jan0223 jan0223 komentáře u knih

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Mám rád postapo a zde se povedlo zasadit lidstvo do metra kde přežívají zbytky civilizace. Zdá se to trochu ujetý, ale proč ne? Každá stanice funguje jako samostatný správní celek, dole lidstvo nahoře mutanti. A to vše opředené sítí tejemna, mysteriozna a magie. Prostě super. Představivost jen mlaskala blahem a i když místy byla kniha poměrně náročná na pochopení, v konečném výsledku jsem si ji užil.

24.12.2021 4 z 5

Neználek v Kamenném městě Neználek v Kamenném městě Igor Nosov

Když jsem jí viděl, zajásal jsem, když jsem ji přečetl zaplakal. Kniha která pouze doplnila sbírku o Neználkovi. Snaha se cení, ale kvality původního Neználka nedosahuje. Hlavní postava splývá s ostatními človíčky a vše je takové hodně jednoduché a uspěchané, potenciál který nabízí se nevyužil. Třeba se to dnešním dětem bude líbit, ale mě který vyrůstal na původním Neznalkovi se to moc nelíbí, asi moc srovnávám.

20.12.2021 3 z 5

Soumrak Soumrak Dmitry Glukhovsky

Soumrak mě osobně hodně překvapil, začátek je takový vláčný a říkal jsem si co se z toho vyklube. A opravdu vyklubalo ...... Začátek pomalu, klidně a nenápadně vtahuje do příběhu aby čtenáře naprosto zahltilo střídáním současnosti, že minulostí a tajemna. Do toho se zapletou mystické všehoschopné bytosti a celý ten smrtící koktejl je chrstnut na čtenáře, který se pomalu utápí v příběhu který přesahuje jeho chápání.
Musím říci že kniha je psaná geniálně a nepustila mě ani na chvíli z příběhu, který jsem emotivně a příbehově plně prožíval s postavami, o možnosti se volně nadechnout nemůže být ani řeč, protože celou knihu jsem přečetl se zatajeným dechem. A konec je pojat hodně abstraktně a nechá na čtenáři aby kniha končila podle jeho uvážení.
Pokud se podívám na knihu jako celek tak v příběhu se skrývá daleko hlubší myšlenka než se zdá a ne všichni ji dokážou pochopit. Za mě naprosto bomba . Ale chápu že ne pro každýho to může být ten správný šálek čaje.

22.06.2021 5 z 5

Druhý díl mě sice už zaujal méně, možná že byl psaný jakoby hodně narychlo, ale přesto jsem ho s chutí přelouskal (i nekolikrat) a během čtení jsem stále víc chtěl vidět víc a víc že slunečního města a na konci knihy jsem nejenže tam hrozně chtěl jít, ale hlavně jsem nechtěl aby už ta prohlídka slunečního města skončila. ☺ ☺ ☺ ☺ Nějaké politické podtexty jsem jako dítě nevnímal a žil jenom prohlídkou slunečního města. ☺ ☺ ☺

Války o krev Války o krev Brian Lumley

Nádherné ukončení další části. Jeden proti všem a všichni proti jednomu. Tak by se dal shrnout celý děj. Naštvanost upírů a pochroumání jejich eg je jen solí v této krvavé polévce. Konečně i nějaké pořádné interakce mezi vampýri. Rozhodně bych, ale neřekl že to celé dává smysl s původními díly, ale spíš se jedná o novou sérii a díly pod hlavičkou Nekroskopa. Přečetl jsem jedním dechem a rozhodně jsem se nenudil.

Řeč mrtvých Řeč mrtvých Brian Lumley

Hodně rozporuplná kniha. Místy mě to bavilo, vtáhlo do děje, chvíli i fandil záporákovi, ale většinu času to bylo jedno velké klišé. Najednou jakoby autor nevěděl kudy kam a psal jenom aby něco napsal. Ze všech čtyř knih je ta nejhorší, ale pořád si říkám "I mistr tesař se někdy utne. A není všem dnům konec.", uvidíme jak si povede v dalších dílech.

Zdroj Zdroj Brian Lumley

Kniha se trochu odlišuje od toho co bylo ve dvou předešlých dílech a přibližuje nám tu původ, život a chování vampýrů. Což je mimochodem super protože konečně se dozvídáme kdo jsou zač a odkud pocházejí. Je to trochu jiný šálek kávy, ale k vzhledem povaze a celkově dlouhé sérii je to pro příběh a čtenáře důležité.Ale stále nám zůstává spousta otázek a možných námětů pro pokračování. Celkově se mi to líbí, dobře se to četlo. Zajímavá myšlenka.

Podívánky Podívánky František Nepil

Úžasná knížka, miluji tyhle podrobné obrázky vystihující nějaký děj, rád v nich hledám příběhy obyčejných lidí. František Nepil byl úžasný češtinář a jeho jazykové a slovní obraty jsou prostě úžasné, a přesto všechno je to psané srozumitelně a jednoduše pro normálního lidového člověka.
Miluji jeho knížky. A u týhle mám pocit, že se opět valím v létě na zahradě u babičky a dědy a slunce svítí, voní tráva, hmyz bzučí a já listuji knihou pohroužen do obrázků a povídání F. Nepila. Dětství se vrátilo.

05.01.2022 5 z 5

Prach Prach Hugh Howey

Tak třetí díl bomba, opět nasadil, po slabší dvojce, laťku výše a celou knihu jsem se nenudil. Konec mě přesto překvapil ikdyž jsem ho tak trochu čekal. Jen škoda, že zůstalo mnoho příběhů a otázek otevřených. Co se stalo s ostatními sily, jak se začlenila a usadila probagrovaná skupina? Jinak celá kniha je čtivá, napínavá, nenechá čtenáře jen tak v klidu.
Určitě to celé by si zasloužilo i další knihu kde by se to celé ještě rozvinulo a dovysvětlilo. Ovšem na druhou stranu i v pohádce byli jen tři přání a možná, že čtvrtý díl by to zkazil.

30.12.2021 4 z 5

Chata v Jezerní kotlině (komiks) Chata v Jezerní kotlině (komiks) Jaroslav Foglar

Černobílé provedení mě nevadí, má to svoje kouzlo. Kdo by nechtěl podnikat výpravy za město tam si postavit ukryt, prožívat svá dobrodružství? Myslím, že doplněk ke knižní podobě je to super, ale kniha je lepší.

28.12.2021 5 z 5

Bomba Bomba Laurent-Frédéric Bollée

Kniha bomba je opravdu výbuch ve velkém stylu. Na 450 stránkách je komiksovou formou zobrazena celá cesta od myšlenky k realizaci až ke smrti, zmaru a ničení. Všichni víme co se událo a že na to doplatili hlavně civilisté. Nejdříve jsem si nemohl nějak zvyknout na styl malování (jsem rozmazlen Foglarem, apod. ) , ale celé je to vlastně ztvárněné geniálně černobílou linkou a celé to podtrhuje příběh a dodává tomu děsivost, temnotu a napětí. Celkově je to čtivé a nenechá čtenáře čekat, pořád mě to popohánělo kupředu a dozvídal jsem se věci které jsem vůbec netušil a vžíval se do jednotlivých postav a situací. A konec je tedy hrůzostrašný, nikdy jsem si nedokázal představit jak se dá do komiksu vložit beznaděj, zmar, smrt a zkáza tak aby to čtenáře opravdu zasáhlo, ale zde se to opravdu povedlo. Celou knihou čtenáře provází vypravěč (průvodce) samotný uran, který zde vystupuje jako všemocný, marnivý prvek, což je skvělý nápad.

Tohle prostě musíte mít, a při té ceně je to opravdu za hubičku.

28.12.2021 5 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Knihu jsem koupil na doporučení, každopádně zajímavý neotřelý nápad. Zajímavě vybarvené prostředí, hierarchie sila, jednotlivá patra a jejich funkce, politický vliv a chod tohoto lidského mraveniště. ☺ Začátek mi dal chvíli zabrat než jsem vše začal chápat a vcitovat do prostředí a postav, ale potm se vše roztočilo a nabral šílený spád, kdo by čekal nějakou gradaci konce bude zklamán, protože ke konci dochází ke zplosteni celého příběhu a trochu tomu ubírá na atraktivitě, ale přesto všechno se rád ke knize vracím. ☺

Písek Písek Hugh Howey

Neodolal jsem a knihu od známého autora trilogie Silo si koupil. ☺ Rozhodně musím konstatovat, že jsem udělal dobře a kniha potěšila a rozjitřila fantazii. Stejně jako v sílu tak i zde autor umí vykreslit děj a prostředí takovým způsobem, že čtenář svoji fantazii nenechá ani na chvíli v klidu a před očima mu probíhá celý postapo svět. Jediné co mi u tohoto autora trochu vadí je monotonost a nudnost prvních částí knih, chvíli sice trvá než se člověk začte, místy jsem ji chtěl odložit, ale potom mi kniha vše vynahradí a nedokážu se odtrhnout od příběhu. A překvapivý závěr vše jenom podtrhne, samozřejmě nechybí otevřený konec takže snad se dočkáme i pokračování, protože spousta otázek zůstala nezodpovězena. ☺ Uvidíme co přinese budoucnost. ☺ ☺ ☺ ☺ Každopádně za mě skvělé počtení a už se krásně vyjímá v knihovně na VIP poličce.
HA-RY

Stanovište 1 Stanovište 1 Dmitry Glukhovsky

Těšil jsem se na styl metra, ale byl jsem zklamán. Celá kniha je jen o řešení mezilidských vztahů, blabolení o víře a pubertální chování nevlastniho syna velitele stanice. Celé to začalo být zajímavé až na konci a to už člověk stejně přelétl možná trochu z povinnosti. Tohle tedy zabil. A přitom to nabízí tolik možností. Rozhodně u mě jednou a dost.

06.05.2023 2 z 5

Ke světlu Ke světlu Andrej Dyakov

Další postapokniha. I přesto že se o metro otírá jen okrajově konečně nám dává možnost nahlédnout za hranice hermetických dveří a porozhlédnout se po zničeném světě. Tajemné světlo, výprava do neznámá, nástrahy, úklady a útoky nepřátelských skupin dává knížce šťávu a energii k dalšímu běhu děje. Konečné překvapivé rozuzlení jen podtrhne celý příběh a člověk si řekne, "A vlastně, proč ne? Proč by to tak nemohlo být?". Za mě čtivá, zajímavá a neodtrhnutelná kniha.

06.05.2023 4 z 5

Vetřelci Vetřelci Brian Lumley

Klasické Lumleyovské pokračování. Na jedné straně super myšlenka na straně druhé nešťastné podání čtenáři. Celá kniha je o střídání parádních, zajímavých částí s nudnými pasážemi. Ale kdo ty knihy přelouskal až sem tak to a to musí být už zvyklý a nepřekvapí ho to. Za sebe musím říci, že mě to celkově bavilo a dá se to snést. Uvidíme s čím přijde dál.

15.01.2022 4 z 5

Ztracené roky Ztracené roky Brian Lumley

Konečně jsme se přesunuli zpátky na starou dobrou zem a vrátil se i náš známý Harry. Kniha mě, ale moc nenadchnula a ikdyž ledasco osvětluje pro mě nepřináší nic nového a kdyby nebyla tak by mě to taky nějak nevadilo. Ale rád jsem ji přelouskal a nemusím se k ní po nějaký čas vracet. No nic jedeme dál a snad další budou lepší.

Poslední hrad Poslední hrad Brian Lumley

Půlka knihy dobrý a zbytek trochu slabší odvar čaje, ale nad knihou jsem neusínal, pobavil se, a ikdyž mi to místy přišlo jakoby uměle natahované nenudil jsem se. Uvidíme co bude dál.

Pokrevní bratři Pokrevní bratři Brian Lumley

Tak trochu z jiného světa. Původní myšlenka se nám schovala do pozadí a začal nám jakoby úplně jiný román pod hlavičkou Nekroskopa. Tak nějak bych to viděl, ale na druhou stranu, když už v dílu zdroj bylo nakousnut svět vampýrů tak proč nezasadit další část právě do něj. Celkem jsem si pročetl a pobavil, tak jsem zvědav co bude následovat. Asi mě to bavilo víc než první tři díly.

Sémě mrtvých Sémě mrtvých Brian Lumley

Uzavření jedné části příběhu je poněkud nešťastné. Příběh má ohromný potenciál, který svými předchozími díly jenom podpořil, ale místo aby toho autor využil, totálně to pohřbil. Je to škoda. Každopádně jsem zvědav co bude dál a jak se k tomu autor postaví a zachrání pošramocenou pověst jinak pěkné vampíriácké série.