Jana K Jana K komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Tak tohle je opravdu velký, přímo fascinující příběh. Vše do sebe dokonale zapadá, do posledního detailu skvěle promyšlený a dotažený příběh. Nemohla jsem se od čtení odtrhnout dokud jsem se nedozvěděla celou, velmi pohnutou historii jedné rodiny z Valašského Meziříčí, příběh emotivní, smutný, syrově opravdový a vybízející k zamyšlení.
Myslím si, že bychom nikdy neměli zapomínat na hrůzy, které jsou v knize velmi barvitě vylíčeny. Doporučila bych přečíst všem, kteří si tak rádi a pořád stěžují na dnešní dobu.
Příběh by dle mého názoru stál i za zfilmování.
Určitě si přečtu i další knihy autorky.

06.01.2021 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Zpočátku jsem měla trochu problém se do knihy začíst, teprve s ubíhajícími stránkami jsem dokázala docenit naprosto strhující příběh, který mě zcela pohltil. Zajímavé odhalování rodinného tajemství, složitý vztah otce a dcery, kteří se po jednotlivých kapitolách střídají v líčení svých příběhů, které sice žijí spolu, ale přece jsou od sebe na hony vzdáleni, neschopni najít jeden ke druhému cestu.
Trošku zklamáním pro mě byl jen otevřený konec, ale to snad bylo autorčiným úmyslem - aby si každý z nás příběh dotvořil a popřemýšlel, jak by se jednotlivé postavy mohly zachovat a co by pro ně bylo nejlepší.
Za mě ale skvělé počtení a už teď se těším na autorčiny další knihy.

06.03.2021 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Po mém velkém nadšení po dočtení Hany jsem sáhla po debutu autorky a opět musím říct, že mě nezklamala. Výborný a čtivý příběh nás provede dějinami celého pohnutého 20. století prostřednictvím 3 generací pozoruhodných hrdinek.
Mohu jen a jen doporučit k přečtení a znovu připomenout, že na některé události našich dějin bychom rozhodně neměli zapomínat.

10.02.2021 5 z 5

Tak tohle je síla. Doslova.

24.03.2023 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Opět skvělá záležitost z pera paní Mornštajnové. Velký, rozvětvený příběh jedné rodiny, která provozuje hotýlek na okraji města a v rámci možností se snaží proplouvat pohnutými československými dějinami 20. století.
Kniha obsahuje spoustu postav, jedná se ale o jakousi rodinnou ságu, tudíž je jejich množství pochopitelné a příběhy se samozřejmě úzce prolínají a není vůbec žádný problém se v nich zorientovat. Příjemné počtení, kniha mne opravdu bavila.

18.04.2021 5 z 5

Tak tohle je naprostá bomba. A to doslova. S Harrym jsem vyrůstala, jsme dokonce s Tomem stejný ročník, takže patřím k těm, kdo s napětím čekal na každý další díl, ať už ten knižní nebo filmový. Draca Malfoye s jeho věčnými nohsledy Crabbem a Goylem jsem v knihách a ještě více ve filmech už od samého začátku nemohla vystát. Malfoy a jeho představitel Tom Felton byl pro mě slizoun první třídy. Teď během dvou dní jsem přečetla jeho knihu a nemohla se od ní odtrhnout. Jednoduché, úderné, bezprostřední, prošpikované pikantními historkami z natáčení všech filmů o Harrym Potterovi,... Tom se nám tu odhaluje jako sympatický, pokorný mladý kluk, jehož dětství a potažmo dospívání bylo všechno jiné, jen ne fádní a "normální." Se slávou, kterou tak díky roli Draca Malfoye obrovsky rychle nabyl, jde bohužel ruku v ruce i následný pád na dno. Po dotočení harrypotterovské ságy odjel v touze začít nový, dospělácký život, do místa hercům zaslíbeného - do samotného Hollywoodu, kde poznal nejen filmové ateliéry.
Opravdu silný příběh podaný čtivým a pro čtenáře srozumitelným způsobem, se kterým se mnozí můžeme ztotožnit.
Myslím, že pro každého fanouška Harryho Pottera je povinnost tuhle knihu přečíst, i když není jako já příznivcem postavy Draca Malfoye. Mě si Draco-Tom po přečtení této knihy naprosto získal.

20.02.2024 5 z 5

Pro mě velké zklamání... Jednu hvězdičku dávám jen z jakési nostalgie. Celou sérii s Harry Potterem jsem četla několikrát a tak jsem byla velmi zvědavá na pokračování příběhu.
Nečekala jsem žádné veledílo, tím spíš, když se na úspěšný a už jednou uzavřený příběh snaží uměle navázat jiný autor. V knize se sice setkáme se svými starými známými postavami z kouzelnického světa, ale jakoby to ani nebyly ony. Jsou to pouhé karikatury skvělých postav, které paní Rowlingová vytvořila. Pokřivené charaktery, pitomé až trapné dialogy a nepovedená zápletka.
Formát divadelního scénáře mi vůbec nevyhovoval, celý příběh je prostě jen jedna velká slátanina a v žádném případě bych ho neoznačila jako osmé pokračování Harryho Pottera.

30.11.2016 1 z 5

Deník fejsbukové matky Deník fejsbukové matky Lucie Nachtigallová

Naprosto zbytečná záležitost, škoda krásného křídového papíru, na němž je kniha vytištěna. Nepřestávám žasnout nad tím, co všechno jsou česká nakladatelství schopna vydat, doufaje v komerční úspěch knihy.
V poslední době jsme si zvykli na to, že vydanou knihu má lecjaký blogger či youtuber, ale vydání fejsbukových statusů - to tu ještě nebylo.
Kdyby alespoň bylo oč stát, ale není - kniha mapuje statusy v období tří let (počítám, že se už určitě připravuje pokračování tohoto literárního skvostu) úspěšné FB stránky Deník fejsbukové matky. Nevím, čím si autorka zasloužila, že zrovna její facebook se stal tím úspěšným a knižně vydaným - podle mě jsou to jen rádoby vtipné, poněkud roztříštěně působící komentáře k rodinným situacím, občas dokonce proložené reakcí na právě probíhající aktuální události.

06.08.2016 odpad!

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Považuji pana Ebena za jednoho z nejlepších moderátorů, kteří se u nás momentálně vyskytují. Vlastně za vůbec nejlepšího, obdivuji jeho decentní, milý způsob humoru, kterým umí vždy skvěle pobavit.
Tady v této útlé, v kroužkové vazbě vázané knížečce nám předkládá své drobné postřehy k nejrůznějším aktuálním tématům. Z mnohými z nich se řada z nás určitě velmi dobře dokáže ztotožnit.
Nemám co vytknout, opravdu milé počteníčko na jeden večer.

06.12.2020 5 z 5

Za zamčenými dveřmi Za zamčenými dveřmi Freida McFadden

Wau, tak tohle je hodně dobré. Dokonce vynikající. Přečetla jsem za dva večery a kdybych měla více času, dá se úplně s přehledem přečíst za den, spíše za pár hodin. Tak dobré čtení to je, napsané tak, že vás to doslova nutí obracet další a další stránku a říkat si jo, ještě jednu kapitolu a už půjdu něco dělat (nebo spát) ale ono to prostě nejde a čte se dál a dál :-) Moc mě taky bavily dvě dějové linky vyprávění: minulost a současnost. Závěrečné rozuzlení sice poněkud uspěchané a za vlasy přitažené ale opravdu nečekané - se svým tipem kdo je vrahem jsem samozřejmě byla úplně vedle.

18.04.2024 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

"Ničemu nerozumím. Ty lidi, kterejm celej život pomáháme a sloužíme jim, nám koupí lahvičku smrt a lidi, který nás nikdy v životě neviděli, nám kupujou život."
Pěkný příběh, místy i drsný a smutný.

10.12.2021 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Tak tohle je pecka. Doslova. Začátkem knihy jsem se sice prokousávala trochu pomaleji, dlouho jsem si nemohla zvyknout na autorčin strohý a jednoduchý styl psaní postrádající přímou řeč. Jakmile se ale děj přehoupnul od Zuzanina dětství k dospívání úplně mě pohltil a já se nemohla od čtení odtrhnout.
Jedná se o velmi silné téma, navíc skvěle zpracováno prostřednictvím zajímavých postav. Líbilo se mi také prostředí cukrovaru, ve kterém se zpočátku příběh odehrává. Jedinečný literární zážitek, trochu bych snad vytkla konec, možná by si kniha žádala pokračovaní, ale asi sama autorka ví své a zvolila to nejlepší.
Pochopitelně se nabízí srovnání s knihou Hana od Aleny Mornštajnové. Stejné téma, silná hlavní hrdinka, zmar a utrpení, návrat zpět, to vše mají společné a přece je každá svým způsobem jiná. Nechť se každý rozhodne, která je mu bližší, já jsem nadšená z obou.

20.05.2021 5 z 5

Smrt favorita Smrt favorita Dick Francis (p)

Krásná a pravá "stará" anglická detektivka, které nechybí vůbec nic, co má správná detektivka mít. Klobouk dolů vzhledem k tomu, že se jedná o autorovu prvotinu. Určitě bych ji zařadila mezi jeho top díla.
Ačkoli jsem velice záhy spolu s hlavním hrdinou odhalila, komu patří tajemný šeptavý hlas údajného pana "Clauda Thiveridge" vůbec nic mi to na čtenářském zážitku neubralo. Kniha udrží napětí po celou dobu, a zejména posledních pár stránek jsem doslova hltala. Velmi se mi líbila jedna ze závěrečných scén a to konkrétně útěk hlavního hrdiny přímo z dostihového závodiště na koni (se kterým mimochodem před pár okamžiky lehce vyhrál dostih) přes pole, louky a lesy před hordou ozbrojených taxikářů domlouvajících se vysílačkami, které řídil onen tajemný šeptavý hlas. Nepříliš uvěřitelné, ale rozhodně bavilo. Jednu hvězdu z hodnocení beru za těžko uvěřitelný vztah hlavního hrdiny ke Kate - takové rychlé zásnuby po tom všem?

25.09.2017 4 z 5

Dražby Dražby Dick Francis (p)

Opět velmi povedená Francisovka, navíc z velmi zajímavého a atraktivního prostředí koňských dražeb, o jejichž zákulisí i nekalých praktikách obchodníků s koňmi se prostřednictvím hlavního hrdiny Jonase Derehama dozvíme spoustu podrobností. Velmi jednoduchý, čtivý děj: "Prostý, základní souboj dobra a zla," jak zmiňuje sám autor v doslovu ke knize.
Původně jsem chtěla hodnotit za čtyři hvězdičky, ale tu pátou jsem nakonec musela přidat za vedlejší dějovou linku s bratrem alkoholikem a za (alespoň pro mě) velmi smutný konec.

28.04.2017 5 z 5

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Nádherný příběh. Nejprve jsem viděla film, který mě tak nadchl, že jsem hned běžela do knihovny pro knižní předlohu. Ta je psána v ich formě prostřednictvím Michaelova vyprávění. Možná mě jen trochu zklamalo, že je kniha tak útlá, celý příběh by šlo určitě rozvést ještě více a některým událostem se věnovat podrobněji. Ale to snad byl autorův záměr, nechat určitý prostor k zamyšlení a doplnění čtenáři. Určitě se ale jedná o velmi povedené dílo a vůbec jedno z mála děl, kde je na velmi vysoké úrovni jak kniha, tak i herecky skvěle obsazený film.

10.04.2016 5 z 5

Přežít Přežít Piers Paul Read

Tak tohle je jeden z nejsilnějších a nejneuvěřitelnějších příběhů, které jsem kdy četla.

20.03.2023 5 z 5

Pekelná třída Pekelná třída Vojtěch Steklač

Něco báječné.

06.12.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Na tuto knihu jsem se velmi těšila, bohužel jsem zažila zlamání. Příběh mě vůbec neoslovil, nazačetla jsem se. Možná i proto že fikce a fiktivní příběhy vůbec nejsou mým šálkem.

14.06.2021 2 z 5

Cílová rovinka Cílová rovinka Dick Francis (p)

Další velmi zdařilé dílo z pera mistra dostihové detektivky. Svižný a poutavý příběh mě zaujal hned od samotného začátku. Jako obvykle nepřijdeme o dostihové prostředí, tentokráte v souvislosti se zajímavým způsobem dopování koní.
V hlavní roli se ale tentokrát objeví jiný obor a to konkrétně obchodování s drahokamy. Zpočátku jsem měla z tohoto zaměření strach, myslela jsem si, že bude nezáživné a nudné, opět se ale ukázalo, že Francisův záběr je velmi široký. Nezaměřuje se jen na dostihy, ale dokáže velmi mistrně a bravurně vtáhnout i do jiných profesí, aniž by to znamenalo, že příběh sklouzne k menší akčnosti nebo snad dokonce začne nudit.
Za mě plný počet i za sympatického hlavního hrdinu, který si ihned získal můj obdiv, když musel ze dne na den vyměnit rajtky a dostihový dres za košili a sako a usednout místo do sedla dostihového koně za bratrův pracovní stůl, pokusit se řídit prosperující firmu a nadělat přitom pokud možmo co nejméně chyb. Že mu zemřelý bratr nechal víc otázek než odpovědí je nasnadě, on ale touto pro něj neznámou cílovou rovinkou projede se ctí.
Jediné, co bych vytkla, (to je ale výtka k českému vydání, nikoli k příběhu) je tentokrát příliš mnoho chyb v textu, jakoby páni korektuři tentokrát svou práci odbyli. Také překlad - jeden z hlavních koňských hrdinů se jmenuje Dozen Roses. Pěkné jméno pro hřebce, později valacha, jméno, které má hlubší význam pro zemřelého Grevilla a v jednom místě v knize jej bylo potřeba přeložit. Proč ale Dvanáct růží, když Tucet je správně a zní to mnohem lépe?

29.10.2020 5 z 5

Puls Puls Felix Francis

Na další knihu Felixe Francise jsme si museli počkat o něco déle než obvykle, ale čekání se určitě vyplatilo. Především tu máme hlavní hrdinku ženu - věc u Francise dosud nevídaná, ale jak se můžeme přesvědčit, knize to na kvalitě neubírá, ba právě naopak.
Hlavní hrdinkou je tentokrát sympatická lékařka z urgentního příjmu Cheltenhamské všeobecné Chris Rankinová, která se musí vyrovnat nejen s padouchy, ale především se svými vlastními démony. Ani v tomto Francisově románu ale nepřijdeme o dostihové zákulisí; doktorka Rankinová příležitostně slouží na dostihových závodištích, kde zajišťuje lékařskou službu.
Čtivě napsaná kniha nás nenechá ani na okamžik vydechnout, stále máme s hlavní hrdinkou o čem přemýšlet. Co bych možná malinko vytkla je snad jen pocit, že doktorka Rankinová ví o policejních postupech daleko víc než policie samotná, které v tomto případě až příliš radí, snad by celý případ zvládla sama :-)

21.06.2020 5 z 5