JanuldaN JanuldaN komentáře u knih

Poprava Poprava Yrsa Sigurðardóttir

Zatím nejlepší díl ze série. Mám pocit, že YRSA je s každou další knihou lepší a lepší. Tentokrát se příběh a vyšetřování točí spíše okolo Huldara, Freyja je za mne upozaděná. Každopádně děj je plný napětí a nečekaných zvratů (hlavně na konci). Ocenila bych více humorných "slovních přestřelek" mezi ústřední dvojicí :-) Duo Huldar a Freya miluju. Poslouchala jsem ve skvělé interpretaci Kláry Cibulkové.

21.05.2021 5 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Složité téma, které je úžasně vykresleno. Silný a poutavý příběh plný emocí. Kniha, která mě vzala za srdce.

19.04.2021 5 z 5

Katarze Katarze Yrsa Sigurðardóttir

Do třetice všeho nejlepšího. Mrazivé, napínavé, kruté! Téma šikany vhodně zvolené. Při líčení pocitů a emocí šikanovaných dětí mi bylo opravdu špatně. A ten konec!
Opět u mne vyhrála audiokniha skvěle namluvená Klárou Cibulkovou. Nemohla jsem přestat poslouchat. Vřele doporučuju! Těším se na další díl, který snad vyjde už na konci března.

02.03.2021 5 z 5

On On Elle Kennedy

Sladký ústřední pár :-) Čtivé a žhavé. Kniha má poutavý děj.

22.10.2020 5 z 5

Hra Hra Elle Kennedy

Kniha je pro mě na stejné úrovni jako Risk, Návrh a Skóre.... Příjemné, velice vtipné čtení s velkou dávkou romantiky. Tentokrát si autorka vzala na paškál kapitána hokejového týmu Huntera Davenporta a slušnou studentku, která miluje psychologii Demi. Jsem zvědavá, jak tuto sérii autorka zakončila. Doufám proto, že vyjde i poslední část - The Dare, která se soustředí na surfaře Conora, a ve které by konečně měla být hlavní hrdinka normální holka bez postavy 90-60-90... Jediná negativní poznámka - slečna na přebalu knihy mi nesedí, působí nesympaticky a takto si Demi vůbec nepředstavuji :-D

12.10.2020 4 z 5

Risk Risk Elle Kennedy

Elle Kennedy se zařadila mezi mé oblíbené autorky romantických knih. Po sérii Off Campus jsem se pustila i do Briar U... První díl mě moc nenadchnul, ale tenhle se mi líbil. Za mě stejně dobrý jako Návrh nebo Skóre, možná i lepší. Čtivý, vtipný román se sympatickými hrdiny.

11.10.2020 5 z 5

Eleanor a Grey Eleanor a Grey Brittainy C. Cherry

Jedním slovem: dojemné! Co víc k tomu říct :-)
Ne vážně. Ústřední pár si zamilujete. Budete s nimi prožívat to dobré a bohužel i to špatné. Budete se s nimi smát, brečet, zoufat si, zamýšlet se, objevovat... Zkrátka nádherná kniha. Druhé šance existují. Doporučuji!

12.07.2021 5 z 5

Na jedné vlně Na jedné vlně Jenn Bennett

Jen co jsem dočetla Kudy ke hvězdám, musela jsem se pustit do Na jedné vlně :-) Opět vážně skvělá knížka. Jednoduchý děj, sympatičtí hrdinové, skvělé prostředí. Překrásná oddychovka pro letní odpoledne.

03.07.2021 4 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Zatím nejlepší Kepler! Napínavý, děsivý, čtivý, nepředvídatelný... Hlavní záporák byl sice takový "superman", ale vůbec mi to nevadilo. Nejlepší postavou tohoto dílu byla za mne rozhodně Saga. Jdu na další díl! Jsem zvědavá, co se stalo s Joonou Linnou.

26.06.2021 5 z 5

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

Co k této knize napsat... Když jsem asi před půl rokem začala toto dílo číst, po necelých 50 stránkách jsem ho odložila - příběh mi přišel dobře napsaný, ale rozvleklý, plný popisů - stále jen seznamování s dalšími a dalšími postavami, ve kterých jsem se ztrácela. Ke knize jsem se znovu vrátila až teď. A možná i tím, že jsem prvních 50 stran četla znova, jsem se v postavách lépe orientovala. Pořád jsem ovšem měla problém s tím se začíst - to nastalo až kolem strany 180. Poté to byla jízda. Už se mi párkrát stalo, že jsem u knihy brečela (asi 2x), ale jen chvíli. Po dočtení jsem se vždycky rychle vzpamatovala. Sice jsem dle různých čtenářských názorů čekala, že budu brečet i nyní, co se se mnou ovšem stalo, když přišla strana 547? Najednou mě to úplně smetlo a já ne že brečela, já vzlykala. A to jsem se do této stránky držela.
Kniha ve mne vyvolala rozporuplné pocity a velké emoce - den po přečtení stále cítím takové těžko na prsou.
Příběh obsahoval řadu náhod a hodně fyzického násilí - vše schválně přehnané, až jsem v jednu chvíli přestala věřit v reálnost. Právě kvůli té nadsazenosti/extrémnosti mě Judova minulost až tak nezasáhla, ač se o ní nečetlo snadno, podstatné a děsivé pro mne byly její následky - jak moc lze lidskou duši zničit v dětství. Brečela jsem při pasážích, kde se odehrávala lidská dramata - když ubližujeme milovaným lidem, aniž bychom to tak chtěli a v tu chvíli mysleli; když ztratíme milovaného člověka; jak stravující může být lidská bezmocnost - když chceme pomoct, ale milovaný člověk ji odmítá; jak dokáže lidskou mysl doslova převálcovat zlo; jaká je naše odpovědnost za život člověka, kterého si pustíme do svého života... Kniha obsahovala opravdu velké množství zajímavých, někdy i kontroverzních myšlenek.
Když jsem byla v půlce knížky, říkala jsem si, že jí dám čtyři hvězdy - krásně napsaná, silný příběh, ale v některých částech rozvleklá, trošičku zmatečná (přeskakování v čase; na začátku odstavce někdy nevíme, z náhledu které postavy je příběh vyprávěn atp.). Ale teprve když jsem knihu přečetla, jsem ji "uchopila" jako celek a mám za to, že i toto zmatečné vyprávění mělo svůj smysl - bylo funkční, a kniha tak došla k dokonalému zacyklení - vše do sebe nádherně zapadlo.
Za sebe vůbec nevím, zda budu knihu třeba svým kamarádům doporučovat - nejspíše ano, ale s velkým vykřičníkem, protože si myslím, že tato kniha opravdu není pro každého.

26.03.2021 5 z 5

Snít znovu Snít znovu Mona Kasten

Série "Znovu" je moje srdeční záležitost. Mám ráda každý jeden díl. Určitě si všechny knihy v budoucnu ještě jednou přečtu. Jsou to přesně ty příběhy, při kterých si člověk odpočine a přestane myslet na všechny problémy. Vykouzlí vám úsměv na tváři. Mona Kasten má zkrátka dar vyprávění a je jedno, že je příběh neoriginální s řadou klišé. Prostě se čte skvěle!
Vrátit se do Woodshillu je pro mě jako vrátit se do svých vysokoškolských let a setkat se s partou dobrých přátel. Za mne stále nejlepší díly Cítit znovu a Věřit znovu.
Bylo by skvělé, kdyby Mona zkusila napsat LGBT romanci - zajímal by mne příběh Ezry a Scotta :-D
Už teď se ale těším na další připravovanou sérii – Save Me, Save You a Save Us

14.03.2021 4 z 5

Když jsme se poznali Když jsme se poznali Sarina Bowen

Od autorky miluju série Him a WAGs, také knihu Přísně tajné - vše napsala ve spolupráci s Elle Kennedy, jejíž romány řadím v rámci žánru k těm nejlepším. A tak jsem se rozhodla, že se začtu i do tohoto nově vyšlého titulu. Chybu jsem neudělala. Milé, oddechové, čtivé. Problematikou vztahu s handicapovanou osobou hodně brnkala na emoce - trošičku povrchní, ale od tohoto žánru nic jiného nečekám. Těším se na další díly!

04.03.2021 4 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Krev není voda. 4,5* Na plný počet to nebylo, přestože jsem si do půlky knihy myslela, že pět hvězd dám. Ovšem, jak se mi líbil příběh Emílie, Jana a Johana mne trochu zklamaly. Nebylo to samotnými postavami, ale především tím, že jim autorka nevěnovala tolik pozornosti. Vím, že kniha byla co se týče stran rozsáhla, ale myslím si, že kdyby byla ještě delší - případně by vyšlo více dílů, příběh by byl dotažen k dokonalosti. Opravdu by mne zajímalo, jak se vyvíjel vztah Jany a Ivana (ne jen zběžně), jak Jana přišla na jeho nevěru, vydržel jejich vztah i potom, co jejich dcera odjela do zahraničí, proč měla Jana k Johance až tak chladný vztah, jak se postavy dívaly na zvraty v devadesátých letech, kde a jak Johana potkala svého přítele... No zkrátka toto mne trochu mrzí.

Závěr se mi líbil, přestože si myslím, že Johana svým jednáním nic nevyřešila - utekla, ale i toto považuji za dobré vyústění.
Všech postav mi bylo svým způsobem líto, i těch mužských. Je ale pravda, že s ženami jsem soucítila víc a na muže s nimi nejednou nadávala.

Za mne DOPORUČUJU! Román ve mně vzbudil velké emoce a probudil kapku feminismu. :-) Určitě si od Jany Poncarové ještě nějakou knihu přečtu a to velmi ráda.

06.02.2021 5 z 5

River Wild River Wild Samantha Towle

Krásný romantický příběh postavený na bolesti, utrpení a lásce. Rivera a Carrie miluju - silné postavy s těžkou minulostí! Přečteno za jedno odpoledne. Škoda, že nebyla kniha delší. :-)

14.12.2020 4 z 5

Zmizení Sáry Lindertové Zmizení Sáry Lindertové Kateřina Šardická

Tohle jsem opravdu nečekala! Říkala jsem si, že by se mi kniha mohla líbit, ale že se mi bude líbit tak hodně... Vůbec bych neřekla, že jde o autorčinu prvotinu. Opravdu smekám! Knihu jsem poslouchala jako audio. Večer jsem se při ní pěkně bála :-) Miluju židovské mystično, vše do sebe krásně zapadalo. Opravdu doporučuji.

09.12.2021 5 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Ayobami Adebayo

4,5* Srdcervoucí témata, úžasný vhled do jiné kultury! Podvody, umírání, nekomunikace, lpění na tradicích. Autorka pokládá otázky ohledně manželství, neplodnosti, potřebě mít děti, mateřství, otcovství, obětování sebe sama... Zkrátka syrové vyprávění plné smutku, ztráty, truchlení a zoufalství. K dokonalosti za mne chyběl jen kousek.

19.07.2021 4 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

O tom, jak lidé dokáží tolerovat nepřípustné. Všichni vědí, ale nikdo nejedná! Příběh o kamarádství, rodinných problémech, nepochopení, soupeření, zalíbení, potřebě uznání, dětské naivitě... Autorka bez příkras popisuje především hrůzu v podobě zneužívání dětí očima jedenáctileté Františky. Román je napsán přístupným jazykem. Čtenář hned od začátku ví, co jej čeká a čtení je s každou další stránkou těžší a těžší...

28.06.2021 4 z 5

Pan Romantik Pan Romantik Leisa Rayven

Hezká, romantická, odpočinková knížka. Nečekala jsem, že se mi bude tak líbit :-) Dost dlouho jsem ale neměla ráda hlavní hrdinku - cynická, sarkastická, uzavírající svoje pocity. Její mužský protějšek byl naopak k sežrání. Vůbec nechápu, jak se do ní mohl zamilovat :-D

26.06.2021 4 z 5

Můj příběh Můj příběh Michelle Obama

Inspirativní životní cesta jedné obyčejné, tvrdě pracující ženy - z malého bytu v Chicagu, přes studium na prestižních školách, práci v právnické firmě a nemocnici až po Bílý dům. Biografie, která vydá za XY motivačních knih. Opravdu stojí za přečtení! Já osobně poslouchala v úžasné interpretaci Zuzany Stivínové. Zatím moje nejdelší audiokniha - zdolala jsem ji však překvapivě rychle :-)
4,5*

03.05.2021 5 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Laura Kneidl

Já tuhle duologii miluju! Hlavně její hlavní postavy - Lucu a Sage. Oba sympatičtí, perspektivní a rozumní studenti mezi nimiž je velká chemie. Po přečtení prvního dílu jsem se okamžitě musela pustit i do druhého - jako němčinářka jsem tedy nečekala na překlad a přečetla text v originále. Nevím proč, ale v němčině se mi kniha líbila víc. Teď, při čtení překladu, jsem měla pocit, že se děj trošičku táhne - prvních 300 stran se docela dost opakovaly jednotlivé situace, vyřešení "hlavního problému" se zvládlo na necelých 100 stránkách. Stejně ale za mne pět hvězd.
Autorka píše dobře - souhlasím s označením "pro milovnice Mony Kasten". Je to čtivé jako blázen :-D Těším se na další její knihy!

03.04.2021 5 z 5