juliesze juliesze komentáře u knih

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Další parádní jízda s F. Backmanem! Postava Britt-Marie je úžasná a vykresluje vlastně lidské vlastnosti takovou tou vtipnou cestou. Opravdu moc si cením příjemně podaného a zábavného příběhu o zcela obyčených věcech neobyčejným způsobem. Britt-Marie jsem fandila ve všem, co dělá. Určitě to lidé s takovou povahou nemají jednoduché.

16.06.2021 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Kniha o křivdách, lásce, naději, zlosti, trápení a neuskutečnitelných cílech. Jelikož jsem četla první díl opravdu dávno, musela jsem se trošku na konec minulého dílu rozpomínat, ale hned od první strany si mě děj získal. Neskutečně propracovaná historická rešerše v archivech, rozhovorech a možná i vlastním životě autorky je opravdu úchvatným počinem. Líbí se mi, jak každý příběh plyne a vy můžete z dálky pozorovat rozhádané rodiny, zničené sny, zbrklá manželství nebo jednání v revoltě. A každého z těch hrdinů vlastně chápete, rozumíte, proč si stojí za svým bláhovým rozhodnutím, z knihy dokonce cítíte jejich frustraci nebo radost. Historické okolnosti jsou samozřejmě hrozné a opravdu jsem si odnesla jednu velice významnou myšlenku (tuším, že Barky), že první světová válka byla samozřejmě hrozná a umřelo spousta mužů a civilistů, ale druhá světová válka byla obrovská mašinerie projevující se i v nejmenších detailech, třeba například po jaké straně ulice půjdete. Trošku jsem se bála přehnané hrůzovosti koncentračních táborů, ale autorka krásně vybruslila a vytáhla samotnou podstatu pracovního tábora a spíš pocitů, než surového popisu těchto hrůz. Výborné a musím uznat, že způsob odsunu Němců po válce byl strašný a rozhodně se je za co stydět. Těším se na třetí díl a jsme zvědavá, jak se postavy poperou s komunistickým režimem!

12.02.2021 5 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Celou tu dobu, kdy mě vyprávění hladilo na duši, jsem si říkala, jestli to stejně malebně zní i v italštině. Protože slova, věty a atmosféra této knihy byly absolutně neopakovatelné. Sice to nebyl žádný dramatický, dějově zvratný či jinak zapeklitý příběh, ale popsat dospívání takovým báječným jazykem, to opravdu klobouk dolů. V mém hodnocení převládá hlavně ta literární stránka, čímž myslím použití slov nebo třeba skladbu vět. Už se těším na další stejný pocit, kerý budu mít z pokračování :)

29.07.2020 5 z 5

Ani později, ani jinde Ani později, ani jinde Delphine de Vigan

To bylo umění. Popsat jeden jediný den a myšlenky dvou hlavních postav tak chytlavě, zajímavě a věcně. Každá věta měla smysl. Nemám moc ráda krátké a úderné věty, nicméně nechápu, jak autorka zvládla tímto rychlým a úderným tempem zachovat můj dojem ze stylistiky a literatury jako takové. Co se autorce povedlo brilantně bylo to, že jsem doopravdy cítila tepající město a všechny jeho nástrahy - a kdo se na chvíli zastaví, je tím proudem zcela semlet. I přestože se příběh zdá povrchně fádní, děj se nikde dramaticky netáhne, bylo to velmi hluboké. Charaktery popsány tak dokonale. Obou hlavních hrdinů mi bylo nakonec velice líto, ale i tak zastávám názor, že každý je strůjcem svého štěstí. Někdy doufat ve zlepšení opravdu nestačí. A ten závěr mi pouze ukázal, jak je celý život postaven na náhodách.

06.06.2020 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Co si budeme povídat, ono je to těžké čtení. A to nejenom pro své téma, nýbrž i samotný způsob vyprávění mi občas dávalo zabrat. Ten osud je strašný. Přesně to vystihuje tu skutečnost, že to Němci v Československu neměli nikdy lehké. Kniha která popisuje a dokonale vystihuje, kdo opravdu nesl břímě všech těch válečných rozhodnutí Německa. Bohužel jak to tak bývá na to doplácejí většinou obyčejní lidé.

06.01.2020 4 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Nápad výborný - začátek ve mě vyvolával velkou zvědavost. Pak se z toho stalo nějaké zběsilé poletování plné přehnaných gest, které mělo údajně odhalit nějaká tajemství a to celé se zaobalilo do nepředstavitelného vztahu a lásky. Každá další kapitola ve mě nechávala jen podivnější pocit. Za téma ovšem smekám, zajímavý nápad a myšlenka neprovedeného odsunu ve mě rozonuje doteď.

06.03.2024 3 z 5

Šógun Šógun James Clavell

Skvělý a propracovaný román, který zachycuje výborně rozpory středověké a tehdejší asijské kultury. Výborně a tence zachycené intriky a přístup všech hlavních hrdinů. Zajímavé i smutné a veselé zvraty, nečekaný konec. Trochu napětí. Za mě opravdu povedené.

05.09.2023 5 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Tento díl se mi líbil víc, než ty předchozí. Je zajímavý zvrat v dějové lince Eriky a Petersona, jak bojují s jejich nemocí. Samotný vražedný motiv a vývoj těch postav se mi také moc líbil. Přesně takhle si představuju dětektivku. Nicméně musím uznat, že knížka zkouzávala spíš k thrilleru, než detektivce, ale děj měl spád a pěkně se četl. Oproti předchozím knihám zase hodnotím trochu lépě.

02.11.2022 4 z 5

Peníze od Hitlera Peníze od Hitlera Radka Denemarková

Trochu jsem se bála knihu začít kvůli hodnocením, ale byla to naprostá škoda! To bylo úžasné, strašné, strašidelné, hutné, depresivní, děsivé. Autorka byla úžasná. Hutné věty jako kulomet tomu dodávaly na atmosféře. Popois odsunu a poválečného běsnění Čechů a jejich prospěcháčství jako zcela neotřelý děj. Bylo to úžasné, opravdové pohlazení pro náročnějšího čtenáře. Rozhodně jedna z nejlepších českých knih.

16.11.2021 5 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Tahle kniha byla jiná, než autorovy předchozí! Skládá se vlastně ze zdánlivě nesouvisejících střípků a odhaluje různé životní osudy lidí, kteří se v určitém okamžiku svého života střetli. To střetnutí bylo někdy zdánlivé, někdy silné, někdy k němu došlo moc pozdě, někdy moc brzo. Autor svou krásným způsobem vyprávění ve mě vzbudil zase tisíc a jeden pocitů. Na čtení jsem se vyloženě těšila, ne pro to, že by autor tahal za nitky a tlačil na pilu zvratů a překvapení, ale na to, jak jsem se u čtení cítila. Mistrovsky vykreslené rodinné vazby, vztahy mezi partnery, sourozenci nebo rodiči a dětmi na pozadí orientálního a trochu záhadně magického pozadí!

03.07.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Autorka prostě umí a my čtenáři to moc dobře víme. Je skvělé, že pořád hýří nápady na něco neotřelého a jiného. Všechny autorčiny knihy jsou tak nějak zcela nesrovnatelné a musím říct, že mě pořád stále baví.

Nástin jedné z mnoha verzí toho, jak to mohlo dopadnout mi připadal až mrazivě realistický. Výchovná zařízení, odcizování dětí, restrikce, vojenský převrat. Síla armády a neštěstí lidí. Jak jednoduché je zaškobrtnout a spadnout. Vynikající dílo. Smekám. Přečteno jedním dechem!

30.04.2021 5 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

Ta ponurost a deprese je přímo hmatatelná. Velice zajímavě zvolené postavy. Za mě tedy nejzajímavější byla povídka o neútěšné touze udržet při životě nemocné dítě, které vlastně ani žít nechce - ten hněv vůči matce, která ho pro svoji lásku podrobuje tolika operacím, že se vlastně tak trochu vyvrací harmonie přirozeného života. Tato tématika mě zasáhla strašně moc, a to hlavně s ohledem na vývoj zdravotní péče, která umožňuje prodloužit životy - ale za jakou cenu? A chtějí to vůbec? Brilantní konec této povídky ukazuje, že i špatný život je dar. Opravdu mě při čtení mrazilo. Další povídky byly také výborné. Vlastně se mi jejich krátké verze velice líbily, protože při dlelším románu se mohou takové osudy trochu okoukat a jste jimi přesycení. Vynikající, smekám.

10.03.2021 5 z 5

Je to vynikající dílo. Výborně posbírané názory každého jednotlivce, které skutečně ukazují i na to, jak každý jednotlivec vnímal událost jinak. Některé příběhy byly až mrazivé, u jiných mi bylo až zle z toho, jak se kdo zachoval. Opravdu velice zajímavé bylo to, jak se novinář přijel podívat na radioaktivní sklad automobilů, které je už dávno rozebrané a rozkradené. Nedozírné následky spojené s tutláním důsledků katastrofy. Nemožnost režimu zlikvidovat potraviny, použití biologických robotů (tedy lidí) místo těch technických, čekání na smrt dospělých i dětí. Výborné dílo, ale jednu hvězdičku ubírám za překlad. Pokud bych nemluvila plynně rusky, ůbec bych tu větnou kontrukci nepochopila, ale v ruštině se spousta sloves vynechává, věty vůbec nemusí žádné mít. Jenže v češtině to zní trochu krkilomě a některé věty se mi četly opravdu strašně těžce. Tohle mi trochu zkazilo zážitek z knihy, která byla ale opravdu výborná!

08.03.2021 4 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Druhý díl Servaze byl mnohem lepší než první, ale to se dalo očekávat! Autor si totiž v prvním díle připravil půda a tentokrát vysadil božskou úrodu. I když nemám ráda, když záporáci přecházejí díly v sérii do dalších dílů (tady narážím tedy zejména na Keplera a jejich nezabitelného zločince). Příběh měl spád, byl zajímavý, promyšlený, protkaný plno detaily i historií Martinového mládí. Božský! Opravdu vydařené dílo! Jsem zvědavá, kam to Martina zavane příště. Vyšetřovatelé jsou různí - zbrklí a technicky založený, konzervativní s věčně vybitými mobily. A překvapivý zvrat konce? Neskutečně!

12.01.2021 5 z 5

Noční pták Noční pták Brian Freeman

Jedna z těch povedenějších detektivek! Strašně super zápletka, hrozně moc mě bavilo to nahlédnutí do paměti, vzpomínek a psychiatrie. A to dokonce na všech postavách. Opravdu povedené, moc doporučuji! Nenechalo mě to ani chvíli se nudit. A ty v detektivce nezajímavé a pojící pasáže tady byly velmi zdařilé.

10.07.2020 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Byto to dobré, bez žádných superhrdinů nebo alkoholických vyšetřovatelů. Vyrovnaná harmonie postav, gradace příběhu, malé indície. Opravdu jsem netipovala, kdo by to mohl být. Netradiční a zajímavé.

26.04.2020 4 z 5

S elegancí ježka S elegancí ježka Muriel Barbery

To bylo skvělé. Dalo by se říct, že to bylo o ničem a o všem. Líbilo se mi to tajné tiché vyvracení předsudků. Že klid v duši nalezne každý ve chvíli, kdy to nejméně čeká. Já jsem to té Renee tak strašně přála!

02.03.2020 5 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Asi to nebude ten z komentářů, který bude mít nejvíce palců. Jak se to mohlo stát, že se oddělení Q se super záhadnejma vraždama natolik vzdálilo od odhalování tajuplných zmizení, nepředvídatelných propojení? Ta zápletka byla strašně povrchní - osobní pomsta přes novinový článek propojená s bláznivým klukem, co chce posekat hlavu každému, koho potká? Absolutně plytké. Já neříkám, že samotná kniha a napínavost nebyla dobrá, ale oproti minulým dílům to teda byla strašná slabota. Všechno bylo vpodstatě od nějaké třetiny knihy jasné a konec zcela předvídatelný.

31.01.2020 3 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Opravdu hodně mě mrzelo, že tuhle knížku nikdo nevydal před 12 lety, kdy jsem zoufale hledala podobné čtivo. To byli akorát Spy Kids a to už bylo zase trochu moc, nebo Rychlé šípy a ty byly spíš pro kluky. Bavilo mě to i jako dospělou, i když něco bylo vyloženě pro děti. Akorát teda takhle odvážné děvče podle mě je jenom ve filmech. Shoduju se s autorem komentáře, který tu vypisoval, že je to trošku lízlé s genderovým podtextem a feminismem :) Ale jinak super čtení.

21.01.2020 5 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Já si nemůžu pomoct, ale pro mě to bylo strašně divné čtení. Příběh bez jasného sdělení. Taková plytká seriálová zápletka. Dočetla jsem jen z povinnosti a prodala co nejdříve to šlo.

06.01.2020 2 z 5