvazkové vydání) Alexandre Dumas, st.

Žasnu, jak krásné a dobrodružné knihy tu byly dávno před námi. Na Hraběte de Monte Christa jsem se chtěl "podívat" už dávno, ale až teď n něj v mém čtenářském pořádku přišla řada. A po prvním díle nezklamal, právě naopak.

(obsahuje spoilery)
Skvěle vylíčený zvrat od bezproblémového života ED, přes naprosto nesmyslné obvinění, neuvěřitelnou těžkost samoty v pevnosti If, přes světélko ve tmě v podobě setkání s Abbé Fariou, až po dobrodružný útěk...

Hurá na další díl...

22.01.2015 5 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Knížka se mi líbila, ale stejně jako u předchozího dílu jde spíš než o detektivku o "román pro ženy"...

25.02.2023 3 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

(SPOILER) Celá myšlenka Metra je dobrá, včetně městských států a opakujících se událostí a hnutí lidstva (komunisté, nacisté, sektáři...), touhy po zachování života, apod.

Nicméně zpracování mi úplně nesedlo. Postavy (kromě Arťoma) ploché, než se s nimi člověk seznámí, už umírají. A s jejich smrtí se autor (snad kromě smrti Olega) dokáže vypořádat v jednom odstavci...
Zaujala mě Polis, Knihovna, Metro 2 a metro pod Kremlem, jinak to byla docela nuda (asi jako cestování metrem).

A závěr zajímavý, smutný.

22.12.2022 3 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Ze začátku mi to připadalo, že se jedná spíš o dívčí román (popis vztahů Julie, Kamily, Kláry, Veroniky, atd.), nakonec ale převážil žánr detektivky, a musím říct že mě příběh nakonec pohltil.

Nějaké tušení a podezření jsem měl, ale úplně jsem se netrefil. Těším se na další knížky, určitě to nebyla od M. Klevisové poslední, co čtu...

30.08.2020 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Knížka i její průběh děje se mi moc líbila, přečetl jsem ji jedním hltem.

Na druhou stranu, po několika dnech od přečtení si říkám, že celá řada věcí mohla být jinak. Nejvíc asi konec knihy, který působil unáhleně (na posledních X stranách vysvětleno tolik děje co za celý zbytek knihy...). A dál mi, stejně jako řadě jiných čtenářů níže chybí kontext - to nikdo z osazenstva nechtěl vědět, co se stalo, a proč se to stalo? Jestli to znamená pustinu pro celou zeměkouli, nebo jen pro nejbližší okolí? Atd. atd.

I tak se mi kniha moc líbila...

22.07.2018 4 z 5

Muž, který hledal svůj stín Muž, který hledal svůj stín David Lagercrantz

Navzdory některým čtenářům níže/výše se mi to moc líbilo. Od začátku druhé poloviny knihy jsem byl napnutej jak guma od trenýrek a tak jsem druhou půlku přečetl jedním dechem. Za mě je to důstojné pokračování Milénia.

21.09.2017 5 z 5

Den pro Šakala Den pro Šakala Frederick Forsyth

Ano, bylo to zdlouhavější, než by člověk chtěl a čekal. Ale jinak to bylo dokonalé, napínavé. Tak ve 2/3 knihy jsem se přistihnul, že vlastně fandím Šakalovi, a do poslední chvíle jsem si nebyl jistej, jestli by bylo lepší, kdyby to dopadlo, nebo nedopadlo. Super knížka, doporučuju.

22.09.2016 5 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Přišlo mi to jako zatím nejlepší kniha z celé ságy. Mělo to (až neuvěřitelný) spád. Najednou začal autor využívat střídání různých dějů a časů, většina příběhu je navíc formou retrospektivy vyprávěna konkrétní osobou. Hurá na další díl :)

03.04.2013 5 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Jak už tu někdo poznamenal, překombinované, ale přesto skvělé. Hltání řádků v posledních cca 20% knih občas způsobilo, že jsem nějakou souvislost vynechal a musel stránku / kapitolu číst znovu. Nesbo používá krátké popisné věty, kde, pokud jednu přeskočíte, jste mimo děj :). Celkově ale velmi povedené...

Teším se na jeho další knihy...

25.05.2012 4 z 5

Zlověstné sny Zlověstné sny Margaret Lindholm

Stejně jako v případě první série Farseer i tady se začíná pořádně něco dít až v závěrečných knihách. To, co celou dobu znělo jako něco nelogického (proč musí Dutiful zabít draka? Proč na tom Ellania tak trvá? Proč se celý klan chová tak zvláštně?) se tady začíná vysvětlovat.

Teda vlastně, v téhle knize ne. Nakladatelství se rozhodlo rozdělit i závěrečnou knihu z trilogie a ... wait for it ... tu druhou půlku vůbec nevydat. Kdybych neměl knížku půjčenou, tak budu snad chtít vrátit peníze. Naštěstí se dá poslední knížka koupit na Amazonu a na Kindle zapnout vysvětlivky. Takže, i když jde o vcelku složitou angličtinu, dá se pochopit. A ta druhá část posledního dílu opravdu stojí za to - konec je opravdu krásný, dalo by se říci až dojemný.

A hned si jdu koupit třetí trilogii...

01.05.2020 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Přečteno rychle. Na Den Trifidů jsem se dostal po přečtení R. Merla: Malevil, takže jsem trošku srovnával...

Líbil se mi detailnější popis situace před, při, I po (myšlenky na výhled do budoucna, strategie, apod.)

Na druhou stranu se mi kniha nějak špatně četla, děj se měnil strašně rychle, řekl bych až překotně.

Celkově fajn post-apo sci-fi, k přečtení určitě doporučuju!

12.11.2018 3 z 5

Čarodějův učeň Čarodějův učeň Otfried Preussler

Kniha mě oslovila. Nevím sice, jestli bych ji doporučil dětem jako pohádku (na to byla dost temná, a vlastně i krutá), ale pro mě to byla zajímavá věc na pár listopadových večerů :)

07.11.2018 5 z 5

To snad nemyslíte vážně! To snad nemyslíte vážně! Richard P. Feynman

Nádhera. Líbí se mi jeho vyprávění, líbí se mi, co zažil a jak o věcech přemýšlel. Doporučuju i všem nefyzikům :)

17.10.2014 5 z 5