Jirinamac Jirinamac komentáře u knih

Útěk do divočiny Útěk do divočiny Jon Krakauer

Nejdřív jsem měla možnost vidět film a knížku jsem četla jen na doplnění informací. Ale asi jsem byla hodně ovlivněná filmem a tak jsem očekávala víc, mám pocit, že mě film bavil víc a čtení mě zrovna moc nepohltilo.

17.11.2022 4 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Po 13. kapitole jsem knížku odložila a nechutně popisovaná jatka na lidech jsem nějak nedávala, ale nemám ráda nedočtené knížky, tak jsem se k ní po 3 týdnech vrátila. Námět stojí za velké přemýšlení a napadalo mě, že stejně se chovají lidé ke zvířatům, proč jsou některá zvířata domácí mazlíčci a některá doma chovaná se bez citu konzumují? Původně jsem na začátku myslela, že dám knížce odpad, ale po dočtení to zase necítím jako odpad. Pěkná obálka, námět o kterém dost přemýšlím, ale styl psaní mi přišel nudný. Naštěstí je knížka tenká a je to rychle přečtené.

25.10.2022 3 z 5

Sběrná kniha Sběrná kniha Pavel Kosatík

Otázky a odpovědi o životě a tvorbě paní Třeštíkové. Moc mě bavilo číst, jak prožívala v dané době dětství, mladí, ale i nahlédnutí do zákulisí politické činnosti, ale hlavně její zajímavá tvorba filmů a spolupráce s osobami z jejích dokumentů. Některé otázky jsou i dost ostré, ale odpověď je vždy dobře a chytře zodpovězena.

17.08.2022 5 z 5

Knížku jsem poslouchala v rozhlase a když to člověk poslouchá čtený jako humorné zážitky, tak se to nezdá tak děsivé, ale děsivé to je a člověk si uvědomuje, co znamená svoboda. Díky Nino za informace ze života v KLDR. Snad se také někdy dočkají svobody.

21.06.2022 5 z 5

Jizva Jizva Danuta Chlupová

Nebýt knížky Životice, tak bych se asi k této knížce nedostala. Fiktivní příběh se dobře četl, ale zase až tak mě nechytil. Dneska je takových smyšlených příběhu z válečné doby napsáno hodně. Pro někoho možná bude forma románu přijatelnější, než forma kroniky od K. Lednické. V každém případě je dobré, že se tato událost dostane do vědomí lidí. 3,5*

05.06.2022 4 z 5

Máme na vybranou Máme na vybranou Edith Eva Eger

Příběh ženy, která si prošla utrpením lágrů, pochodem smrti a při osvobození Mauthausenu jí američtí vojáci vyhrabali z hromady mrtvol, kdy nedokázala ani zvednout ruku, aby naznačila, že žije. Ani její další život neprobíhal bez problémů a musela opustit komunistické Československo , kdy byly další problémy, které musela řešit. Zdánlivě si se vším dokázala poradit, ale stále jí pronásledovalo trauma z války. Vystudovala psychologii, aby dokázala pochopit a i sama pomáhat potřebným. Dlouho jsem tak dobrou knížku nečetla. Po přečtení jsem měla možnost i poslechu dobře namluvené audioknížky.

19.04.2022 5 z 5

Má sestra je sériový vrah Má sestra je sériový vrah Oyinkan Braithwaite

Měla jsem půjčenou audioknížku, ale kdybych jí měla číst, tak jí asi odložím nedočtenou. Název knížky naláká, ale to je tak všechno.

04.04.2022 1 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Četla jsem jí před delší dobou, ale v paměti zůstává. Knížka o Afganistánu, vzpomínky, přátelství, oddanost, zrada. Není to veselé čtení, ale spoustu smutku.

10.01.2022 5 z 5

Skříň plná Diora Skříň plná Diora Natasha Lester

Podkladem pro autorku jsou válečné pilotky ze 2. světové války, které byly nasazené jako špionky. Hezký se čte o lásce a přátelství. I když příběh je smyšlený a je to román pro ženy, tak člověk přemýšlí, že i takové vyprávění může být pravdivé. Střídání minulosti a současnosti mám ráda. S Pařížskou švadlenou je to dost podobné čtení.

25.08.2021 5 z 5

Ženám snít zakázáno - Můj útěk ze Saúdské Arábie Ženám snít zakázáno - Můj útěk ze Saúdské Arábie Rana Ahmad

Často slyšíme, že muslimské přistěhovalce v Evropě nechceme, ale nedovedeme si představit, že bychom žili v takových podmínkách. Smutné je, když dívky porozumění u matek nenachází a nevzdělaná matka bývá horší, než otec. Jsou vedený od dětství k poslušnosti a fanatické víře v Allaha. Muži po vlastních ženách požadují cudnost, ale zároveň svým zvrhlým chováním necudně ubližují a jsou schopný sexuálně obtěžovat i manželku svého syna nebo dokonce vlastní dceru. Rana patří mezi ty odvážné, která v takové víře žít nechce a jako ateistka se z toho pekla dostala, tak snad našla ve svém životě štěstí a pohodu i za cenu ztráty rodiny. 5* za odvahu.

26.08.2023 5 z 5

Ztracená sestra Ztracená sestra Lucinda Riley

V tomto díle mi to přišlo dost překombinované a začátek jak z komedie ze 60. let, kde je na scéně prchající hrdinka. Ale zase oceňuji, že je v knížce i něco z irské historie a jak politická situace dokázala rozdělit rodinu. Ale na to, kolik má knížka stránek, tak toho zůstalo dost nezodpovězeno, tak uvidím, co přinese poslední díl.

21.07.2023 4 z 5

Mých tisíc životů Mých tisíc životů Jean-Paul Belmondo

Knížku jsem začala číst krátce po jeho smrti a začátek mě dost bavil, ale pak už to bylo zdlouhavé vyprávění a knížku jsem odložila. Zajímavé bylo dětství a jeho začátky, jak se dostal k filmování, ale probírání některých filmů, to už mě tak nebavilo. Teď jsem využila poslechu v rozhlase a čtení doposlouchala. Sice je to dost zkrácená verze, ale celkem to šlo. V knížce jsou příběhy z jeho života víc otevřenější a občas padne i jadrnější slůvko, poslech je uhlazenější, což je možná škoda. Jeho filmy jsem milovala a byl to geniální Pan herec mé generace a populární francouzské kinematografie.

09.05.2023 4 z 5

Zápisník alkoholičky Zápisník alkoholičky Michaela Duffková

Člověk, který nemá zkušenosti s alkoholismem, tak snadno druhého odsoudí, kor když jde o alkoholismus ženy a matky, ale z každé závislosti je těžké se dostat. Některá závislost ubližuje jen samotnému jedinci, ale u alkoholu je to horší, že ubližuje i spoustě lidem žijícím s tou osobou. Držím palce všem, kdo se z tohoto pekla dostanou a je vidět, že to opravdu jde, ale jednoduché to není.

05.05.2023 4 z 5

Když jsi odešel Když jsi odešel Brooke Harris

Moc dojemný příběh babičky, která neměla lehký život, ale nezatrpkla a dokázala i tak žít radostně.
Ani s vnučkou se život nemazlil, ale i ona dokáže, že život musí jít dál a vidět budoucnost optimisticky. Knížka se mi moc líbila, ale docela mě mrzí, že anotace na knížku někdy všechno prozradí předem.

05.05.2023 5 z 5

Sama sebou Sama sebou Vlastina Svátková

Když jsem si knížku půjčovala v knihovně, tak jsem si říkala, že to bude zase nějaká povrchní slátanina napsaná hérečkou, ale je malého formátu a šikovná na čtení do MHD. Není to tak, je to moc pěkné čtení, které stejně prožívá mnoho žen, je tam cit, dojme skoro až k slzám, je laskavá, ale zároveň má i vtip, rozumné úvahy a optimismus. Určitě se kouknu i po jejích dalších knížkách.

18.04.2023 5 z 5

Ztracené květiny Alice Hartové Ztracené květiny Alice Hartové Holly Ringland

Knížka je milá a ten poetický styl vyprávění z ní dělá tak trochu pohádku. Škoda, že prostředí, kde se děj příběhu odehrává je pouze fiktivní, pak by to musel být vstup do ráje, ale i tak čerpala autorka z vyprávění australských domorodců. Ale není to jen romantika, ale i dopady krutého zacházení a sobecké lásky. Pro mne té romantiky bylo někdy až moc a místy se to trošku táhlo.
V knížce mě zaujal citát od dánského filozofa Sörena Kierkegaarda ''Život se žije směrem kupředu, ale pochopit ho lze jen zpětně''

01.01.2023 4 z 5

Zvířátka Zvířátka Josef Lada

Pan Lada to uměl, pár čar a vždycky každé dítě pozná, co to je za zvířátko. Jeho obrázky milují děti už několik generací.

30.09.2022 5 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

A. G. moc ráda nemám, ale většina filmů ve kterých hrála jsou pěkný a perfektně zahraný. Od knížky jsem nic neočekávala, ale bavila mě.Takový popis běžných věcí, ale cítila jsem z jejího vyprávění cit a lásku v rodině. Líbily se mi ilustrace její sestry i celkově zajímavý vzhled knížky. Taková příjemná oddechovka. Text za 3* ilustrace za 5*, celkově 4*

01.11.2020 4 z 5

Spálená křídla Spálená křídla Karla Kubíková

Mám ráda rodinné ságy a tato knížka se mi četla moc dobře. Příběh začína rokem 1906 svatbou Anděliných rodičů a končí r.1994. Vypravěčkou je pětaosmdesátiletá Anděla Šťastná, která v životě vždy šťastná nebyla. Často byla sobecká, neohlížela se na druhé kolem sebe, ale chtěla jít za svou touhou hrát divadlo, ale její touha zůstávala nenaplněná. Děti měla mladá a nezralá na roli matky. Líbí se mi, že hlavní postava není kladná hrdinka, jak to bývá ve většině knížek

22.09.2020 5 z 5

Čachtická paní Čachtická paní Jožo Nižnánsky

S Čachtickou paní jsem prožívala jedny prázdniny, tak před padesáti lety a nemohla jsem se od jejího příběhu odtrhnout. Pak se mi knížka po pár letech zase dostala do ruky,ale už jsem jí tak neprožívala.

05.01.2019 4 z 5