Jirka0604 Jirka0604 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Takhle rychle jsem snad ještě žádnou knihu nepřečetl. Silné, smutné osudy, jsou s přibývajícím časem těžší a těžší. Poutavě popsané postupné vytěsňování Židů ostatní společností až po nekonečné utrpení tak mladé hrdinky, nekončící ani s koncem války.
Výborná kniha, kterou by snad měl znát každý.

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Poslechnuto na Můj rozhlas.cz. Ač jsem skoro stejně starý jako autorka a listopadové události 89 jsem intenzivně prožíval, tak se musím přiznat, že jsem nikdy nějak moc nepřemýšlel, že to mohlo dopadnout jinak....Vzpomínka na autobusy připravené na nábřeží Vltavy. Se síťovou radlicí vepředu a uvnitř ozbrojené složky s dlouhými pendreky...no mohlo- a jsem moc rád, že nedopadlo! Tím pádem mě kniha velmi zaujala, připomněla mi známou knihu 1984 a v takové době bych opravdu rád nežil.

09.12.2021 5 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Téma rasismu, které rezonuje společností (pro mě hlavně rozvířenou aférou okolo fotbalu a Slavie) se pro mě dostalo na úplně jinou úroveň. Hlásíme se k antirasismu, ale jeho každodennost si podle mě těžko dovedeme představit. A to nemáme skoro žádné historické zkušenosti jako otrokářství, gheta, služebnictvo.
Kniha zajímavá, dobře čtivá. Překvapil mě způsob jak probíhá výběr soudní poroty, trošku zklamal Hollywodský konec knihy

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Kniha se silnými, ač na svou dobu asi běžnými příběhy obyčejných lidí. Z počátku mi úplně neseděl styl psaní, měl jsem dojem jako když sedím a poslouchám vyprávění své babičky o svém mládí. Ale hned od počátku mi čtení šlo pěkně "od ruky" a knihu jsem přečetl dost rychle. Nejzajímavější mi přišla prostřední část o Alžbětě. U části poslední bych i uvítal obsáhlejší popis doby. To jsou ale jen drobné výtky, knížka patří k těm nej, co jsem četl.

29.12.2020 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Krásná kniha o těžkých časech!

28.08.2020 5 z 5

První padlí První padlí Volker Kutscher

Samotná kriminální zápletka mi tentokrát přišla taková nic moc, ale nějak to vůbec nevadilo. Opět mě velmi zaujalo popisování předválečné doby a nástup nacismu, tentokrát už v ostřejší podobě. Opět se nabízí paralela se současnou dobou, jak nekriticky může být v určité skupině přijímána vůdčí osobnost.

10.11.2021 4 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Po přečtění knihy Lovci hlav jsem si řekl, už dost bylo Nesboa! A dlouho jsem to vydržel, než se mi dostala do ruky tato kniha. Ležela v poličce, ale doba covidová na ni ukázala. A musím se p.Spisovateli omluvit: od počátku velice poutavé čtení, zajímavé reálie, napínavé a přitom hodně uvěřitelné. Výborná kniha, doporučuji!

07.03.2021 5 z 5

Mokrá ryba Mokrá ryba Volker Kutscher

Nejdříve jsem viděl první sérii v tv a na knihu jsem se těšil. Líbila se mi, ale musím říci, že snad poprvé mě zaujalo filmové zpracování víc než kniha. Asi je to tím, že formát seriálu má přeci jen více prostoru a také tím, že mě děj nepřekvapoval, dost jsem si ještě pamatoval. V seriálu byla dle mého skvěle podána uvolněná zábava v nočních a tanečních klubech Berlína, to se určitě lépe vyjádří obrazem a zvukem. Přesto knihu chválím a těším se na další díly. Druhou a další tv sérii si nechám až na potom.

26.08.2020 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

První díl se mi ze začátku zdál lepší, ale postupem čtení a "houstnoucí" dobou se čtení stávalo zajímavější a zajímavější. Co víc říci - žijeme v krásných časech bez válek a život tak těžký si neumíme vůbec představit.

26.08.2021 4 z 5

Kosmonaut z Čech Kosmonaut z Čech Jaroslav Kalfař

Audio kniha. Dalším a dalším pokračováním poslechu se mi kniha a příběh líbily víc a víc.

15.04.2022 4 z 5

Poslechnuta audiokniha - přece jen u řízení se asi nesoustředím vždy jen na poslech a tak mi občas dělaly problémy jména osob. Ale jinak to bylo moc příjemné poslouchání - oceňuji skupinu amatérek, které knihu namluvily! Zajímavý a jiný pohled na válečnou dobu.

09.12.2021 4 z 5

Jerúldelger Jerúldelger Ian Manook (p)

Tuhle knížku jsem musel přečíst, když mám teď v rodině sympatickou a pěknou Mongolku. Spoustu věcí jsem znal z jejího nadšeného vyprávění o této zemi a další jsem se dozvěděl zde. Kniha se mi líbila, četla se dobře, byla napínavá. Jen mi vadila přílišná akčnost některých částí. Zarazilo mě i drsné chování mezi různě postavenými policisty nebo k dalším osobám. Snad je v Mongolsku více laskavých lidí i v Ulánbátaru, který nese znaky přeplněné metropole se svými zápory, než zde se objevující spíše na venkově. Zajímavý je také vzrůstající vliv Číny a Koreje. Ruský vliv je vidět spíše v pozůstatcích po době Sovětského svazu s nenapravitelnými škodami na morálce a starých zvycích. Země je to ale jistě krásná, kniha láká k jejímu navštívení a poznání tradičního života v jurtách a přírodě.

01.12.2020 4 z 5

Goldstein Goldstein Volker Kutscher

Třetí díl série a pro mě nejlepší. Zápletka příběhu vlastně není nic zázračného, ale kniha je velmi čtivá, čemuž napomáhá rychlé střídání kapitol. Velmi zajímavě je podaná atmosféra Berlína, kde nabírá na síle nacistická ideologie, nyní ještě bojující o své místo s ideologií komunistickou. Názorný příklad a poučení, kam vede přehlížení a netečnost mlčící většiny.

28.10.2020 5 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Ze začátku jsem se nemohl úplně začíst, pak se to zlepšilo. Přeci jen to popisuje dobu, kterou jsem zažil a hrdinka knihy je skoro stejně stará jako já. Pocity lidí, kterým je brán domov, bez možnosti účinné obrany si těžko představit a přestěhování z vesnice do nového (socialisticky nedodělaného) sídliště, to musí být šok. Zajímavá je pasáž, když revoluční změna systému přinese lidem naději, ovšempouze na krátkou dobu. Přesto mi některé pasáže přišly takové nudnější a celkově knihu neřadím k těm nejlepším.

18.08.2020 3 z 5

Opět zajímavé čtení o zajímavých lidech a lákavých místech (hned bych na Šumavu vyrazil - a určitě brzy vyrazím).
Nejprve jsem četl Jako v nebi..... a musím říct, že "dvojka" se mi líbila víc. Ale je možné, že jsem knihy četl relativně rychle za sebou a u této mi trošku chybělo to prvotní kouzlo.
Každopádně mě obě knihy zasáhly, ovlivnily a v hlavě stopu zanechaly!

11.05.2020 4 z 5

Psycho Psycho Robert Bloch

Velmi příjemné překvapení. Díky výbornému namluvení přidávám hvězdičku. Jinak známý děj - aspoň tak jsem si to původně myslel. Úplně tak to nebylo a o to byl poslech zajímavější.

06.02.2022 4 z 5

Lunapark Lunapark Volker Kutscher

Opět skvělá kniha, tentokrát i krimi příběh mě velmi zaujal. Vykreslení doby opět na jedničku. Už se moc těším na další pokračování!

Všichni mají pravdu Všichni mají pravdu Paolo Sorrentino

Není to jednoduché čtení, ale kdo má rád filmy od Sorentina, tak si tu jistě, stejně jako já, najde to co se mu líbí.
Už se těším po přečtení knihy na zhlédnutí nějakého filmu.

30.03.2020 4 z 5

Liška v dámu Liška v dámu Jiří Kratochvil

Výborná kniha! Drsná historie nedávné doby, imaginace, vtipné vsuvky, zajímavý děj - nejlepší co jsem v poslední době četl i poslouchal.

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Poslechnuto jako audio kniha a přestože jsem se trochu ztrácel hlavně ve jménech, tak jsem vydržel poslouchat až do konce - moc pěkně se to poslouchalo. Některé pasáže jsem si dal dokonce dvakrát. V orientaci dějových liniími asi pomohla i "znalost" filmu. Po druhém zhlédnutí jsem byl už v obraze víc a teď bych se podíval i potřetí.