jitka_dankova jitka_dankova komentáře u knih

Tři bonusové kapitoly k sérii Ranhojička Tři bonusové kapitoly k sérii Ranhojička Lynette Noni

Série Ranhojička mne přes prvotní rozčarování z prvního dílu nakonec naprosto pohltila a oblíbila jsem si ji natolik, že jsem zakoupila i tyhle tři bonusové kapitoly. Jestli to za ty peníze stálo? Vlastně ani ne. Nedozvěděla jsem se nic "navíc", nepřišlo mi, že by byl opravdu představen pohled a myšlenky těch tří kluků nějak více, než je tomu v hlavních knihách. Těšila jsem se, že nahlédnu do nitra Jarenovi po té zradě, ale zrovna jeho kapitola je ještě z doby ve vězení.

26.10.2023 3 z 5

Pekelný plášť Pekelný plášť Simona Michálková

Čtivá pohádka ve stylu jako od Jana Drdy. Příběh, který je psaný v er-formě, vypráví o putování neviditelného kluka, kurážného děvčete a mluvícího koně. Ti tři míří do pekla, a to do hezky českého pohádkového pekla s Luciferem jako manažerem, kotly, kouzelnými předměty a čerty, kteří ztrácejí své kouzelné ocasy (ano, vzpomněla jsem si na filmovou pohádku "S čerty nejsou žerty"). Na knize jsem si cenila toho nadhledu a nadsázky a pěkně odsýpajícího děje. Myslím, že příběh ocení především ti, kdo v dětství hltali České pohádky od Jana Drdy a chtějí si připomenout pocity a pohodu, kterou v nich pohádky probouzely (já je sama s oblibou četla jako náctiletá). Tady vlastně nejde o nějakou romantiku, ani o young adult, ani podle mne o fantasy jako takové, tohle je prostě úplně normální, lehce humorná a vlastně svým způsobem roztomilá pohádka, nic víc. A jako taková si zaslouží pět hvězdiček.

26.09.2023 5 z 5

Až ti budu nablízku Až ti budu nablízku Bianca Iosivoni

Milý příběh lásky mezi dvěma hráči počítačových her. Právě koníček, který úplně pohlcuje hlavní hrdinku a pořád ještě není mezi dívkami tolik častý, mne přivedl ke čtení této knížky. A naprosto bez znalosti předchozího dílu (a věřte, vůbec to nevadilo). Zbožňuji vše, co se motá kolem IT, programování a počítačových a her o umím ocenit, když to někdo fakt pěkně zakomponuje do knížky. Ale nebojte, hlavní hrdinka i hlavní hrdina (z jehož pohledu taky čtete několik kapitol) řeší kromě hraní her i složitá rozhodnutí a závažná témata a dělají chyby a musí se usmiřovat. Bylo to milé, takové opravdové a realistické, hezké čtení na dovolenou a ke knize se určitě budu několikrát vracet.

09.07.2023 5 z 5

Poslední absolvent Poslední absolvent Naomi Novik

Druhý díl nečekaně osvěžující fantasy trilogie z výborně promyšleného světa. Opět se setkáváme se sarkastickou a protivně neromantickou outsiderkou, která je prostě jiná. Fakt jiná. A tentokrát se po svém snaží zachránit své přátele a nejen je. Většina knihy se nese v pozvolném duchu, ano, trochu rozvlekle. Ne, že by se tam nic nedělo, ale člověka po prvním díle už to zabíjení malů krapet otupí a odmítání Oriona je taky pořád stejné. Jenže... ke konci kniha nabere spád a obrátky a v pár momentech dost překvapí. Teprve ke konci mi v plném rozsahu došlo, co opravdu do morku kostí vlastně znamená ten název druhého dílu.
Až po přeletění děje třetího dílu (ano, zrovna vyšel, v angličtině) jsem naplno pochopila, k čemu v knize byla ta rozvleklost a probírání náročné "politiky" enkláv a aliancí. Jsou to esenciální základy k tomu, abyste pochopili fungování celého světa a to, s čím se hrdinka bude potýkat celý třetí díl. A právě tu precizní propracovanost a odkrývání netradičního a přitom uvěřitelného fantasy světa slupku po slupce na knize vlastně zbožňuju. Ne, tady nejde o sladkobolné vzdychání nad romantickými vztahy. Tady jde o perfektní a prokreslený svět a jeho zákonitosti. Ve třetím díle do sebe začalo všechno perfektně zapadat jako dílky nějakého puzzle, až mi z toho šla hlava kolem. Za mne fantasy, jak má být. A teď mne omluvte, jdu si ji přečíst znovu, protože některé ty věci s enklávami asi fakt chtějí i druhé čtení, abych si naplno vychutnala genialitu toho celého světa.

01.12.2022 5 z 5

O čertovi O čertovi Pavel Čech

Milá a bohatě ilustrovaná česká pohádka o čertovi, který si našel práci i ženu. Syn ji četl ve třetí třídě a nadchla ho. Prohlížel si pozorně různé detaily na nádherných ilustracích Pavla Čecha, zajímal se o kominíky a kominictví, obohatila se mu slovní zásoba hezkými českými slovy. Ostatně i jména Florimon a Tradamila jsou taková krásně česká pohádková. Text v knize je velkými písmeny a není ho moc - ideální pro malé čtenáře, kteří moc číst nechtějí.
Pointu (co si ten čert na konci vlastně přál) syn bez nápovědy nepochopil podle záměru autora, ale vymyslel si vlastní nápady. Ničemu to nevadilo.
Tahle nenásilná, milá poetická česká pohádka bude mít rozhodně své čestné místo v naší knihovničce.

23.10.2022 5 z 5

Když jsme se skrývali Když jsme se skrývali Sarina Bowen

Dojemný romantický příběh. I když je to young adult zacílení, myslím, že příběh ocení i ženy, které už mají děti. Hlavní hrdina knihy a jeho starost o malou sestřičku je něco, co dodává knížce opravdu šmrnc, romantika a erotika je tady prostě tak nějak na druhé koleji. Kniha byla čtivá, velmi mne zajímalo, jak to dopadne, měla jsem obavy, jak ta malá nakonec skončí a s kým. Pořád samozřejmě ale mějte na paměti, že jde tak trochu o pohádku a některé části jsou tam prostě překombinované a rozhodně ubírají na uvěřitelnosti příběhu. Ano, šlo by to vymyslet lépe a méně dramatičtěji, nicméně za mne je to pořád na maximum hvězdiček. Ten příjemný pocit po přečtení knížky prostě mám a příběh za to stojí.

27.11.2021 5 z 5

Knihomolka Knihomolka M. K. Hardy

Tato knížka mne opravdu hodně bavila. Romantický příběh z vysokoškolského prostředí plný zábavných chvilek a vtipných komentářů mi přirostl k srdci. Snad neprozradím moc, ale v knize se objeví i téma chození "jen jako" a musím uznat, že tohle téma jsem zatím ještě nikde neviděla lépe uchopené. Zápletka v této knize měla opravdu šmrnc a úroveň a velice mne bavila. Oceňuji, že "špičkování" mezi hlavními postavami se vlastně nese celou dobu knihy a jejich rozhovory neztrácely vtip, ale naopak to bylo stránku za stránkou lepší a trefnější.

15.11.2021 5 z 5

Polibek Polibek Anna Todd

Tuto knihu buď čtenáři milují a nebo bojují za její upálení na hranici. Tak silné názory znamenají podle mne jediné - kniha se ostrým hrotem zabodla do několika tabuizovaných témat. Bez obalu popisuje toxické vztahy, problémy čerstvých dospělých, kteří nepochází zrovna z ideálních rodinných zázemí, nebojí se popsat podrobněji erotické scény, hnusné chování, přetvářku a manipulace a s čistým klidem se tváří, že ji mohou číst dospívající dívky. A maminky malých holčiček pak padají do mdlob, že by si knihu měla číst jejich dcera třeba v patnácti a přijít tak o ideál krásné romantické lásky.

Uf, holky, nevím, kde jste žily. Mně je pětatřicet a v patnácti jsem se bez problémů dostala k pornu, mamčiné rozsáhlé červené knihovně a potkávala kluky, kteří se mi velmi rychle akorát snažili dostat do kalhotek. Na moji první francouzskou pusu mně opili. Malou slušně vychovanou holčičku z křesťanské rodiny, nic z toho samozřejmě rodiče nevěděli. Já bych za tuhle knížku byla tehdy ráda, zjišťovat reálné věci o sexu tak nějak za pochodu a bohužel třeba i z porna je fakt blbý.

Považuji sérii After za POUČNOU. Poučnou v tom, co všechno se může stát. [dál možný SPOILER] Poučnou v tom, jak taky můžou vypadat nějaké ty věci kolem sexu. Že první sex holku prostě bolí a dva další taky. Že to štípe. Co se může stát, když se mladí dospělí opíjejí. Že ne každý je kamarád a ne každý to myslí s někým dobře. Jak zrádná je žárlivost a domněnky a lži. Jak taky může vypadat život vysokoškoláka. V knížce jsou tyhle věci popsané dost bez obalu. Prostě rovnou a dobře, ale přitom ne tak trapně, jako tomu bývá v klasice červených knihoven apod. Čím je kniha dál výjimečná? Především tou čtivostí. Opravdu dobře se čte. Děj je pořád jak na houpačce, dost se hlavní postavy nimrají v hloupostech, člověku už kolikrát dochází trpělivost a přece většina lidí tu knihu neodloží, ale poctivě dočte. A nebo přeskakuje řádky, jen aby věděli, jak to dopadne. Prakticky vás kniha tou čtivostí nutí číst, i když si v tom ději zrovna nelibujete. Postavy v knize si většina lidí nezamiluje, nejsou to typičtí hrdinové, do kterých se chce čtenář vžít. To je právě ale super, protože kniha umožňuje přečíst si příběh lidí, kteří prostě dělají chyby, jsou slabí, zmatení, vědí, co je správné a nedokážou to udělat, nedbají rad okolí. Za své problémy si vlastně mohou převážně sami.

A co se týká nakousnuté otázky ohledně vhodnosti pro náctileté slečny? Pokud si mladá dívka troufá číst o tom, co se děje ve vztazích, když je člověk DOSPĚLÝ a na VYSOKÉ, tak by měla očekávat, že se postavy budou chovat jako DOSPĚLÍ NA VYSOKÉ. Tvářit se, že vysokoškolačka bude stále na úrovni kresleného seriálu Sofie I., to je teprv naivita. Kniha má ode mne pět hvězdiček právem.

11.10.2021 5 z 5

Na ledě Na ledě Hannah Grace

Zdlouhavý příběh dvou nesympatických naddržených vysokoškoláků, kteří se postupně učí, jak vybudovat vztah. Sáhla jsem po knize v době konání Mistrovství světa v ledním hokeji, abych měla tematickou literaturu, když se manžel díval na zápasy. Byť mám příběhy z vysokoškolského prostředí ráda, toto mi absolutně nesedlo. Postavy byly většinu knihy příliš ploché a černobílé, nějaká hloubka se objevila až ke konci. Při čtení jsem se nudila, všechny sexuální scény jsem přeskakovala, protože byly napsané opravdu otřesně nepříjemně, nedalo se to číst. Čekala jsem od knihy něco úplně jiného, zklamala mne, škoda peněz za ni.

19.05.2024 2 z 5

Zachraňme planetu Zachraňme planetu Jess French

Obrázková naučná knížka o ekologii, recyklaci a odpadu. Myslím, že jsme sáhli po fajn knize a v synových 10 letech to bylo tak akorát přiměřené (text, témata, složitost, kniha je pro čtenáře od 7 let). Hlavní jsou na knize obrázky a schémata se spoustou krátkých popisků. S každou stránkou, kterou přečetl, jsme si pak ještě minimálně 10 minut o tématech povídali a probírali jsme, co děláme pro ekologii doma a jak řešíme odpady my. Na to, že knihu napsala britská autorka, se dá napsat, že dobře pokrývala problematiku i pro Česko a nemuseli jsme až tak moc věcí poupravovat pro náš kontext. Doporučuji pro starší děti (tak těch 10 let) na seznámení s ekologií.

24.02.2024 5 z 5

Já, chobotnice Já, chobotnice Magdalena Rutová

Unikátní kniha pro děti, která se vám nejspíš nevejde do knihovničky, ale stejně pro ni budete zarytě hledat někde místo. Je fakt obrovská, tenká, ale výrazně vysoká (37 cm), za design získala Zlatou stuhu. Ač obrázky nejsou vlastně nijak malebné, oba synové (10 let i 5 let) je se zájmem procházeli a byli unešení z detailů. Kniha je od české autorky a vyšla i ve Francii, Anglii a Americe a ve velkém nákladu, až se divím, že jsem se o ní u nás dozvěděla tak nějak okrajově. Přitom jde o bombastickou knížku. Zvídavá chobotnice se prostě vydá z moře do lidského světa najít si přátele a napíše o tom knihu. Její dobrodružné navazování přátelství bylo neotřelé a čtivé. Kniha má půvabný ekologický podtext a i když je tam téma odpadků v moři zmíněno vlastně okrajově, syn se o tomto tématu začal na základě knížky hodně bavit. I já si chobotnici velmi oblíbila a zrovna u této knihy jsem byla opravdu ráda, že mi ji syn (10 let) předčítá nahlas (a dobře se mu četla). Myslím, že nám milé vyprávění od chobotnice o jejím poznávání světa lidí zůstane ještě dlouho v paměti.

10.02.2024 5 z 5

Hvězdy nad hlavou Hvězdy nad hlavou Marissa Meyer

Pár krátkých povídek doplňujících sérii Měsíčních kronik. Některé mne zaujaly, jiné vůbec, těžko hodnotit, jestli mi vůbec tahle doplňující knížka něco dala. V poslední povídce se naši hrdinové konečně dočkají něčeho klidnějšího a normálního, bylo to milé, chování tak nějak adekvátní věku postav, ale vlastně bylo zvláštní vidět postavy v takovém poklidu.

16.12.2023 3 z 5

Nejkrásnější - Příběh Levany Nejkrásnější - Příběh Levany Marissa Meyer

Krutá krátká novela doplňující sérii Měsíčních kronik (udává se pořadové číslo 3.5). Myslím, že ji zvláštně vystihuje následující citát z autorčina poděkování:

"Jill, Cheryl a Katelyn za všechny rady, nadšení a za to, že ani nemrkly, když jsem přišla se slovy: "Překvapení! Tohle jsem napsala a vůbec nevím, co s tím mám dělat."

Asi to téma muselo z autorky prostě ven. Ale byla to síla. Zneužívání, krutost, povýšenost, necitlivost, manipulace a intriky... těžko říct, co člověku kniha může dát. Já byla lehce šokována zvráceností zlé královny. S odstupem oceňuji, jak bravurně je tahle záporná postava vytvořená. Čtení novely nelituji, ale vracet se k ní nebudu.

14.12.2023 4 z 5

Cress Cress Marissa Meyer

Třetí díl jednoho z nejúchvatnějších retellingů klasických děsivých grimmovských pohádek. Od pohádky o Popelce a Červené Karkulce se dostáváme k fantastickému zpracování Lociky a do děje se plynule přidá další zajímavá hrdinka. Kniha krásně zpracovává téma věže, dlouhých vlasů i slepoty, které jsou typické pro původní verzi bratří Grimmů. Zároveň ale autorka dostala do příběhu krásné drobnosti, které se dle mne odkazovaly spíše na filmové zpracování "Na vlásku" (minimálně já viděla krásné paralely na některé scénky) a postavou kapitána Thorneho se do příběhu vkradlo konečně trochu veselí, vtípků a tíživá atmosféra se trochu odlehčila. A scéna, ve které se znovu setká Popelka se svým princem? Ach, ta byla taaak báječná! Hlavní hrdinku jsem si tím velmi zamilovala.

14.12.2023 5 z 5

Vše, co jste chtěli vědět o módě Vše, co jste chtěli vědět o módě Adéla Bartlová

V rámci svého žánru (naučná publikace o módě) je to výborná kniha, která obsahuje užitečné informace a má čestné místo v mé malé "fyzické" knihovničce (jako ebook vydaná bohužel nebyla).

31.10.2023 5 z 5

Vše, čím pro mě jsi Vše, čím pro mě jsi Nora Welling

Tahle romance o lásce fyzioterapeutky a kluka na vozíčku vypadala podle anotace tak zajímavě, že jsem ji četla bez návaznosti na první díl. A nejspíš proto mne šokovalo, že jsem se ocitla jako ve španělské telenovele. Vážně, přesně takový pocit jsem z toho panství a vztahy mezi "pány" a "sloužícími" získala. Autorka očekává, že čtenáři první díl četli a ty vztahy a to prostředí už chápou, takže jsem se docela ztrácela.
Příběh vypráví jak hlavní hrdinka, tak i hrdina, jejich kapitoly se střídají. Samotná romantická linka mezi nimi mi nevyhovovala, přišla mi podivně uchopená, tak nějak na sílu. Knih o "učení se flirtování" jsem četla vícero a tady nebylo to téma dobře zpracované, nechápala jsem motivace postav a jejich přístup. Příběhy o postavách na vozíčku bývají plné emocí a taky určitých poselství a zamyšlení nad světem, no tady jsem z toho nic nenašla a kniha ve mně nic nezanechala. Ani oddych nad obyčejnou romancí, za mne bohužel bylo čtení ztrátou času.

26.10.2023 2 z 5

Mechanika lásky Mechanika lásky Alexene Farol Follmuth

Chtěla jsem poznat autorku Atlasové šestky a její styl psaní, a zvolila jsem si tuhle romantickou jednohubku pro náctileté. Věděli jste, že je autorka ukecaná? Jakože hodně ukecaná. Číst tuhle knížku je jako sedět u kávy s velmi ukecanou kamarádkou, se kterou vám je ale fajn. Člověk se toho vlastně moc nedozví, děj se moc neposouvá, ale pořád je co si povídat a komentovat. Romantická linka dvou amerických středoškoláků byla milá, taková typicky "školní", ale to hlavní, o co v celé knížce šlo, byly úvahy o budoucnosti a rozhodování, co po maturitě a kam a jak směřovat svůj život. Uf, jsem ráda, že tohle už mám dávno za sebou, je to sakra náročné téma (zvlášť pro studenty v USA, kde od sebe dva lidi najednou mohou být přes celý kontinent daleko). Myslím, že především a právě pro tohle své zaměření bude kniha oslovovat jen náctileté slečny a nebude mít už tolik co nabídnout nám z jiných cílových skupin. Dávám pět hvězdiček, ale s ohledem na tu cílovku mladých náctiletých holek, kterým by se kniha líbit opravdu mohla.

24.10.2023 5 z 5

Zloděj hvězdného prachu Zloděj hvězdného prachu Chelsea Abdullah

První díl promyšlené fantasy trilogie (The Sandsea Trilogy) z orientálního světa plného džinů a ifrítů a magických předmětů. Kniha je rozsáhlá a poměrně drahá (i ebook, který jsem si kupovala) a tak nečekaně jiná než ostatní, že je mi jasné, že si její nákup rozvážně promyslíte. Snad můj komentář pomůže s rozhodováním.
Svět vytvořený kuvajtskou autorkou staví na příbězích Tisíce a jedné noci a postavách, jako jsou Šeherezáda a Aladin a Alibaba a 40 loupežníků - tím rukopisem a těmi základy byl příběh tak krásně prodchnutý. Přitom ale autorka proměňuje tyto příběhy v něco úplně jiného a dodává některým věcem tak nečekaný smysl a hloubku, ach... bylo to krásně všechno propojené. Sama je bravurní vypravěčkou a děj, byť se toho zas tak moc nedělo, nakonec pěkně ubíhal a hezky se četl. Po vzoru Šeherezády autorka prokládá kapitoly i nějakými samostatnými příběhy, občas to zdržovalo a občas jsem je i přeskočila, jenže každý ten příběh byl tak důležitým dílkem do skládačky celého světa, že jsem se pokorně vracela a doplňkové příběhy dočítala.
Příběh popisuje krutý svět, kde proti sobě stojí džinové a lidé a vzájemně se vraždí. Hlavní hrdinka se ale s jedním džinem přátelí a protloukají se světem, jak se dá. Když se připlete do cesty nešikovnému a naivně nezkušenému princi, musí se oba chtě nechtě vydat na výpravu za mocnou magickou lampou. Jejich dobrodružství je střídavě vyprávěno pohledem tří lidí z této výpravy (naše obchodnice, princ a loupežnice zabíjející džiny), ta ich forma mi náramně vyhovovala, protože krásně poskytovala pohled do pocitů a minulosti postav a ukazovala jejich strachy a pochybnosti.

Co si na tomto prvním díle neotřelé fantasy cením asi nejvíc je fakt, že se nebojí mít nešikovné a zbabělé postavy, které se situacemi prostě protloukají, jak se dá a snaží se zachránit, co jde. Ach, kdy se stane, aby nějaká hlavní mužská postava prostě něco zapomněla, někde zakopla a nebo to neuměla se zbraněmi a chyběly jí znalosti a zkušenosti? Bylo to osvěžující, bylo to jiné, bylo to nečekaně realistické a opravdové.

Romantickou linku v této knize nečekejte. Je otázkou, jestli se jí vůbec v nějaké podobě od nějaké postavy dočkáme v dalších dílech (druhý anglický ještě ani nevyšel), ale musím přiznat, že mi to překvapivě nevadilo. Autorka nabídla tak úžasný svět a poodkryla tajemství džinů a ifrítů, že potřebuji vědět, co bude dál, a na romantiku nehledím. Džinové a jejich svět je pro mne cenným lákadlem a to, jaký pro ně autorka stvořila svět, je fascinující.

Jediným negativem knihy pro mne byly někdy matoucí popisy magie a toho, co někde hrdinové prožívali v iluzích. Fakt jsem se občas ztrácela a zpětně pochopila děj v některých místech, až když o něm později postavy mluvily a popisovaly jej někomu jinému.

Pokud jste fascinování džiny a láká vás retelling orientálních příběhů Tisíce a jedné noci a podání v jiné, osvěžující podobě, doporučuji zvážit ponoření do první knihy této trilogie, i když ještě nemáme tušení, co nám časem v dalších dílech autorka vůbec přinese.

24.10.2023 5 z 5

Má to háček Má to háček Tessa Bailey

Opět krásný a vlastně nakonec i dojemný příběh, který odkrývá slupku dvou lidí a řeší i náročnější témata a to, jak člověka formuje (a zraňuje) jeho okolí. Jen jsem tentokrát přeskočila všechny sex. scény, protože mi teda absolutně nesedly a byly tam jako pěst na oko. Er-formou popisované náročné rozhodování dvou postav o tom, co se životem, mi něco dalo, a sexuální napětí mezi hrdiny dodalo knize šmrnc. Je potřeba číst i předchozí díl pro pochopení té celkové atmosféry a životního stylu postav.

19.10.2023 5 z 5

Runy osudu Runy osudu Christina Courtenay

Další milý návrat do poznávání vikingských zvyků a doby a jejich cestování a obživy. Tahle knížka za mne není ani tolik o nějaké romanci nebo podobnějším vykreslení pocitů postav, je opět psána v er formě, což mi obvykle nevyhovuje. Příběh opravdu spíše vypráví o každodenních záležitostech a úkolech a problémech, které museli Vikingové řešit a právě tímto mne kniha okouzlila a užila jsem si ji. Tento díl sází na cestování do minulosti a téměř celý se odehrává v 9. století, 17 let po událostech předchozího dílu, a hlavní hrdinkou je dcera hlavního hrdiny z prvního dílu, což mi připadlo krásně propojené.

19.10.2023 5 z 5