jan7113 jan7113 komentáře u knih

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Více než důstojné završení úžasné trilogie.
Vše důležité je uzavřeno, záhady objasněny, pachatelé odhaleni, poslední střípky z Finovy minulosti dosedly na své místo, aby nám pomohly vykreslit souvislosti, příběh končí... Bohužel. Další osudy Fina, Marsaili, ale i dalších obyvatel ostrova Lewis už si můžeme jen domýšlet.
No nic, bylo mi s nimi dobře.

06.06.2023 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Jo, to se to píše, když se to umí. A pan May to fakt UMÍ! První knihou této série nastavil laťku sakra vysoko a mám pocit, že Mužem z ostrova Lewis ji nijak nesnížil. Opět se děj současný prolíná s minulostí, ale tentokrát ne Finovou, nýbrž s čím dál tajemnější (a temnější) minulostí Marsailina otce. Opět je to i trochu detektivní příběh, i když vyšetřování probíhá na vlastní pěst. Opět je příběh plný tragických osudů obyvatel drsného ostrova. A opět je to úžasné čtení. 100 %

07.03.2023 5 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

Vynikající detektivní thriller. Do poslední strany je čtenář udržován v napětí, a to dokonce i poté, co byl pachatel odhalen. Zase se jednou podařilo skloubit sympatické postavy se zajímavým dějem i prostředím. Krátké kapitoly ještě umocňují výbornou čtivost. Prostě super!

01.07.2023 5 z 5

Skála Skála Peter May

Dokonalé! Dokonale ponuré, ale i lidské. Dokonale vykreslené prostředí, dokonale nedokonalí lidé se svými malými i velkými tragédiemi.
Kniha začíná jako detektivka, ale postupně, jak se střídají dvě hlavní linky - současnost a vzpomínky, získává navrch příběh osobní. Vše vrcholí ve chvíli, kdy se oba příběhy protínají.
Podobně jako kolega andrej0867 začínám vážně uvažovat o cestě na Lewis. Ale to až později, teď si jdu objednat druhý díl.

25.09.2022 5 z 5

Co ukrývá jezero Co ukrývá jezero Barry Hutchison

Detektivní thriller odehrávající se na březích jezera Loch Ness - to prostě můžu! Zvlášť když je kniha takhle čtivě a vtipně napsaná. Jsme sice teprve u druhého dílu, ale zatím si tato série drží velmi slušnou úroveň. Jen tak dál a šup sem s dalšími díly.

19.08.2023 5 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Stejně jako Dvojitý kříž i tahle kniha je úžasná. Nejde se od ní odtrhnout. Thriller jak má být!

05.10.2022 5 z 5

Vynález zkázy Vynález zkázy Jules Verne

Tahle kniha představuje přesně to, co mám na verneovkách rád. Šílené vynálezy, elektrické ponorky, padouši obývající dutou horu na opuštěném ostrově... a šlechetný, obětavý Francouz zachraňující svět. Super čtení. A dokonalé ilustrace od Léona Benetta asi není třeba zvlášť zmiňovat.

11.08.2023 5 z 5

Království z kostí Království z kostí Barry Hutchison

Skvěle napsaná kniha, co se čte jedním dechem. Hlavní hrdina je správnej řízek, žádná zbytečná korektnost. K tomu prostředí skotské Vysočiny... Prostě 100%

13.08.2022 5 z 5

Cesta kolem světa za osmdesát dní Cesta kolem světa za osmdesát dní Jules Verne

Klasika nejklasičtější od jednoho z nejznámějších a nejslavnějších autorů. Chvílemi si sice připadáte, že čtete učebnici, ale takový Verne prostě je. Nikdy není na škodu se trochu vzdělat. Jinak je kniha plná akce, napětí a dobrodružství. A samozřejmě nechybí happyend. Na dobu svého vzniku (1873) - klobouk dolů.

13.03.2022 4 z 5

Černé léto Černé léto M.W. Craven

Druhý díl je podle mě minimálně stejně dobrý jako díl první. Postavy hlavních hrdinů, prostředí severní Anglie u skotských hranic, ale hlavně velmi originální zápletka vás prostě nepustí a nedovolí knihu odložit. A jak jsem psal už u prvního dílu, krátké kapitoly tomu také vydatně pomáhají. Takže dávám zasloužených 5 hvězd a už se moc těším na další kousek.

19.12.2023 5 z 5

Devátý hrob Devátý hrob Stefan Ahnhem

No, musím říct, že po Oběti bez tváře je to velký propad. Do značné míry souhlasím s uživatelkou Etule a ještě bych tři body přidal:
5. Obrovské množství postav a jejich příběhů dělá ze čtení totální mišmaš.
6. Ve Stockholmu už asi nezbývá moc ulic, náměstí a mostů, jejichž krkolomné názvy nebyly v knize zmíněny.
7. Autor byl při psaní asi dost nadržený, jinak si nedovedu vysvětlit takové množství sexu na stránkách této knihy. Navíc, kdo je zvědavý na detailní popis výstřiku nějakého úchyla?
Celkově vzato mě tento díl dost zklamal. Ale protože to zklamání je dáno výrazně nadprůměrným prvním dílem, myslím že 4 hvězdičky budou tak akorát.

24.09.2023 4 z 5

Bretaňská idyla Bretaňská idyla Jean-Luc Bannalec (p)

(SPOILER) Jak už tady někdo uvedl, jedná se tentokrát o variaci na Vraždu v Orient expresu. Jenže na rozdíl od Poirota není Dupin sluníčkář a "všichni" tedy neznamenají "nikdo", nýbrž "každý". Je jedno jak protivný nebo neoblíbený člověk je, vražda je a zůstane vraždou.
Jinak je vše při starém - v tom nejlepším slova smyslu. Litry café, hory kulinářských specialit, moře, pláže, útesy... a vůbec bretaňský život. Prostě další bretaňská detektivka, jak jsme na ně zvyklí a jak je máme rádi.

11.04.2023 5 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

Jak jsem psal nedávno u Muže z ostrova Lewis, Peter May to prostě umí. Tohle je samozřejmě jiná záležitost než Lewis, ale výborný vypravěč se opět nezapře. Pátrání ve stylu Dana Browna je doplněno i rodinnými vztahy (i nevztahy) a s přibývajícími úspěchy ve vyšetřování se začínají objevovat i politické intriky a příběh získává na akčnosti. Po klidné první polovině graduje tak, že cílovou páskou nakonec doslova proletíte.

26.03.2023 5 z 5

Tajemný hrad v Karpatech Tajemný hrad v Karpatech Jules Verne

No jo, prostě klasika. Díky čtenářské výzvě jsem si ji dal podruhé. Tajemno, dobrodružství, vynálezy. A k tomu úžasné ilustrace Léona Benetta. Prostě verneovka par excellence!

27.02.2023 5 z 5

Tankový prapor Tankový prapor Josef Škvorecký

Film Tankový prapor je notoricky známý, a protože většinou se do filmu natočeného podle knihy nevejde úplně všechno, doufal jsem, že v knize bude příběh bohatší. No, není. To, co má kniha proti filmu navíc, je jen nudný balast. Nebývá to asi často, ale v tomto případě se tvůrcům filmu podařilo dílo pozvednout na vyšší úroveň. Vše, co v knize stálo za to, ve filmu využili, zbytku škoda není. Navíc herecké obsazení, řekl bych, dost odpovídá knize (Skamene, Chytrová, Zounar...) - při čtení je úplně vidím.

22.07.2023 4 z 5

Černý mustang Černý mustang Karel May

Správná dobrodružná mayovka. Taková skoro povinná klukovská četba. A musím říct, že i v mém pokročilém věku mě bavila. Padouši jsou vždy podlí, klaďasové za všech okolností kladní, no a Old Shatterhand a Vinnetou? Ti jsou nejen nejkladnější a nejspravedlivější, ale také nejpředvídavější a tudíž jsou vždy tam, kde jich je nejvíc zapotřebí. Ovšem tím nejnepostradatelnějším ze všech je samozřejmě všeználek Hobble Frank.

28.05.2023 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Dlouho čekala v knihovně, dlouho se mi do ní nechtělo. Teď jsem se odhodlal. A abych pravdu řekl, je to ještě depresivnější, než jak jsem se obával. Navíc některé pasáže jsou nekonečně úmorné (třeba citace z Goldsteinovy knihy).
Soudě podle toho, kam evidentně spěje dnešní svět, byl pan Orwell geniální vizionář. Tím spíš mi ale podobné knihy nesedí.

31.03.2023 3 z 5

Pět neděl v baloně Pět neděl v baloně Jules Verne

První Verneovka, u které jsem se (chvílemi) nudil. Nejlépe to vystihují slova sluhy Joea: "Kdyby nás nepotkaly příhody na Čadském jezeře a na Senegalu, myslím opravdu, že bychom umřeli nudou." Pokud bychom ovšem knihu chápali jako učebnici fyziky, geologie, přírodopisu, zeměpisu a historie vědeckých výprav do Afriky, myslím, že je nepřekonatelná.
Samozřejmě, že nějaké to napětí v příběhu je, samozřejmě hrají důležitou roli ušlechtilé lidské vlastnosti jako obětavost, věrnost a přátelství a potřetí samozřejmě nechybí šťastný konec.
I s ohledem na dobu, kdy byla kniha napsána, dávám 80 %.

05.07.2022 4 z 5

Ocelové město Ocelové město Jules Verne

Příběh o boji dobra se zlem - skrznaskz kladného lidumilného Francouze (jak jinak u Vernea) a fanatického Němce. Autorovy představy o fungování společnosti jsou sice poněkud naivní (všechno kvete, všichni se mají rádi...), ale jako u všech jeho ostatních knih je třeba brát v potaz, kdy byly napsány. Takže z tohoto pohledu - velmi dobré!

07.05.2022 4 z 5

Sedmá pohroma Sedmá pohroma James Paul Czajkowski

Tak nám zase jednou agenti Sigmy zachránili svět, na poslední chvíli odvrátili apokalypsu. Nenávratně při tom opět zničili unikátní historické památky a pozabíjeli mraky zlounů.
Všechno to ale do sebe přesně zapadá, dává to smysl a je to skoro k uvěření. Ale hlavně se to celé výborně čte. Autor si dal spoustu práce s nastudováním detailů z mnoha oborů - historie, fyzika, epidemiologie, zoologie, meteorologie apod. Snad jedinou slabinou v uvěřitelnosti je tradiční nesmrtelnost hlavních hrdinů, ale to by zase nemohlo vyjít tolik dílů. A, přiznejme si, to by byla velká škoda.

21.02.2024 5 z 5