Janek Online Janek komentáře u knih

Český snář Český snář Ludvík Vaculík

Český snář mě od začátku do konce provokoval i bavil, s napětím jsem čekala, co všechno ještě může ze svérázného Vaculíka vylézt. Výjimečné svědectví o době, v níž nic nebylo tak samozřejmé jako dnes. Za totáče bylo těžké dostat se k pořádné knize, když to ovšem vzal do ruky pan Vaculík, nebylo těžké dostat se do knihy. Navždy.

29.03.2015 5 z 5

Mapa a území Mapa a území Michel Houellebecq

Dočetla jsem spíše silou vůle, po nadšení z Možnosti ostrova jsem velmi zklamaná.

16.03.2015 3 z 5

Prosím stručně Prosím stručně Václav Havel

Vážné poznámky promíchané se zdánlivými banalitami, filozofické úvahy i humor, upřímnost, lidskost... Jsem naivní idealistka, jsem pravdoláskařka... a tahle četba mě na mnoha místech dojímala. Klidně se mi smějte.

03.03.2015 5 z 5

Ve čtrnácti sám v Osvětimi Ve čtrnácti sám v Osvětimi Tomáš Radil

Nejlepší kniha, kterou jsem o těch strašných zvěrstvech zatím četla.

21.02.2015 5 z 5

Program pro přeživší Program pro přeživší Chuck Palahniuk

Palahniukův svět je úchvatný. Je děsivé, když se mi zdá, že v tom šíleném světě vlastně do určité míry žije každý z nás?
Zatím podle mého názoru nejlepší autorova kniha. (Tedy ve srovnání s Klubem rváčů a se Zalknutím.)

26.01.2015 5 z 5

Třináct měsíců Třináct měsíců David Mitchell

Kdyby to bylo možné, dala bych třináct hvězdiček z pěti. A i to by bylo málo. Fantastická kniha, pro mě o trochu náročnější (a také zajímavější) než slavný Atlas mraků.

24.01.2015 5 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Asi jsem se moc těšila, ke Švejkovi ani k Hlavě XXII bych toto dílko určitě nepřirovnávala.

18.01.2015

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Kdybych měla za deset, dvacet let doporučit mladým čtenářům román, který nejlépe vypovídá o současné době, doporučila bych jim Malý pražský erotikon. Mnoho příběhů a mnoho podob radostí i bolestí, které jsou nerozlučně spojeny s rozmanitými podobami lásky. Skvělé čtení.

03.01.2015 5 z 5

Zalknutí Zalknutí Chuck Palahniuk

Skvělé čtení není to správné spojení, ale napadne mě jako první.
Viz první až poslední strana, včetně skvělého doslovu.

"A v tom to všechno vězí.
Žijeme ve virtuálním světě. Nic není skutečné. Vůně citronu zakrývá to, že se někdo pozvracel. Růže znamenají moč.
Modřina cirhózu jater, Smradlavý dech leukémii. Na krásném modrém Dunaji požár.
Možná má Palahniuk pravdu. Možná je to jediná šance. Všechno rozbít, včetně sebe, a mezi střepy hledat zbytky reality, to, kdo a co skutečně jsme. A pak možná budeme mít jistotu, že to venku skutečně zpívá slavík a ne že hodiny oznamují čtyři po poledni."

31.12.2014 5 z 5

Klub rváčů Klub rváčů Chuck Palahniuk

Drsné, snové, v závěru pro mě trochu zmatené. Asi jsem měla moc vysoké očekávání, film mi sedl lépe.

02.12.2014 4 z 5

To To Stephen King

Fantastické čtení, jen závěr (cca 200 stránek...) se mi zdál zbytečně překombinovaný a místy zmatený, závěr mě dost zklamal. Děkuji za komentář Ender, díky němu byla pro mě četba Toho ještě zajímavější, záživnější.

29.11.2014 4 z 5

Dějiny šílenství Dějiny šílenství Michel Foucault

Těžké, ale nepochybně inspirativní čtení.

06.11.2014 4 z 5

Sekerezáda aneb Zima lesních lidí Sekerezáda aneb Zima lesních lidí Edward Stachura

Než jsem přečetla Sekerezádu, neměla jsem ráda mlhu. Teď se to asi změní. O téhle lyrické, meditativní knížce nelze moc vyprávět, na knížku a jejího hrdinu Janka ovšem nelze ani zapomenout. Vzpomněla jsem si na Šrámkův Stříbrný vítr, který však skvěle přeloženému polskému textu nesahá ani po kotníky...
Doporučuji - 200%

02.11.2014 5 z 5

Misery Misery Stephen King

Mé první setkání s Kingem - a stálo za to!
Na samém začátku (když přišel na scénu poprvé kýbl) jsem si říkala, jestli je šílenec jen Misery, nebo i její tvůrce - totiž King. Jako je geniální Murakami zvláštním způsobem posedlý sexem, je King (alespoň v případě tohoto románu) geniálním způsobem posedlý násilím.
Přesto se mi zdá, že v závěru zbytečně moc tlačil na pilu.

27.10.2014 4 z 5

Kouzelný vrch Kouzelný vrch Thomas Mann

Výborný úvod a pak... stránku od stránky lepší a lepší! "Zapomenutí" hrdinové, cyklický čas, putování na hranici mezi bděním a sněním, úvahy o duchu a těle, o životě a smrti...Na tuhle knížku nelze zapomenout.

20.10.2014 5 z 5

Valérie a týden divů Valérie a týden divů Vítězslav Nezval

Takový pěkně rozdováděný Nezval. Jsem zvědavá na film.

27.09.2014 4 z 5

Kolíbka Kolíbka Kurt Vonnegut Jr.

Zajímavá, hodně zajímavá knížka, už tuším, kde se výrazně inspiroval Houellebecq, když psal Možnost ostrova (doporučuji!). Zaujaly mě především různorodé, zdánlivě spolu nesouvisející názvy kapitol, text se ovšem čte výborně, kapitoly jsou spolu skvěle provázány. Sonda do lidského nitra - kde se skrývá touha po moci i touha po něčem vyšším - myslím neztrácí svou výmluvnost ani dnes.

25.09.2014 5 z 5

Filozof a ústřice Filozof a ústřice James Thurber

Některé povídky a bajky byly báječné, jiné lepší, některé horší, občas mi to připomínalo Hrabalovu poetiku, jindy Saturnina...

22.09.2014 4 z 5

Noční vlak do Lisabonu Noční vlak do Lisabonu Pascal Mercier (p)

O tom se nedá vyprávět, to se musí přečíst!

17.09.2014 5 z 5

Běsi Běsi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Příliš mnoho postav, příliš mnoho jmen, ve kterých jsem se často ztrácela. Neuměla bych převyprávět děj. Ale to, jakým způsobem román graduje, je nezapomenutelné, závěr je vskutku strhující. Doporučuji.

08.09.2014 4 z 5