Jonna Jonna komentáře u knih

Sejdeme se v knihkupectví Sejdeme se v knihkupectví Amy Meyerson

Příběh vleklý, místy se špatně v textu orientuje (v jednu chvíli něco vypráví matka ze svého pohledu, druhá věta je, bez přechodu, z pohledu Mirandy), zbytečné a sáhodlouhé popisy nepodstatných věcí a míst (např. basketbalový zápas), už od začátku knihy jsem znala ono "tajemství" k němuž autorka konečně dospěje v závěru knihy. Je to prvotina, tak jsem autorce milosrdně přidělila dvě hvězdy.

10.01.2022 2 z 5

Umění vytvářet vzpomínky - Jak si užít a zapamatovat šťastné okamžiky Umění vytvářet vzpomínky - Jak si užít a zapamatovat šťastné okamžiky Meik Wiking

Sice mi to trvalo, ale konečně jsem knihu dočetla. Ne, že by mně nebavila, jen jsem si co nejvíce čteného chtěla zapamatovat a uvést do praxe. Také jsem během čtení zjistila, že alespoň sem tam nějaký Skandinávec má smysl pro humor. :-D Kniha už je připravená na poličce "první pomoci", kam si odkládám užitečné knihy, ke kterým se často vracím. Doporučuji přečíst co nejdřív, abyste si uchovali co nejvíc krásných vzpomínek.

29.11.2021 5 z 5

Lykke - Tajemství nejšťastnějších lidí na světě Lykke - Tajemství nejšťastnějších lidí na světě Meik Wiking

Chtěla jsem si tuto knihu přečíst jaksi "do počtu", abych měla přečtené všechny knihy autora, co vyšly v této edici, ale nakonec mě ta kniha hrozně chytla, a některé návody rozhodně vyzkouším. Myslím, ale, že některé věci jsou prostě v Česku těžší k pochopení, ve Skandinávii, kde bydlím, se prostě žije trochu jinak.

31.05.2021 4 z 5

Úplně cizí lidé Úplně cizí lidé Liane Moriarty

(SPOILER) No, já nevím, místy jsem knihu nemohla odložit, místy se mi do čtení vůbec nechtělo. Nejnudnější je asi popis vizí jednotlivých postav po "proceduře", měla jsem co dělat, abych to jakž takž dočetla a neusnula u toho. Asi nejslabší kniha od této autorky.

07.04.2021 2 z 5

Osudová léta Osudová léta Marie Lamballe (p)

I druhý díl byl povedený, a více se blížil k tomu, co autorka běžně píše (oproti drsnému prvnímu dílu). Těším se na třetí díl.

01.02.2021 4 z 5

Muž, který chtěl být šťastný Muž, který chtěl být šťastný Laurent Gounelle

Zprvu jsem hodně váhala, jestli mě tento žánr oslovuje, ale nakonec jsem došla k závěru, že v podání tohoto autora ano. Alchymista, ani jiné podobné knihy, mi nic neříkaly. Pak jsem si uvědomila, že ten poměrně jednoduchý text mi umožňuje více se nad podněty zamyslet, a jde mi to lépe než u čistě návodné a motivační knihy. Docela mě to překvapilo. Musím zkusit i jiné knihy autora, jestli to tak bude fungovat i nadále.

06.01.2021 4 z 5

Za války, 1917: Cesta bez konce Za války, 1917: Cesta bez konce Cynthia Harrod-Eagles

Autorka opět dokázala zaujmout, i 4. díl jsem přečetla jedním dechem, nemohu se dočkat dalšího.

09.12.2020 5 z 5

Zvířata a rostliny v lese Zvířata a rostliny v lese Peter Wohlleben

Knihu mám přečtenou, a zároveň nemám. Nosím ji s sebou do lesa, a na co narazím si vyhledám a přečtu, takže s knihou vlastně podnikám komentované procházky lesem. Moc si to užívám.

31.08.2020 5 z 5

Osobní náboženství Osobní náboženství Thomas Moore

Kniha, ač by se to mohlo zdát, není primárně o náboženství, spíše naopak. Je to dílo o spiritualitě, esoterice, filozofii, o něčem, co nás převyšuje, co v životě přetrvává. Knihu jsem četla hodně dlouho, tak dlouho, že jsem se za tu dobu posunula někam jinam a druhou polovinu jsem přečetla velice rychle. Teď ji zase otočím, a budu číst znovu od začátku. Není to jednoduché čtení, autor je velice vzdělaný a sečtělý, a jeho odkazy na výtvarná díla, pověsti, psychologii, apod. mne mj. donutily doplnit knihovnu o díla Junga, vrátila jsem se po letech k Platónovi, zavítala virtuálně do muzeí a galerií. Nicméně kniha dokáže být i velice návodná pro každého hledače něčeho vyššího v našem životě, kdy si z různých zdrojů vybíráme, to, co je nám blízké a tahle kniha vám s tím skvěle pomůže.

31.08.2020 5 z 5

Právo první noci Právo první noci Vlastimil Vondruška

Opravdu jen ve výjimečných případech knihu odložím, a to se stalo u této knihy, nudné, jednoduché líčení podivného příběhu, nešlo se začíst. Opět jsem si ověřila, že Vondruškovy "detektivky" nemá smysl číst.

31.08.2020 odpad!

Šílené výčitky Šílené výčitky Liane Moriarty

Také jsem z téhle knihy od Moriarty trošku rozčarovaná. Do půlky knihy jsem se nemohla začíst, zápletka mi přišla trochu moc protahovaná, a trošku mi začínají připadat autorčiny knihy jedna jako druhá (Sedmilhářky, Manželovo tajemství), hlavně stylem vyprávění a jeho strukturou. Mám zakoupenou ještě jednu knihu od Moriarty, tak doufám, že bude lepší než tahle, protože každý autor má nárok na slabší knihu. Jednu. ;-)

08.09.2019 3 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Mám moc ráda vypravěčský styl autorky, je takový uvěřitelný, jednoduchý, ale zároveň ne plochý. Trochu nechápu to časté řazení do detektivek a málem mě od knihy odradilo doporučení Stephena Kinga na přebalu. Naštěstí jsem se už v knihkupectví začetla a bez knihy neodešla. Tohle byla má první kniha od Moriarty, a rozhodně nezůstane poslední.

07.08.2019 5 z 5

Celá epopej dočtena, a jsem ráda, že už skončila, protože někdy od 4., 5. knihy se začal děj hrozně rozmělňovat, osoby byly stále méně propracované a stále více se jedna podobala druhé. Mám pocit, že epopej je takhle dlouhá jen proto, aby čtenář více zaplatil a kniha více vydělala. Nebylo to zase až tak špatné čtení, ale celá Husitská epopej mohla být tak o tři knihy kratší.

06.08.2019 3 z 5

Anna Sacher a její hotel Anna Sacher a její hotel Monika Czernin

Dlouho mi trvalo se začíst, víc než beletrie je to dokument. Je prostě znát, že autorka je spíš novinářka než spisovatelka. Táhne se to celou knihou - informací je někdy až na škodu mnoho (co měla Anna na sobě, když..., co jedl/pil ten a ten apod.). Zorientovat se v osobách bylo skoro nemožné, neprospívalo tomu ani přeskakování ze "současnosti" do minulosti. Detailní historická fakta s mnoha odbočkami jsou nezáživná. Asi by bylo lepší zhlédnout nějaké autorčiny dokumenty o Vídni, ke knize už se nejspíš nevrátím.

06.08.2019 3 z 5

Panský dům a jeho dcery Panský dům a jeho dcery Anne Jacobs

Druhý díl mi přišel trošku lepší a čtivější. Pohled na válku z německé strany je pro mne relativně nový a zajímavý, častěji čtu literaturu anglickou. Uvidíme, co přinese díl poslední.

21.11.2018 3 z 5

Za války, 1915: U domácího krbu Za války, 1915: U domácího krbu Cynthia Harrod-Eagles

Omylem jsem tuto knihu považovala za první díl, tak jsem ji četla jako první. Mám ráda autorku, její styl psaní a její ságy. Ani tentokrát jsem nebyla zklamaná. Kniha se čte velice dobře a je navíc zajímavé "vidět" válku z druhé strany. Nemůžu se dočkat dalších dílů.

20.08.2018 4 z 5

Špulka modré nitě Špulka modré nitě Anne Tyler

Zpočátku jsem si myslela, že knihu nedočtu - rozvleklost děje, kdy se vlastně nic neděje, a stále dokola to samé... Ale nakonec jsem ráda, že jsem vytrvala a dočetla. Protože ta zajímavá část začala vlastně smrtí, kdy jsem si říkala, kam vlastně autorka chce jít dál. Ta druhá část mě skutečně chytla, a bylo mi líto, že kniha už končí. Myslím, že by bylo lepší, kdyby autorka psala knihu chronologicky, a ne jako zpětný pohled, pak by možná oslovila více čtenářů. Všem doporučuji vytrvat a dočíst! Stojí to za to.

25.07.2017 4 z 5

Pište správně česky – rozšířené vydání Pište správně česky – rozšířené vydání Dalibor Behún

Dnes jsem knihu přečetla, zítra přendám záložku z poslední stránky na první, a budu číst znova. Opakování matka moudrosti. Byla jsem velmi překvapená, že tuto knihu opravdu lze číst jako beletrii, jak autoři v úvodu slibují, a moc mne to bavilo, hlavně ta část o vzniku a historii českého jazyka, to byla vysloveně lahůdka! Konečně jsem taky snad pochopila, jak psát přechodníky, získala jistotu, kdy se píše "jakoby" a kdy "jako by". Jen vypisovat správně uvozovky jsem líná, autoři prominou... Doporučuji všem, protože všichni jsme dřív, nebo později, nuceni spáchat něco v češtině, tak aby to nebyla vražda.

20.02.2017 5 z 5

Zmrzlinová královna Zmrzlinová královna Susan Jane Gilman

Milánkové, klidně si mě zastřelte, mně se kniha moc líbila. :-) Trochu víc se mi líbila ta část historická, ze začátku mi prolínání se současností lezlo na nervy, ale ke konci jsem postavu pochopila a v podstatě jí odpustila. Asi nemohla být jiná.
Taky moc oceňuji, že autorka si dala tu práci a vše z oboru výroby zmrzliny pilně nastudovala. Díky ní už vím o výrobě zmrzliny (téměř) všechno. Je fajn se při čtení románu také poučit.

21.09.2016 4 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Žiji ve Švédsku, a bohužel musím konstatovat, že kniha není zrovna ze života běžných Švédů. Je to stejný výplod fantasie jako mluvící medvědi, nebo století staříci, co vylézají z okna a zmizí. Rozpoznávám i stejný styl humoru, který se mi u Staříka líbil, protože si na nic nehrál, tady se autor snaží předstírat, že píše o realitě, ale tak tomu není. To je to, co mě na knize nejvíc irituje. Autor navíc ve druhé třetině začal ztrácet dech, a já měla co dělat, abych knihu dočetla. Ale třeba je něco "ztraceno v překladu" (zkusím originál), nebo to prostě bude tím, že mám raději hokej než fotbal. Jisté ale je, že další knihy od Backmana si nejspíš nepřečtu.

01.07.2016 3 z 5