janacheca janacheca komentáře u knih

Hra o trůny #3 (komiks) Hra o trůny #3 (komiks) Daniel Abraham

Výborná varianta pro fanoušky Hry o trůny. Opět vynikající práce kreslíře Tommy Pattersona, na scénáři by bylo občas co zlepšovat, ale chápu, že dostat takový román do komixu je opravdu oříšek.

25.01.2015 5 z 5

Lumpové a beránci Lumpové a beránci Vladimír Pikora

Děj ujde a vlastně jen maskuje Pikoru a Šichtařovou tak, jak je známe - totiž že ve svých knihách dokáží po lopatě i laikovi vysvětlit základní pojmy a děje z ekonomie. Z tohoto důvodu dávám čtyři hvězdičky, samotná detektivka by byla tak asi na tři.

25.01.2015 4 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Výborná knížka, nebudu opakovat chválu, co napsali jiní níže. Snad jen jediná (malá) výhrada - mohla být ještě o něco kratší. Některá místa jsou popisná až moc. To, co autor chtěl říci, by se tam určitě i tak vešlo.

20.07.2014 3 z 5

Frantina Frantina Karolina Světlá (p)

Zápletka knihy se mi líbila, způsob napsání už o něco méně. Postavy jsou popsány tak nějak *po lopatě*, aby každý pochopil, co autorka myslí. Děj se dá předvídat (např. neustále zmiňovaní *lesňáci* se opravdu *nečekaně* objeví v druhé části knihy). Jazyk knihy je poplatný době napsání a komu se líbí čeština 19. století, bude si v tomto ohledu libovat od první stránky.

23.09.2013 2 z 5

Budu snít marně Budu snít marně Karel Hlaváček

Když mám čas se na chvilku zastavit, sáhnu po této knížce. Je trochu smutná a velmi jemná. Vždy zanechá pocit, zda člověku ve spěchu všedního dne něco neuniká mezi prsty.

23.09.2013 4 z 5

Portrét Portrét Nikolaj Vasiljevič Gogol

Je to útlá knížka, nejvýše na dva večery. Úvod, kdy si hlavní hrdina přinese domů obraz starého lichváře a prožívá setkání s ním či se svým dvojnásobným snem, je fantastický. Další text se mi už tak nelíbil, jako by autor v porovnání se začátkem psal ve spěchu. Druhý díl mi připomínal policejní protokol - vypravěč na aukci líčí zločinnou historii tajemného obrazu a odůvodňuje, proč je dobré pro všechny ho navždy zničit. Ale ne všichni přítomní ho poslouchali... (ostatně jako vždy).

21.08.2013 2 z 5

Hra o trůny #1 (komiks) Hra o trůny #1 (komiks) Daniel Abraham

Krásně nakresleno, zdařilé kolorování a libreto (říká se tomu tak u komixu?) výstižné. Scény se podařilo dostat do pár vět a přitom je komix srozumitelný. Nemám co vytknout.

25.03.2013 4 z 5

Máchorky Máchorky Ilona Daňková

Výborná knížka, vždy mi zvedne náladu. A taky si vzpomenu, jak a kde se mi dostala poprvé do rukou.

06.04.2012 4 z 5

Lips Tullian: nejobávanější náčelník lupičů & Černý Filip Lips Tullian: nejobávanější náčelník lupičů & Černý Filip Kája Saudek

Kultovní dílo pro všechny obdivovatele Mistra Káji Saudka, ať už v původní časopisové podobě a nebo takto nově vydané. Při kreslení tohoto komixu byl KS ve vrcholné formě, dílo se dá číst znova a znova a člověk stále nachází nové věci, detaily, drobné vtípky... Opravdu doporučuji.

04.01.2012 5 z 5

Králevic, král, císař Králevic, král, císař Alexej Pludek

Román o životě Karla IV., vcelku dobře napsaný a asi i historicky dost věrný. Pokud se chcete dozvědět více o životě Otce vlasti, tak doporučuji.

04.01.2012 2 z 5

Česká pře Česká pře Alexej Pludek

Knížka se přečíst dá, ale autor má určitě lepší. Daleko víc se mi líbil román o Karlu IV. Kralevic, král, císař .

04.01.2012 2 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Nesmírně silná kniha, při čtení mi doslova běhal mráz po zádech a třásla se kolena. Podobně u Vávrova filmu. Síla spočívá v nadčasovosti příběhu: na začátku stojí užitečný aktivista-idiot, který v rámci snahy "o lepší svět" umožní, aby se k moci dostalo ztělesněné zlo. Od toho okamžiku není cesty zpět. Příběh špatně začíná a ještě hůře končí. Bohužel, toto se může stát v každé době i v každé zemi, mění se jen kulisy a forma umlčení spravedlivých. Krutost, bezpráví a beznaděje zůstávají.
K dobrým knihám se obvykle vracím, ale u této k tomu nemám odvahu. Podobně jako u Souostroví Gulag od Solženicina - taky velmi silná kniha, kterou se mi ani nepodařilo dočíst. Na tyto dvě knížky už pravděpodobně nesáhnu.

06.12.2011 4 z 5

Všechno je jinak Všechno je jinak Vladimír Pikora

Opravdu doporučuji každému, kdo se zajímá o současné dění a zároveň nemá odborné ekonomické vzdělání. Kniha se pěkně čte a myslím, že její styl bude vyhovovat jak mláďatům, tak střední generaci, tak i seniorům. Jasné a srozumitelné čtení, u kterého se kupodivu i pobavíte (možná Vám to u odborné ekonomické publikace připadá nemožné, ale je to tak).

06.12.2011 3 z 5

Předposlední trubadúr Předposlední trubadúr Zdeněk Šmíd

Zdánlivě oddechové čtení, které milým způsobem ukazuje různé pohledy na svět (rytíř, úředník a tulák). Není to "osudová kniha", nicméně čas od času se k ní s chutí vracím. Jen lituji, že Mistr Kája Saudek k ní nenamaloval více ilustrací.

06.12.2011 2 z 5

Věčná Ambra Věčná Ambra Kathleen Winsor

Narozdíl od ostatních komentářů, mě knížka zklamala. Vydržela jsem číst až do konce a celou dobu mi to připadlo jako červená knihovna, která si hraje na velkoryse napsaný román.

17.10.2011 2 z 5

Padlí andělé Padlí andělé Andrew M. Greeley

Knížka má spád a děj graduje až k neodvratnému konci. Typický bestseller - v době četby Vás zaujme, ale dlouhodobě nijak zvlášť neobohatí. Knížku doporučuji na dovolenou a nebo na delší cestu vlakem.

10.10.2011 2 z 5

Kluby poezie Kluby poezie Bohumil Hrabal

První Hrabalova knížka, která se mi dostala do rukou asi ve 14 letech. A zabrala - Hrabal je od té doby moje slabá stránka, s chutí se k němu vracím.

10.10.2011 5 z 5

Opravdu dobrá knížka - od hrdinova dětství v zapadlém městečku, před válečné období, až po vyšší střední věk kdesi ve vybydlených Sudetech. Doporučuji.

10.10.2011 4 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Narozdíl od některých komentářů tady, se mně povídka líbila. Obecně se mi líbí Hrabalův styl psaní, přiznávám, že mám pro něj slabost.

10.10.2011 4 z 5

Cirkus Humberto Cirkus Humberto Eduard Bass (p)

Pěkná knížka a televizní seriál, podle ní natočený, se mi líbil snad ještě víc.

10.10.2011 3 z 5