jooosev jooosev komentáře u knih

Dobrodružství pana Wellingtona Dobrodružství pana Wellingtona Hana Bergmannová Klímová

Předně, nemám rád klišé. A proto věřte, že to, co píšu, ač se to může zdát, klišé opravdu není.

Dobrodružství pana Wellingtona je zjevení mezi knihami pro děti. S nadhledem, nenuceně a s jemným humorem vypráví nějaký příběh. Nějaký, nebudu spoilovat, přečtěte si to sami. Důležité je pozadí toho příběhu, nosná témata i epizodně skryté myšlenky. O válce, o hrdinství, o komunistech, o nacistech, o smrti jako součásti života, o vlastenectví, o odpuštění, o odvaze. O tom, na co a na koho zapomenout nikdy nesmíme. Čtivě. Prostě paráda! 10/10

Zní to jako klišé, co? Tak si to přečtěte a uvidíte, že není.

PS: Chvilkama jsem měl co dělat, abych se nedojal. Ale doslov, ač jsem ho už slyšel z úst pana Loma naživo, mě dostal. Knihu jednou budu číst dětem. Doslov ne, protože když brečíte, tak se blbě čte nahlas.

03.05.2020 5 z 5

Radost z vědy Radost z vědy Jim Al-Khalili

Útlá knížečka je něco jako průvodce, který pomáhá lidem vyznat se v dnešním bláznivém světě mnoha informací a informačních toků. V našem světě se zaměňují pojmy jako "názor" a "vědecky podložená fakta", kdejaký jouda si myslí, že když se podívá na dvě videa na youtube, tak je hned odborníkem větším než lidé, kteří se problematikou zabývají dvacet let. V pralese komentářů, diskuzí i internetových a mediálních plků se obyčejná doměnka může stát absolutní pravdou nikoliv tím, že odpovídá realitě, ale tím, že někomu zrovna padne do jeho pohledu na svět. A ten může být všelijaký, každý někdy ve škole na něco chyběl, že. Al-Khalili se svým osobitým stylem snaží čtenáře s otevřenou hlavou (který už nepodlehl nějakému sebeklamu o absolutní pravdě, pardon, názoru) provést tímto komplikovaným bludištěm. Občas to skřípe a občas to dost drhne, protože problematika není jednoduchá. Ale už za to, že tuhle výzvu - aktuálnější než kdy jindy - přijal, dávám místo čtyř hvězdiček plné hodnocení.

(čteno v EN originále)

06.03.2024 5 z 5

Propletený život Propletený život Merlin Sheldrake

Nedočteno. Prozatím. Skončil jsem po prvních cca 70 stranách, ve kterých jsem se nedozvěděl nic. Teda pár zážitků autora, pár filozofických úvah a pár zajímavostí ze života hub. Že se něco děje. Autor absolutně rezignoval na pokus o vysvětlení proč se to tak děje. Zato přirovnání typu "plocha dvou fotbalových hřišť" nechyběla. Čekal jsem už jen objemovou jednotku "kufrů Fabií", ta mi chyběla. Přerušeno po přečtení informace, že zatímco tkáně mnohobuněčných organismů rostou tak, že se buňky dělí a vrství, hyfy hub rostou prodlužováním buněk, které může být hypoteticky až nekonečné. Možná dám knize šanci v originále, ač pochybuju že by pan Ettler - skvělý to překladatel - byl autorem podobných podivností.

06.01.2024 1 z 5

Postav si svou raketu Postav si svou raketu kolektiv autorů

Nápad dobrý, zpracování horší - náš výtisk obsahoval chyby, kvůli kterým nebylo možně sestavit jeden model a u dalších bylo nutné improvizovat a poupravit je jinak, než podle zadání. Škoda, na pokažení celkového dojmu to stačí.

02.01.2023 1 z 5

Dánská občanská válka 2018 – 2024 Dánská občanská válka 2018 – 2024 Kaspar Colling Nielsen

Alternativní současnost vyprávěná z daleké budoucnosti 475 let starým pamětníkem. Příběh je prokládán popisu života téměř půl tisíciletí starého člověka a jeho psa, který umí mluvit. Už takhle to zní jako dobrá jízda. Ale to není vše! V textu se navíc tu a tam, tu organicky, tu trochu křečovitě, objevují krátké povídky, povětšinou s tematikou zla, temné stránky lidství nebo sexu. Prostě originální, zábavný, ujetý mix všeho.

Zlom ale nastává ve druhé třetině knihy. Čtenář nadšený autorovým stylem odpouští autorovi to, že vyprávění ztratí spád a některé pasáže se stávají naprosto předvídatelnými a dál nadšeně hltá stránku po stránce, protože takhle originální autor musel na konec ukrýt něco, co stojí za to! A tak čte a čte a čte a...no a pro to zklamání z monotónních posledních cca 60 stran dvě hvězdičky dolů...

14.05.2020 3 z 5

Brno stalinistické - Průvodce městem Brno stalinistické - Průvodce městem Michal Konečný

Bohužel musím dát nízké hodnocení. Kniha je z 90 % mix informací ze středoškolských učebnic, wikipedie, popř. doplněných o vzpomínky pamětníků z Paměti národa. Kdo se podívá na tyto tři zdroje najde informací řádově víc, než kolik poskytuje kniha.

Jako průvodce taktéž selhává - pro nebrněnské poskytuje dost málo informací (co třeba vyznačit nějaký tematický okruh?) a předpokládá znalosti základních brněnských reálií. Pro brňáky shrnuje z 90 % známé informace.

V knize zjistíme především kde sídlil ten jaký úřad, jak vypadaly prvomájové pochody a co to byl SSM. Až na čestné výjimky, a autorům velké díky za ně, neposkytuje průvodce informace např. o tom, jaká masová pro i protirežimní jednorázová akce se v Brně udála, kde se rodili, žili a vůbec kdo byli nejvyšší pohlaváři a "vládci města" nebo naopak oběti stalinistických čistek a lidových soudů.

Z tématu šlo rozhodně vytěžit víc, potenciál tu je a autoři v předešlých průvodcích ukázali, že na to mají. Za mě jednoznačné zklamání.

05.11.2017 3 z 5

Z kuchyně do vesmíru Z kuchyně do vesmíru Petr Kulhánek

Asi nejhorší kniha autora. Skáče mezi tématy, tu podrobně popisuje naprostou banalitu, aby o pár stránek dál bez vysvětlení přešel pro čtenáře obtížně pochopitelný jev. Kniha působí dojmem setmelením kvantity myšlenek na úkor kvality celku.

10.07.2017 2 z 5