Jana5330 Jana5330 komentáře u knih

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Tak nakonec mi asi nevadí, jakého máme prezidenta a v jaké době žijeme...mohlo by být hůř, daleko hůř!! V listopadu 1989 jsem byla na gymnáziu a prožívala převrat jako asi všichni studenti...s nadějí, že to má smysl a že vyhrajeme. Kdyby to nedopadlo, mohl by naprosto reálně probíhat děj knihy. Příkladem jsou vojenské, komunistické státy, kde život běží úplně jiným směrem a práva lidí jsou přehlížena. Po dočtení jsem hodně přemýšlela. O Marii, její dceři, vězení, o ústavu a nespravedlnosti. Možná by se kniha mohla číst na středních školách jako povinná četba.

14.01.2022 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Paní Mornštajnová, co mi to děláte? Doposud byl pro mě les oázou klidu a pohody. Silné téma, čtivé jako vždy...přesto mi tam chvílemi něco vadilo.

22.01.2024 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Troufám si říct, že jsem asi nikdy nic lepšího nečetla. Opravdu nádherný zážitek! V některých místech jsem u knihy brečela, někdy jsem ji musela na chvíli zavřít a najit odvahu číst dál. Drsný kraj, drsná doba a poučné momenty z česko-polského pohraničí na pozadí rodinných tragédií. Hned jsem si koupila druhý díl!

23.02.2021 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

No...tak to byla jízda! Od začátku do konce, bez zbytečných obalů. Psáno v přítomném čase, to mi na začátku trošku vadilo, ale rychle si zvyknete. Krátké, stručné věty, nikoli však obsahem. Příběh plný zvratů a překvapujících momentů. Možná proto, že ji válka zastihne v dospívajícím věku, nebere ji Zuzana nijak zvlášť tragicky. Anebo možná proto, že je to výjimečně silná dívka. Anebo je to všechno tím cukrem? Mimořádně silný čtenářský zážitek.

05.04.2022 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Opět vynikající práce, paní Lednická smekám před Vámi. Neskutečně precizně zpracované, do posledního detailu. Kolik hodin práce asi zabere zpracování tématu a nastudování informací? V první části knihy autorka nenásilně připomíná děj prvního dílu, aby se čtenáři, kteří jej četli již dříve, lépe zorientovali. No a pak jste přímo vtaženi do nelehkých osudů rodiny a jejich blízkých, prožíváte radosti a starosti, pomáháte jim se rozhodovat v těžkých chvílích, abyste pak zjistili, že tohle nebylo zrovna správné rozhodnutí. Kdyby člověk mohl některé věci vědět dopředu...V závěru knihy zajímavá obrazová příloha.

02.06.2021 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Knize prospělo, že autorka opustila serii s detektivem Bergmanem. Z ní jsem četla jen jednu knihu a už pokračovat nebudu. Tohle bylo jiné! Dobré! Na pozadí příběhu ze současnosti se odkrývají stará rodinná tajemství, nevyřešené vztahy a nechybí ani zajímavá zápletka. Přidanou hodnotou je informace o příchodu rumunských Slováků do vysídleného pohraničí, pro mě tedy doposud neznámá. Jelení Hora je vykreslena tak dokonale a divoce, že mám chuť tam strávit pár dnů v létě.

05.04.2022 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Jaké to asi je, ocitnout se v deseti letech bez rodiny v úplně neznámé zemi, kde nikomu nerozumíš ani slovo? Kde nic není jako doma? Kde vítr fouká jinak a slunce svítí méně, kde české jídlo v kontrastu s řeckým vypadá poněkud směšně? Máš vlastně vše, co k životu potřebuješ, někdy i víc, přesto Ti stále něco chybí? Šťastný budeš teprve tehdy, až uvidíš moře!
Nádherná kniha.

05.03.2024 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Nooo! Uf...ten konec mě rozsekal. Vyprávění pohledem matky a dospívající dívky, zdánlivě běžné problémy a konec, jaký nechceš...

18.11.2020 5 z 5

Na tak málo stranách a tolik obsahu! Příběh je poutavým svědectvím nelehké doby. Jasně vystihuje dobu okupace ruskými vojsky a pokračuje až do doby Sametové revoluce. Hlavní hrdinka je velmi silná žena, nejsem si jistá, zda bych něco takového vůbec zvládla. Tohle rozhodně stojí za přečtení.

26.11.2022 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Klasicky otevřený konec , ostatně na to jsme u V. Hanišové zvyklí. Nechá možnost čtenáři, ať si sám ukončí, jak je mu příjemné. Tady byly možnosti možná i tři. Mě strašně bavilo toulání po lese, vykreslené tak autenticky, jako bych tam byla s hlavní hrdinkou. Její těžký životní příběh to celé podtrhl...

Vděk Vděk Delphine de Vigan

Přečte-li 20letý, může se docela pobavit. Přečte-li 40letý, donutí ho kniha k zamyšlení. Přečte-li 50letý, půl knihy propláče. Jsem poslední kategorie a děkuji za tuto knihu.

23.05.2023 5 z 5

Páté jablko Páté jablko Lenka Chalupová

To bylo skvělé!! Jak mně se z rodiny Francových nechce odejít! Až po dočtení oceňuji důmyslně zvolený název knihy...není jablko jako jablko. Ale nebudu raději nic prozrazovat. Vřele doporučuji, jako ostatně všechny knihy autorky.

23.01.2024 5 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Tohle je jedna z knih, která se po dočtení neodkládá lehce. Musí se nechat doznít. Min.čtyři dny jsem nemohla začít číst jinou. Hlavou jsem byla stále na statku s hrdiny knihy. Emilky mi bylo líto nejvíc, to jsem kolikrát pro slzy na čtení neviděla. Ženy opravdu neměly po staletí lehký život, bída, dřina a bezpráví je dávno zapomenuto...
Podobně silně mě oslovilo Heřmánkové údolí. Obě knihy doporučuji a těším se na EUGENII.

29.03.2020 5 z 5

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

Tak tohle bylo hodně silné! Kniha si rozhodně zaslouží nejvyšší hodnocení.
Příběh začíná v červnu 1944, končí v červnu 1945. Prožijete poslední válečný rok v jedné vesničce nedaleko Přerova. Nádherný příběh, kterému nechybí vůbec nic. Kniha dokonale vtáhne do děje, připadala jsem si, že jsem jednou z obyvatelek vesničky. Dnes jsem dočetla, neodkládá se mi vůbec lehce. Jsem myšlenkami stále s hlavními hrdiny. A konec, ten mě tedy dostal! Ten rok byly třešně opravdu hodně kyselé!

09.09.2021 5 z 5

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

A tak já těch 5* dám. Knihu jsme si koupila, postavila do knihovny a vysvětlila ji pěkně, že tam musí počkat, až na ni přijde řada :o) Mezitím jsme v létě projížděli Krušné hory, mimochodem těm tedy dávám 5* taky, za tak nádhernou, čistou a klidnou krajinu. Teď při čtení jsem byla v duchu stále tam. Ze začátku knihy se mi strašně pletlo velké množství postav, byla jsem zaskočená, nestává se mi to často. Lehce kolem poloviny
jsem se zorientovala a nic už nebránilo prožít mnoho silných příběhů z pohraničí, kde spolu žili a následně pak proti sobě bojovali obyvatelé dvou obcí. Smutné je, že zloba a nenávist nikdy nevznikla v žádné z hlav těch chudých a obyčejných lidí.

24.04.2023 5 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Nesuď člověka za jeho činy, když neznáš jeho příběh.
Tohle bylo hodně dobré, silné, možná nejsilnější z dosavadní tvorby. Titul si rozhodně zaslouží nějaké ocenění.

22.01.2024 5 z 5

Podbrdské ženy to nejsou...ano, nejsou. A ano, byly lepší. Od teď musí být všechny knihy jako Podbrdské ženy nebo Hana a jejich autorky si rozhodně nemohou dovolit napsat nic slabšího. Za mě si kniha zaslouží vysoké hodnocení. Minimálně proto, že nám představí neuvěřitelně silnou a schopnou ženu, poslední šlechtičnu z rodu Battaglia, žijích na území Čech. Pro mě doposud neznámá. Kdo čeká baronku v sukních, která vyšívá a čte knihy, tomu prozradím, že tohle je tedy úplně jiná jízda. A to doslova.

13.06.2022 5 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Miluji architekturu vilek první republiky. Vila Tugendhat je naprostý skvost této doby. Skleněný pokoj byl pro me vstupenkou do vily s možností představit si její zrod. Přestože příběh není zcela pravdivý a některé momenty jsou změněny,neztrácí na kvalitě.

23.02.2021 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Autorka opět nezklamala, velmi poutavé čtení a přidaná hodnota v podobě srozumitelně vykreslených těžkých momentů v historii naší země. Přečteno jedním dechem, sem tam mrazí v zádech.

24.05.2019 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Skvělé!! Chvílemi jsem nedýchala.

21.03.2019 5 z 5