jengibre jengibre komentáře u knih

Olga Hepnarová Olga Hepnarová Roman Cílek

Mistrovsky napsaná kniha, od které jsem se nemohla odtrhnout. Ještě dlouho po přečtení jsem nad Olgou přemýšlela – jestli byla psychicky narušená, jednoduše zlá nebo ji takto zformovalo její okolí. V jednu chvíli jsem ji litovala a ve druhé ji považovala za opovrženíhodnou psychopatku. Příběh, který rozhodně není černobílý a není jednoduché označit oběť či viníka. Dokonalý náhled do hlubin duše komplikovaného a nešťastného člověka. Pokud jde o styl psaní, velice mi vyhovovala kombinace popisných částí s výpověďmi různých lidí více či méně zainteresovaných do případu. Dále jsou do děje vhodně zakomponované například dopisy nebo psychiatrické a právnické zprávy. Prostě výborně složené do poutavého příběhu.

09.05.2018 5 z 5

První konec První konec Lauren James

Hezký, čtivý román. Všechny dějové linky mě zaujaly a byla jsem zvědavá, jak to s hlavními postavami v jejich jednotlivých životech dopadne. Jen závěr se mi zdál trochu nedotažený. Možná že někdy sáhnu i po pokračování.

10.03.2021 3 z 5

Ženy, které běhaly s vlky Ženy, které běhaly s vlky Clarissa Pinkola Estés

Příběhy obsažené v knize jsou krásné a čtivé – škoda, že jich bylo tak málo. Zároveň mě ale negativně překvapila délka a zbytečně složité podání následných jednotlivých rozborů. Kdyby bylo to co nám chtěla autorka sdělit, podáno jednodušší a především kratší formou, odnesl by si čtenář z knihy mnohem více. Takto se ale nevyhnutelně ztrácí v obrovské změti slov, bez kterých by se kniha snadno obešla.

28.09.2018 3 z 5

Divočina Divočina Cheryl Strayed

Upřímná zpověď hlavní hrdinky mě naprosto dostala. Její příběh je strhující a inspirativní. I přes to, že Cheryl měla spoustu nelichotivých vlastností a nežila úplně ukázkově, byla mi od začátku sympatická a strašně moc jsem jí držela pěsti. Po přečtení jsem měla chuť sbalit si batoh a podstoupit stejnou cestu jako ona.

17.05.2018 4 z 5

Plán vaší duše Plán vaší duše Robert Schwartz

Tohle dává tak strašně moc smysl! :-) Pokud věříte v reinkarnaci, tato kniha Vám může pomoci osvětlit, proč se ve Vašem životě děje zrovna to, co se děje. Zároveň nevnucuje nezvratnost našeho „plánu“ a nezapomíná na svobodnou vůli. Dokonalý pohled na věc. Jedna z nejlepších knih, které jsem na toto téma četla – jsem ráda, že se mi dostala do ruky.

16.05.2018 4 z 5

Denník Anny Frankovej Denník Anny Frankovej Anne Frank

Přesně ten typ knihy, u které předem víte, jak skončí, ale po celou dobu nepřestáváte doufat a zoufale si přejete, aby se stalo něco, co to změní. Příběh, který Vás zasáhne o to více, že Anne zemřela krátce před koncem války. Nelze se ubránit smutné myšlence, jaký mohl být její život, kdyby přežila, kdyby nebyli prozrazeni, kdyby...

12.05.2018 4 z 5

Bože můj, jak já strašně moc obdivuji každého, kdo ušel Pacifickou Hřebenovku! Kniha mě bavila, Lucie je vtipná, mnohokrát jsem se s ní nahlas zasmála a občas se stalo, že se mi s ní chtělo i plakat. Místy by si sice mohla odpustit nějaké to sprosté slovo a "zdrobnělinky" také úplně nemusím. Postupem času mi začalo vadit i takové to její "Všichni mě mají strašně rádi" nebo "Jsem strašně sarkastická a nikdo si na mě nedovolí". Já bych si klidně dovolila :-) Na druhou stranu si říkám, že takový projev prostě k její otevřené osobnosti patří. I přes tyto negativní detaily jí fandím a držím pěsti v jejích dalších dobrodružstvích. A souhlasím, že každý by měl mít svůj Bucket List :-)

10.03.2021 4 z 5

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

Kvůli zajímavé anotaci jsem čekala mnohem víc. Závěr mě překvapil, jen si nejsem jistá, jestli příjemně. Možná to není vina knihy, ale jednoduše toho, že tohle prostě není „můj“ žánr. I tak na oddech dobré.

10.03.2021 3 z 5

Luna a ryba Luna a ryba Lisa Aisato

Zvláštní příběh s originální ilustrací, která se automaticky nemusí všem malým čtenářům zalíbit. Čekala jsem trochu více textu, ale příběhu to na kouzle neubralo.

17.11.2020 3 z 5

Král Lávra Král Lávra Karel Havlíček Borovský

Nebýt čtenářské výzvy 2019, báseň bych si nikdy nepřečetla. Rozhodně jsem nečekala, že se bude jednat o tak příjemné a svižné čtení. I když jsem samozřejmě věděla, co král Lávra skrývá pod vlasy, líbilo se mi, jakým způsobem se k této informaci autor dostává. V průběhu děje téma několikrát hezky nakousne, ale vše vyzradí až téměř na samotném konci. K mému velkému překvapení musím říci, že toto nejspíš nebylo mé poslední setkání s Karlem Havlíčkem Borovským.

09.01.2020 4 z 5

Oceán v kapce rosy: Zenové příběhy Oceán v kapce rosy: Zenové příběhy Henri Brunel

Knížka plná moudrosti, přinášející skutečné duševní obohacení. Nedoporučuji číst najednou, spíše po částech a určitě vícekrát. Lepší název než „Oceán v kapce rosy“ autor vymyslet nemohl. Dokonale totiž vystihuje to, co naleznete uvnitř. Je škoda, že kniha má docela nízký počet hodnocení a komentářů. Proč to ty lidi nečtou trochu víc? :-)

02.07.2019 5 z 5

Němá barikáda Němá barikáda Jan Drda

Jak už to u povídkových knih často bývá, málokdy se stane, že by Vás stejnou mírou zaujaly všechny. Myslím, že s čistým svědomím mohu říci, že Vyšší princip je naprosto fenomenální. (Stejně tak jeho filmové zpracování z roku 1960 s úžasným Františkem Smolíkem). Hned za ním je v těsném závěsu Včelař, Hlídač dynamitu nebo Pancéřová pěst. Z ostatních povídek mi toho bohužel časem v paměti moc nezůstalo. Přesto ale každá z nich stojí za přečtení. V každé totiž nalezneme odvahu, lidskost a morálku v jejich nejčistší a nejpřirozenější podobě.

27.02.2019 3 z 5

To nejlepší nakonec. Není to obvyklé, ale v tomto případě mi třetí Dalajlamova kočka připadá z celé této úžasné série nejvydařenější.

„Mysl je jako zahrada. A ty rozhoduješ o tom, co v ní bude růst: jestli plevel nebo květiny.“

29.12.2018 5 z 5

Láskou ji nespoutáš Láskou ji nespoutáš Atticus (p)

Sbírka celkem hezkých veršů, kterou přelouskáte asi tak za hodinu. Některé se dotkly mého srdce, jiné jsem okamžitě po přečtení zapomněla, ale jako celek na mně kniha zapůsobila velice příjemně. Nejsem si jistá, jak moc dobrý je překlad... Mám pocit, že pokud zavítám na instagramový profil autora, básně na mě budou v originále působit o něco lépe. Moc se mi nelíbí srovnávání s knihou Mléko a med - společné mají jen to, že se jedná o poezii, ale autoři chtěli sdělit něco úplně jiného. A na rozdíl od další knihy Rupi Kaur si další Atticusovu sbírku ráda přečtu.

Láska:

nebudu
se tolik bát smrti.

19.12.2018 3 z 5

Devadesátkrát jinak Devadesátkrát jinak Eric Walters

Lehké a odpočinkové letní čtení. Jen jsem čekala, že autor bude kreativnější a že v úkolech, které musí hlavní hrdinka splnit, naleznu nějakou inspiraci. Bohužel se tak nestalo.

07.09.2018 2 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Knihu jsem četla na doporučení a ačkoliv nejsem a nejspíš ze mě ani nikdy nebude fanoušek červené knihovny, musím se přiznat, že jsem na konci nemohla zastavit potoky slz, které se mi řinuly z očí. A to i přes to, že jsem knihu nečetla úplně poctivě a místy (poměrně často :-) jsem přeskakovala.

21.07.2018 3 z 5

Pýthiiny rady Pýthiiny rady Erik Axl Sund

Ani třetí díl mě bohužel příliš neupoutal. Rozuzlení u určitých vražd, ke kterým v průběhu trilogie došlo, mi připadala přitažená za vlasy a dost nereálná. Postupné „vyjasňování mysli“ u Victorie také. Ze závěru mám lehce rozporuplné pocity, nedokážu jednoznačně určit, jestli jsem s ním spokojená nebo ne… Vše bylo zbytečně moc komplikované, překombinované. Netvrdím, že to bylo vyloženě špatné, ale prostě mi tam neustále něco nesedělo, chybělo, přebývalo…? Asi si dám na chvíli od severských krimi pauzu :-)

21.05.2018 3 z 5

Obrana Sokratova Obrana Sokratova Platón

Úchvatné dílo zachycující jedny z posledních chvil naprosto výjimečného člověka. Nalezneme zde jednu moudrou a hlubokou myšlenku vedle druhé a navíc je vše podané překvapivě záživnou a čtivou formou. Povinná četba na vysoké škole, která si okamžitě získala mé srdce - neopakovatelný čtenářský zážitek.

17.05.2018 5 z 5

Byl jsem Mengeleho asistentem Byl jsem Mengeleho asistentem Miklós Nyiszli

Nemohu si pomoct, ale čekala jsem víc…víc detailů týkajících se experimentů dr. Mengeleho, víc emocí, prostě celkově výraznější čtenářský zážitek. Možná mi jenom nesedl styl psaní… I přes to jde samozřejmě o silné téma a nelze jinak než knihu doporučit. Je dobře, že autor podal své svědectví o hrůzách války - je důležité, aby těchto svědectví bylo co nejvíce.

11.05.2018 4 z 5

Hrabě Monte Cristo I (třísvazkové vydání) Hrabě Monte Cristo I (třísvazkové vydání) Alexandre Dumas, st.

Tato kniha mi byla v prvním ročníku na střední škole přidělena jako povinná četba. Ve chvíli, kdy jsem se dozvěděla, že se jedná o sérii tvořenou třemi svazky, které mají celkem více než 1000 stránek, mě zaplavila vlna zoufalství :-) Přesto jsem se do knihy rychle začetla, vtáhla mě do děje a nepustila až do konce. Jsem ráda, že jsem ji četla, zanechala ve mně hluboký dojem a dodnes na ni ráda vzpomínám. Za mne rozhodně jedno z nejlepších děl světového romantismu.

09.05.2018 5 z 5