JohnnieStewe JohnnieStewe komentáře u knih

Prach Prach Hugh Howey

Zaujimave zakoncenie trilogie, ktora patri k spicke post-apokalyptickeho zanra.
Predstava samozvanych potentatov s mesiaskym komplexom, rozhodnuta urcovat osud ludstva, je prinajmensom desiva.
PRACH vsak vracia z podzemia znepokojivych myslienok, ktore vyvolava SILO a TURNUS, spat na povrch.

19.01.2020

Text Text Dmitry Glukhovsky

"Po niektorych ludoch na Zemi cosi zostane a niektori po sebe nezanechaju nic." Dmitry Glukhovsky (Text, Ikar, 2018)

DG patri k mojim oblubenym spisovatelom.
Napriek tomu som sa jeho posledneho diela obaval... Text zaujme svojou tematickou inakostou, obcasnym cynickym humorom, ale tiez vnutornymi monologmi hlavnej postavy.
Po precitani zostane otazka: "Co vsetko sa da poskladat o nasom zivote z ulomkov ulozenych v mobile?" Pociatocna obava zo zmeny zanru autora nebola opodstatnena.

19.01.2020 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Autorovi sa podarilo namiešať zaujímavú zmes. Samotný zážitok kontroverznej skupinky je doplnený príbehmi o zmiznutiach z minulosti. Lokálne zasadenie celú knihu umocňuje. Áno po prečítaní zostanú otázky - minimálne o hranici medzi faktom a fikciou - ale práve to robí knihu zaujímavou.

18.11.2017 4 z 5

Vládca vlkov Vládca vlkov Juraj Červenák

Kniha ma zaujala zaujímavým obalom, ale vždy som ju v kníhkupectve odložil s miernou skepsou späť do poličky - veď čo z našich končín môže konkurovať Hrám o tróny, Pánovi prsteňov... Po viacerých odporúčaniach od známych, ktorých literárny vkus je "kompatibilný" s mojim, som sa predsa len odhodlal k prečítaniu a musím povedať že neľutujem - dokonca sa v duchu karhám za otáľanie. Príbeh ma neskutočne bavil a zhltol som ho za pár hodín. Dej sa zbytočne nenaťahoval a "domáce prostredie" mi už po pár stranách začalo imponovať...slovanské mená, slovanská mytológia...Druhá tretina môjho literárneho roka bude určite aj v znamení Červenáka.

22.04.2016 5 z 5

Přízraky na Devíně Přízraky na Devíně Juraj Červenák

Jednoduchý, priamočiary a hlavne oddychový "Sváko Rogan" ktorého má každý rád.

18.11.2017 5 z 5

Krvavý oheň Krvavý oheň Juraj Červenák

Vydarené zavŕšenie trilógie, ktorá rozšíri obzory čitateľov zaujatých voči domácej tvorbe a možno tak trochu vzbudí záujem o mytológiu a dejiny Slovanov. Podobne, ako predchádzajúce diely je kniha plná akcie, napätia, dej je vyvážený, s poriadnou porciou mágie a nečakaných koncov.
Negatívne hodnotím obálku knihy, ktorá sa svojou ilustráciou akoby vymyká predchádzajúcim dielom a tak často sa opakujúce slovné spojenie "temeno kopca". :-)

18.05.2016

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Chlad, tma, hlad, povery, strach... Obcasna nadej, viera a svetlo komety...
Cital som uz vselico a myslel som si, ze ma uz len tak nic neprekvapi. Prekvapilo...
Kniha, v ktorej ludska primitivita, predsudky a krutost nadobuda pravy vyznam slova.
Nevhodne pre citlive povahy.

19.01.2020

Začněte s proč: jak vůdčí osobnosti inspirují k činům Začněte s proč: jak vůdčí osobnosti inspirují k činům Simon Sinek

Skvele myslienky, ktorym by svedcil kratsi rozsah...

19.01.2020 3 z 5

Atómové návyky Atómové návyky James Clear

Strucne, jednoducho strukturovane, bez "zbytocnej omacky" o tom, ako sa zbavit zlych navykov a vybudovat si tie prospesne.

Kniha ma primerany rozsah a nezahlcuje informaciami. Kto chce ist hlbsie, odkazy na jednotlive temy a vyskumy najde v poznamkach na konci.

19.01.2020 4 z 5

Válka s běsy Válka s běsy Juraj Červenák

Sedem poviedok rôzneho rozsahu, ktoré ocení každý fanúšik Rogana.

14.06.2016 5 z 5

Zlato Arkony. Kniha druhá Zlato Arkony. Kniha druhá Juraj Červenák

Fanúšikovi Rogana sa dostane do rúk epickejšie, prepracovanejšie dielo, ktoré je akoby iné ako predchádzajúce. Dej nie je taký lineárny, opisy bojov sa zdajú brutálnejšie, milostné scény obscénnejšie, všetko samozrejme presiaknuté dávkou mágie. Zaujímavé je zakomponovanie severskej mytológie a posun Rogana (avizovaný autorom na začiatku knihy) "od potulného lovca démonov k zákulisnému manipulátorovi."

18.11.2017 5 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Zaujímavý námet rozprávaný formou monológu, ktorý po pár desiatkach stranách spadne do akejsi fádnosti a čitateľ ma pocit zbytočného naťahovania.
Príbehu by skôr svedčila poviedková forma v antológii podobných diel.
Po "Trhline" a "Strachu" sa javí kniha ako slabšia - napriek tomu má niečo do seba...
2,5/5

18.11.2017 3 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Kniha je ako SVK verzia obalu - čierno biela. Chýbajú jej (minimálne) nuansie šedej...Na jednej strane originálna téma, štipka "pop" fyziky a (pre mňa) zaujímavé úvahy, na druhej stane (absolútne) nevyžitý potenciál a prílišná lineárnosť deja. U mňa sa nachádza v superpozícii - je dobrá, aj zlá zároveň. Ale možno to bolo autorovým cieľom...

26.08.2017 3 z 5

Radhostův meč Radhostův meč Juraj Červenák

Rýchla akcia plná krvi, okorenená mágiou a svojským humorom Goryvlada. Stránky ubiehajú jedna za druhou a tým decentne maskujú lineárnosť deja.

18.05.2016

Ghost in the Shell 1 Ghost in the Shell 1 Masamune Shirow (p)

Pekna kresba, caste trhliny v deji, ktore kazia celkovy dojem.

19.01.2020 2 z 5

Stratené mesto Z Stratené mesto Z David Grann

Obcas sa mi stava, ze niektoru z knih mam v kniznici neprecitanu tak dlho, ze zabudnem aj kedy a preco som si ju vlastne kupil.

Stratene mesto Z je jednou z nich.

Rozprava pribeh o cloveku menom Percy Harrison Fawcett. Badatelovi, ktory patril
k priekopnikom v skumani Amazonie.

Grann opisuje zbeletrizovanou formou jeho nevsedny zivot, ale tiez to, ako postupne skladal informacie o jeho poslednej vyprave do zeleneho pekla.
Nakoniec sa vyda po jeho stopach...

Podari sa mu najst stratene mesto?

19.01.2020 3 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Príbeh s dobrou atmosférou, ktorú miestami narúšajú (pre mňa) nelogické situácie.
Pozitívne hodnotím autorov majstrovský opis niektorých scén, jeho schopnosť vymotať sa z pavučiny príbehu nečakaným záverom a úvahu o strachu na posledných stranách.

18.11.2017 3 z 5

Půlnoční koruna Půlnoční koruna Sarah J. Maas

Kostrbatý príbeh, ktorý ako tak autorka vytiahne z fádnosti až v druhej časti knihy.
Dve * za príbeh, jedna * za obálku.

22.04.2016

Oživovateľ Oživovateľ Seth Patrick

Priemerná kniha, so síce originálnym nápadom, ale slabším spracovaním.

22.03.2016 3 z 5

Nastavení mysli – Nová psychologie úspěchu aneb Naučte se využít svůj potenciál Nastavení mysli – Nová psychologie úspěchu aneb Naučte se využít svůj potenciál Carol Dweck

Knih o uspechu a motivacii, napisanych v krajine "za velkou mlakou" je tolko, ze by s nimi mohli zaplnit ich najvacsi kanon. ????
Tato je trochu ina.
Ad1:
autorka je psychologicka
Ad2:
prezentovane myslienky su podlozene vyskumom
Ad3:
nie je v nej ziadna ezoterika
Stare zname pravidlo, "vsetko sa da, ked clovek chce", je podane fundovanejsim sposobom a doplnene pribehmi ludi, z roznych oblasti zivota.
Pri citani nevznika pocit objavu niecoho prevratneho, ale otvara sa priestor pre introspektivu a prehodnotenie vlastnych postojov.
A o to predsa pri citani takychto knih ide nie?

19.01.2020 4 z 5