jitka_dankova jitka_dankova komentáře u knih

Taju pro tebe Taju pro tebe J. T. Geissinger

Půvabná dospělácká romantika. Obvykle příběhy se staršími hrdinkami nevyhledávám (této je třicetšest), protože mi v takových příbězích obvykle chybí delší jiskření mezi ústřední dvojicí a vše je příliš rychlé. Nicméně v této knize jsem objevila velmi milé a pomalé budování vztahu, vtipné slovní přestřelky a svérázné postavy. Velmi si cením, jak autorka pojala nesmělost a mindráky hlavní hrdinky a jak se pustila do náročného tématu negativismu, který na hrdinku naložila její rodina. Opravdu doporučuji si knihu přečíst, autorka umí psát čtivě a opravdově, její příběhy jsou osvěžující a milé.
Příběh lze číst samostatně, nijak nenavazuje na předchozí díl.

23.09.2023 5 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Tato emocemi nabitá kniha mne dostala, přemýšlím o ní, i když už ji mám dočtenou. Příběhů založených na dopisech jsem už pár četla, ale tento je opravdu silný, milý, propracovaný. Hrdinové jsou uvěřitelní, takoví, které si nejde nezamilovat. I když je vlastně pozadí příběhu na začátku takové trochu smutné (co se jim stalo před začátkem knihy), tak samotný děj naplní čtenáře nadějí, láskou a porozuměním. Za smutnou knihu vůbec nepovažuji, je to příjemné romantické čtení se šťastným koncem.

25.10.2021 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Inspirativní kniha o skromném příběhu naděje. Autor popisuje svoje setkání s nenápadným mužem, který prostě sází stromy. Zuří jedna světová válka, zuří druhá a on ... stále sází stromy. Ze semínek, ze sazeniček. Zkouší, počítá, někdy se daří, někdy nikoliv. Nad tímto smyšleným příběhem člověk jen může s otevřenou pusou koukat a hlavou se mu honí myšlenky o té neuvěřitelné pokoře a odhodlání a vizi a práci. Příběh čtu už poněkolikáté a vždy mne dostane. Knihu s ilustracemi Pavla Čecha mám ale nejraději, jeho kresba Elzéarda Bouffiera je tak opravdová! Celý příběh působí tak reálně, že se mi nechce věřit tomu, že je postava fiktivní. Tahle knížka má čestné místo u nás doma v knihovničce a je to jedna z mála těch, které nejsou uložené v mé čtečce.
Příběh je určen dospělým, myšlenky i jazyk jsou silné, květnaté a popisují pochmurný svět v době světových válek. Není to čtení pro děti, nemyslím, že to plně pochopí a vstřebají ve formě, v jaké je to napsané.

17.08.2022 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Kniha mého dospívání. Neobyčejný příběh, který mne nadchnul a v dalších sériích i dojal, ale i rozesmutnil a rozplakal. O knihy jsem se doslova poprala se svojí sestrou, četla je do pěti do rána, byla fascinována všemi souvislostmi a bohužel neodpustila autorce na konci smrt některých postav. Stejně má ale kniha prostě místo v mém srdci. Pro děti jsem koupila ilustrované vydání, ze kterého jsem unešená.

08.04.2023 5 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Překvapivý příběh dvou dospělých lidí: silného introverta, který nemá rád změny, a ženy, která potřebuje každou věc hned probrat se všemi svými přáteli a hodně mluví. Oceňuji, že v knize nešlo jen o romantickou linku. Kniha nenápadně ukazuje i další témata, hodně například z paliativní péče, posledních chvílích umírajících pacientů, i nespravedlivý proces a obvinění z trestného činu, ale hlavně potom téma gaslightingu (forma psychické manipulace a citového zneužívání).
Vzkazy, dopisy a smsky, přes které spolu hlavní hrdinové komunikovali, byly půvabné. Jde o velmi pěkně zpracované téma, kdy si osoby spolu vlastně dopisují. Mám tyto příběhy ráda (viz můj vlastní seznam knih), tato kniha to téma pojala velmi dospěle.
Škoda jen, že autorka v pohledech Leona neuměla použít přímou řeč - kvůli tomuto detailu se jeho části hůř četly.

07.09.2022 4 z 5

Hořím pro tebe Hořím pro tebe J. T. Geissinger

Lehce humorná pohádka pro dospělé s celkem vkusnou erotikou. Obvykle takové příběhy nevyhledávám, ale tolik pozitivních komentářů tady na Databázi knih mne zviklalo. Příběhy na bázi domluveného manželství za peníze obvykle přinášejí spoustu zajímavých situací. Tento byl okořeněný ještě výbušnou povahou hlavní hrdinky a jejími humornými hláškami. Na vyvážení ale kniha obsahovala i smutné a náročnější pasáže o pohnutém osudu, nebylo úplně odlehčené čtení. Sice stále děj považují více za pohádku než opravdový příběh, ale ty smutné části tomu dodaly punc realističnosti. Pokud vyhledáváte lehce erotické romány a červenou knihovnu, tohle by vám nemělo minout. Jen škoda té obálky, přecejen zarostlý nevrlý obr v kožené bundě a malá čokoládová kráska s širokými boky a věčně v červených šatech vypadají jinak, než znázorňuje obálka.

30.08.2022 5 z 5

Cesta kolem světa za osmdesát dní Cesta kolem světa za osmdesát dní Jules Verne

Dobrodružný příběh z roku 1873, který má pořád své kouzlo a dokáže oslovit i moderní čtenáře. Příběh cesty kolem světa budu mít asi navždycky spojený s animovaným seriálem s Willy Fogem, Barnabášem a Romy, nicméně bylo příjemné si přečíst originální knihu. Překvapením pro mne byly celostránkové dobové ilustrace. Jules Verne uměl velmi pěkně vystihnout povahy hlavních hrdinů. Jak naprosto chladně a logicky uvažujícího Fogga, tak milého ztřeštěného a zmatkujícího sluhu, na kterého se prostě nešlo zlobit. Protože pro dobové čtenáře byly cizí země a kraje něčím dost vzdáleným a neuchopitelným, obsahuje kniha poměrně dost popisných částí krajin, památek, zajímavostí, i rostlin apod. Prostě tak, aby si čtenář opravdu dokázal to místo představit pohledem sluhy Pasepartouta (neboť Fogg na nějaké památky a krajinu spíš celkem kašlal :-) ). Vše je naštěstí prokládané fantastickým dobrodružstvím a napjatými situacemi a hodně se pozornost točí i kolem dopravních prostředků, tedy vlaků, lodí, parníků, saní, ... a jako taková perlička na závěr je i jemná a nenápadná romance na konci. Troufám si říct, že tento příběh snad asi nikdy nezestárne. Těším se, až si bude můj syn číst převyprávěnou verzi pro děti.

09.08.2022 5 z 5

Formulista Formulista Michaela Schmiedlová

Pozvolný "dospělácký" příběh s tématem falešného chození v netradičním prostředí. Tato kniha od české autorky byla opravdu osvěžující, s krásným nadhledem mi představila zákulisí jiného sportu, než se obvykle v romantických knížkách objevuje. Hlavní postavy se poznávaly postupně a vytvářely si k sobě milý vztah. I když hlavní "krize" v knížce vlastně ke konci stojí na pár nepochopení a nevyjasněných věcech, což mne v knihách obvykle silně štve a vadí, tady jsem to vůbec nevnímala negativně. Prostě autorka umí moc dobře a příjemně psát a ke konci mi všechny věci do sebe krásně zapadly a naplno jsem ocenila i ty tíživější problémy a věci, které byly na pozadí příběhu. Opět oceňuji, že autorka umí stvořit postavy, u kterých jsem měla navzdory nečekaným a netradičním až skoro vykonstruovaným povoláním pocit, že jsou z masa a kostí a fakt existují.

10.10.2023 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Odborná naučná kniha o ekosystému lesů. Na to, že jde o celkem náročné čtení plné odborných pojmů, je podáno velmi pěknou formou. Není to nudná učebnice, při čtení se cítíte jako na procházce se starým milým zapáleným lesníkem. Teda, já lesníky nepotkávám, ale tohohle jsem v rámci knihy potkala ráda. Les mne celkem fascinuje, hlavně buky a bukové lesy, takže jsem stránky a vyprávění pana Wohlleben celkem dost hltala. Některé pojmy jsem znala, spousta konceptů pro mne ale byla nová, něco i lehce k neuvěření, až jsem si říkala, jestli bych si neměla ověřit informaci i z těch zdrojů, které tam pěkně odkazuje.
Cením si toho, že umí používat pěkné metafory, aby některé pojmy dobře vysvětlil i laikovi. Prostě číst tak pěkně podanou odbornou literaturu mi nevadí. Když teď chodím na procházky do lesa, už se na stromy koukám trochu jinak. Najednou jsou to pro mne velmi chytré organismy, ze kterých mám respekt. A jsem si víc než jistá, že o nich ještě spoustu věcí vůbec nevíme.

04.05.2022 5 z 5

Výzva Výzva Elle Kennedy

(SPOILER) Knihy Elle Kennedy jsou prostě odpočinkové odlehčené příběhy plné sexu, narážek na sex a sexy hokejistů. Tento je navíc na téma falešného chození, které mám v takových knížkách celkem ráda. Jen škoda, že si oba aktéři pak v knize vzájemně ublíží rozchodem, protože nejsou schopní řešit svoje problémy nejprve nějak normálně. Nerada čtu o takových nedorozuměních. Jinak je ale kniha fajn, je psána na střídačku z pohledu Taylor i Connora.

14.01.2022 4 z 5

Zrádci krve Zrádci krve Lynette Noni

Působivé zakončení této série. Jsem kamarádce vděčná, že mne nakonec povzbudila k dočtení těchto knih i po výhradách k prvnímu dílu. Především tento díl plný putování a navazování nových vazeb a přátelství a poznávání lidí byl dojemný. Stále náročný na čtení, byla jsem napjatá, brečela, těžce nesla to sebemrskačství hlavní hrdinky, ale nakonec to bylo prostě dojemné. Doporučuji k přečtení.

20.10.2023 5 z 5

Vzdálenost mezi námi Vzdálenost mezi námi Kasie West

Velmi půvabná "westovka". Romantický dívčí příběh dvou velmi rozdílných lidí je od základů krásně vystavěný. Charaktery v knížce mají v sobě hloubku, člověk si je snadno zamiluje a prožívá příběh silněji. Jako obvykle nejde jen o lásku, ale v knize je i něco více, malé poselství, něco na přemýšlení. Romantika je milá, kniha je určená pro mladá děvčata, kde vztah nedojde dál než k několika polibkům, přesto tyhle knížky okouzlují i ženy dávno mimo cílovou skupinu.
Oceňuji, jak autorka umí zajímavě vymyslet a popsat různé rozdílné problémy v rodinách. Každá westovka je prostě jiná a tato se řadí mezi moje oblíbené.

02.06.2023 5 z 5

Haka za lilii Haka za lilii M. K. Hardy

(SPOILER) Překvapivý dospělý příběh o lásce ze světa sportu. (pozor spoiler) Autorka opravdu velmi dobře popsala svět, myšlenky a pocity hrdinky, která má určitý hendikep. Trpí totiž monochromatií a s tím související krátkozrakostí. Její příběh a to, s čím se musela popasovat, mne opravdu chytil za srdce. Páni. Opravdu jsem nečekala takové citlivé téma, autorka to dokázala bravurně podat, obzvlášť problémy v jejím vztahu s přítelem . Skvěle byly taky v knize popsány fyzioterapie, do hloubky a dodalo to knize ten správný náboj a zápletky. Sama jsem si rozpomněla na čas strávený u fizioterapeutky, s tejpováním atd. Příběh se odehrává v Anglii, což mne ale nijak nerušilo.
Co se týká příběhu o lásce ke sportovci z druhého konce světa, vlastně byl tak trochu v pozadí. Pohádkový, ale uvěřitelný. I s tím zvláštním posmutnělým, až moc racionálně pojatým, ale nakonec nadějným závěrem (snad nahrávka na další díly, ve kterých zjistíme, co se s nimi dál stalo). Žádná přílišná romantika, ale celkem decentně popsané sexuální scény, prostě pohádka pro dospělé. Hlavní linka příběhu ale byla v tom znovunalezení poničeného sebevědomí hlavní hrdinky a rozhodně stálo za to si o tom přečíst.

14.09.2022 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Troufám si říct, že tato filozofická kniha dokáže lidi nakopnout do života. Pětatřicetiletá žena díky fantazijní zápletce přemýšlí o svém životě. Co přemýšlí... ona prožívá své různé životy díky tzv. půlnoční knihovně, kam se dostala po pokusu o sebevraždu. Komentuje všechny variace toho, jak mohla žít a přemýšlí nad nimi. Její životní rozhodnutí, která udělala, dostávají úplně jiný rozměr. Byla špatná? Byla dobrá? Fakt vám doporučuji si knihu přečíst, stojí za to zamyšlení nad životem. Skvělá kniha pro pochmurné dny a špatnou náladu, troufám si říct, že dokáže člověka krůček po krůčku zavést k nadějnějším zítřkům.

10.02.2022 5 z 5

Ready Player One Ready Player One Ernest Cline

Ideální knížka pro informatičku po třicítce? Tato!
Kniha je neuvěřitelnou sondou do života geeků v osmdesátkách, soutěž je napínavá a celou dobu sledujete na pozadí všech těch neuvěřitelných věcí taky romantické setkání dvou citlivých lidí. Viděla jsem i film a filmové zpracování je tak diametrálně JINÉ. Přesto a nebo možná právě proto jsem si ale dokázala oblíbit obě verze vyprávění tohoto příběhu a mají pro mne kouzlo jak kniha, tak film.

07.10.2021

Každý tvůj nádech Každý tvůj nádech Jennifer L. Armentrout

(SPOILER) Finální díl série o náctileté lásce ve světě s paranormálními prvky. Při čtení mi krapet neseděla mluva a některé obraty a přirovnání, holt jsem na některé řečičky už stará a jsem už mimo cílovou skupinu mladých děvčat, které tomu porozumí lépe a jazyk jim přijde přirozený. Nic to ale neubíralo příběhu na jeho zajímavém a dojemném závěru. A Bambi - ach Bambi... mějte po ruce kapesníky. Rozhodně mohu celou sérii doporučit hlavně náctiletým dívkám, pro které je tato romance určená, ale vím, že nadšené z ní budou i starší ženy, kterým styl psaní Jennifer L. Armentrout prostě sedí.

25.11.2023 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata (ilustrované vydání) Harry Potter a Tajemná komnata (ilustrované vydání) J. K. Rowling (p)

Druhý díl nesmrtelné klasiky pro dětské čtenáře. Kniha obsahuje krásné ilustrace, které syn (9 let) obdivoval a nijak mu nevadilo, že jsou postavy lehce jiné, než ve filmu, který zná ze školy. Příběh syn četl přes celé prázdniny, některé kapitoly jsme poslouchali jako audioknihu, přecejen je na školáka na přelomu třetí a čtvrté třídy v knize velké množství textu. Bavily ho některé vtipy a akce, které se do filmu nedostaly a v knize o nich vlastně četl poprvé. Měla jsem v plánu, že bude syn číst knihu až ve věku hlavního hrdiny (12 let), ale vyprosil si tu knihu dříve. Jsem nadšená, že si oblíbil příběh, který mám já spojený se svým dětstvím/dospíváním a že takhle knížka prostě nestárne.

08.11.2023 5 z 5

Příliv démonů Příliv démonů Laurie Forest

Čtvrtý (a předposlední) díl jedné z nejúžasnějších dívčích fantasy, které jsem měla tu čest číst. Mám za sebou už čtvero čtení v angličtině a teď konečně jsem si užila příběh v krásné češtině (nakladatelství velmi děkuji, že si s knihou dali práci a přeložili ji). V tomto díle jsou především rozehrány osudy vedlejších postav a gradují snad všechny romantické příběhy, které se v knize objevily. Velký prostor dostává postava Trystana, což mi zprvu krapet vadilo (příběh lásky dvou mužů, to není to pravé pro mne), ale už v druhém čtení jsem si jeho pasáže zamilovala taky a velmi si jich cením. Přes Trystanův složitý příběh jsem totiž nádherně poznávála tu vysněnou Východní říši a hezky mi spadly růžové brýle. Jsem nadšená, že se autorka na pozadí vší té romantiky pouští do tak složitých témat, jako jsou osudy uprchlíků v nové zemi a vše, co se statuty uprchlíků často souvisí. Smekám před tou komplexností a tématy, která mne nutí nad spoustu věcí dumat a přemýšlet a dívat se trochu jinak na problémy dnešního světa. Celá série je o mnohem více, než jen romantice, příběh má hloubku.
Doporučuji při čtení věnovat pozornost určení času v úvodu, kapitoly totiž nejdou chronologicky úplně přesně za sebou, ale tak, aby dávaly dohromady vhodně ten příběh a neodkrývaly příliš brzy spoilery (navíc cestování portály trvá určitý čas dle vzdálenosti, což s časovou posloupností trochu mává).
S napětím čekám na poslední finální díl (prosinec 2024 v angličtině). To, jak to autorka rozehrála a elegantně vyřešila na konci, mne nadchlo. Celou sérii sleduji, že hlavní "síla" hrdinky je v úplně jiných věcech, než v kouzlení a boji a tak a toužím po tom, aby zlo porazila "po svém".
PS: V knížce dojde na dojemná setkání, ale i některé smutnější věci, na některé pasáže se vzpomínkami jsem potřebovala kupu kapesníků... ach, myslím, že si tenhle díl v češtině přečtu snad taky ještě třikrát...

21.09.2023 5 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Nádherný příběh lásky z prostředí vědy, univerzity, věčného boje o granty, pipety a ponocování kvůli studiím. Navíc s tématem falešného chození, které nabízí spoustu vtipných a milých situací. Autorce se podařilo bravurně a trefně popsat prostředí doktorského studia na univerzitě, celou tu atmosféru i základní pohnutky, které mladé vědce vedou k tomu, aby po nocích do nekončena opakovali nějaké pokusy. I když knihu prostupuje možná až velké množství zajímavých "náhod", každičká z nich mi přišla v tomto prostředí prostě uvěřitelná a pravděpodobná.
Romantická linka je tady postupná, tzv. slow burn, vztah hlavních hrdinů je krásně prokreslený. Sex. scény jsou tady krapet víc podrobné, než jsem čekala v tomto typu knihy, ale stále dobře pojaté, nebylo to rušivé.
I v této knize narazíte na přátele, kteří jsou jinak sexuálně orientovaní. Vím, že je to v dnešní době populární součástí skoro každé romantické knížky a taky vím, že se ne vždy povede tohle téma dobře do příběhu včlenit. Každopádně tady, tady se to fakt příjemně podařilo a i tahle "povinná" součást moderních love story knížek je tady nerušivá a vkusně zařazená.
Naprosto rozumím pobláznění tímto příběhem, prostředí mladých vědců je chytlavé a jejich povahy a vrtochy jsou nádherným materiálem pro spoustu netradičních situací. Ostatně, vždyť je dnes stále tak populární i seriál The Big Bang Theory. Každému, koho oslovil tento seriál, doporučuju i tuhle milou knížku.

Čteno ve slovenštině, ale bylo to pro mne tentokrát náročnější. V češtině vyjde v dubnu 2023, určitě si ji přečtu i v češtině. Doufám, že ponechají i tu parádní obálku s kresbou, která tak dobře vystihuje začátek příběhu.

24.09.2022 5 z 5

P.S. Líbíš se mi P.S. Líbíš se mi Kasie West

Romantická kniha, ve které vlastně nejde o žádné tajemství pisálka těch dopisů ani nějakou dechberoucí dobrodružnou zápletku. Ne, jde o něco půvabného. O hezký příběh dvou lidí a jejich pohled na svět, na sebe, na přátele. Hlavní hrdinka i hrdina knihy jsou opravdoví, přemýšliví a dokáží se zamyslet nad tím, co jim řekne někdo jiný. Rodinné vztahy jsou uvěřitelné, přání osob jsou taková skromná a normální. Absolutně nejsem cílovou skupinou, ale knihu mohu doporučit ženě každé věkové kategorie. Vždy tam bude něco, co si z knihy vezme. Kniha je opravdu milá a odpočinková, nenásilná, dobře se čte a je tam určité příjemné napětí, které udržuje pozornost.

21.10.2021 5 z 5