jmn7053 jmn7053 komentáře u knih

Sucho Sucho Neal Shusterman

(SPOILER) No je to velmi americky podáno - apokalypsa jak z Hollywoodu, některá rozhodnutí a počiny nedávají mnoho smyslu...
Autor má vždycky zajímavá témata plná filozofických otázek, které jednoduše přibližuje mladším čtenářům, ani zde tomu není jinak, bohužel, to je více méně to jediné čím se kniha pyšní. Hlavní postavy jsou opět typicky "Shustermanské" - inteligentní silná dívka, zvláštní ale milý a statečný chlapec, nějaký ten mladší sourozenec/kamarád, dobrá průměrná rodinka...(naštěstí to zde zachraňuje Henry, a částečně i Jacqui). Styl psaní také typický pro autora, jednoduchý, výstižný ale méně poutavý. Neříkám, že je to špatné, je to dobré čtení na dlouhé chvíle. :)
Nakonec musím zmínit mnoho nedostatků v příběhu - pokud jsou si lidé vědomi dlouhodobého sucha a jsou i celostátní omezení, proč se chovají tak jak se chovají? Proč více/lépe nešetří? Proč berou vodu na hašení požárů z nádrží s čistou/pitnou vodou? Jak je možné, že najednou vodu všichni mají a vesele si s ní hrají jako by nic.. je tedy důvodem (dlouhodobé) sucho planety nebo hlavně politická nekompetentnost - myslím, že autor v tom má sám zmatek, protože jednou píše to a podruhé něco jiného...
Zkrátka tak zajímavé téma mohlo být zpracováno lépe (tolik nevyužitých možností!)... přesto, tato kniha alespoň poukazuje na aktuální problémy moderní doby, které je potřeba řešit!

24.07.2020 4 z 5

Napůl ztracený Napůl ztracený Sally Green

Krásné ukončení série!
Všechny díly mají svá slabá místa, ale díky příjemným postavám a kouzelně vykreslené přírodě se nad tím dá přivřít oko.
Dějová linka série je spíše na druhé koleji a prim hrají již zmíněné postavy a jejich vývoj v čase a za různých okolností; a jak se (téměř) všechny změnily - černá a bílá se pořádně pomíchaly a smíchaly!
Konec zabolí... ale alespoň už není zraněný ani ztracený...

10.07.2020 5 z 5

Křiváci Křiváci Maureen Johnson

V první řadě je to YA román; klasická klišé zápletka ze střední školy - hormony, kluci/holky, kamarádi, hledání svého já, nové problémy a trable, všichni mají tajemství, atd… - akorát je to všechno vloženo do hezčího a luxusnějšího prostředí soukromé školy v horské přírodě. Jo a vlastně se tu taky stala vražda…
Škola zdarma pro nejnadanější, ačkoliv většinu studentů tvoří zazobané originálně neoriginální děti s uměleckými sklony…ale ti hlavní jsou sympaťáci, to se jim musí nechat.
Čte se to snadno a rychle, díky prolínání děje z dvou odlišných ér se nenudíte nad uslintanými teenagery.
Jakýpak sadista či masochista přišel s nápadem dělit detektivní zápletky do více dílů..?! Nejvíce mě mrzí, že autorka vystavěla zajímavou záhadu, ale žádné odpovědi, což je někdy sranda ale tady to nebylo moc úspěšně podáno...

15.02.2020 5 z 5

Temný duet Temný duet Victoria Schwab

Kniha předčila první díl. Je temnější, zamyšlenější a chytlavější; všechno, co Divoká píseň rozkopala, to Temný duet vyhrabal na povrch, charaktery se o to více prohloubily, svět se o to více zaostřil.
Bavilo mě to od začátku do konce. Tento styl mi prostě padl do noty - hluboké, těžké myšlenky prolínající se s hravostí fantasy žánru se silnými postavami.
Autorka z toho udělala skutečný duet, jak stylem psaní, estetickou formou, tak i vyprávěním, radost číst, děkuji!
P.S. Tento knihožrout potřebuje víc!

16.08.2019 5 z 5

Caraval Caraval Stephanie Garber

Je to sladké jako pusinky z cukrárny, spousta romantiky co se lepí na zuby..., zároveň však příběh nabízí něco víc. Krásně vykreslený magický svět, kde věci mají svůj vlastní smysl, i když v očích ostatních jsou nesmyslné; poměrně silné hrdinky a zajímavé další postavy; vyprávění je doslova barvité, což se mi moc líbilo; příběh postupuje velmi rychle a nechává samotné čtenáře v nejistotě co je skutečné a co jen dílo iluzí.
Bohužel posledních pár stránek ztratilo své kouzlo, které jinak obtáčí celou knihu jako nenasytný had.

03.05.2019 5 z 5

Snoubenci zimy Snoubenci zimy Christelle Dabos

Čtivé, chytré, roztomilé. Příběh není akční, není nasycen romantikou ani se nespoléhá na sympatie v těžkých osudových zkouškách. Jde zde hlavně o postavy, o jejich myšlenky a o prostředí, ve kterém se pohybují.
Zároveň je to také kniha, co na vás neúnavně dotírá, zatímco děláte cokoliv jiného, dokud jí opět nevezmete do rukou.
Velmi se mi líbilo, jak se Ofélie pomalu mění a vystrkuje drápky (v budoucnu snad nejen obrazně.) :)

27.03.2019 5 z 5

Síla Síla Siri Pettersen

Byla to dlouhá cesta; hodně výšek a pádů, havranů a bran do neznáma. Hodně zajímavých postav, které se neustále posouvaly a měnily, braly na sebe zodpovědnosti vlastních konání.
Nejvíce se mi líbila proměna hlavní hrdinky, a že spíše než aby ji ovlivňovalo okolí a jiní lidé, utvářela se z vlastního rozhodnutí a přesvědčení. A byla nádherně šedá, ne černobílá.
P.S. Všechny tři knihy měly ta nejkrásnější věnování, která mi až vháněla slzy do očí.

25.02.2019 5 z 5

Studie jedu Studie jedu Maria V. Snyder

(SPOILER) Z knihy nejsem příliš nadšená, ale úplně ji odsuzovat také nemohu, i když s přečtenými stránkami se všechno úměrně zhoršovalo a měla jsem chuť knihu ke konci odložit, ale jako mantru jsem si opakovala, už jen sto stran, to dáš, už jen padesát stran, to dáš,... A na konec jsem se nakonec dostala! :)

Jedná se o velmi naivní a přímočarý příběh, (hodně young adult, a fantasy bohužel hraje druhé ne-li třetí housle) všechno se hrdinům daří, hlavně, když do toho dají srdíčko. Jelena je oběť, ale samozřejmě se přes to i ono dostane, také dostane magické schopnosti, bojové schopnosti, akrobatické schopnosti, dostane do vínku inteligenci a empatii a dostane i sexy hlavního protagonistu, no v tomhle ohledu je to prostě pohádka pro děti, akorát to poučení tam nějak chybí, nebo je spíš tak laciné, že se nepočítá.
Co je podobně laciné jsou padouši, příběhové vsuvky, a bohužel i mnoho slovních obratů, ale kdo ví, třeba to není tak hrozné v originále...
Zkrátka nečekejte nic duchaplného, žádné spletité intriky, žádná velká překvapení ani emoční ždímání,... radši nečekejte nic, pak Vás třeba kniha nadchne. :D
Uf, to zní jako by to byla celkově strašná kniha, ale začátek jsem si docela užila a věřím, že kniha najde své čtenáře, já jím však nejsem.

P.S. Myslím, že čistě YA kniha už prostě není pro mě, takže, pokud máte odlišný názor, neberte si má slova k srdci. ;)

13.07.2023 3 z 5

Zrádné mlhy Zrádné mlhy Katherine Arden

Báječná malá knížka, pro děti i dospělé, co baví hned od první kapitoly.
Jedná se tedy (spíše) o čtení pro děti, najdete tu jednodušší styl psaní, typické prvky pohádek a přímočařejší myšlení postav. Stylem bych to přirovnala k prvnímu Potterovi, prostě něco, co můžete číst dětem před spaním a nebude se nudit ani jeden z vás. :)
Chvílemi je to milé, někdy trochu strašidelné, pak zas akční a sem tam vtipné, no, prostě nic nechybí. :)
Bavilo mě to. Tajně doufám, že další díly budou trochu složitější, "náročnější", no, trochu více pro starší (zas bych přirovnala k evoluci Pottera), abych si to mohla ještě více užít! :)

19.08.2022 5 z 5

Milosrdná vrána Milosrdná vrána Margaret Owen

Nepovedená YA fantasy nebo jen špatná propagace fantasy románu pro starší? Možná oboje, možná ani jedno; kniha je to dobrá, se spoustou velkých (i malých) zajímavých myšlenek, netradiční magií a zrádnými sliby.

Jenže jako by se autorka nemohla rozhodnout, jestli z toho chce klasickou YA fantasy nebo fantasy román s těžkými myšlenkami pro starší čtenáře. Příběh žil přesně na hraně těchto dvou světů a bohužel neharmonizovaly jako vrabčí zuby. ;)
Občas se příběh táhne, občas pádí rychlostí světla. Občas postavy milujete, občas vám lezou na nervy. Občas všechno dává smysl a občas ne... Také mi styl psaní a slovotvorba, někdy až umělé dialogy, občas nedávaly smysl, bohužel nevím, zda šlo o problém v překladu nebo problém v originálu.

I přesto byla kniha zajímavá a já si užívala zejména tu netradiční magii, a sociální problematiku tamějšího světa.

28.03.2022 4 z 5

Zmizení Sáry Lindertové Zmizení Sáry Lindertové Kateřina Šardická

Kniha je zajímavá a čtivá. Naneštěstí mi přišlo, jako by se autorka nemohla rozhodnout, zda z toho chce udělat kompletní detektivku, YA román nebo kompletní fantasy, no a nakonec to všechno smíchala dohromady - to by nebyl až takový problém, akorát v tomto případě to moc nefungovalo. Začalo to jako normální detektivka, prostředek vyplnilo hodně povídání o tom jak se kdo cítí (YA) a konec bylo čisté fantasy. Mně se tedy nejvíce líbil začátek, bylo to temné, s dobrou atmosférou, ale jak říkám, všechno se změnilo a na konci jako bych držela v ruce úplně jinou knihu - slabší fantasy.
Doufala jsem, že to bude trochu více temné, že (v duchu detektivky) se objeví vrah - třeba sama Klaudie...? :) a fantasy tam bude jen pobíhat v pozadí (miluji fantasy ale zde bych spíše uvítala více oné detektivní atmosféry). I když začlenění staré víry a nadpřirozena se myslím skvěle povedlo, mou hladovou duši onen použitý konec neuspokojil. :/
Nicméně celková kvalita byla na slušné úrovni... a kdybych nevěděla jinak, myslela bych, že autorka je německého původu..(měla jsem z toho takový dojem, jsem jediná?) :D

26.10.2021 4 z 5

Napůl divoký Napůl divoký Sally Green

Kniha se čte ještě lépe než první díl; zároveň se autorka více odvázala, díky čemuž je děj, postavy, atmosféra,... lepší, více akční a zábavnější!
Postavy se skvěle doplňují, jejich vzájemné vztahy fungují a hrdinové jsou neuvěřitelní sympaťáci.
Je to divoké, zábavné, drsné a v dobrém slova smyslu přihlouplé.
Jedinou výtkou je zbytečné natahování některých pasáží. Ale co už. Nathan je jako divoká šelma (doslova), která pobíhá po lesích Evropy a Vy můžete s ním, tak kdo by odolal! :)

10.03.2020 4 z 5

Zrádce trůnu Zrádce trůnu Alwyn Hamilton

Je to skvělé pokračování. Akce, napětí, silné charaktery, humor a i trochu toho pletichaření. Příběh se sype jako písek mezi prsty - ani si nevšimnete, že jste na konci knihy, dokud Vás vyvrcholení nepraští jako Pendolino.
Jediné, co bych vytkla je věk hrdinů, ty čísla zkrátka nesedí. Kdyby jim všem autorka přidala něco málo, bylo by to věrohodnější. Každopádně je to smyšlený příběh, s džiny a magií, dívkou ovládající celou poušť, atp....na reálných detailech se nesmí lpít. :)

03.08.2019 5 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Nevím, jak je to možné, ale jako člověk, co s příběhem vyrůstal, jsem se k přečtení knihy dostala až teď.
Úvod je zdlouhavý, ale pochopitelný, přece jenom autor nepočítal, že většina našeho světa bude znát každý kout jeho světa, proto tolik popisů a seznamování. Jakmile se však čtenář dostane ke skutečné cestě hrdinů, nelze než hltat stránky jednu za druhou. Nádhera.
Mimochodem, po přečtení ještě více obdivuji režiséra Jacksona za tak úctyhodné a uspokojující zpracování.

03.11.2018 5 z 5

Kouzla rodu Thornů Kouzla rodu Thornů Margaret Rogerson

(SPOILER) Další typická romantasy, kterých je teď všude plno.

Příběh je zajímavý, dobře se to čte (až na těch pár knedlíků v krku, to nevím, zda je na překladatelku, nebo autorku. Každopádně, já už jsem měla chuť vyškubat stránky :D ).
Hlavní hrdinka plynule tančí mezi sympatickou a otravnou postavou.
Hlavní hrdina je samozřejmě drzý, silný a šarmantní, a má v sobě temnotu, se kterou mu hlavní hrdinka pomůže.
Nejoriginálnější na celé knize byl Silas a fuňící, brblající a zpívající grimoáry.

Neříkám, že se jedná o špatnou knihu, to vůbec, ale je to "jen" další dobrá kniha mezi miliony dobrými knihami.

13.12.2023 4 z 5

Gallant Gallant V. E. Schwab (p)

Gallant mi učaroval.
Nečekala jsem od této knížky mnoho, bohužel jsem byla opatrná po odložení LaRue. Ačkoliv jsem si psaní p. Schwab dříve velmi užívala, mnoho se v jejím stylu změnilo... Tentokrát mě však nezklamala a dodala kouzelný malý příběh, co si jako voda plyne, a buď vás strhne, nebo nechá jít.
Líbilo se mi, jak do sebe jednotlivé střípky příběhu zapadaly, jak domy, jako dvě strany mince, na sebe zíraly a čekaly, kdo dřív mrkne, a do toho se tam potulovaly postavy se svými problémy a nadějemi.
Občas mi to připomínalo Gaimanovu Coraline, ačkoliv zde se příběh zdál chvílemi uspěchaný. Nevadilo by mi některé věci více rozebrat, některým částím dát více prostoru.
Nápad byl originální, postavy skvěle vykreslené a malé perličky v podobě obrázků, hudby a zvuků vdechly příběhu duši, tajemnou, křehkou, ale ostrým plamenem hořící duši, co vyplnila každou stránku.

21.05.2023 5 z 5

Plavba smrti Plavba smrti Yrsa Sigurðardóttir

(SPOILER) Plavba smrti mi byla doporučena, když jsem chtěla na chvíli opustit své vyhřáté kouty fantasy světa. ;) V tomto žánru se příliš neorientuji. Nemám dost načteno, abych mohla neohroženě porovnávat a hodnotit s ohledem na jiné autory, takže hlubokomyslná zamyšlení a analýzy přenechám jiným, zde nechám jen své skromné dojmy. :)

Kniha je dobře napsaná a to nemyslím jen ten čtivý styl, ale zejména skvělý nápad s vyprávěním ze dvou úhlů pohledu, ze samotné lodi a od vyšetřující advokátky. Díky tomu máte neustále chuť číst dál a dál, abyste zjistili, co se skutečně stalo.

Příběh je příjemně zamotán, i když lze v průběhu vytušit, kdo za tím stojí. Atmosféra na lodi pomalu houstne, čím hlouběji se dostáváme; a moc se mi líbily hrátky s duchy a nadpřirozenem. Na lodi mě trochu zklamal osud Láry a děvčat, přišel mi lehce přitažený za vlasy ...kýčovitý? přihlouplý? ...a obešla bych se bez detailního nahlížení do Tóřina osobního života, které se sem tam objevovalo. Možná, kdyby toto nebyla má první kniha ze série, měla bych k ní hlubší/jiný vztah, kdo ví... momentálně mě to však spíše nudilo.
Celkově je to povedená detektivka, namísto akce a hluboké psychologie se opírá zejména o atmosféru a zvědavost čtenáře.

07.09.2022 5 z 5

Noci běsů Noci běsů Kateřina Šardická

Není to špatné, příběh a zápletka jsou zajímavé, postavy mají co nabídnout, čte se to docela dobře. Největší problém jsem měla s atmosférou, která mě na chvíli vtáhla do světa běsů, jen, aby mě za chvíli zase vyhodila. Byla to škoda, neboť požitek z knihy tímto upadá.
Závěr byl dost uspěchaný, i když to byla nejzajímavější část příběhu.
Folkór sice potěšil, ale jak jsem již zmiňovala, tu správnou atmosféru mi ani toto nezvládlo nastolit.
Stejně jako u předchozí knihy mám pocit, že se autorka nemohla rozhodnout, co z toho chce udělat - horor, YA, psychologický román, fantasy,.. - tak to prostě smíchala, ale tím stejným způsobem jako u Sáry, tedy tak, že na začátku je to zejména román, poté YA, někde uprostřed řeší psychologické a sociologické vztahy ve vesnici, no a na konci je nám naservírováno (příjemné) typické fantasy. Někde to určitě může fungovat báječně, tady mi to moc nesedlo. :)

19.08.2022 4 z 5

Bouře ozvěn Bouře ozvěn Christelle Dabos

(SPOILER) Ukončení série přineslo kýžené odpovědi a závěrečné rozuzlení mystéria tamějšího světa, které jako mraky obklopují všechny díly, jako by to byly archy na obloze.
Doufala jsem, že nám autorka přiblíží i další rodinné duchy a jejich zázemí, bohužel se tam jen mihli a hned byli zase pryč. I například charizmatického Archibalda a složitého Thorna mohlo být trochu více, některých postav naopak trochu méně. Ale to je věc vkusu. :)

Rub a líc byl zajímavý nápad, líbilo se mi, jak to měla autorka promyšlené. Sem tam něco pokulhávalo, ale upřímně, tento příběh stojí a vždycky stál hlavně na jeho postavách; a ty byly jako oživlé!
Všechny postavy série se mění a jejich duše rostou s ubíhajícími řádky. Každá má svůj pohled na svět, každá po něčem touží, žije svůj život v dobrém i ve zlém, a každá se do knihy jinak obtiskává.

Celá série je pomalejšího rázu, ale příjemně se čte a rychle se v ní ztratíte. Milovala jsem jedničku, snad ještě více dvojku, pro jejich magické atmosféry. Trojka byla trochu slabší, přesto zajímavá. Čtyřka, zejména v druhé polovině přinesla všechna rozuzlení a i pár podpásovek, co se osudů některých postav týče.
Autorka strávila hodně času v Observatoři úchylek (:D), a pak tak trochu nestíhala v závěru, takže na čtenáře všechno vychrlila, doporučuji po zavření knihy chvilku vydechnout a pomalu vše vstřebat, je toho dost! ;)

No a konec? Třeba se k Ofélii a jejímu dobrodružství mezi zrcadly někdy vrátíme, kdo ví... :)

28.06.2022 5 z 5

Vládci popela Vládci popela Scott Reintgen

(SPOILER) Kniha mi dost připomínala Hunger games, hlavně to rozdělení společnosti a mediální fus ohledně velké události, která je nejen zajímavou show, ale také připomínkou nadvlády a vítězství jedné skupiny nad druhou.

Abych byla upřímná, kniha mě zklamala. Byla mi slibována velká jízda a spousta akce, a to nejen recenzemi na obálce, ale hlavně tím, jak sám autor příběh vystavil. První polovina je totiž jen hype na Velký dostih. Jenže, když už se konečně k té události dostaneme, tak je dost neslaná a nemastná. Většina bojů skončí jen co začnou, zranění jsou převážně jen kvůli nešťastným náhodám nebo vlastním chybám. Ani fénixové, kteří jsou na tomto příběhu jedna z nejzajímavějších věcí, nedostanou dost pozornosti.
Co ale všichni dostanou je revoluce. Autor je v tomto ohledu jako Oprah - and you get a revolution, and you get a revolution,...! :D

V tak malé knížce je toho příliš (avšak bylo by toho příliš i ve velké). Autor má dobré a zajímavé nápady, ale všechny najednou se dost přehlušují a vzniká nesourodá patlanice - duchové, bohové, fénixové, sociální kasty, alchymie, dostih, revoluce, vztahy,... a tisíc dalších věcí, kterým není možné věnovat tolik času, kolik by si jistě zasloužily. Je to škoda, protože jízda to mohla být skutečně ohnivá...

P.S. Naprosto nerozumím, proč je na obálce "Jeď...nebo zemřeš." Vůbec nikdo nebyl nucen k jízdě pod pohruškou smrti... ?

23.02.2022 4 z 5