JiříŠkorpík JiříŠkorpík komentáře u knih

Vzpomínky na kapalné hélium Vzpomínky na kapalné hélium Elefter Luarsabovič Andronikašvili

Už dlouho jsem si neudělal při četení tolik poznámek jako u této knihy. Určitě bych ji doporuči všem postgraduálním studentům. Je nejen o kapalném héliu, ale také o vědecké práci.

12.05.2018 5 z 5

Muži divočiny Muži divočiny Helge Marcus Ingstad

Nádherný příběh, který dá člověku okusit jak je život pěkný i krutý. Sehnal jsem si další knihy od Ingstada.

11.11.2017 5 z 5

Tajný závod o Měsíc Tajný závod o Měsíc Karel Pacner

Četl jsem jak první tak druhé vydání. Při prvním pohledu na druhé vydání jsem byl nejprve zklamán, že tam není tolik fotografických příloh jako v prvním vydání, ale při čtení jsem změnil názor. ČB fotografie jsou totiž přímo v textu a čtení zpříjemňují. Druhé vydání tedy hodnotím lépe než to první.

06.10.2017 5 z 5

Čas je ta nejjednodušší věc Čas je ta nejjednodušší věc Clifford D. Simak

Tentokrát jsem se Simakovým příběhem nesžil, i když jeho sonda do psychologie davu je velmi zajímavá.

08.06.2017 3 z 5

Přestupní stanice Přestupní stanice Clifford D. Simak

Na Sci-fi je to skutečně krásný příběh, ale ten konec vzhledem k ostatním částem knihy, mohl být rozepsanější.

13.05.2017 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Klobouk dolů před nápadem, kniha je dokonale napínavá a humorná alespoň v první polovině, potom už to autor, na můj v kus, začal přehánět až to přehnal dost. Při čtení jsem neměl ten správný pocit, že hlavní hrdina je v nebezpečí, možná proto, že jeho jediným charakterovým rysem je dělat si za každou cenu ze všeho srandu, žádné prokreslení emocí, jejich změny, samota, boj o život nic z toho se na čtenáře nepřenese, protože to tam není. Na druhou stranu za téma, první polovinu a napětí si čtyři hvězdy zaslouží a uvidím s čím Weir přijde napodruhé.

19.06.2015 4 z 5

Příruční mluvnice češtiny Příruční mluvnice češtiny Marek Nekula

Docela obsáhlá kniha, ale za to jsem tam našel vše, co jsem hledal. K orientaci pomáhá i kvalitní rejstřík.

30.09.2013

Největší show pod Sluncem Největší show pod Sluncem Richard Dawkins

Ač příznivec evoluční teorie je to první kniha souhrnu argumentů této teorie v konfrontaci starého biblického zákona, kterou jsem četl. Nevím komu přesně byla kniha určena, ale čekal jsem spíše méně materiálních argumentů (které v takové konfrontaci nejsou až tak podstatné vzhledem k myšlení nositelů Biblické "pravdy") a více argumentů duchovních a především psychologických. Na druhou stranu je v knize spousta materiálních důkazů na podporu evoluce, ale to je spíše pro příznivce této teorie či studium a konfrontační tón mi v těchto případech někdy i vadil.

31.08.2013 4 z 5

Řídil jsem Třetí říši Řídil jsem Třetí říši Albert Speer

Kniha je víceméně obhajobou jeho činů. Sám píše, že jako 28 letý podal ruku ďáblu. Nicméně kniha je plná zákulisních informací o řízení a stavu třetí říše. Je až neuvěřitelné, kdy a jak Hitler blafoval.

27.08.2013 4 z 5

2001: Vesmírná odysea / Rajské fontány 2001: Vesmírná odysea / Rajské fontány Arthur Charles Clarke

Rajské fontány je pro mě nejlepší Clárkův román o systematickém celoplanetárním úsilí lidstva s prokreslením charakterových vlastností hlavního hrdiny. Navíc v kombinaci s vydáním románu 2001: Vesmírná odysea se jedná o skvělou knihu.

26.08.2013 5 z 5

Experiment, teorie, praxe Experiment, teorie, praxe Pjotr Leonidovič Kapica

Kniha pro každého kdo dělá výzkum a vývoj a nebo chce dovést něco z pouhé myšlenky k realizaci. Je to také sondou do vývoje myšlení geniálního vědce v průběhu jeho dlouhého života.

25.08.2013 5 z 5

Přídí k severu Přídí k severu Jaroslav Velinský

Nejlepší dobrodružný román s námořní tématikou psaný českým autorem jaký jsem četl. Jako kluka mě vtáhl do napínavého dobrodružné děje plného záhad a odlehlých míst.

24.08.2013 4 z 5

Zahrada Zahrada Jiří Trnka

Knížka mého dětství. Měl jsem její příběh, zahradu a sečtělou velrybu rád, a ilustrace byly pro mě vzorem při kreslení. Zároveň i z druhé strany jsem ji nenáviděl, když jsem se učil psát musel jsem opisovat některé odstavce.

24.08.2013

Velká šestka Velká šestka Arthur Ransome

Jako dítěti se mi velmi příjemně četla, a proto jsem si ji nechal v knihovně.

24.08.2013

Slova vědy: co se za nimi skrývá Slova vědy: co se za nimi skrývá Isaac Asimov

Asimov využil svůj vypravěčský talent, vzdělání i zkušenosti s přednáškami k vysvětlení některých vědeckých pojmů. Opravdu se mu to povedlo, ale překlad se 100% původního textu nedrží, naštěstí mám i vydání v angličtině. Přesto doporučuji i vydání české.

20.08.2013 4 z 5

Musaši Musaši Eidži Jošikawa

Musašiho jsem četl už před pěti lety, ale dojem zůstává. Po přečtení jsem si říkal, že jsem si ji měl přečíst někdy v patnácti, abych pochopil co může dokázat člověk, když má svůj cíl a v hlavě jasno. Druhá strana mince je, že ta kniha s tímto záměrem byla psána pro vojáky japonské armády ve třicátých letech.

19.08.2013 5 z 5

H.M.S. Surprise H.M.S. Surprise Patrick O'Brian

Je poznat, že se jedná už třetí díl série. Příběh je rozvětvenější a bez předchozích dvou dílů by to člověku nedávalo moc smysl.

01.03.2024 5 z 5

Kniha kódů a šifer Kniha kódů a šifer Simon Singh

Klobouk dolů před autorovou schopností vysvětlit srozumitelně, na první pohled, něco tak složitého jako je šifrování a dešifrování bez složitých matematických zápisů.

07.12.2023 5 z 5

Ledová odysea Ledová odysea Alexandr Mironov

Už jsem přečetl několik sovětských knih, u kterých byl problém s autocenzurou, takže jsem s tou knihou nějak neměl problém co se týká překrucování faktů a mohl jsem se soustředit jen na příběh. V knize jsou krásné ilustrace.

26.11.2023 4 z 5

Dějiny informatiky Dějiny informatiky Friedrich Naumann

Ve všech bodech souhlasím s Tomas@S a předmluvou recenzenta. Nejlepší jsou poznámky pod čarou doplněné až vydavatelem.

27.10.2023 3 z 5