Jarka_rybář Jarka_rybář komentáře u knih

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Ach Bože... Jedna z nejkrásnějších knih, které jsem četla. Silná hřbetem, ale především příběhem. Dokonale ji vystihuje věta Knihy o válce by neměly být legrační. Tahle je. Taky je ale hodně moc smutná. Je o obyčejných lidech, kteří se snažili žít své životy v době, kdy to skoro nešlo, a to se mi na ní líbí. Také vypravěčka, která je cynická, laskavá, realistická a definitivní.
Dobrý příběh. Vážně.

10.11.2020 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Anna je silná žena a obdivuhodná matka. Zažila opravdu nelehké časy a dokázala se v nich zorientovat a s pomocí druhých je zvládla.
Super kniha. Je v ní dobře zachycena proměna společnosti.

22.03.2021 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Pěkná kniha. Trochu jiná, než jsem čekala, popisy přírody byly spíše poetické než popisné, ale dalo se na to zvyknout. Kyin život byl opravdu tvrdý, tolik osamělosti si nikdo nezaslouží.

03.09.2022 4 z 5

Devatenáct set osmdesát čtyři Devatenáct set osmdesát čtyři George Orwell (p)

Děsivá, ale dobrá kniha. Občas mne až zarážela podobnost některých rysů se současností. Například všudypřítomné sledování.

30.09.2020 4 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Úžasný příběh muže, který pochopil... A jeho pochopení dokázalo změnit ten kousek světa v němž žil.
Velký příběh na malém prostoru.

02.10.2020 5 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Tahle kniha je opravdu velice milá. Styl, kterým je napsaná, je trochu neotřelý, ale k neotřelým hrdinům neotřelý styl, ne? Po pár stránkách jsem ho přestala vnímat.
Hrdinové knihy jsou úžasný. Vtipná, trochu potrhlý Tiffy, jejíž outfity bych opravdu chtěla vidět, a k tomu ošetřovatel Leon. Autorka vytvořila velmi sympatické hrdiny.
Kniha je romantická oddechovka, ale má i něco navíc. Oba hrdinové mají komplikovaný životní příběh, což do děje vnáší velmi závažná témata. I přesto se z knihy nevytrácí humor.
Spolubydlící mohu jen doporučit.

05.12.2021 5 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Další velice dobrá kniha. Má pěknou, byť na detektivku trochu neobvyklou dynamiku, což se mi líbí. Odehrává se ve vyšší společnosti, jejíž zvyky a morálka se běžnému člověku mimo ni zdá totálně uhnutá. K tomu jako kontrast poněkud anarchističtí aktivisté... Super.
A vztah Cormorana a Robin? Velmi jsem se jím bavila. Jeho dynamika mi přijde úžasná, dodává knize úplně jiný náboj. Mám je opravdu ráda.

28.12.2021 5 z 5

Utekl jsem z Osvětimi Utekl jsem z Osvětimi Rudolf Vrba

Kniha je opravdu velmi silná, informační význam zprávy, která jí předchází, je obrovský. Překvapilo mne, že je kniha čtivá. Knihy s podobným poselstvím takové dle mé zkušenosti nebývají.
Rozhodně doporučuji. Je to velmi, velmi silné a pěkně napsané svědectví.

29.12.2020 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

(SPOILER) Kniha se mi hodně líbila. Většina knihy je hezká, Illan prostě putuje, ať už sama nebo s Pětadvacítkou. To je hezké. Potom jsou tu ovšem pasáže, které jsou zlé, hodně zlé, a kde jsou nejsympatičtějšími postavami právě nasterey.
Svět, který Petra Stehlíková představila, pořádně potemněl. Krátí se čas a záhady se stále vrší. To je trochu únavné, už by to chtělo, aby se začaly rozplétat. Jsem zvědavá, velmi zvědavá, jak to bude dál, ale ocenila bych, kdyby už napětí začalo pomalu klesat.
Jsou věci, které se mi líbí, třeba čím dál tím větší vyspělost a rozhodnost Ilan, svět v podzemí, nasterey i jedna z nových postav... Moc se mi líbil i konec. Někdo by v něm mohl vidět podobnost s druhým dílem - jistá tu opravdu je-, přesto je ale jiný. Ilan tentokrát není sama. Popravdě řečeno, já v tom konci vidím i jistou naději.
Jsou však i věci, které mne děsí a to hlavně sklenařská tajemství. Začínám mít dojem, že sklenaři vůbec nebyli ti milí a sympatičtí. I když už asi tuším, proč s pařížskou horečkou reagovali, jak reagovali. Do třetice jsou i věci, které mne zklamaly - převážná většina nových postav, až na buniho je to strašná sebranka, některé mi připadají úplně zbytečné. Třeba zrzka, která pobláznila kapitána. Ta mi přijde jen jako účelový prostředek, který má otupit jednoho z nejsilnějších lidí knihy, a pak si mohla klidně zmizet. Působí proto nereálně a zbytečně. Bohužel, někteří muži se takto zachovat dokážou, Ale tady a kapitán?! Trochu moc.
Z postav nemohu nezmínit vícesenátorku Kozlovskou. tato žena je pro mne největším překvapením třetí knihy. A překvapením příjemným. Ne, nezměnila se. Pořád je taková, jakou ji nemám ráda. Zlá, nepříjemná, nenávistná, toužící zničit celý svět. Ale odhalila nečekané hlubiny a znalosti Ona totiž věděla, co se stane. Věděla o tom, co je Ilanin dar zač. A já bych ráda věděla, co z vicesenátorky udělalo ženu, jakou je dnes.
Přála bych si, aby se klíčové postavy dokázaly spojit. Vícesenátorka je jednou z nich. Jenomže všechny ty postavy toho hodně prožily a jsou těžce poznamenané. Asi se stane ještě hodně zlého, než se dají dohromady a zachrání svět. Myslím si totiž, že bez spolupráce svět sklenařů i lidí z nížin padne.

Jsem opravdu zvědavá, jak to autorka zvládne dotáhnout do konce. Záhad má nakupeno požehnaně, naznačeno také dost. Hodně toho pracně vystavěla, viz například vztahy Pětadvacítky, aby to vzápětí malou rankou rozbila (ale zajímavé je, že ti nejproblémovější nakonec zůstanou při Ilan).
Ve zničeném světě sklenařů je hodně záhad, hodně zmatků. Osobně ale nevím, zda to tak nemá být. Odkrývání záhad sklenařů mi totiž připomíná archeologii, tady taky dost často nevíme co, jak a proč, nebo práci tajných služeb (spousta špiónů, zatajovaných informací).
Nejsem člověk, který by zvládal napínání svých nervů donekonečna. Několik slibných knih jsem kvůli tomu odložila včetně série Hra o trůny). A paní Stehlíková se blíží podobnému osudu. Jenomže její svět mám moc ráda, postavy jsem si většinou zamilovala a chci s nimi jít dál po jejich cestě. Takže budu netrpělivě vyhlížet další díl. Protože tenhle svět má potenciál.

11.05.2021 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Fascinující kniha, která by\ si zasloužila publicitu srovnatelnou s Harrym Potterem. Má silnou a zajímavou hlavní hrdinku, která se vlivem okolností vyvíjí v někoho, kým ani nedoufala být, silné a statečné vojáky s obtížným osudem, výtečně propracovaný svět, dobře dávkované záhady, pevná přátelství...

Nejsem cílová skupina, ale přesto mne kniha naprosto pohltila. Je jedinečná. Vřele doporučuji všem.

Na závěr poznámka k tolik probíraným (v komentářích zde) specifickým slovům světa sklenařů. Já s nimi neměla nejmenší problém. Až na jedno jediné se jejich význam dal pochopit z textu. To poslední jsem si našla ve slovníčku na konci knihy.

20.04.2021 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Tohle je dobré. Ne tak dobré jako Marťan, přesto si to plný počet zaslouží. Je tu hromada zajímavých vědeckých faktů z oblasti fyziky, špetička biologie s chemií i etický přesah. Moc se mi to líbilo.

31.01.2022 5 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Krásná a jemná kniha. Je taková velmi intimní a jemná, Doporučuji.

05.12.2021 5 z 5

Cit slečny Smilly pro sníh Cit slečny Smilly pro sníh Peter Høeg

Zvláštní knížka, velmi zvláštní, ale takové jsou knihy od severský autorů vždycky. Přesto je trochu jiná. Možná určitou mystičností, možná kontrastem původu hlavní hrdinky a západního světa, možná její určitou dysfunkčností.
V jádru je Smilla hodná ženská, schopná lásky, ale taky je studená jako led a odhodlaná a zarputilá jako buldok. Nebo spíš jako ledovec, který se pomalu, ale jistě sune pořád dál.
Velmi pěkné čtení.

05.11.2020 4 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Moc hezká kniha. Hluboká, tajemná, obsahuje lásku i zradu. Krysař je zajímavá postava, tragická.

06.10.2020 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Tahle kniha pro mne byla jako zjevení. Obrovsky mne překvapila. Nejdřív byla trochu nudná, moc politická, potom strhující. Znovu mne překvapilo, co všechno je schopen udělat člověk, a zvlášť člověk, který ztratil víru v lidstvo.
Moc se mi líbí, kolik toho autor ví o fyzice a propracovanost kontaktů s trisolarany - PC hra je dobrá.
Více čínské sci-fi na náš trh.

30.09.2020 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

(SPOILER) Četla jsem bez dechu, opět. Knihu jsem musela několikrát odložit, jelikož jsem to stupňované napětí vydýchávala, ale nikdy jsem to nezvládla na víc než půl hodiny. Je to fakt dobré čtivo.
Ilan se sžívá s Pětadvacítkou. Jde to až překvapivě dobře. Je dítě, takže trochu mazlíček a možná i svědomí, ale pořád je to uvěřitelný vývoj. Zažili spolu hrozné věci a společné zážitky stmelují.
Jen jsem hodně zvědavá na další vývoj vztahu Ilan a kapitána. V tom, jak reagují na tajemství druhých, jsou si možná podobní. I když by mne nepřekvapilo, kdyby kapitán už dávno věděl. Člověk jako on nemůže být hloupý.

Záhady sklenařského světa začínají nabírat na obrátkách tak, že se z nich až točí hlava. Po prvním díle si čtenář ještě mohl myslet, že za ztracené znalosti mohou pouze lidé z nížin. Jenže za něco mohou sami sklenaři! Byly věci, kterých se báli...
Některé skutečnosti se spojily, v něčem hrdinové stále tápou. Každopádně to ještě bude stát za to. Už abych měla přečtený třetí díl.

20.04.2021 5 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Jsem dospělá, přesto jsem knihu Prašina v knihkupectví mockrát držela v rukou, až jsem nakonec neodolala audioknize.
Musím říci, že kdybych to četla jako dítě, tak mi nestačí hvězdičky. Je to hezká kniha s dobrým nápadem, sympatickými postavami a bojem za správnou věc. Potud dobré. Jenomže...
... jak už jsem psala, nejsem dítě. Příběh mi tedy místy přijde moc tlačený na pilu, místy nastavovaný. Když si uvědomím, kolik akce narval autor do dvou dnů a přitom pátrání veškeré minimální, jen honba za akcí - tímto neduhem ostatně trpí mnoho dnešních knih. Mně tam to vzrušení z pátrání, chvilkové tišiny v ději, docela chyběly.
Líbí seč mi prostředí. Tajemná čtvrť, kde nejde proud a uprostřed dnešní Prahy? Super nápad! Hned bych se tam odstěhovala. I když práci bych možná hledala mimo, proč si neužít to dobré z obou světů Nakonec bych ale skončila na Prašině. Je to dobře vymyšlené místo. Líbí se mi popis cesty ke stroji a knihovny.
Ještě mi zbývají postavy a závěr. Postavy jsou trochu ploché a nelogické, hlavně En mi občas přišla jako génius typu Deus ex Machina - v kritické chvíli nebo po všem si věděla rady, znala tajemství, na která jiní přicházeli desítky let... Nesnášela jsem Moniku, ostatní padouši mi přišli vtipní.
Kdybych byla dítě, tak jásám a rozhodně to doporučím mladým klukům. A možná, možná se k ní i jednou znovu vrátím.

10.02.2021 3 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Velmi silný příběh o přátelství a snech.

14.11.2020 4 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Kniha o samotě uprostřed davu. A nemusíte na ni být ani brouk... Moc pěkná kniha vudící k zamyšlení.

04.10.2020 5 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Výborná oddechovka. Velmi se mi líbila atmosféra i popisy Islandu.

20.09.2022 5 z 5