Jirka Š. Jirka Š. komentáře u knih

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Ze školy jsem měl o této knížce úplně jinou představu a tak mě mile překvapilo, že je zde mnoho ironických a sarkastických prvků (ironii a sarkasmus mám rád, když jsou dobře realizované), které knížce dávají i humoristický nádech. Moc se mi líbila.

21.09.2012 5 z 5

Svědek na zabití Svědek na zabití Jaroslav Kmenta

Pokud odhlédnu od trochu děsivých reálií - děsivých v tom, že se nejedná o smyšlený příběh, ale o příběh skutečných, často stále ještě aktivně činných osobností našeho současné světa - pak se jedná také o klasický příběh "Jednou jsi nahoře, jednou dole". Dříve mocná osoba se dostala do stádia, kdy ztratila všechny své blízké, a pouze přežívá ve strachu o holý život. Rozhodně doporučuji k přečtení.

02.09.2012 4 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

První, co mě v souvislosti s touto knihou napadá, je, že je opravu dlouhá. Chvílemi jí člověk chce odložit, aby jí ale vzápětí zase vzal do ruky a pokračoval. I díky tomu jí člověk daleko lépe prožívá. Když zemře postava, která se vyskytovala na více než pětistech stránkách, je to, jako kdyby umřela skutečná osoba.

Druhý přívlastek, který mě napadá, je "uvěřitelná". A to tak, až člověka mrazí. V první části je uvedena téměř vědecká studie šíření smrtící epidemie. V druhé části neméně zdařilý popis formování nové společnost. V poslední části pak přijde strhující finále, které v sobě S. Kinga nezapře.

10.12.2012 5 z 5

Nespavost Nespavost Stephen King

Číst knihy S. Kinga je někdy trochu jako studium na vysoké škole: člověk musí vstřebat spoustu informací, o kterých vůbec netuší, k čemu mu (a zda vůbec k něčemu) budou, aby se mu ve finále všechny spojily do naprosto logického celku. Tato kniha to jen potvrzuje.

Přiznám se, že u knih stavějících na metafyzických záležitostech mi často vadí rozsáhlé pasáže, které ve finále skončí tak, že se člověk vlastně nic nedozví, protože "to přesahuje jeho chápání". Naštěstí v této knize na toto došlo spíš jen okrajově, zbytek byl perfektně zvládnutý příběh.

13.10.2012 5 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Kniha, která se mi velmi líbila a dokud jsem nedočetl, neměl jsem klid :-) Podle mého názoru obstojí i před moderními, precizně vykalkulovanými literárními thrillery, i když v sobě zahrnuje i hodně filozofických úvah.

28.09.2012 5 z 5

Se starou gardou na Peleliu a Okinawě Se starou gardou na Peleliu a Okinawě Eugene B. Sledge

Nebýt seriálu Pacifik, asi bych tuto knihu nikdy neobjevil - a byla by to velká škoda. Doporučuji k přečtení všem dnešním "humanistům", kteří dnešní optikou tak rádi hodnotí rozhodnutí učiněná na konci druhé světové války.

02.09.2012 5 z 5

Running Man Running Man Richard Bachman (p)

Perfektní kniha se skvělým zakončením.

@DennisMoore: Pod to bych se podepsal. Já si ještě v živých barvách představuji ten šílený Arnoldův škleb, když z pilotní kabiny ukazuje vztyčený prostředníček :-) Škoda, že ten film tak zmršili - to by mělo být snad trestné.

30.01.2014 5 z 5

Kukly Kukly John Wyndham (p)

Pěkně napsaná kniha (i když vlastního sci-fi je v ní spíše pomálu, jak je zřejmě autorových stylem). Jediné, co jsem nepochopil, bylo, proč se jmenuje Kukly :-)

13.10.2012 5 z 5

Flotila Země Flotila Země Patrick Zandl

Klasická sci-fi oddechovka. Pokud jí člověk čte s tímto vědomím a neočekává nějaká "hluboká témata", pak jde o velmi příjemnou knihu, kterou lze doporučit.

21.09.2012 4 z 5

Midwichské kukačky Midwichské kukačky John Wyndham (p)

Ze začátku mě to trochu nudilo, ale od půlky už to nabralo celkem spád a člověk musel chvilkami dokonce i trochu přemýšlet :-) Jen ten konec přišel velmi náhle.

03.02.2013 4 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Podle mého názoru jedna z nejlepších knih S. Kinga.

20.10.2012 5 z 5

Z Buicku 8 Z Buicku 8 Stephen King

Jak mám S. Kinga velmi rád, tak tato kniha mě tak úplně nezaujala, podle mého jí chybí spád a sugestivost, které jsou typické pro jiná Kingova díla. I když zde bylo několik zajímavých momentů, tak celkově mě kniha chvílemi nudila. Ale myslím, že je to jen výjimka potvrzující pravidlo, že King je jeden z nejlepší autorů, co znám.

08.09.2012 3 z 5