JiříŠkorpík JiříŠkorpík komentáře u knih

Anatém Anatém Neal Stephenson

(SPOILER) Při čtení jsem stále bojoval s pocitem, že čas věnovaný této knize nestojí za to. Tato kniha asi představovala mou nejzazší hranici mezi nebaví mě to číst/baví mě to číst. Jinak souhlasím s příspěvkem od Eldar80. Nejlepší nápad v knize je "uvalit na někoho knihu" a uzavřená komunita vědců a filozofů v klášterech, kvůli tomu jsem do toho šel a těšil se na četbu, žel dopadlo to jinak. Děj mimo klášter jde od desíti k pěti, téměř k béčkovým dobrodružným sci-fi a vyvrcholením knihy je spíše jen konstatování, že existují vesmíry, kde se realizují všechny možnosti včetně naší předčasné smrti a radujme se tedy z toho, že žijeme v tom vesmíru, ve kterém žijeme?! To pro mě není důvod číst 700 stran.

31.03.2024 2 z 5

Zpráva o třetí planetě Zpráva o třetí planetě Arthur Charles Clarke

Jedna z prvních knih v mé knihovně. Pravděpodobně jsem ji dostal někdy na konci 80 let, když mi bylo cca 10-12 let. Vzpomínám si, že v té době mi nesedla, moc jsem ji nerozuměl a úplně jsem na děj povídek zapomněl (akorát setkání s medúzou mi něco říkalo). Nyní jsem si ji přečetl znovu a je mi jasné proč jsem ji jako dítě nerozuměl. Polovina povídek je nadprůměrných, ale je tam i několik, z dnešního pohledu, velmi slabých.

13.12.2023 5 z 5

Koule Koule Michael Crichton

Při čtení jsem se skvěle bavil a něco i dozvěděl. Co víc si od knihy přát? Oproti filmu více odpovědí, detailů i odlišný závěr, respektive řádně vysvětlen.

16.12.2021 5 z 5

Co přináší řeka Co přináší řeka Nancy Cato

Jestli se dá něco označit jako krásná literatura, pak tento román do ní rozhodně patří. Je napsaný tak, jako by ten život autorka sama prožila. Knihu nelze srovnávat se stejnojmenným seriálem. Kniha je vlastně úplně o něčem jiném.

03.08.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Na knize je vidět hodně autorčiny práce, zvláště na dnešní dobu, ale za mě v příběhu chybí ten pocit opravdovosti, který bych chtěl při čtení prožít. Možná to také způsobila současná situace (úplná uzávěra) a na čtení jsem měl pouze drobné chvilky mezi hlídáním dětí.

04.04.2021 3 z 5

Psaní jako posedlost Psaní jako posedlost Karel Pacner

Knížku jsem si po přečtení schoval, pro případ, že bych někdy hledal elán do práce. Řekl bych, že se jedná o hodně otevřenou zpověď starce (K.P. má toto slovo raději než senior), takže se o jeho životě, a o tom jak píše knihy dozvíte mnoho.

04.04.2021 5 z 5

Vesmír z ničeho Vesmír z ničeho Lawrence M. Krauss

Krauss píše neskutečně srozumitelně především o virtuálních částicích. Co se týká teologických otázek, tak mi kniha připadá mnohem lepší než třeba Největší show pod Sluncem od Dawkinse (mimo jiné napsal doslov k Vesmír z ničeho). Kniha je také plná odkazů na knihy o fyzice atomu, které vyšly v češtině, což je skvěle doplňuje. Dovolím si ale ubrat hvězdu za to, že v poslední třetině knihy se autor už spíše jen opakoval, jinak mohu jen doporučit.

14.08.2018 4 z 5

Hledání přírody Hledání přírody Karel Patočka

Poetický popis života na zahradě a jiných přírodních zákoutí. Tu knihu mám velmi rád, člověk se ponoří do úplně jiného světa a ze zahrady udělá světadíl.

31.08.2013 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Bezelstné úsilí člověka dokázalo otřást sobectvím několika předchozích generací.

27.08.2013 5 z 5

Myšlenky Myšlenky Blaise Pascal

Pro mě velmi překvapivé informace o tom jak hluboké úvahy může probudit v člověku z jednadvacáteho století myšlení učence ze sedmnáctého století . ...bez zázraků nemůže být víra... nebo......Naše duše je vržena do těla, tam nachází čísla, čas, rozměry; o tom všem přemýšlí a nazývá to přirozeností, nutností; a na nic jiného věřit nemůže.

25.08.2013 4 z 5

Lehkost bytí aneb Bytí jako světlo Lehkost bytí aneb Bytí jako světlo Frank Wilczek

Naprosto bravurní popis světa nejmenších částic. Kdo není specialista na jadernou fyziky z této knihy získá přehled. I zde platí, že jednodušeji tuto problematiku asi popsat nejde.

24.08.2013

Taiko Taiko Eidži Jošikawa

Na rozdíl od románových příběhů Jamese Clevella reálný pohled do středověkého Japonska od prostých problémů až po mocenské intriky. Úchvatné jsou popisy bitevních scén a obléhání hradů, popis taktik velmi odlišné od těch evropských.

19.08.2013 5 z 5

Magellanova cesta kolem světa Magellanova cesta kolem světa Herbert Wotte

Zatím nejzdařilejší románové zpracování první cesty kolem světa, které jsem četl. Autor na konci odpovídá na otázky, které si během čtení čtenář položí. Zajímavě je popisováno i první setkání s domorodými obyvateli indonéských ostrovů, které mají úplně jiné hodnoty než evropané z čehož pramení mnoho nedorozumění a linie příběhu.

19.08.2013 5 z 5

Ponorka Ponorka Lothar-Günther Buchheim

Autor přináší nejen dokonalý technický popis, jak to na ponorce chodilo, ale i své zážitky, pocity i úniky od reality, které prožívali námořnici na německých ponorkách. Dlouhé nudné dny si námořníci vyplňují vyprávěním neuvěřitelných i oplzlých historek, náhle přijde nebezpečí a z vlků moře se stává bezmocná bublina života čekající jak to dopadne. Euforie z potopených lodí vnímají jako důvod proč žijí i jako odplatu za prožité utrpení. A nakonec přichází něco jako halucinace, hluboko na dně oceánu, kde snad čekají už jen na smrt ve smradu, kapající vodě a vlastních výkalech.
Čtenář by se měl připravit na to, že třetina knihy se neodehrává na ponorce, ale někde ve vzpomínkách a představách.

28.09.2022 5 z 5

Doktoři Doktoři Erich Segal

Jednotlivé medicínské příhody a vyznění lékařské profese se mi líbilo. Šlo poznat, že autor/ lékař toho hodně zažil a slyšel, takže vyznění příhod bylo propracované a stálo za zamyšlení. Nicméně příběhové linky mi připadaly často dost nepravděpodobně – zvlášť vztah Laura/ Barney a Bennův život.

07.05.2022 4 z 5

Zajatci tmy Zajatci tmy Jean Paul Clébert

Příběh ze světa, který je jen o něco větší než vaše já. Svět tak malý, že v něm nelze důstojně žít, ani důstojně spáchat sebevraždu. Příběh na který se nezapomíná. Překvapuje mě, že má knihu v přečtených doposud jen osm lidí, každopádně pět plných hvězd.

29.04.2021 5 z 5

Robinzoni želvích ostrovů Robinzoni želvích ostrovů František Běhounek

Kniha obsahuje tři příběhy a obecnou kapitolu o robinzonech od K. Friedricha. Nevím, zda si příběhy autor vymyslel, nebo se staly doopravdy, kažadopádně jsou krásné a lidem s dobrodružnou povahou se budou dobře číst. Ilustrace této knize dodávají punc výjimečnosti, které dnešním knihám chybí. Navíc výtisk, který mám obsahuje věnovaní od F.B.

21.12.2020 5 z 5

Anabaze Anabaze Xenofón

Pochopil jsem proč Anabaze od Xenofónta patří mezi nesmrtelná díla a nejen to.
Tuto knihu jsem si vyhledal po přečtení knihy Řecký zázrak od p. Zamarovského, abych lépe pochopil tu revoluci v myšlení, který v antickém světě vznikl. V Anabazi si to prožijete – není to jen o technologické převaze, ale právě i o myšlení, které Řekům umožnilo se probít. V knize je popsána obrana proti všem možným formám závisti a zrady (a to dost často i od osob blízkých) – prostě se od Xenofónta v této knize hodně naučíte. Předpokládám, že je to povinná četba pro budoucí velitele a vedoucí pracovníky.
Mé pocity z knihy v podstatě shrnul i Doslov knihy od L. Windmanna [Doslov ve vydání s názvem Návrat deseti tisíc].
Je to velký příběh plný bitev, promýšlení taktik k vítěství a také o tom, kam až od té doby postoupilo lidství, protože ne všechny činy této armády by dnes byly považovány za morální.

29.06.2020

Africká královna Africká královna C.S. Forester (p)

Vzácný případ, kdy se kniha a film navzájem doplňují. Forester navíc dobře zvládl psychologii ženy a muže žijící společně na malém prostoru; i proto kniha působí neskutečně reálně.

11.10.2019 5 z 5

Pád Nipponu Pád Nipponu Aleš Skřivan

Knihu jsem objevil v knihovně hotelu, ve kterém jsem byl na dovolené. Zaujala mě na tolik, že jsme si pořídil i první díl.

29.08.2019 4 z 5