jezo31 jezo31 komentáře u knih

Zbraně a bojové techniky středověkých válečníků 1000-1500 n. l. Zbraně a bojové techniky středověkých válečníků 1000-1500 n. l. Martin J. Dougherty

Kniha zrejme skôr pre čitateľov, ktorí sa potrebuju v problematike stredovekého vojenstva zorientovať. Rušivým prvkom je v jej pripade časté opakovanie textu, vyzdvihnúť sa jednoznačne dá plnofarebná obrazová príloha umiestnená v texte.

10.05.2021 3 z 5

Slovensko rozdelené 1919 Slovensko rozdelené 1919 Jaroslav Šolc

Kniha prináša podľa môjho názoru na dobu svojho vydania pomerne triezve závery a hodnotenia. Autor navyše kritizuje a hlavne objektívnymi tvrdeniami vyvracia myšlienky niektorých autorov v niektorých socialistických prácach, či niektoré ich závery najmä v súvislosti zo Slovenskou republikou rád, postavením Československého štátu v jeho prvých dvoch rokoch a pod.

04.03.2021 4 z 5

Z bojov za slobodu Z bojov za slobodu Roman Jančiga

Dochované spomienky Augusta Malára, Rudolfa Gábriša a dalších slovenských príslušníkov československých légii najmä v Rusku a Taliansku. Kniha sa mi čítala prakticky jedným dychom keďže takejto memoárovej literatúry od slovenských legionárov je ako šafranu.

06.02.2021 4 z 5

Rok 1919 a Československo: Postavenie a premeny periférií nového štátu v procese jeho konštituovania Rok 1919 a Československo: Postavenie a premeny periférií nového štátu v procese jeho konštituovania Jiří Martínek

Zborník z vedeckej konferencie konanej v Prešove venovaný dianiu na území ČSR v rokoch 1918 a 1919. Jednotlivé štúdie autorov zachytávajú vybrané témy a problémy z raných dejin československého štátu.

30.01.2021 4 z 5

Staroislandské ságy Staroislandské ságy neznámý - neuveden

Je to paráda. Severskú mytológiu a dejiny mám veľmi rád. I keď čitateľa na prvé prečítanie niektorých ság možno trochu unudia rodokmene podivných a ťažko zapamätateľných mien, vie že sa má na čo tešiť, keď končí kapitola slovami: “na nějaký čas byl klid”. Musím však priznať že ma ťahalo čítať túto knihu v závislosti od toho, ako boli zaujímavé jednotlivé ságy. S doplnením o špecifický tip humoru si podľa môjho názoru nájde každý čitateľ v tejto knihe svoj príbeh.

20.11.2020 5 z 5

Španělská chřipka Španělská chřipka Harald Salfellner

Kniha sa mi čítala dobre, podľa mňa je spracovaná prehľadovým spôsobom s globálnym zameraním na španielsku chrípku pričom sa autor nevyhol ani prostrediu Česka a osobne ma veľmi potešila najmä bohatá obrazová príloha.

30.07.2020 4 z 5

Lovecké zbraně Lovecké zbraně Ctirad Beneš

Čítal som druhé vydanie tejto publikácie. Ide o krátky prehľad palných loveckých zbraní, chladným sa autor venuje na dvoch stranách. Publikácia sú vo forme slovníka prehľadne uvedení puškári najmä z českých krajín a nemecky hovoriacich krajín. Čítalo sa to trochu ťažšie kvôli štýlu autora a zrejme najviac potešila obrazová príloha s ukážkou typológie zdobenia loveckých zbraní a pod.

24.06.2020 2 z 5

Puškárstvo: Remeslo piatich storočí Puškárstvo: Remeslo piatich storočí Karol Koloman Kulašik

Stručný a základný prehľad puškárskeho remesla a jeho vývoja so zameraním na puškárstvo v strednej Európe (hlavne Čechy a Slovensko) s dôrazom na bratislavských puškárov. Vrátane obrazovej prílohy a jej často pomerne detailného opisu.

22.06.2020 4 z 5

Vojenské materiály v muzeích Vojenské materiály v muzeích Miroslav Mudra

Publikácia určená pre múzejníkov a správcov zbierok militárií v múzeách, či pre záujemcov o tieto predmety a vojenské dejiny. I keď ide o staršiu publikáciu má text svoju výpovednú (dobovú) a informačnú hodnotu. Navyše je vhodne doplnená obrazovou prílohou.

04.06.2020 4 z 5

Bledý jezdec Bledý jezdec Laura Spinney

Prehľad dejín španielskej chrípky, ktorý autorka poňala celosvetovo a so zameraním na skutočnosti na ktoré mala táto choroba vplyv, i keď sa jej v historiografii nevenuje možno toľká pozornosť. Inak napísaná takým "západným" štýlom, ktorý je na jednej strane komerčne celkom predajný a na strane druhej sa aspoň mne číta pomerne rýchlo a je pútavý. Nie sú to fakty naskladané na seba ako v odbornej literatúre (čo by pri niektorých pasážach neuškodilo) a zároveň prináša kniha množstvo vedľajších príbehov, ktoré v širšom kontexte doplňujú líniu španielskej chrípky (čo môže byť pre niektorých čitateľov nežiaducim prvkom) ktoré mne osobne nevadili. Za mňa osobne: slušne napísaná kniha so značnou informačnou hodnotou z ktorej som si vzal tie fakty ktoré potrebujem.

03.06.2020 4 z 5

Sila prítomného okamihu - Sprievodca na ceste k duchovnému rastu Sila prítomného okamihu - Sprievodca na ceste k duchovnému rastu Eckhart Tolle

Nikdy som nečítal ezoterické či duchovné knihy na osobnostný rozvoj. Je to prvá kniha podobného zamerania, ktorú som čítal. Prečítal som ju za necelý deň, čítala sa mi ľahko i keď bolo potrebné sa pre mňa istým spôsobom zo začiatku “naladiť” na autorove výrazy a uvedomiť si čo tým vlastne myslel. Pri jej čítaní a uvažovaní o myšlienkach v nej som sa niekedy cítil ako Venom, no v konečnom dôsledku mali všetky myšlienky logiku a zapadali do seba. Autor v úvode tejto knihy prezentoval, že nenapísal nič, čo by sme už nevedeli a nemali v sebe, akurát nám možno pripomenul, čo si máme uvedomiť a ako to nájsť a čo má v živote skutočný zmysel a význam.

27.04.2019 5 z 5

Ó Jeruzaléme! Ó Jeruzaléme! Dominique Lapierre

Čítal som posledné vydanie tejto knihy (2018). O dejiny Izralea v 20. storočí sa už dlhšiu dobu zaujímam a môžem s čistým svedomím povedať, že toto je asi najlepšie čo som zatiaľ čítal o vojne Izraela za nezávislosť 1948-49. Autori po sprístupnení a analyzovaní značnej časti archívov a dokumentov a absolvovaní rozhovorov s kľúčovými osobnosťami dobového vývoja napísali knihu, ktorá sa mi čítala ľahko, bola napísaná voľnejšie a pútavo a obsahovala množstvo faktov.

03.03.2019 5 z 5

Muži diplomacie: Slováci na významných postoch československej zahraničnej služby Muži diplomacie: Slováci na významných postoch československej zahraničnej služby Bohumila Ferenčuhová

Portréty 11 slovenských diplomatov vrátane množstva príloh a obrazového materiálu. Aj napriek tomu, že má kniha vyše 500 strán čítala sa parádne, keďže je napísaná veľmi pútavým spôsobom.

27.01.2019 4 z 5

Dva národy v jednej domovine Dva národy v jednej domovine Zoltan Balassa

Vzťahy a dejiny Slovákov a Maďarov čisto z maďarského pohladu... Autor prezentuje výlučne maďarský pohľad na dejinné udalosti - ako napr. Černová, maďarizácia a pod., pričom to miestami pôsobí ako apológia... 20% hodnotenie aspoň za ten “nezaujatý” pohľad jednej strany...

27.01.2019 1 z 5

Slovenské a české krajanské hnutie v USA (do roku 1918) Slovenské a české krajanské hnutie v USA (do roku 1918) Jaroslav Vaculík

Zaujímavá kniha približujúca počiatky českých a slovenských krajanských hnutí v USA, vrátane ich členov. Autori v knihe tiež popisujú napr. migráciu Čechov a Slovákov do USA a s ňou spojené problémy...

23.01.2019 4 z 5

Bieloruská emigrácia na území Československa (1918-1945) Bieloruská emigrácia na území Československa (1918-1945) Luciána Hoptová

Prehľad bieloruskej emigrácie v ČSR v rokoch 1918-1945 vrátane spolkov, ktoré si bieloruskí emigranti v ČSR založili a ich aktivita, doplnené o medailóniky najvýraznejších osobnosti bieloruskej emigrácie v ČSR.

23.01.2019 4 z 5

Nádeje a vytriezvenia (Československo-americké hospodárske vzťahy v rokoch 1945-1951) Nádeje a vytriezvenia (Československo-americké hospodárske vzťahy v rokoch 1945-1951) Slavomír Michálek

Skvelo a hlavne moderným spôsobom napísaná kniha vrátane časti príloh v podobe primárnych archívnych prameňov.

23.01.2019 5 z 5

Egyptská revolúcia 1952 Egyptská revolúcia 1952 Karol R. Sorby

Asi najpovolanejší slovenský orientalista a špecialista na oblasť blízkeho východu arabské krajiny a jeho veľmi dobre napísaná kniha o revolúcii v Egypte.

23.01.2019 5 z 5

Churchill: vizionář, státník, historik Churchill: vizionář, státník, historik John Lukacs

Kniha dobrá akurát pre komplexné pochopenie toho co chcel autor vyjadrit je potrebné poznať Churchillov životopis a jeho reálie.

Konflikt v Severním Irsku Konflikt v Severním Irsku Jan Frank

Aj napriek tomu, že sa mi to čítalo trochu pomalšie a zložitejšie, je to veľmi dobrá kniha popisujúca najdôležitejšie udalosti súvisiace s konfliktom v Severnom Írsku.