Jirka430 Jirka430 komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

Jednoduše geniální. U knih dokáže být člověk opravdu napjatý, ovšem toto je první kniha, u které jsem se opravdu lekl. Kniha mě opravdu nenechala "odejít" a přečetl jsem ji ze všech nejrychleji.

14.07.2022

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Steinbeck je opravdu světový autor! V tak krátké novele zachytit tak silný příběh, to se jen tak nevidí. Moc čtivá a dojemná kniha.

21.09.2022 5 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Mistrovsky napsaný příběh dvou zamilovaných lidí, nad kterým po celou dobu leží tísnivá duchna nacistického běsnění, pod kterou se nedá dýchat.

25.02.2024 5 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Klasické dílo české literatury, tak známé, že ho jako jediné zná i Andrej. Nyní ale fóry stranou. Jedná se o nadčasové dílo, ve kterém Čapek ukazuje svoji profesionalitu a znalosti z oboru. Kniha se mi velmi líbila.

03.01.2023 5 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Famózní kniha famózního autora. Obecně nemám v oblibě čtení knih, které jsem již viděl zfilmované, u této knihy ale rozhodně nelituji. Je plná silných myšlenek a její děj je dojemný.

20.01.2023 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Zbožňuji tyto Čapkovo varující hry, které často ve scifi kontextu odkrývají společenské hrozby. Parádní!

28.09.2023 5 z 5

Na plechárně Na plechárně John Steinbeck

I v tomto díle Steinbeck potvrdil své umělecké i praktické vlohy. Příběh je čtivý a poutavý.

26.09.2022 5 z 5

Slavná Nemesis Slavná Nemesis Ladislav Klíma

Tato kniha je dokonalá. Poetická, filosofická a velmi silná. Přečetl jsem jedním dechem.

15.02.2023 5 z 5

Nana Nana Émile Zola

Kniha je skvělá, jako téměř všechny autorovo knihy. Na co chci upozornit, je vydání pod odpovědnou redaktorkou Alenou Křivánkovou (Československý spisovatel, 2011,vydání první) . Tato osoba si knihu před vydáním nemohla přečíst. Tolik překlepů a i čistě gramatických chyb jsem v knize ještě neviděl. Chcete-li si knihu plně užít, vyvarujte se tohoto vydání.

10.07.2022 5 z 5

Kuře melancholik Kuře melancholik Josef Karel Šlejhar

(SPOILER) Učitelka českého jazyka nám vyprávěla o původním (o hodně drsnějším) konci této knihy, který Šlejhar musel pro pohoršení společnosti změnit. Původní verzi jsem bohužel zatím neobjevil, jedná se ale i tak o nádhernou knihu.

09.02.2023 5 z 5

Žert Žert Milan Kundera

V žádném antikvariátu jsem nenašel knihu pod cca 500 Kč, sáhl jsem tedy po verzi přepsané do angličtiny a zklamaný jsem rozhodně nebyl. Jednalo se o pátý pokus o překlad, který Kundera, po mnoha letech pokusů o spolupráci s překladateli, musel s přítelem přeložit sám. Myšlenka knihy je výborná.

Bratr smutek (76 básní) Bratr smutek (76 básní) Michail Jurjevič Lermontov

Velice povedená sbírka. Některé básně jsou slabší (jsou zde kousky i z autorovo čtrnácti let) a jiné jsou skvosty (Na smrt Puškinovu).

05.02.2023 5 z 5

Dobrý člověk ještě žije Dobrý člověk ještě žije Romain Rolland

Co se děje týče, kniha mě velmi nudila. Její optimismus a nadhled ale člověku dokáže pomoci v těžších chvílích. Čtenář závidí hlavní postavě její neuvěřitelnou bezstarostnost.

05.09.2022 3 z 5

Bolest Bolest Vladimír Holan

Nejkrásnější a nejsložitější sbírka básní, jakou jsem kdy četl.

Duševní aristokratismus Duševní aristokratismus Friedrich Nietzsche

Svými spisy proměnil německou (evropskou) filosofii, do té doby "zkostnatělou". Odvrací se od starých křesťanských dogmat, jelikož jsou proti růstu člověka (do jeho velikosti - až k nadčlověku). Mnohé jeho ideje jsou chladné, až bezcitné, jiné jsou poetické a krásné (metafysický pohled na svět v čase). V každém případě Nietzsche předkládá složité mechanismy světa s duší básníka: "Zvíře, které trpí na světě nejvíce, vymyslilo si - smích."

24.04.2024 5 z 5

Kořist Kořist Émile Zola

(SPOILER) Skvělá kniha. Co mě zarazilo je velmi zavádějící popis knihy na této stránce. Renáta byla obětí manžela a syna? Byla obětí své hlavy a společnosti, ve které žila. Manžel bral manželství jako obchod, to krásné Renátě ale vyhovovalo a manželství trávila ve společnosti nejednoho milence, zatímco za ní manžel platil astronomické účty. S nevlastním synem se vyspala (chyba obou, ale ona byla starší a měla být ta rozumná) a poté ho do pokračování vztahu sama nutila. Když jí vztah se synem nevyšel, pokusila se otce a syna rozkmotřit. To se mi opravdu nezdá jako popis oběti.

18.08.2023 5 z 5

Tichá hrůza Tichá hrůza Tomáš Korbař

Bradbury a Maurier nezklamali, jen díky nim knize dávám 4 hvězdičky, bez těchto autorů bych musel dát pouze 1.

01.08.2023 4 z 5

Prosím stručně Prosím stručně Václav Havel

Jedná se o skvělý vhled do autorovo duše a jeho skromné mysli. Havel zde brilantně zodpovídá nejenom témata, za která je dodnes kritizován. Dle mého názoru by si každý odpůrce pana Havla měl přečíst tuto knihu a znovu se nad ním zamyslet.

14.04.2023 5 z 5

Nezvěstný Nezvěstný Franz Kafka

Kniha je velmi čtivá. Absurdní smůla hlavního hrdiny je až k nevíře. Po pár stránkách jsem Karlovi začal strašně fandit. Dopadlo to s ním dobře? Přečtěte si.

Příběhy o lidech a zvířatech Příběhy o lidech a zvířatech Jaroslav Hašek

Jediné, co tyto povídky spojuje, je opravdu pouze přítomnost lidí a některého zvířete. Proto jsem narazil na povídky slabší i velice silné. Jakožto fanouška temné literatury mě nejvíce potěšil Šlejhar a Weiss, líbil se mi také Olbracht, Hermann a v neposlední řadě samozřejmě bratři Čapkové.

14.06.2023 5 z 5