jezo31 jezo31 komentáře u knih

Slovenskí generáli 1939 - 1945 Slovenskí generáli 1939 - 1945 Martin Lacko

Odporúčam každému kto sa zaujíma o vojenské dejiny Slovenského štátu. Analyzované portréty generálov slovenskeho štátu vrátane množstva fotografií a materiálov.

23.01.2019 4 z 5

Naši hoši na Kypru Naši hoši na Kypru Robert Alftan

Kniha z prostredia fínskeho práporu OSN UNFICYP, kedy súčasťou fínskych vojakov boli ako vojaci z povolania, tak aj čerství odvedení, či lepšie povedané dobrovoľníci. Autor v knihe zaujímavo a pomerne vierohodne zachytil reálie prostredia na Cypre v kombinacii s mentalitou fínskych vojakov.

23.01.2019 4 z 5

Strach a sloboda: Ako nás zmenila druhá svetová vojna Strach a sloboda: Ako nás zmenila druhá svetová vojna Keith Lowe

Napísať knihu v ktorej autor dostatočne presne a objektívne predstaví a analyzuje dejiny istého obdobia na základe portrétov ľudí či už slávnejších alebo menej známych nie je jednoduché a zároveň tiez značne pracné. V každom prípade si myslím, že Loweovi sa to podarilo veľmi dobre.

23.01.2019 5 z 5

Krutý kontinent: Európa krátko po druhej svetovej vojne Krutý kontinent: Európa krátko po druhej svetovej vojne Keith Lowe

Myslím si, že autor v knihe vystihol dobovú atmosféru a situáciu pomerne vierohodne, navyše za použitia rozsiahlych archívnych materiálov a iných relevantných prameňov.

23.01.2019 5 z 5

Hitlerovi agenti Hitlerovi agenti Alex Abella

Operácia Pastorius a snaha Hitlera vyvolať strach a zdecimovať USA na ich vlastnej pôde, napísaná veľmi prístupným spôsobom.

Varšavská smlouva 1969–1985 Varšavská smlouva 1969–1985 Matěj Bílý

Kniha má dobrú výpovednú hodnotu a nepochybne zaplnila nejaké biele miesta v historiografii, no mne osobne sa čítala celkom pomaly.

Soumrak bohů Soumrak bohů Helena Kadečková

Perfektne a hlavne jednoducho a zrozumiteľne spracovaná severská mytológia.

22.01.2019 5 z 5

Super kniha, parádna myšlienka, skvelo sa číta, vhodný úvod do geopolitiky... autor možno mohol využiť aj ďalšie zaujímavé geografické oblasti. Stačí len dúfať, že ich dopracuje možno v ďalšej knihe.

22.01.2019 4 z 5

Válečný vůdce - Život Winstona Churchilla ve válce 1874-1945 - II. díl Válečný vůdce - Život Winstona Churchilla ve válce 1874-1945 - II. díl Carlo D’Este

Veľmi dobre a prehľadne napísaný životopis Winstona Churchilla.

22.01.2019 4 z 5

Válečný vůdce. Život Winstona Churchilla ve válce, 1874 - 1945. I. díl Válečný vůdce. Život Winstona Churchilla ve válce, 1874 - 1945. I. díl Carlo D’Este

Veľmi dobre a prehľadne napísaný životopis Winstona Churchilla.

22.01.2019 4 z 5

Rodinné strategie šlechty Rodinné strategie šlechty Radmila Švaříčková Slabáková

Veľmi zaujímavo napísane dejiny jednej vetvy šľachtickej rodiny a zmeny ktorým museli čeliť jej jednotlivci počas meniacich sa pomerov predovšetkým v 19. storočí. Autorka knihu spracovala prevažne na výskume v archívoch

22.01.2019 3 z 5

Tajné dejiny Slovenska, Slovenov a Sloveniek Tajné dejiny Slovenska, Slovenov a Sloveniek Oskár Cvengrosch

To tu ešte nebolo! Zabudnite na tuto knihu....

22.01.2019 odpad!

Rivali a partneri studenej éry Rivali a partneri studenej éry Slavomír Michálek

Priblíženie vybraných postáv studenej vojny prostredníctvom medailónikov osôb rozoberajúcich tiež významné kapitoly druhej polovice 20. storočia vrátane fotografických príloh.

22.01.2019 4 z 5

Řekové a Turci : nepřátelé nebo spojenci? Řekové a Turci : nepřátelé nebo spojenci? Pavel Hradečný

Asi najväčší odborník na dejiny Grékov a Turkov v Česku prezentuje ich vzájomne vzťahy naprieč 20. storočím vo viacerých rovinách.

22.01.2019 5 z 5

Dlhé sú tiene severu Dlhé sú tiene severu Hans Ruesch

Zaujímavo napísaná kniha o inuitoch, ich kultúre, spôsobe života a pod.

22.01.2019 4 z 5

Poražení: Světová válka byla jen jedna Poražení: Světová válka byla jen jedna Robert Gerwarth

Zaujímavá a zároveň zložitá kniha. Zaujímavá lebo sa venuje udalostiam, ktorým sa možno dnes nevenuje značná pozornosť ako napr. situácia Turecka a Antónie po konci prvej svetovej vojny... Zložitá z dôvodu nielen textu a jeho skladby (či príklonu autora k skupine historikov, ktorý zastávajú názor o jednej svetovej vojne) ale predovšetkým kvôli nepresnostiam, ktoré sa v knihe nachádzajú napr. z dejin strednej Európy po prvej svetovej vojne...

22.01.2019 2 z 5

První světová válka v dokumentární fotografii První světová válka v dokumentární fotografii J. H. J. Andriessen

Zaujímavá syntéza prvej svetovej vojny predovšetkým z pohladu európskych bojísk. Ako už z názvu vyplýva kniha je nabitá fotografiami - vyše 700 fotografií či v menšej miere mapových zobrazení. Záujemcovia o prvú svetovú vojnu tu nájdu známejšie fotografie, ale aj menej časté, či neznáme fotografie. V každom prípade majú tieto fotky skvelú výpovednú hodnotu a dokonale približujú povahu veľkej vojny.

Bratrstvo neohrožených Bratrstvo neohrožených Stephen Edward Ambrose

Skvelo napísane, no na druhej strane nestáva sa často, že sa seriál vyrovná knižnej predlohe, resp. zachytí všetky podstatné aspekty knihy.

Není místa pro malé sny Není místa pro malé sny Šimon Peres

Peres úplne jednoduchým spôsobom vyjadruje a popisuje svoj prínos k štátu Izrael a zároveň sprevádza čitateľa svojim životom. Niektoré časti knihy a autorove postoje však vyznievajú takmer prorocky či na druhej strane apologeticky a preto, ako všetky memoáre, je potrebné ho čítať s istým nadhľadom. V každom prípade, knihu dokonale odzrkadľuje jej názov a je to asi najpútavejšie napísaný memoár aký som zatiaľ čítal.

22.01.2019 4 z 5

Zakletá zem. Podkarpatská Rus 1918-1946 Zakletá zem. Podkarpatská Rus 1918-1946 Peter Švorc

Podľa mňa jedna z najlepších prác zachytávajúca najpodstatnejšie udalosti a osobnosti z dejin Podkarpatskej Rusi v súvislosti s ČSR