JaLenka JaLenka komentáře u knih

Femme fatale Femme fatale Jiří Kratochvil

Místy jsem chtěla čtení vzdát. V druhé části jsem se úplně ztrácela. Jako nápad pro román ale další pokus, který vypravěč své hrdince dal, hodnotím kladně. “A kdybych se tady teď vyzula, stáhla si punčochy, opatrně sestoupila po břehu a nadzvedla svou svatební sukni, stalo by se něco, co se ještě nikomu nepovedlo: vstoupila bych - panta rhei nepanta rhei - do téže řeky!!”

A “to s tou bílou růží … to mi něco moc a moc připomíná. Přesně tohle se už totiž někdy někde stalo” :)) GENIÁLNÍ !!

12.11.2021 2 z 5

Panenka Panenka Věra Kadlecová

Zajímavý a čtivý příběh, zpočátku jsem si musela zvyknout na poněkud dokumentární styl, s přibývajícími přečtenými stránkami přišly i hlubší myšlenky..

12.11.2021 4 z 5

Dobrou noc, sladké sny Dobrou noc, sladké sny Jiří Kratochvil

Vstupy vypravěče, promlouvání ke čtenáři, nadpřirozené a absurdní prvky, chápu, že tohle každý nedá. Také u mě se pocity během četby střídaly, nicméně konec některá slabší místa naprosto odčinil: Vše se zde propojilo, vysvětlilo, a to znásobilo sílu již přečteného!

27.10.2021 4 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Silný životní příběh, skoro se chce říct na jednu knihu až moc. Přesto jsem až někam do 2/3 uvažovala, že knihu odložím, tak moc mě jeho zpracování nebavilo. S životní tragedií ale konečně přichází i literatura a několik krásných myšlenek a vět, pro které stojí za to knihu přečíst..

“Mě se to zdálo tak samozřejmé, a ono to bylo štěstí.”

17.10.2021 3 z 5

Heidi, děvčátko z hor Heidi, děvčátko z hor Johanna Spyri

Vzala jsem dceři z nočního stolku a po 30 letech znovu přečetla, překrásné..

07.10.2021 5 z 5

Koho vypijou lišky Koho vypijou lišky Lidmila Kábrtová

Je padesát slov hodně, nebo málo na to, dostatečně vychválit knihu Lidmily Kábrtové Koho vypijou lišky? Rozhodně málo, ale zkusím se trefit:) Jedinečné, úchvatné, dokonalé. Krásné i strašné. Smutné a vtipné. Poetické, ale drsné. Pravdivé. Bohužel. V neposlední řadě krásné zpracování! Budu mít letos ještě v ruce tak dobrou knihu?

06.10.2021 5 z 5

Liščí oči Liščí oči Petra Hůlová

Tak z nové knihy Petry Hůlové jsem v rozpacích. Určitě zajímavé téma a originální zpracování, ale jako celek ..prostě nevím.. Pravděpodobně rodič (já) není čtenář, na kterého kniha cílí, současně si ale takového čtenáře (dítě?) neumím představit? Za mě jsou některé pasáže až trapné (a zbytečné, např. menstruace Zuzky a tepláky Dubčeka), jiné prvoplánově rádoby vzdělávací (fakta z 68.), některé detaily s potenciálem vtipu a nápadu (pes Prasátko) bohužel poněkud nedotažené, navíc je to celé příliš rozvleklé (téměř 400 stran) a i v rámci kategorie fantasy místy velmi absurdní. Mezi řádky mě ruší hlas autorky jako sympatizantky komunistické ideologie (což je ale výslovně odlišováno od “komunismu” v tehdejším Československu). Vyšší počet hvězdiček dávám především za odvahu s takovým tématem a zpracováním vůbec přijít.. byt´ tu nacházím i v jiných knihách autorky

03.10.2021 3 z 5

Majonéza k snídani Majonéza k snídani Markéta Lukášková

Tak konečně návrat k Lososovi a Pandě! Super knížka:)

25.09.2021 5 z 5

Strážci občanského dobra Strážci občanského dobra Petra Hůlová

Za mě zatím asi nejčtivější Hůlová, pro mě zajímavé téma a nevšedně zpracované, dobrá kniha

13.09.2021 4 z 5

Zmizení Sáry Lindertové Zmizení Sáry Lindertové Kateřina Šardická

Na začátku mi trvalo, než jsem se zorientovala v žánru, následně několik kapitol velmi čtivé, ale když se poté z tajemna staly nadpřirozené bytosti a i policejní vyšetřovatel uvěřil na strašidla, už to zkrátka nebyl můj šálek kávy…

13.09.2021 3 z 5

Děti Volhy Děti Volhy Guzel Jachina

Úplně jsem se nemohla začíst. Dobrý příběh i krásný jazyk, ale nemělo to tu šťávu Zulejky..

29.08.2021 3 z 5

Dobrodruhům Dobrodruhům Tereza Ramba

Pro mě příjemné překvapení, čekala jsem cestopis, ale jde spíš o takový zápisník, myšlenky, pocity, vzkazy. Milé čtení.

29.08.2021 2 z 5

Liška v dámu Liška v dámu Jiří Kratochvil

..nejlepší moje přečtená kniha letos! Zajímavý příběh, krásný jazyk, historický kontext, chytrost a vtip, napětí, spád, 2 dějové linie, které se potkají, správný závěr, prostě vše. Geniální!

29.08.2021 5 z 5

O všímavé Ele O všímavé Ele Radvan Bahbouh

Knihu jsem četla sedmileté dceři a po dočtení poslední věty se zeptala, zda existuje i druhý díl:) Ke knize se určitě budeme vracet, snad si s dalším čtením a přibývajícím věkem odnese i něco z myšlenek, že bychom se měli radovat z obyčejných věcí a mluvit o svých pocitech..

06.06.2021 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Z knihy jsem rozpačitá. Určitě siný příběh jako u všech na téma holocaust, ale z nějakého důvodu se mi kniha prostě nelíbila.. jak byla napsaná..

06.06.2021 1 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Musím říct, že téma knihy mě od přečtení navzdory oblibě autorky téměř odradilo. Po prvních stránkách jsem ale byla mile překvapena, byť obavy přetrvávaly a říkala jsem si, že téma se brzy vyčerpá, že to mohla být výborná povídka, ale bude to slabší román...V této obavě mě po několik desítek stránek udržoval pro mě příliš tendenční popis ozdravovny. Poslední část knihy mě ale dostala a novému románu Aleny Mornštajnové dávám 100%, neboť silný závěr smazal rozpaky z kapitol Magdaleny...

25.05.2021 5 z 5

Příběh nového jména Příběh nového jména Elena Ferrante

Geniální...
První díl mě nechal poměrně chladnou, ale s odstupem času jsem sáhla po druhém a nechala se strhnout...

14.04.2021 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Dechberoucí. Zřejmě jsem si opět hned v lednu “vyplýtvala” nejlepší knihu roku (loni se mi stalo s Chirurgem).

30.01.2021 5 z 5

Smrtholka Smrtholka Lucie Faulerová

Po této knížce jsem sáhla na základě výborné recenze Dáši Beníškové z časopisu Lógr, která je mimochodem nejen vtipná ale taky velmi trefná: Ano, lepší druhotinu my dáši už sotva napíšeme... :)) A já sotva napíši lepší recenzi Smrtholky :)) Lucii i Dáše velká poklona!

08.01.2021 5 z 5

Voliéry Voliéry Zuzana Brabcová

Jedna z (mála) knih, kterou si určitě s odstupem času budu chtít přečíst podruhé... a potřetí... a pak zde o ní možná i něco napíši... Nelehké ale krásné čtení!

08.01.2021 4 z 5