Kackac77 Kackac77 komentáře u knih

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Skvělá kniha, skvělý příběh, silný. I když mi vůbec nedělá dobře číst, když se někomu děje takové bezpráví, tak jsem to přečetla jedním dechem. Děj je zasazen, jak už název napovídá, do Sudet a do období těsně po válce. V jednom domě tam spolu najednou musí žít dvě rodiny - německá a česká. Líbilo se mi, jak se dokázali sžít. Nejdřív se nenáviděli - Češi Němce, po těch hrůzách, co prožili za války, a Němci zase Čechy - hlavně proto, že jim přišli vzít jejich domovy, kde desítky let žili. A pak najednou pochopí, že to není o národnosti, ale o jednotlivých lidech. Ve vsi řádí samozvaný předseda Tomeček, udělá si z přidělování domů po Němcích výdělečný podnik, k Němcům se chová nelidsky, bere spravedlnost do vlastních rukou. Jako člen komunistické strany, jejíž vliv začíná narůstat, je ale takřka nedotknutelný. Nejhorší je, že člověk ví, že to v tom příběhu nemůže být lepší, že ty komunisti zůstali u moci dalších 40 let. Zaujala mě tam scéna, kdy Němci, kteří se odsouvají, stojí na nádraží a čekají na vlak. Vlak přijede a jeden z nich se začne strašně smát, směje se až spadne.. a pak řekne, že to jsou přesně ty vagóny, kterými oni vozili Židy na východ a teď do těch dobytčáků nahánějí je. Existuje jakási vyšší spravedlnost??? Existuje kolektivní vina??? Každopádně se těším na další díl.

30.01.2023 5 z 5

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Toto byla pro mě silná káva. Příběh se mnou hodně zamával. Kolik bolesti a trápení se vejde do jednoho lidského života!?
Děj se odehrává v Afgánistánu od 70 let 20tého století do roku 2003. Popisuje osud Marjam a Lajly. V tom příběhu poznáte jak se žilo v Afgánistánu ženám. Popisuje jak se měnily politické systémy a jaký to mělo vliv na život žen; ale i mužů.

09.11.2022 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Toto je první knížka od paní Körnerové, kterou jsem četla. Moc se mi líbila. Hezký příběh, i když plný smutku a těžkých životních osudů. Dřív jsem takové příběhy neměla ráda, raději jsem četla veselejší věci. Teď si říkám, že mě tyto příběhy učí se z věcí neposr.. Určitě to není moje poslední knížka od autorky.

11.08.2022 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Nádherná knížka. Příběh z 30. let z amerického jihu, téma rasismu samozřejmě. Moc se mi líbila postava Attica, přišlo mi, že krásně vychovává děti, nechává jim dostatek svobody a zároveň jim dává cenné lekce, ale tak nějak s lehkostí, bez zbytečných emocí. Četla jsem, předtím než jsem se pustila do této knížky, komentář ke knize na goodreads. Psala ho afroameričanka, a nehodnotila knížku dobře, prý se jí zdálo, že v knize jsou všechny "bílé" postavy aktivní, a všechny "černé" pasivní, nechávají si všechno líbit. No vlastně asi ano, akorát si nedovedu přestavit tu aktivitu těch "černých". Přišlo mi, že nemůžou dělat skoro nic. Při soudu, kde se Atticus snaží obhájit Toma Robinsona (který je křivě obviněn ze znásilnění), se ptá žalobce Toma, proč utíkal.. a Tom na to, že se bál, ...žalobce se ptá - bál jste se, že skončíte u soudu za to co jste udělal?, a Tom odpovídá - ne, bál jsem se, že skončím u soudu za to, co jsem neudělal. A o tom to je. Všichni dopředu věcí, že bude odsouzen, ať předloží jakékoliv důkazy. Jednou řekl běloch, tento černoch něco udělal, a to stačí, aby dostal trest smrti a ten soud... to je prostě jenom taková kulisa. Ale postupně ukazovat, vysvětlovat, měnit uvažování lidí, to chce čas... V jedná části knihy mluví učitelka k dětem a vypráví jim o Hitlerovi, jak je to hrozné, co dělá s židy. Že v demokracii jsou si všichni rovni, v demokracii, která je v Americe, kdežto v Německu je diktatura. Vůbec jí nedochází, že někteří jsou si v Americe rovnější než jiní...

05.03.2024 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Backman mě opět donutil ponocovat, když už jsem totiž knihu začala poslouchat, nemohla jsem přestat. Pokračování Medvědína je výborné čtení. Backman něco naznačí a nechá to být, udržuje to čtenáře/posluchače v napětí, co se vlastně stane. Nejvíc mám ráda, jak dokáže vylíčit postavu. Netvoří ve svých knihách černobílé lidi. Jsou dobří i zlí a známe jejich motivace a důvody - teda většinou. Ale autor to nehodnotí, jenom to tak předloží čtenáři, ať si to přebere sám. Ukazuje, že ne všechno, co se nějak jeví, takové opravdu je. Bylo to prostě znovu skvělé, napínavé, dojemné, citlivé i drsné. Taky úžasně namluvené panem Soukupem.

11.04.2023 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Paráda! I když nečtu scifi, tohle bylo skvělé. Ze začátku začaly takové technické popisy a říkala jsem si co to proboha je?! Ale pak se ten příběh začal odvíjet a i přes délku knihy byl zajímavý.

20.11.2022 5 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Tak to byla čtenářská paráda. Skvěle napsané, skvělý příběh, silný, ... nutí to člověka přemýšlet.. proč my lidi dokážeme být tak krutí?! A proč člověk zasažený tou krutostí ji většinou posílám dál?

01.12.2023 5 z 5

Vyměnit vodu květinám Vyměnit vodu květinám Valérie Perrin

To bylo tak krásné čtení! Vyvolávalo ve mě celou řadu pocitů. Knize se povedlo mě rozbrečet i rozesmát, dojmout, šokovat, ... pohladit po duši. Líbily se mi i ty citáty na začátku kapitol. Při čtení této knihy jsem musela být pozorná, nejde ji číst povrchně, jinak se v ní ztratíte. Nechávám ještě v sobě doznít....ale líbila se mi moc.

04.11.2023 5 z 5

Šógun Šógun James Clavell

Konečně dočteno, toto bylo hodně dlouhé čtení, ale stálo to za to. Připadá mi, že v té knize se najde všechno - dobrodružství, skvěle propracovaný příběh, úklady, intriky, ale i láska, úcta, krása, hloubka, ve které se nachází smysl věcí, tolik moudrosti. Čtení to bylo úžasné. Fascinoval mě ten kontrast mezi Evropany a Japonci. O kolik byli Japonci civilizovanější! Ta postupná proměna Blackhorna ze "zvířátka" v člověka. Musím to ještě v sobě nechat doznít, ale kdyby to šlo, dala bych víc než 5 hvězdiček.

15.03.2023 5 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Nádherná kniha. Ruta Sepetys opravdu umí zaujmout, knížka má více než 500 stran, ale četla jsem ji jedním dechem a nedala se odložit.
Příběh o Aně a Danielovi a dalších krásných postavách, zasadila autorka do padesátých let do Španělska, tedy do doby, kdy tam vládne fašista Franco. Přesto, že jsem byla během čtení v napětí, co se stane hlavním postavám, bylo v příběhu tolik krásných popisů Španělska a jeho obyvatel, že bych si nejradši šla koupit hned letenku, a jela si ty místa z knížky prohlédnout a nasát tu španělskou atmosféru.
Z některých praktik tehdejší vlády mi šel mráz po zádech. Je to silné, drsné, a krásné zároveň, má to hloubku. Druhá knížka od této autorky a tímto se dostává do mých top ten autorů. Vřele doporučuji. Přečtěte si to!!!

18.10.2022 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Poslouchala jsem jako audioknihu kvůli čtenářské výzvě. Bylo to zvláštní, ten starý jazyk, občas jsem těžko chápala, co chce autor říct. Zároveň se mi ale moc líbily některé popisy, např. jak se dvě děvčata ze vsi smějí Jorgenovi když spí. To jak popisuje autor touhu a vůbec tu směs všech pocitů. Každopádně zajímavé čtení.

15.02.2023 4 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Pýchu a předsudek jsem nečetla poprvé a asi ani ne naposledy. Přestože poslední dobou nevyhledávám romantické knihy, příběhy Jane Austenové jsou výjimkou. Vlastně ani nevím proč. Ale mám moc ráda Anglii, tu dobu, pomalý způsob jakým lidi tenkrát žili... Pan Darcy je prostě úžasný. Elisabeth je skvělá. Ta knížka mě vždycky pohladí po duši.

08.02.2023 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Už jsem knihu přečetla víckrát, tentokrát poslechla jako audioknihu. Klasika kterou mám ráda, Sherlock mě prostě nezklame.

15.08.2022 5 z 5

Všechny cesty vedou do Santiaga Všechny cesty vedou do Santiaga Ladislav Zibura

Tohle se opravdu povedlo. Četla jsem i jiné knížky od Zibury, ale tato je, aspoň pro mě, nejlepší.
Já jsem čím dál větší minimalista, a knížky už nekupuji, chodím do knihovny, a občas utratím něco za audioknihy. Tuto knížku jsem koupila na přednášce, trošku jsem do toho byla vmanipulovaná kamarádkou, a víte co... vůbec nelituji, asi si ji i nechám. A to opravdu pečlivě vybírám, co zůstane v mojí knihovně. Takže Ziburo, važ si toho :-).
Na knize je vidět posun oproti starším knihám autora. Ani ne tak literárně, ale tak nějak cítím posun v jeho vnímání. Zatímco ty starší knihy byly hlavně o legraci (a on to Ládík umí vidět tu srandu v každodennosti života), tato je hlubší. Ne že by v této nebyla sranda, je tam ten jeho typický smysl pro humor. Ale zároveň je tam nějaký přesah. Je vidět jak ho baví lidi, jak ho baví ta různobarevnost povah.
Asi je to pro mě i trošku srdeční záležitost - to téma, Svatojakubská cesta - Camino. Šla jsem dvakrát zatím jenom tu kratší portugalskou trasu, ale na camino nedám dopustit. Ty příběhy, které tam člověk zažije!!! A na to mi přesně tato knížka brnkala, vyvolávalo to ve mě nostalgii. Na tuto francouzskou trasu, o které je kniha, se chystám příští rok. Ale spoustu už mám o tom načteno, a znám jak to chodí na cestě a znám ty města o kterých píše, aspoň z vyprávění nebo z knížek a tak mě to moc bavilo, že už něco vím... a culila jsem se u čtení... A taky mě dokázal i dojmout a skoro rozplakat (příhěh s dědečkem), a rozesmát (příběh s obtěžováním Richarda),.... a další a další příklady bych mohla uvést, ale radši si to přečtěte sami.
O cestě do Santiaga de Compostela už bylo napsáno spousta knížek a cestopisů, tak by si člověk řekl, že nic nového už nikdo napsat nemůže. Ládikovi alias Larrymu se to povedlo. Super čtení. Díky za to.

25.12.2023 5 z 5

Tři jablka spadlá z nebe Tři jablka spadlá z nebe Narine Abgarjan

To bylo tak krásné čtení! O životě, jak umí být krutý i štědrý, o opravdových lidech. Těžko se mi k tomu něco píše, knížka ve mě zanechala spoustu pocitů, které se špatně dávají do slov. A taky jakýsi klid, z té knížky dýchá...

06.10.2023 5 z 5

Divočina Divočina Cheryl Strayed

Film jsem viděla před pár lety, a opakovaně se k němu vracím. Ten příběh mě fascinuje a dost mě ovlivnil, začala jsem chodil delší trasy a zjistila jak je osvobozující mít jenom batoh a vzdálený cíl. PCT je takový vzdálený sen. Knížka je krásná. Cheryl, hlavní hrdinka a autorka knihy v jednom, v ní hledá své místo v životě. Moc se mi líbil závěr : "Bylo mi jasné jen to, že nic vědět nepotřebuji. Že stačí věřit, že to, co jsem dokázala, je skutečné. Věřit, že už nemusím lapat holýma rukama. Uvědomit si, že stačí vidět rybu pod hladinou. Že to je vším. Je to můj život - jako všechny životy -, tajemný, neodolatelný a posvátný. Tolik blízký, tolik přítomný, tolik můj.

23.04.2023

Vítězové Vítězové Fredrik Backman

Prásk, prásk, prásk... Backman se i potřetí trefí přesně do černého. Pokračuje příběh Medvědína a Hedu. Když bych chtěla ten děj shrnout, zase tak moc se tam toho neděje, a přitom se tam děje všechno. Backman umí vyhmátnout pravdivost v lidech. Ta knížka je tak plná emocí všeho druhu. Moc se mi líbí, jak umí věci popsat. Člověk by kolem toho nakecal a navysvětloval, ale autor napíše dvě věty a vyhmátne podstatu. A čtenář jenom kýve hlavou, jak je to jednoduché. Jediné, co mi vadí, že už ta knížka skončila. Je skvělá, úžasná a otvírá srdce. Díky za takové autory.

14.04.2023 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Harry Potter je taková moje nostalgie. Čtu ho už po několikáté. Když jsem četla poprvé, tak mě ten svět úplně nadchnul a pohltil, a tak nemůžu dát jiné hodnocení než 5 hvězdiček.

16.02.2023 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Tak tohle bylo něco!!! Skvělé skvělé skvělé a taky mrazivě děsivé. Kde se to v nás lidech bere, ta krutost, intriky, ...je to ze strachu? Nebo je v povaze člověka se snažit být víc nebo mít víc než ten druhý??? Knížku jsem otevřela večer, že jenom nahlédnu, co jsem to koupila a už jsem ji nedokázala odložit a četla jsem půl noci.
Je to první kniha, co jsem četla od této autorky, určitě si přečtu další její knížky.

02.10.2022 5 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Audiokniha
Detektivky od Agathy mám čím dál radši. Chytré, napínavé i bez nesmyslně krutého násilí, bavilo mě to od začátku do konce... a vraha jsem neodhadla...

19.12.2023 5 z 5