jiri2737 jiri2737 komentáře u knih

Krvavé levandule Krvavé levandule Marian Kechlibar

Fiktivní uvěřitelné reportáže z budoucnosti. Autor má talent i na beletrii.

31.01.2020 5 z 5

Krutý osud Krutý osud Dan Simmons

Až na ty hromady mrtvol skvělá detektivka. Nemohu uvěřit, že by člověk, který bez mrknutí oka v každém dílu zabije v průměru 10 lidí a další zhmoždí mohl být normální tak jak je Joe prezentován.

24.09.2018 5 z 5

Tak jsme lajkovali Tak jsme lajkovali Dominik Feri

Dokonale prázdný Feri. Pochopil jsem jeho účes a 40 sak. Opravdovou osobnost zdobí její myšlenky.

02.10.2017 odpad!

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Nejnapínavější detektivka jakou jsem četl. Kniha je nabitá dějem. Postavy jsou tak plasticky popsány, že jsem je měl před očima. Naprosto šokující rozuzlení na posledních stranách. Od Deavera přečtu všechno.

31.08.2017 5 z 5

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

Podvolení není stylově lepší než ostatní autorovy romány. Smyslem knihy je vyburcovat z letargie, šokovat západoevropskou společnost a upozornit ji na nebezpečnou plíživost islamizace Evropy.

14.05.2016 5 z 5

Mlhovina v Andromedě Mlhovina v Andromedě Ivan Antonovič Jefremov

Poklad v mé knihovně. Jedna z mých nejoblíbenějších knih.

03.01.2016 5 z 5

Odpusť mým rtům… Odpusť mým rtům… Tomáš Zdechovský

T.Z. je kříženec parodie Járy Cimrmana s žákem Krhonkem. Takový evropský vzorňáček. Na povrchu.

10.09.2023 odpad!

Pohled šelmy Pohled šelmy František Niedl

Tak sem si myslel, že František Niedl dokáže napsat zábavnou čtivou detektivku jen v americkém prostředí. Mýlil jsem se.

14.05.2023 5 z 5

Snoubenky smrti Snoubenky smrti Jean Christophe Grangé

Velmi zajímavý námět. Autorův styl je brilantní. Jedna hvězda dolů za úplné nepochopení politické a historické situace v Německu ve třicátých letech. Francouzští spisovatelé a historici nejsou ve své pýše na vlastní národ schopni dohlédnout dále než za Rýn, takže v popisu historie jiných národů jsou úplně vedle. Druhá hvězda dolů za brutalitu. Stejně ubohý je i překlad. Pokud překladatel ročník narození 1946! překládá obecně profláknutou přezdívku Hitlera český kaprál jako cikánský kaprál je překlad bezcenný.

19.12.2022 3 z 5

Šibumi Šibumi Trevanian (p)

Naprosto výjimečná kniha navíc jako audiokniha v podání Martina Stránského je to hluboký umělecký zážitek. Přirovnal bych to k Růži pro Algernon s Ladislavem Mrkvičkou nebo Příběhy soudce Ti s Richardem Honzovičem. Pasáž odehrávající se v Baskicku ztrácí dynamiku. Je z ní patrné, že autor měl rád Baskicko a Basky. Škoda, že se toho od autora nepřeložilo více do češtiny.

13.07.2022 5 z 5

Poslední léto ve městě Poslední léto ve městě Gianfranco Calligarich

Nádherné popisy a psychologie bohužel to devalvuje, že je to deník flákače, který popisuje jeho prázdný bezcílný život v duchu hesla Mladý Ital v zimě nepracuje a v létě tančí. Děj se stále opakuje: Šel jsem do baru kde jsem potkal Camila zaplatil mi pití půjčil jsem si od něj peníze a vyslechl přednášku, že bych si měl najít práci.

30.06.2022 3 z 5

Skořápka Skořápka Ian McEwan

Geniální, dokonalé! I když opravdu makabrózní. Ale nebudete se nudit. Už mám dost banálních knih.

04.06.2022 3 z 5

Proměny světa Proměny světa kolektiv autorů

Mimořádně kvalitní rozhovory s vůdčími světovými a českými mysliteli o podobě dnešního světa. Přínosem je pestré politické spektrum osobností. Kniha má vysokou kvalitu obsahu i provedení (vazba, obálka, typografie). Je radost ji vzít jen do ruky.

20.11.2021 5 z 5

Voda, která hoří Voda, která hoří Jitka Vodňanská

Naprostá prázdnota a nemorálnost uměle vytvořeného morálního giganta.

22.10.2019 odpad!

Psychologie peněz Psychologie peněz Morgan Housel

Přeceňovaná kniha. Další z amerických příruček jak za týden vyrůst o 15 cm a získat sílu gorily. Pár triviálních rad se spoustou balastu.

04.08.2023 2 z 5

Utrpení knížete Sternenhocha Utrpení knížete Sternenhocha Ladislav Klíma

Promiňte, ale autor byl blázen. Pokud toto někdo vydává za umění a je to povinná školní četba, tak je mi líto naší civilizace.

04.06.2023 odpad!

Světla na pobřeží Světla na pobřeží František Niedl

Zatím nejslabší Niedl. Dějová linka je dobrá jen máte pocit, že polovinu románu psala Rosamunde Pilcherová. Plytké bezduché dialogy o ničem. Rovněž s humorem typu "... Do čeho děláš? Do mísy ... " to Niedl nevyhrál. Dokazování Dabertovy všestrannosti v oblasti hudby končí u Ravelova Bolera. F. Niedl rád plachtí na lodi, ovšem když už 20 stran křižujete proti větru máte chuť Daberta potopit. A těch žen co Dabert ohromí svým ledovým klidem. F. Niedl si psaním evidentně plní svoje zastydlé pubertální sny.

31.05.2023 2 z 5

Skvělá a objevná kniha. Proč je Německo tak proti nacionalismu? Proč Rusko potřebuje nárazníkové státy?

24.07.2021 5 z 5

Říše a pět králů: Ústup Západu a osud světa Říše a pět králů: Ústup Západu a osud světa Bernard-Henri Lévy

Je úsměvné, že se jeden z viníků (neomarxistický myslitel) nehlásí k situaci, kterou také sám způsobil. Proč Západ slábne? Protože zpohodlněl, zvykl si na vysokou životní úroveň a hlavně Západ je rozpolcen na obhájce globalizace, kteří prosazují zničení národních států a obhájce národních zájmů. EU posledních 30 let vládnou soukmenovci pana Léviho zeleno-rudí socialisté všech barev, kteří nadřazují zájmy zanedbatelných minorit nad zájmy majority. Např. dováží se migranti, tlačí agendu sexuálních minorit, ale nikdo se nezabývá (mimo Maďarska a Polska) problémem nízké porodnosti a vytvoření podmínek aby mladé rodiny mohli mít více dětí. P.S. Po přečtení knihy zjistíte co znamená výraz nabubřelý Francouz. Úplně v něm vidím, prezidenta Macrona a revolucionáře Velké francouzské revoluce, kteří ve jménu vzletných frází plných dobra posílali "zpátečníky" pod gilotinu.

06.05.2021 odpad!

Civilizace Civilizace Laurent Binet

Velice obratně napsáno jako severská sága a v druhé polovině jako kronika. Vtipné a trochu laciné je zrcadlové obrácení děje (zničení lodí, zajetí Karla V. ...). Někdy se děj mění v grotesku Pizzaro pomáhá inkům v dobytí Španělska. Ale ano, zábavné čtení.

06.03.2021 5 z 5