Janek Janek komentáře u knih

Slepá skvrna Slepá skvrna Torkil Damhaug

Četla jsem přepracované vydání (elektronickou verzi) a stálo to za to. Text je opravdu čtivý a důraz na psychologickou rovinu je pro mě zajímavý, takové texty a příběhy mám ráda. Nutno konstatovat, že děj je na mnoha místech zbytečně překombinovaný, zápletky by stačily hned na několik psychologických románů. Oceňuji, jak se v průběhu relativně dlouhého textu příběhy proplétají, jak nápaditě se znovu a znovu vrací stejné motivy. Kéž je anticena Skřipec dobrou negativní reklamou, protože (přepracovaný!) text v každém případě stojí za přečtení.

09.08.2014 4 z 5

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

Kniha mě po všech těch nadšených doporučeních docela zklamala...

02.08.2014 3 z 5

Koně se přece střílejí Koně se přece střílejí Horace McCoy

Výborné, originální, nic podobného jsem dosud nečetla.
Lidé jsou pořád stejní, jen tváře, čas a místa se mění...

31.07.2014 5 z 5

Příliš mnoho štěstí Příliš mnoho štěstí Alice Munro

Je třeba číst pomalu, je třeba přestávek. Skvělé, silné povídky, ke kterým se určitě ještě minimálně jednou vrátím.

30.07.2014 4 z 5

Zeptej se táty Zeptej se táty Jan Balabán

***** O tomhle textu lze jen těžko vyprávět, ten se musí přečíst.

22.07.2014 5 z 5

Čtyři kousky chleba Čtyři kousky chleba Magda Hollander-Lafon

Není to historická reportáž, je to meditace, modlitba.

19.07.2014 4 z 5

Tělo Tělo Paolo Giordano

Tělo asi není tak líbivé jako Osamělost prvočísel, je to ale nezapomenutelné svědectví o válkách vnitřních i vnějších. Stojí za přečtení.

19.07.2014 5 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Nejdůležitější pro mě nebyl příběh, nešlo o jednotlivé osudy postav - dostalo mě to místo, v němž hrdinové, chtě nechtě, začali žít své alternativní (?) životy. Skvělá sonda do lidské povahy. Jakkoli jsem čekala, že paralela mezi krysami a hrdiny nás bude provázet větší částí románu, když to konečně přišlo (a ono to dříve či později muselo přijít!), i když jsem to čekala, stejně mi Clavell vyrazil dech.

14.07.2014 4 z 5

Osamělost prvočísel Osamělost prvočísel Paolo Giordano

Vynikající kniha, která dle mého názoru velmi silně vypovídá i o současné české společnosti, o pocitu odcizení, který může mít rozmanité příčiny a projevovat se různě intenzivně, různými způsoby. Kniha mě zasáhla především proto, že není zbytečně upovídaná; klobou dolů za výborný překlad (Alice Flemrová) a za skvělý doslov překladatelky (Odeon 2009).
Více takových knih!

09.07.2014 5 z 5

Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha I. Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha I. Miguel de Cervantes y Saavedra

Literární, nadčasový skvost, při jehož četbě jsem se nahlas smála, dokonce i v metru. Se smutkem mohu konstatovat jen to, že jsem Quijotovi i Sanchovi fandila, že jsem jim velmi rozuměla. Nejsem já taky tak trochu blázínek?

30.06.2014 5 z 5

Budu asi výjimka, ale po včerejším zhlédnutí filmu musím změnit své hodnocení knihy, kterou jsem v tu dobu už měla dočtenou. Scénárista je génius - skvěle dokázal vystihnout atmosféru knihy, ale není zbytečně tak rozvláčný, šel přímo k věci. Z textu na mě dýchal jiný typ humoru, který je na plátno zřejmě nepřevoditelný, ale občas se mi zdálo, že by román mohl být mnohem kratší. U filmu to bylo naopak: dvě hodiny utekly jako nic, mělo to spád. Je ale pravda, že pokud bych neznala předlohu, film mě asi moc neosloví. V knize se podle mého názoru psalo zbytečně moc o politice, scénárista se toho zdárně vyvaroval. Doporučuji knihu i film.

21.06.2014 3 z 5

O kontemplaci O kontemplaci Jan Šedivý

Jednoduchý, povzbudivý a velmi podnětný text.

14.06.2014 5 z 5

Umění života Umění života Zygmunt Bauman

Nepůsobí to příliš nadějně, ale - dost na tom bude.

31.05.2014 4 z 5

Příběh kriminálního rady Příběh kriminálního rady Ladislav Fuks

Drsné. Působivé.

26.05.2014 4 z 5

Ubavit se k smrti Ubavit se k smrti Neil Postman

Vskutku provokativní. Doba se samozřejmě změnila, přesto je v textu zachyceno i mnohé z toho, co stále zůstává aktuální.

12.05.2014 4 z 5

Říše znaků Říše znaků Roland Barthes

Bezesporu zajímavý text.

10.05.2014 4 z 5

Smrt Smrt Maurice Maeterlinck

Podnětné čtení. Doporučuji.

02.05.2014 5 z 5

Přišla z moře Přišla z moře Miloš Urban

Tak mám zase pocit, že si ze mě vypravěč dělal celou dobu legraci, když zatajoval to nejdůležitější. Podobné pocity jsem zažívala při Barnesově Vědomí konce.

29.04.2014 2 z 5

Bůh ví Bůh ví Joseph Heller

Nadhled a nadsázka. I bibličtí hrdinové mají své chyby. Stojí za přečtení, stejně jako Davidův příběh v podání svatopisců.

13.04.2014 4 z 5

Zelňačka Zelňačka René Fallet

"...Asi tak od té doby se po celém Bourbonsku začalo říkat o cvocích, že jim straší ve věži "jako jalingnyskýmu četníkovi". Což nic nemění na tom, že v tom jedeme všichni, ale to jen tak mezi námi.

Skvostný závěr příjemné, oddechové knížky.

02.04.2014 4 z 5