JelloBiafra JelloBiafra komentáře u knih

Bojoval jsem u Kursku Bojoval jsem u Kursku Josef Frais

Narozdiel od ostatných čitateľov som ja z tejto knihy veľmi nadšený. Zobrazuje totiž veľmi realisticky vojnové útrapy radového nemeckého vojaka na východnej fronte. Bitka u Kursku zostáva dodnes jednou z najväčších bitiek histórie. V tomto gigantickom stretnutí proti sebe bojovali desiatky tisíc nemeckých a sovietskych vojakov a tisíce kusov obrnenej techniky. Bitku nakoniec rozhodol tankový stret u dediny menom Prochorovka, kde sa do seba pustili stovky obrnencov. Autor tu na postave Helmutha Nowaka verne ukazuje pohľad na prípravy i následný priebeh tejto bitky. Pravé prekvapenie, ktoré nakoniec ovplyvnilo moje výsledné hodnotenie, prichádza až na záver. Práve tu totiž autor na hlavnej postave rozohráva emocionálne inferno, ktoré mňa dostalo do kolien. Ja ako zarytý fanúšik bojovej techniky a 2. svetovej vojny som bol z tejto knihy unesený, a aj keď som ju čítal pred viac než dvomi rokmi, stále mi leží v hlave.

26.09.2018 5 z 5

Básnik Básnik Dominik Dán

V knihe s názvom "Uzol" sme mali možnosť poznať, aké boli začiatky kriminalistickej kariéry Richarda Krauza. Táto kniha na Uzol priamo nadväzuje a odohráva sa cca len pár dní po konci predchádzajúcej knihy. V socialistickom Československu to začíná vrieť a policajti musia chce-neche zasahovať pri sviečkovej manifestácii, východný blok sa rozpadá. V tejto dusnej atmosfére je v lesoparku pri jednom sídlisku nájdená brutálne zavraždená dievčina. Trojica detektívov Krauz-Burger-Hanzel sa vydáva na miesto činu. Lenže pre jedného z nich to bude prípad veľmi neobyčajný a s obeťou ho spájal intímny vzťah. Básnik je zvláštny nielen svojou (ako vždy bezchybne zachytenou) dobovou atmosférou postupného pádu komunizmu, ale aj tým, že teno prípad bude Krauzova osobná záležitosť a znovu sme oboznámení s Richardovým portfoliom žien. Autor tu dej strieda s veľmi vtipnou vedľajšou dejovou líniou natáčania vojnového filmu a všetky vtipy tu dokonalo vychádzajú. Záver je síce mierne deus ex machina, ale výsledný dojem mi to rozhodne nepokazilo. Naopak, myslím si že sa jedna o zatiaľ jeden z najlepších Dánových titulov.

26.09.2018 5 z 5

Rose Madder Rose Madder Stephen King

Menej známy Kingov román je tentoraz vydarený fantasy horor, ktorý má však kolísavé tempo rozprávania a hlavne prvých 100 strán sa veľmi vlečie. Až v polovici kedy nastupuje na scénu psychopat Norman začne kniha gradovať a našťastie sa nezastaví do konca. A aj keď niektoré pasáže s tajomnou "Rose Madder" pôsobia ujeto, cez to všetko to King dokázal uhrať do pôsobivej roviny a tak som ako jeho oddaný fanúšik nakoniec nezostal sklamaný. Najväčšie ovácie však King odo mňa dostáva za postavu hlavného záporáka Normana. Tak odpornú a sadisticky založenú postavu som v knihe dlho nezažil, možno tak naposledy Annie Wilkesovú z Misery. Už od prológu som Normanovi želal krutú a bolestivú smrť. Je pozoruhodné aj ako hlavná postava Rose prechádza zaujímavým vývojom. Od ustrašenej "žienky domácej" sa mení na silnú bojovníčku proti krutému osudu. Dlhé 3 roky od zakúpenia tejto knihy som otáľal s jej prečítaním, ale teraz zisťujem že to bola chyba. Rose Madder je rozhodne pôsobivý príbeh a aj keď patrí medzi menej známe Kingovky, stojí za prečítanie.

Smäd Smäd Jo Nesbø

Môj obľúbený spisovateľ mňa opäť nesklamal a naservíroval ďalší vydarený majsterštyk. Jo Nesbø pokračuje v línii, ktorú načrtol už v Snehuliakovi. Opäť sa totiž jedná o krvavý psycho-thriller, kde si autor znovu neberie servítky a zobrazuje jednu brutálnu vraždu za druhou. Základom je ako vždy partia kriminalistov, ktorých si fanúšikovia obľúbili v minulých dieloch, takže sú tu naši starí známi Katrine Bratt, Bjørn Holm či starý psychiater Aune. Rovnako tak sa tu objavujú dvaja zmrdi Mikael Bellman a Truls Berntsen. Detektívna línia zostáva nezmenená: popkultúrne odkazy sa tu objavujú v dvojitej miere, prostredie hlavného mesta Oslo je znovu špinavé a drsné a nórska polícia je znovu parta neschopných diletantov, ktorí Holeho potrebujú ako soľ. Autor tu opisuje novodobé fenomény ako sex-zoznamku Tinder či tému Vampirizmu ako vražednej úchylky. Pokiaľ sa vám páčilo predchádzajúcich 10 dielov, budete spokojní aj so Smädom. Ja som spokojný a to tak že veľmi.

27.08.2018 5 z 5

To To Stephen King

Jeden z najslávnejších románov Stephena Kinga pojednáva o partii kamarátov, ktorí sa rozhodnú postaviť démonickej entite, ktorá dokáže meniť podobu a priživovať sa na strachu svojich obetí. Kniha je aj cez svoju dĺžku veľmi pútavá a napriek niektorým nudnejším pasážiam dokáže v mnohých momentoch zamraziť, ale naopak inokedy aj dokonalo dojmúť. Veľmi sa mi páči ako tu King zakomponoval motív nesmrteľného priateľstva, ktoré našim hlavným hrdinom pomáha bojovať s dotyčnou démonickou bytosťou. Hlavné postavy sú jeden sympaťák vedľa druhého a každú stránku som im bezbreho fandil. Po prečítaní môžem smelo povedať, že toto je jedna z mojich TOP kníh.

27.08.2018

Kožené srdce Kožené srdce Dominik Dán

Titul s názvom Kožené Srdce je navzájom previazaný s knihami Knieža Smrť a Studňa. I tu sa totiž počiatočný dej točí okolo úmrtia manželky Ota Hanzela. Tentoraz z ďalekej Austrálie prichádza po dlhých rokoch jeho stratený syn. Netrvá dlho a ukáže sa, že má za sebou tajomnú minulosť. Zároveň tu naši vraždári vyšetrujú záhadnú vraždu vysoko postaveného úradníka, ktorému doktor Lengyel na pitve našiel medzi zubami sperma. Rozbieha sa dvojité vyšetrovanie a naši vraždári sa rozdelia na skupinky a tak sa nemôžu navzájom dobierať a hlášiek je tu tiež málo. Kniha má spád a obsahuje štandartné atribúty Dánových kníh, ale záverečné rozkrytie záhady siahajúcej až do obdobia 2. Svetovej Vojny mi predsa len vo výsledku pripadá príliš prefantazírované. Rovnako tak vyšetrovanie prípadu vraždy nie je nijak prekvapivé. Som rád že som Kožené Srdce prečítal, ale nie som si úplne istý či sa k tejto knihe ešte niekedy vrátim. Jedna zo slabších Dánoviek, ktoré sa mi dostali do rúk.

27.08.2018 3 z 5

Sára Sára Dominik Dán

Po knihe "Nehanebné neviniatko" sa Dominik Dán znovu pustil do prostredia zazobanej elity. Vplyvný bankár je nájdený vo svojej luxusnej vile zastrelený. Rozbieha sa vyšetrovanie, ktoré znovu ukáže, že nie všetko je tak, ako sa na prvý pohľad zdá a odhalí sa tu celý húf potenciálnych podozrivých. Autor tu opäť dobre pracuje s jednotlivými postavami a z dotyčnej Sáry a jej arogantného a samoľúbeho správania vám bude zaručene na zvracanie. Už dlho som v dánovkách nezažil tak nechutnú postavu. Znovu sa tu dočkáme skorumpovaných prokurátorov i papalášov, ktorý majú všetkých a všetko pod palcom. Proste naša každodenná slovenská realita. Ďalší vydarený kus z kníh Dominika Dána.

Nežná fatamorgána Nežná fatamorgána Dominik Dán

V parku v "Našom Meste" striehne sériový vrah, ktorý s obľubou škrtí nevinné mladé dievčiny a ako trofeje kradne ich spodné prádlo. Trojica Edo Burger, Oto Hanzel a Richard Krauz chce tento prípad dotiahnúť do konca a zločinca chytiť, ale bohužiaľ v novembri 1989 mala polícia iné povinnosti a v tomto chaose bolo prakticky nemožné vystopovať akéhokoľvek vagabunda. Autor tu opäť verne zachytáva atmosféru slovenskej spoločnosti, kedy húfy ľudí verili, že príde doba kedy budú po páde komunizmu lietať grilované kuratá na tanier a kriminalita navždy zmizne. Že sa všetci ľudia budú navždy ľúbiť a hlavne, že si už nikto nedovolí kradnúť a podvádzať. Áno, bola to len fatamorgána, nežná fatamorgána.

27.08.2018 4 z 5

Jeden z vôbec najkratších románov od Kinga rozpráva príbeh 9 ročného dievčaťa, ktoré zablúdi v drsnej divočine apalačských hôr. S malými zásobami jedla a s civilizáciou v nedohľadne je pevne rozhodnutá prežiť. Je tu však čosi desivé, ktoré na ňu striehne a čaká až urobí chybu. V knihe sa miesia motívy detského sveta a predstavivosti s drsnou realitou sveta dospelých. Naša hlavná hrdinka menom Trisha McFarlandová touto osamelou púťou divočinou stráca svoju detskú nevinnosť a nasledné udalosti smerujú k jej predčasému dospeniu. Tento román síce nepatrí medzi moje TOP knihy od Kinga, avšak som rád že ho mám v zbierke a po nejakom čase sa k nemu vrátim.

Geraldova hra Geraldova hra Stephen King

Jessica Burlingameová sa po nevydarených sexuálnych hrátkach s manželom ocitá v pasti, z ktorej zdanlivo nie je úniku. Ako dlho vydrží prikovaná k mohutnej posteli? A podarí sa jej zvíťaziť nad jej vlastnými démonmi? Autor podobne ako v prípade Misery podrobne zobrazuje psychické i fyzické utrpenie jednotlivca, ktorý sa ocitol v ťažkej situácii. Knihe nechýba spád ani dusná atmosféra. Je však na škodu posledná štvrtina knihy, kedy sa dej začne vliecť a aj záver knihy mohol byť pôsobivejší. Cez to všetko sa však jedná o vydarený román.

Slávne osobnosti filmu Slávne osobnosti filmu Ladislav Volko

Na dobu normalizácie asi jeden z mála knižných zdrojov o oblasti filmového sveta. Autor rozpráva vývoj filmového remesla od úplných počiatkov od bratov Lumiérovcov až po novodobých režisérov ako Woody Allen. Značný priestor je tu samozrejme venovaný sovietským režisérom a kameramanom, čo však rozhodne nie je na škodu. Objavujú sa tu také zvučné mená ako Sergej Ejzenštejn, Dziga Vertov, Nikita Michalkov či Sergej Urusevskij. Zamrzí ale, že tu autor (zrejme zámerne) vynechal sovietskeho velikána menom Andrej Tarkovskij. Je to dané snáď tým, že v dobe kedy kniha vznikala Tarkovskij emigroval na západ. Nechýbajú tu však ani režiséri ako Federico Fellini či Walt Disney. Ako celok kniha funguje na výbornú a osobne som veľmi rád, že jeden zachovaný a nepoškodený exemplár zdobí moju súkromnú knižnicu.

Mucholapka Mucholapka Dominik Dán

Prípad sériového vraha Jozefa Slováka, ktorý bol v roku 1978 právoplatne odsúdený za vraždu. Vďaka amnestii Václava Havla sa však dostal v marci 1990 na slobodu a okamžite pokračoval ďalej vo svojom krvavom remesle. Opäť autor veľmi realisticky zobrazuje porevolučný chaos v spoločnosti i obrovský rozmach organizovaného zločinu. Rišo Krauz a jeho kumpáni tentoraz stoja proti vysoko inteligentnému zločincovi, ktorý vie manipulovať s ľuďmi a vďaka svojmu šarmu vie dokonalo obalamutiť ženské pohlavie a následne páchať brutálne vraždy. Kniha dejovo nadväzuje nielen na knihu Mucha, ale v jednej kapitole sa prelína aj s knihou Beštia. Knihu som (ako vždy) dal na prvý záťah a do dvoch dní bola prečítaná. Dobu v ktorej sa kniha odohráva som síce nezažil, ale aj tak mňa zobrazenie dobových pomerov fascinovalo a možno aj to je jeden z dôvodov prečo mňa Dánovky stále viac a viac dostávajú. Ale je to aj onen nezameniteľný naturalizmus, s akým autor svoje knihy píše a čitateľ sa nestíha čudovať. Jedna z ďalších kvalitných kníh, ktoré som od Dána čítal.

26.04.2018 4 z 5

100 nejlepších hororů 100 nejlepších hororů Miloslav Švandrlík

Kompilácia hororových poviedok pána Švandrlíka je obsiahlou zmesou čierno-humorných príbehov. Niektoré z nich boli v roku 1996 zadaptované v seriály "Draculův švagr" či neskôr v nevydarenom seriále "Okno do hřbitova". Autor nešetrí cynizmom ani vtipnými hláškami a zároveň dokáže čitateľa spoľahlivo zamraziť. Prekvapí tu typické české prostredie i ukážka nátury priemerného českého človeka. Ale nechýbajú tu ani vtipy na adresu jednej nemenovanej menšiny (hlavne poviedka "Výrobce rachejtlí" je v tomto prípade excelentná). Potešia kresby pána Wintera-Nepraktu, pretože jeho výtvarnícky štýl bol nezameniteľný. Priznám sa, že som knihu dostal pred mnohými rokmi k svojim 12 narodeninám a v priebehu niekoľkých mesiacov som prečítal veľa poviedok. Takže sa jedná o jednu z mojich prvých kníh vôbec. A má svoje pevné miesto v mojej knižnici.

24.04.2018 5 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Majstrovsky napísaná zbierka štyroch poviedok, z ktorých tri boli úspešne sfilmované. Vykúpenie z väznice Shawshank, Nadaný žák či Pri mne stoj, sú dnes už povinné filmové klasiky. Štvrtá z poviedok s názvom "Dýchacia metóda" síce sfilmovaná nebola, ale rozhodne by si to aspoň ako nejaký televizák na netflixe zaslúžila. V tejto zbierke sa v rámci Kingovho spisovateľského umu ukazuje aj iná skutočnosť, že vie čitateľa okrem strašenia aj spoľahlivo dojmúť, čo sa minimálne u poviedky Telo darí na výbornú. Ale ani u ďalších poviedok King nezlyháva a celá zbierka pôsobí vo výsledku ako veľmi zručne napísaná a osobne pre mňa sa odteraz po jej dočítaní jedná u srdcovú záležitosť.

17.04.2018 5 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Temný príbeh jednoho húževnatého mladíka, ktorý sa púšťa do osamelej vojny proti mocnému mafiánskemu klanu. Skorej než detektívku pripomína Syn drsný mafiánsky thriller, kde nie je núdza o explictné násilie a krvavé prestrelky. Hlavný hrdina je vo svojej ceste za pomstou stále vynaliezavejší a používa dômyselné metódy ako čeliť presile. A pri prestrelkách veľmi rád počúva z discmana album Violator od Depeche Mode. Veľmi precízne tu autor vykresluje podsvetie hlavného mesta Oslo, zároveň sa mi páči ten temný noirový štýl rozprávania, ktorý vo svojich knihách neustále zlepšuje. Jeden z ďalších vydarených titulov od mistra severskej krimi.

07.04.2018 5 z 5

Knieža Smrť Knieža Smrť Dominik Dán

Tentoraz si Dán posvietil na špinavé praktiky novodobých lúpežníkov v drahých oblekoch - developerov, ktorí bez akýchkoľvek škrupúľ búrajú a rozkopávajú historické pamiatky v Bratislave a okolí. V chatárskej oblasti pod Devínom bol nájdený zavraždený stavebný podnikateľ, ktorý riadil stavbu jednému zazobancovi, ktorý je známy svojou násilníckou povahou. Miesto stavby je atraktívne aj pre archeológov, ktorí vedia že sa tam pravdepodobne nachádza množstvo zakopaných artefaktov. Kto a z akého dôvodu teda dotyčného podnikateľa zabil? Práve v tomto diele je niekoľko podozrivých a ako sa dočítame, každý z nich by na to mal dôvod. Opäť pútavé čítanie, ktoré som prečítal v priebehu dvoch dní.

30.03.2018 4 z 5

Nehanebné neviniatko Nehanebné neviniatko Dominik Dán

Ďalší z pôsobivých príbehov odohrávajúcich sa v 90. rokoch. Na Dánových knihách mám asi najradšej jeho schopnosť veľmi verne opisovať dobové reálie a pomery. Tentoraz je dej situovaný do januára 1997 a naši "vraždári" posilnení o mladú nádejnú kriminalistku Petru Pergnerovú dostávajú na starosť vyriešené záhadného úmrtia mladej študentky z prominentnej rodiny vplyvného diplomata. Bola to brutálna vražda alebo je za tým niečo iné? A skutočne bola ona Monika Reisová tak čisté a morálne nezkazené dievča ako ju všetci prezentujú? Autor tentoraz veľmi verne opisuje reálie druhej polovice 90. rokov a ukazuje ako sa privatizéri a iná zazobaná čvarga pasovali na bohorovných. Rovnako tak tu ukazuje obrovský rozmach výpaľníctva, drogových gangov a prostitúcie, ktorú kompetentné orgány v tej dobe neriešili. Jeden z ďalších vydarených románov od Dominika Dána.

30.03.2018 4 z 5

Vzdušný zámok, ktorý vybuchol Vzdušný zámok, ktorý vybuchol Stieg Larsson

Príbeh sa uzatvára. Pokiaľ boli prvé dva diely detektívnými románi, tak tento tretí diel je veľmi hustý politický thriller. Na rad prichádzajú skorumpovaní príslušníci tajnej služby, ktorí potrebujú Lisbeth zmiesť z povrchu zemského, aby zakryli svoje vlastné zločiny. Lenže to nebudú mať jednoduché. Veľkolepý záver kultovej trilógie nezlyháva a dejová mozaika rozložená v predchádzajúcich dieloch sa konečne dáva dohromady. Stačí už len dodať, že je to obrovská škoda, že sa pán Larsson nedožil vydania svojej trilógie a zostala pre neho len posmrtná sláva.

Dievča, ktoré sa hralo s ohňom Dievča, ktoré sa hralo s ohňom Stieg Larsson

Larssonova detektívna sága pokračuje a rúti sa vpred šialenou rýchlosťou. Tentoraz sa rozbieha zbrusu nová zápletka, kedy bude Lisbeth musieť vyriešiť veľkú záhadu v rámci svojho osobného života a popritom sa ubrániť dvom veľmi zlým osobám, ktoré s ňou majú nevybavené účty. Temná atmosféra prvého dielu sa posúva do vyššieho levelu a na rad prídu hrátky s hi-tech vybavením, sledovanie i Lisbethin osobný um, ktorý jej umožňuje unikať pred prenasledovateľmi. Opäť sa jedná o brilantne napísaný román, ktorý si drží svoj kultový status.

Muži, ktorí nenávidia ženy Muži, ktorí nenávidia ženy Stieg Larsson

Dnes už v podstate kultové knižné dielo, ktorého príbeh je až epický. Pátranie novinára Mikaela "Kalle" Blomkvista po temnom tajomstve klanu Vangerovcov ani na chvíľu nenudí a hustá atmosféra knihy čitateľa spoľahlivo zamrazí. Keď som knihu pred dvomi rokmi čítal, nemohol som ju ani po chvíli odložiť a neustále otázniky v deji mňa nútili čítať ďalej a ďalej. Ani na chvíľu som sa nenudil. Larsson bol geniálny rozprávač a každá z postáv je tu vykreslená do najmenších detailov. Do toho sú tu pridané švédske reálie i množstvo zaujímavostí. Bez výhrady najväčší "geroj" je tu ale postava samotnej Lisbeth Salanderovej. Je to jedna z najsilnejších postáv, s akou som sa v knihách kedy stretol a symbolizuje archetyp síce čudáckej, ale cez to všetko životom ostrieľanej bojovníčky, ktorá sa nevzdáva. Jej charakter je v ďalších dieloch postupne vypiplaný do absolútnej dokonalosti.