kaja.marik kaja.marik komentáře u knih

Chlupatý sluha pana faráře Chlupatý sluha pana faráře Arto Paasilinna

Mě se kniha líbila. Není to taková ta co člověka vtáhne do děje a nenechá ho knihu odložit. Ani to nemá nijak vygradovaný děj a konec. Ale celá kniha je takový velmi milé (a velmi neuvěřitelné) povídání o farářovi a jeho medvědovi. Vzdycky kdyz uvidim zehlici prkno tak si vzpomenu na medvěda.

25.01.2016 5 z 5

Limes inferior Limes inferior Janusz Andrzej Zajdel

Jak pisou ostatni, kniha perfektni, konec divny ... Ale urcite stoji za to precist. Vzdyt se porad mluvi o garantovanem prijmu pro vsechny lidi, i pro ty kdo nepracuji. Ve Svycarsku bylo i referendum. A presne takovou spolecnost kniha popisuje.

08.06.2016 4 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Co dodat k ostatním komentářům? Je potřeba neodložit po pár stránkách. A číst i tu vysněnou pohádkovou linku - i když to naní vaše parketa. Po čase to začne dávat perfektní smysl. Mě se knížka líbila moc. Jenom těžko říct, je-li to opravdu pro mládež, nebo spíš pro dospěláky.

29.10.2015 4 z 5

Zvěrolékař a kočičí historky Zvěrolékař a kočičí historky James Herriot (p)

Výborná krátká povídková kniha. Pro milovníky koček - je vidět, že autor je dobře zná a měl s nimi často co do činění. V knize vystupují jeho vlastní kočky, i kočky - pacienti.

Info pro tatínky: Začal jsem číst, abych se podíval, jestli to je pro devítiletou slečnu co má ráda zvířátka a chce se stát veterinářkou. Přijde mi, že bude lepší ještě nějaký ten rok počkat.

10.08.2015 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Já jsem poslouchal jako audioknihu.

Perfektní, depresívní, ale tošku i dává naději, že v někom je tolik síly a vůle přežít. Myslím, že příběh zaujme rozvedené tatínky. Představa že někde putuji jenom se svým potomkem, bavíme se spolu, bojujeme o přežití ... Každopádně jsem byl po poslechnutí strašně zvědavý, jaké měl autor děti a kolik měl nevydařených manželství :)

09.02.2015 5 z 5

Doznání Doznání Artur London

Jasne 5 hvezdicek. Neuveritelna vypovidajici hodnota. Sice ucastnici procesu pomahali zlocinny rezim vybudovat (jak pise heavy66), ale oni to videli jinou optikou nez my dnes. Bylo po valce, budovatelske nadseni bylo obrovske u vsech a ze se to potom postupne preklapelo jinam ... Kazdy asi nezareagoval dosttecne rychle.
Pro me zajimave jak se presvedceny komunista ktery i po zatceni veri strane postupne stane clovekem, ktery pochopi, jak je vse na zlocinnem rezimu spatne.

17.09.2014 5 z 5

Afghánec Afghánec Frederick Forsyth

Vynikající kniha, perfektní zápletka, napínavý děj.

Líbilo by se mi, kdyby bylo v knize míň mrtvých. Stíhačka zřícená přesně do bodu X ani další podobné věci nevadí, však je to pohádka pro dospělé, ne? Jenom ti piráti by nemuseli podřezávat na počkání.

Zajímavá reflexe nedávného dění na teroristické scéně. Zajímalo by mě, jestli se do dalšího románu dostanou migranti, evropský hit roku 2015. Snad ještě nějaký ten román od Forsytha bude.

04.08.2015 5 z 5

Velká hra Velká hra Jurij Petrovyč Dold-Mychajlyk

Přesně naopak co Hory: knížka mě hned chytla, ale třetí díl (v Itálii) už mě moc nebavil. Každopádně, prima počtení. Hlavnímu hrdinovi nějak vše vychází aníž by ho gestapo podezřívalo. U některých knih podobně laděný děj čtenáři kritizují jako příběh který není uvěřitelný, ale mě to nevadí ani trochu.

25.12.2014 4 z 5

Kavky Kavky Ken Follett

Velice pěkná a čtivá kniha.

Četl jsem ebook, nějaké věci tam byly nejasné tak jsem nahlížel do anglického originálu a ten je o poznání delší - některé rozhovory byly při překladu velmi výrazně zkráceny, celkově kniha obsahuje třetinu slov oproti anglickému originálu, což se mi i při zapocítání určitých a neurčitých členů zdá málo. Ale překlad je pěkný a je to relativně snadné na čtení i v angličtině.

19.12.2014 5 z 5

Projekt ideálna manželka Projekt ideálna manželka Graeme Simsion

Perfektní knížka. Jak píšou ostatní: něco jako Teorie velkého třesku.

Jenom je hlavní hrdina normálnější než Sheldon (třeba pije alkohol, vaří, sportuje, ...) a je jediným mimoněm (nejsou švihlé postavy typu Leonardova matka apod.). Hlavní dějová linie je předvídatelná, ale o to nejde. Nečekané jsou komentáře a postoje hlavního hrdiny a detaily jednotlivých situací.

Neprskal jsem smíchy, ale pobavilo mě to na pět hvězdček z pěti.

21.07.2015 5 z 5

Přeběhlík Přeběhlík Daniel Silva

Kniha přímo navazuje na Moskevská pravidla, a je možná ještě o malinko lepší.

18.07.2015 5 z 5

Moskevská pravidla Moskevská pravidla Daniel Silva

Velice povedená kniha. Je to o supermanovi, který je vynikající (a světově známý) restaurátor, vynikající (a světově známý) špion jehož snímek otiskly Timesy. Výborný operativec i plánovač operací. Takže opět nic pro čtenáře, kteří očekávají hyperrealistický děj :)

Mě se to dobře četlo, zaujalo mě to, připojuji se k pochvalným komentářům dole. Některé pasáže ale realistické jsou. Dostal mě například popis toho, jak Rusové nechápou, že když je na letišti zákaz kouření tak platí i na záchodech. Protože to si vzpomínám jako svůj zážitek z Ruska: že tam bylo na letištních záchodcích se zákazem kouření zahuleno víc než ve čtvrté cenové. Člověk se šel vyčurat a hned neskutečně smrděl kouřem...

10.07.2015 5 z 5

Anglický zabijak Anglický zabijak Daniel Silva

Kniha se dobře četla a byla zajímavá. Konec byl nečekaný.

Nedporučuji lidem, kteří trvají na tom aby vše bylo realistické - třeba jsem nechápal, proč zloduši vždy nejdřív nechají hlavního hrdinu aby získal další stopu a teprve potom člověka který mu tu stopu dal odstraní. Mě to nevadilo, takže plný počet bodů.

Na amerického spisovatele celkem dobrá znalost problematiky holocaustu.

06.07.2015 5 z 5

Den zkázy v Britském muzeu Den zkázy v Britském muzeu David Lodge

Perfektní vtipná kniha, škoda že skončila tak brzo ... Vtipné čtení, nápaditý humor. Epilog se čte hůř, ale to jenom díky tomu, že autor a překladatel jeho prostřednictvím nejspíš skládají poctu objektu výzkumu hlavního hrdiny - nejdelší větě v anglické literatuře :)

15.06.2015 5 z 5

Ruská sekce Ruská sekce John le Carré (p)

Kniha je velice pěkná, jenom souhlasím s tím, že tam bylo pár nudnějších pasáží. Ale jako celek hodnotím vysoko. Výborný popis práce špionážních služeb. Vypadá to navíc reálně, žádný agent 007.

Popis díla co je tu na tomto webu je dost divný, řekl bych že dílo líp vystihuje popis na http://www.cbdb.cz/kniha-31009-ruska-sekce-the-russia-house

04.01.2015 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Vtipné, zábavné, pěkně se to četlo, byl jsem moc rád že to skončilo jakýmsi druhem happy endu, doporučuji.

10.12.2014 5 z 5

Spis Odessa Spis Odessa Frederick Forsyth

Pěkný příběh, dobře se čte. Jak píšou další: hrdina má z pekla štěstí, ale není to nijak rušivé. Spíš to může být od Forsytha takový smysl pro humor, že jednou hrdinu jakokdyby vystřihl z bondovky. Začetl jsem se hned, nezáživné kousky jsem nenašel :).

08.10.2014 4 z 5

Vynálezci z Guslaru Vynálezci z Guslaru Kir Bulyčov (p)

Velice pěkná kniha. I pro teenagery ale i oddychovaka pro starší. Vynikajici povidky, casto to vlastne ani neni moc scifi, ale spis vtipna povidka ze zivota, kde jen tak mimochodem figuruje i nejaky ten mimozemstan nebo vynalez pana profesora. Casto velmi necekana nebo vtipna pointa az na samem konci povidky, podobne jako treba R. Dahl.

03.08.2014 5 z 5

Mimozemšťané v Guslaru Mimozemšťané v Guslaru Kir Bulyčov (p)

Velmi pekne a napadite povidky. Je to sice o mimozemstanech, ale je to takove "ze zivota", co se muze normalne dit okolo nas. Velice inteligentni jemny humor. Moc se mi libilo.

20.07.2014 5 z 5

Syn správce sirotčince Syn správce sirotčince Adam Johnson

Kniha je vlastně románem o životě jednoho člověka v Severní Korei. Asi je postavena na reálných výpovědích s životem, ale je to vymyšlený příběh. Není to dokument, jako třeba Souostroví Gulag, je to jeden čtivý příběh.

Začátek je lyričtější (rybaření), druhá půlka akčnější, konec už je úplný thriller. Obě části se pěkně doplňují. Celou knihou prostupuje realita života v totalitním režimu, kdo je dneska hrdina, může být zítra zrádce nebo naopak.

Četl jsem ebook. Překlad je pěkný, hladký, nijak kostrbatý.

30.06.2014