jardacze jardacze komentáře u knih

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Tuto knihu jsem si chtěl přečíst po shlédnutí filmu Pan Jones. Dal jsem jí i díky celkem krátké délce na jeden zátah při podzimním odpoledni. I to umocnilo její atmosféru. Kniha je stejně nadčasová a pravdivá jako román 1984. Skutečně autenticky vystihuje různé druhy totalitních režimů, ale nejen jich. Dezinformace jsou něco, co je stále více aktuální i díky možnostem moderní techniky a stále více rozdělené společnost, která ráda zapomíná a ráda věří tomu co se jí šikovně podá ve správný čas. Tato kniha neztratí nic ze své aktuálnosti ani za dalších 100 let.

14.10.2023 5 z 5

Chlapec na dřevěné bedně Chlapec na dřevěné bedně Leon Leyson

Knih o holokaustu a celkově 2 světové mám načteno opravdu hodně. Na tuto knihu jsem narazil náhodou a rázem se katapultovala do toho nejzajímavějšího a nejdojemnejšího co jsem četl. Velkou roli hraje určitě to, že hrdinou skutečného příběhu je malý chlapec. To, jak je zde popsán celý jeho život před válkou i po válce tuto zajímavou knihu dělá ještě zajímavější a musím říct, že zejména v posledních kapitolách jsem byl hodně naměkko.
Je dobře, že tyto knihy existují, protože historie se ráda opakuje a já jen doufám, že čím více lidí si podobné knihy přečte, tím více se tomu dá zabránit.

13.05.2023 5 z 5

Přehledná a velice přístupná kniha o geografii, geopolitice, historii a budoucnosti světa. Dozvěděl jsem se dost nového, připomněl jsem si co už jsem znal a hlavně mi to moc bavilo.
Jediná kapitola, která se mi celkem špatně četla byl blízký východ, ale asi to bylo tím, že tam je celkově situace ve světě nejméně přehledná už po staletí a také mi nejméně zajímá.
Určitě se ke knize za nějakou delší dobu vrátím a porovnám co se od posledního čtení a představ autora o budoucnosti změnilo.

11.05.2023 5 z 5

Míň než kopnout si do psa: Z Asie na vlnách Radiožurnálu Míň než kopnout si do psa: Z Asie na vlnách Radiožurnálu David Jakš

Zajímám se o Asii jak v rovině politické, zejména problém Číny a KLDR a jejich nebezpečí pro ostatní státy v regionu a celého světa, tak i o život běžných lidí v Asii, památky, přírodu. Autor knihy procestoval a žil na tomto kontinentu dlouhá léta a má dokonalý přehled jako zpravodaj, tak i cestovatel. Zná místní kulturu, politiku, jazyk, pověsti, náboženství a další aspekty života Asiatů.
Knihu jsem přečetl skoro na jeden zátah. Jednotlivé kapitoly popisují vždy jiné místo nebo příběh a výběr je opravdu velmi pestrý. Mohl bych se tu rozepsat, ale nebudu zbytečně prozrazovat.
Knihu doporučuji každému, protože každý si tam může najít to svoje a zjistit, že i když ho tohle téma předtím nezajímalo, tak bude nakonec velice překvapen i stylem, jakým je napsaná. Třeba jako moje přítelkyně, která byla z knihy též nadšená, ale v knihkupectví by si ji sama nevybrala.

26.01.2023 5 z 5

Anna chce skočit Anna chce skočit Lucie Lomová

Taková příjemná jednohubka. Velice mi zaujal styl ilustrace. Mám rád devadesáta léta a takovou tu realističtější kresbu a proto jsem si všiml spousty drobných detailů co si pamatuju z té doby. Je vidět, že autorka si dala záležet, aby kresba odpovídala tehdejším reáliím.
Příběh byl poutavý a za tu chvíli co se kniha dočte nebyl čas na nudu. Moc jsem se bavil i když je to všechno samozřejmě celé takové přitažené za vlasy.

15.11.2023 4 z 5

Jak obehrát železnou oponu: Počítačové hry a participativní kultura v normalizačním Československu Jak obehrát železnou oponu: Počítačové hry a participativní kultura v normalizačním Československu Jaroslav Švelch

Sice jsem dítě devadesátek, ale o počítače jsem se zajímal už jako hodně malý špunt. Jak jsem se o knize dozvěděl, hned jsem věděl, že knihu si pořídím a přečtu, i když je to spíše studie, než nějaké běžné vzpomínkové čtení.
I to nezměnilo nic na faktu, že jak jsem se prvně začetl, byl jsem zcela nadšený. Obojího je tam dostatek a skvěle jsem se bavil. Kniha mě dokázala alespoň zprostředkovaně přenést do atmosféry doby 80. let a seznámila mi z celou řadou zajímavých postav počítačové scény, běžného života, tehdejších her, vývoje domácích počítačů, softwaru a různých amatérských periferií. Objasnila mi fungování tehdejších podniků, institucí, zájmových skupin a mnoho dalšího, co patřilo do té doby.
Smekám před obrovskou dávkou práce, kterou musel pan Švelch vykonat, aby desítky archivních materiálů, rozhovorů, dokumentů, softwaru, statistik atd. dal do jedné obsáhlé práce, která má hlavu i patu.
Doufám, že se třeba někdy ještě dočkáme pokračování v podobě let devadesátých a milénia. Obrovské změny na trhu, vývoj nových firem, studií, her, časopisů, počítačů a konzolí nebo celkově změna systému, chování spotřebitelů a zánik klubů nebo jejich přerod v nové firmy si vyloženě žádá o další bádání.

30.05.2023 5 z 5

Zmrazeno Zmrazeno Bill Browder

Poslechnuto jako audio kniha. Díky Českému rozhlasu a jeho nabídce si tuto knihu poslechnout zdarma. Jinak bych asi ani o knize a těchto událostech nevěděl.

Velice poutavý příběh o boji britského občana proti ruskému zločineckému režimu. Ne každý má odvahu něco takového podstoupit. O to více pak občané tohoto státu, kde není nic překvapivého i mnohaleté vězení nebo smrt. I o nich je tato kniha.
Občas jsem se trochu ztrácel v popisu určitých postav příběhu nebo soudních líčení, ale to asi každý, kdo úplně neovládá právo.

24.10.2023 5 z 5

Má cesta za štěstím Má cesta za štěstím Karel Gott

Karla Gotta beru asi jako spousta Čechů, jako takovou stálici hudební scény. Mám rád jeho nejznámější písničky, ale nikdy jsem se, už i kvůli věku nepovažoval za jeho fanouška. Měl jsem možnost díky portálu MujRozhlas si poslechnout 49 dílů nově připravované audioknihy. Je to celkem velká porce asi z celkově 73, abych si udělal o knize nějaký obrázek.
Líbila se mi zejména první polovina knihy, kde Karel popisuje jeho dětství a hudební začátky a nové příležitosti. Bylo to velice poutavé a návykové. Musím říct, že jsem se dozvěděl spoustu věcí ne jen z jeho života, ale i osob v jeho okolí a celkové atmosféře doby. Druhá polovina knihy už mi bavila o něco méně. Na můj vkus tam bylo moc popisů jeho turné a jiných vystoupení. Líbilo se mi spíše, když psal o nějakých nečekaných událostech nebo příhodách, které během těchto cest po turné zažil.

Igor Bareš knihu namluvil velice profesionálně a přišlo mi, že se i snažil trochu napodobit mluvní styl Karla Gotta a i když bych pár výtek měl, tak sázka na pana Bareše byla určitě správná. Kapitola sama o sobě je hlas Karla Gotta vytvořený umělou inteligencí. Ten doplňoval přechody mezi kapitolami a dodalo to celé knize neskutečnou atmosféru. Opravdu výborný nápad.
Kdo se nemůže odhodlat koupit si knihu, tak by měl sáhnout po audioknize. Určitě ho nezklame a dá se poslouchat při všech činnostech.

17.08.2023 4 z 5

Spad (souborné vydání) Spad (souborné vydání) František Kotleta (p)

Můj první Kotleta Volba byla jasná. Mám rád postapo a rovnou jsem volil souborné vydání, které vyšlo i finančně mnohem výhodněji.
Kniha mi doslova vtáhla a strávil jsem u ní spousty příjemných a napínavých večerů. Některé pasáže mi přišli sice zbytečně natahované na úkor jiných, ale jako celek to bylo opravdu pestré.
Vlastně bych klidně bral, aby měla kniha klidně další pokračování. Je tam spousta vecí, které se daly ještě vytěžit nebo to nebylo úplně rozebráno, jak bych si představoval.
Nevím zda si pořídím i další knihy od tohoto autora. Bojím se, že by mi to už tak nebavilo, ale třeba se ještě dočkám něčeho podobného.

02.04.2024 5 z 5

Místodržící Místodržící Adam Przechrzta

Druhý díl série Materia Prima jsem si přečetl už podruhé. Hlavní důvod bylo si připomenout děj před přečtením třetího dílu. I když jsem kostru příběhu znal, tak jsem se opět náramně bavil.
Za mě je tento druhý díl vrcholem téhle série, protože třetí už mám též přečtený, tak mohu porovnávat.
Celá série se dá sehnat za rozumnou cenu a určitě nebudete litovat.
Doufám, že se dočkáme i dalších knih tohoto polského autora.

18.08.2023 5 z 5

Adept Adept Adam Przechrzta

Úvodní kniha do této série mi zaujala hlavně svojí parádní obálkou a též cenou. Nevím jak jsou tyto knihy na našem trhu úspěšné, ale nebylo to snad ani 50 korun.
Pár úvodních kapitol jsem měl trochu problém se do knihy ,,zažrat,, ale nakonec to stálo za to. Je to hlavně prvotní seznámení s hlavním hrdinou a dalšíma důležitýma postavama knihy. V průběhu čtení vše začíná dávat větší smysl a magický svět smíchaný s realitou vás pohltí. Je to jedna z mála knih, kterou mám v plánu si ještě někdy přečíst znovu, což už je důležité měřítko, že je kniha správná volba pro všechny milovníky podobného žánru.

18.08.2023 4 z 5

1984: grafický román 1984: grafický román George Orwell (p)

Upřímně jsem čekal od této knihy daleko víc. Moje nevýhoda je asi v tom, že jsem nečetl předlohu a děj se mi tedy otevřel jen díky tomuto komiksu. Začátek mi celkem sedl, ale pak se ten rozjetý příběh úplně zastavil a vše se točilo v jakémsi kruhu až do konce knihy. Možná si časem přečtu originální knihu, abych mohl porovnat.
Jinak zpracování aktuálního vydání, obálka, kvalita papíru a kresba se mi velice líbila.

11.04.2023 3 z 5

Hvězda Severu Hvězda Severu David B. John

Okolo KLDR mám načteno i nakoukáno spoustu, ale žádné dobrodružné knihy nebo filmy o KLDR neznám. Proto jsem byl zvědavý jak to dopadlo. Kniha mi bavila. Líbilo se mi, že autor měl též o KLDR hodně nastudováno, takže to působilo mnohem reálněji. Určitě jedna z mála knih, kde si budu příběh pamatovat ještě dlouho.

08.02.2024 4 z 5

Podivuhodná historie sexu Podivuhodná historie sexu Kate Lister

Čekal jsem možná o trochu více než jsem dostal. Kniha je plná informací a něco mi zajímalo více a něco méně. To je vždycky nevýhoda knihy, která rozebírá nějaké širší téma. Zaujala i směs fotografií, ilustrací, dobových článku z novin nebo reklam.

09.12.2023 3 z 5

Ultimátní retro hardware: Kompletní průvodce Ultimátní retro hardware: Kompletní průvodce Michal Rybka

Opravdu vyčerpávající studnice všeho možného herního hardwaru od sedmdesátých let až po milénium a ještě mnoho dalšího. Třeba pěkně popsána historie firmy Apple. Vše samozřejmě na velkém formátu doplněno obrázky, informačními panely, rozhovory s tvůrci. Každá top konzole má pěkně popsaný vznik a různé problémy vyvoje, nejdůležitější hry, podrobný rozbor hw a periferií včetně velkých fotografií vnitřku konzolí a počítačů s popiskem co k čemu sloužilo. Původní anglické vydání je navíc doplněno o českou scénu, kterou popsal guru Michal Rybka. Kdo ho zná, tak ví, že tenhle pán má opravdu přehled snad o všem. Možná bych ocenil trochu kvalitnější papír, ale chápu, že by to perfektní cenu (zakoupeno výhodně v předprodeji) vystřelilo asi na úplně jinou částku.

15.10.2023 5 z 5

Stín Stín Adam Przechrzta

Na třetí díl jsem čekal s nadějí, protože nebylo vlastně vůbec jisté, zda vyjde. Alespoň to tak prezentovalo několik autorů komentářů zde na DK a vydavatel nekomunikoval na písemný dotaz raději vůbec.
O to větší jsem měl radost a knihu hned predobjednal, když se ukázalo, že vyjde. Bohužel si myslím, že prodeje nejsou tak vysoké, aby bylo možno čekat další knihy autora. Přijde mi to cenovou politikou. Kniha byla dá se říct za pár měsíců cca o třetinu levnější.

Po dechberouci akci minulého dílu jsem čekal další nářez, ale tady cítím mírné zklamání. Děj se věnuje více či méně zajímavým příhodam obou hrdinů. Tedy Samarina a Rudnického. O to byl sice dej pestřejší, ale někdy jsem se docela ztrácel počtem postav, které tu autor popisuje. Zejména démonů a jejich různých méně nebo více důležitých odnoží pro příběh. Něco mi přišlo vyloženě zbytečné.
Za vrchol série rozhodně tedy považuji druhý díl. Nebylo to špatné, ale očekávání o čem to bude a jak to dopadne jsem měl úplně jinde. I tak jsem se dobře bavil.

18.08.2023 4 z 5

Jáma Jáma C. J. Tudor

Zajímavá kniha, ale čekal jsem malinko víc. Líbilo se mi, že je tu linka ze současnosti a zároveň vyprávění z minulosti, které mi bavilo víc. Rozuzlení příběhu jsem nečekal a nevím co si o něm vlastně myslet. Celkově kniha měla takovou zvláštní temnou atmosféru, která na mě při čtení dolehla a byla až nepříjemná, ale zase se člověk opravdu sžije s příběhem a hrdinou knihy.

25.04.2023 3 z 5

Legendární herní ikony: Kompletní průvodce Legendární herní ikony: Kompletní průvodce Katy Stokes

Koupeno spolu s publikací Ultimátni retro hardware. Tam jsem se dozvěděl spoustu nového a zajímavého a přečetl to úplně celé. Tady to bylo tak na půl. Nejde se samozřejmě zavděčit volbou her každému. Vychází to hlavně z nostalgie a toho co jsem v mladí hrál já,ale jsem rád, že jsem se k herním ikonám dostal.

04.01.2024 3 z 5

Píseň přežití Píseň přežití Paul Tremblay

Knihu jsem si koupil ze tří důvodů.
1. Absolutně nepochopitelná cena 19 korun. Asi jsem byl na správném místě ve správnou dobu. Takovou cenu už jsem pak nikde neviděl.
2. Miluju žánr postapo, horor a různé variace.
3. na obálce obrovská chvála na knihu od S. Kinga.

Už na začátku jsem měl bohužel problém se do knihy začíst. Hlavní hrdinka mi přišla i přes veškeré věci co zažila strašně nesympatická. V dalších částech knihy se ukázalo, že hlavní hrdinky jsou dvě a ta druhá to naštěstí trochu zachránila. Celý děj knihy se dá popsat v jedné delší větě. Je to z důvodu, že zahrnuje krátkou časovou rovinu a to z důležitého důvodu pro děj. To mi u knih až tolik nevadí, ale tady mi to prostě přišlo občas dost natahované. Nezajímavé prošpikování příběhu vzpomínkami hlavních hrdinek nebo vedlejších postav tomu taky moc nepřidalo. Akční scény jsem si taky extra neužíval, protože mi to přišlo v popisu autora strašně nepřehledné a až skoro nudné. Ten podle Kinga strhující horor jsem taky nikde nenašel. Kdejaký Young Adult hororový román mi přišel mnohem více děsivý.
Celé toto dílko mi přišlo jen jako takové přiživení na v té době začínající Covid pandemii. Rozhodně to není úplně špatná kniha a má i opravdu zajímavé momenty, ale celkový dojem je zklamání.

23.09.2023 2 z 5

Balada o slaném moři Balada o slaném moři Hugo Pratt

Knihu jsem koupil náhodou a zaujala mi obrovská sleva z původní ceny. Co se týká samotného děje, tak mi přišel takový zvláštní. Taky postavy se tam v jednu chvíli milují a berou jako přátelé, aby na další stránce se chtěli zabít nebo se o to opravdu pokusí. Taky mi chybí nějaké představení hlavních hrdinů. Co jsem si zjistil, tak tato kniha by měla být první ze série a už je opravdu dost stará. Možná se tedy toto stane až později, ale o postavách vlastně nevíme vůbec nic. Kresba mi přišla zajímavá a hodila s k tomu co jsem četl. Nevadí, že není barevná.

01.01.2023 3 z 5