JakubiRa JakubiRa komentáře u knih

Severně od šedesáté páté Severně od šedesáté páté Zdeněk Hanka

Příběh o tom, jak maličkosti dokážou odhalit charakter, rozdělit přátele a jak lidská hloupost dokáže zničit nejen vztahy, ale zasáhnout do života nevinných lidí.
Kniha je určena takovému čtenáři, který neočekává pozlátko, senzaci a nesáhne jen po prvním plánu, tedy po samotné dějové linii, v tomto případě více liniích.
Příběh není složitý, ale má v sobě ukryto poselství toho, co je v životě důležité. Postavila bych jej možná na úroveň rozpracovaného podobenství.
Knížka je velmi pěkně napsaná, děj je napínavý a každá kapitola vede k zamyšlení.

04.07.2016 5 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Těžké hodnotit knihu, když trochu znáte skutečný osud rodiny, která ve skleněném pokoji prožila několik let života, než byla nucena svůj domov nedobrovolně opustit... Jako fabulovanému příběhu, odehrávajícímu se ve skutečné vile, není moc co vytknout. Napsaný je dobře, lehce se čte. Román však způsobil hořkost skutečné rodině. Rozporuplné pocity.

21.02.2019 4 z 5

Tajemství pod Duhovákem Tajemství pod Duhovákem Zdeněk Hanka

Roztomilý příběh čtyř skřítků. Rozvíjí fantazii na plné obrátky. A ilustrace Markéty Vydrové jsou dokonalé.

26.12.2018 5 z 5

Ticho nemá ozvěnu Ticho nemá ozvěnu Zdeněk Hanka

Tak jako všechny předešlé knihy Zdeňka Hanky mě i příběh Jill oslovil. Prostředí anonymity internetu je stále aktuální a dnes už se stává pro většinu z nás všední záležitostí, přesto se i v dnešní době setkáme s tím, že někdo slepě „naletí“ člověku, který za virtuálním nickem skrývá svou pravou tvář. A to je hlavní myšlenkou knihy. Vlivem rodinných okolností dojde k jednomu ne příliš šťastnému rozhodnutí, což spustí spád událostí. Zdeněk Hanka umí psát poutavě a jeho styl je čtivý.

10.12.2018 5 z 5

Smrtící byznys Smrtící byznys Hana Hindráková

O této knížce jsem hodně slyšela i četla. Proto se mnou odcestovala v květnu ze Světa knihy domů, podepsaná od autorky. Román poukazuje na jeden z problémů dnešní doby, a sice na obchod s falešnými léky v Africe. Teď jsem ji dočetla a jsem konsternovaná z toho, co všechno se ve světě děje. Člověk si znovu uvědomí, že má být vděčný za to, co má. A taky bezmoc při boji se zlem. Téma je smutné, ale knížka se četla dobře. Určitě doporučuji všem, kteří mají rádi příběhy inspirované skutečností.

18.06.2018 5 z 5

Výchova dívek v Čechách Výchova dívek v Čechách Michal Viewegh

Knihu jsem si přečetla podruhé. Dříve jako studentka, teď protože jsem si chtěla prostě přečíst "nějakého starého Viewegha". Styl autora mi sedí, líbí se mi, jak je příběh protkán citáty z klasických děl, jak vystihuje smutnou realitu a práci úlohu učitelů (a to autor hovoří o devadesátých letech 20. století). Příběh samotný je zvláštní, nicméně dějí se různé věci.

09.05.2018 5 z 5

Muž a žena Muž a žena Michal Viewegh

Knížka se mi líbila. Sice je pravda, že některé postavy mluví vulgárně, ale realita života je tam zachycena perfektně. Druhá novela se mi líbila ještě více než ta první. Vieweghův styl mi sedí, jeho všudypřítomná autobiografičnost mi nevadí, byla jsem spokojená.

01.05.2018 5 z 5

Velká máma Velká máma Věra Fina

Velmi citlivé téma a také citlivě psané. Nelze hodnotit jako běžné příběhy. Účelem této knihy je rozdávat radost a lásku. Účel splněn. Tak otevřené srdce má málokdo. Moc fandím autorce a přeju jí zdraví. Kniha je doplněna nádhernými fotografiemi.

07.01.2018 5 z 5

Praha temná a tajemná Praha temná a tajemná Michael Borovička

Kniha plná zajímavostí a historie z opačné stránky, než jsme zvyklí. Vynikající ilustrace. Více čtěte v mé recenzi.

07.01.2018 5 z 5

Střípek malachitu Střípek malachitu Zdeněk Hanka

Velmi čtivý příběh o síle lásky, také o moci peněz a bezmoci, když se člověk ocitne v situaci bez peněz a bez domova. Četba mě přivedla k zamyšlení nad situacemi, které se mohou dít denně kolem nás a vnímáme je někdy už jako samozřejmost. Kniha je napsána takovým způsobem, že pohne svědomím. Zdeněk Hanka píše tak, že nenaservíruje všechno jako "hotovou věc", ale osloví svým dílem člověka právě "v té jeho" situaci. Mám od autora přečteno všechno, všechno se mi líbilo, ale Střípek malachitu vede. Více v recenzi.

11.10.2017 5 z 5

František Josef I. František Josef I. Karl Vocelka

Velice pěkně napsaný životopis. Asi nepřinese nic nového znalci historie a Habsburků, který má pročtené všechny dosud vyšlé materiály. Ale pro čtenáře, který se chce dovědět o době národních obrození, situaci před první světovou válkou a na tomto pozadí hloubkově prozkoumat a pochopit osobnost "císaře pána", jde o ideální čtení. Občas mě četba až dojala. Žádná strohá popisná fakta, ale fakta podaná velice čtivým a pěkným způsobem.

24.07.2017 5 z 5

Zkrocení zlé ženy Zkrocení zlé ženy William Shakespeare

Doporučuji překlad Maritan Hilského.

14.02.2017 5 z 5

Guvernantka Guvernantka Vladimír Macura

Jsem ráda, že tetno titul byl ve výčtu "státnicové četby". Sama bych po něm asi nesáhla. Dílo je napsáno mistrně. Každou kapitolu vypráví střídavě František Ladislav a Antonie. Místy jsem knížku musela zavřít a rozdýchat situaci, tak sugestivně je román napsán. Doporučuji všem, kdo jsou přáteli netuctových románů a chtějí se dovědět románovou formou něco ze života spisovatele.

14.01.2017 5 z 5

Nebe nemá dno Nebe nemá dno Hana Andronikova

Knížku jsem si přečetla poté, co jsem dočetla Zvuk slunečních hodin. Naprosto jiný příběh. Donutí člověk a přemýšlet nad tím, co je v životě důležité a co ne. Zamyslet se nad blízkostí smrti a nad vnitřním bojem. Velmi zvláštně napsané dílo. Nejdříve jsem měla problém číst, protože autorka neodlišuje velká a malá písmena. Ale to nakonec ustoupilo velikosti myšlenky.
Ama - alter ego autorky - je neobyčejně silná žena, tak jako byla Hanka. Škoda, že tu s námi už není.

14.01.2017 5 z 5

Dopis do ticha Dopis do ticha Zdeněk Hanka

Dopis do ticha je román, jehož dějová linie nese velice citlivé téma. Na každého čtenáře určitě zapůsobí diametrálně odlišně podle toho, v jakém odstínu se s touto problematikou setkal. Autor využívá stejně jako ve všech svých ostatních knihách metodu náznaku, což někomu nemusí dostačovat, jiný čtenář zase uvítá, že má prostor roztočit ozubená kola své fantazie na plné obrátky a je nucen k zamyšlení. Mně se knížka četla dobře, náznak považuji za specifikum autorova stylu. Jako žena bych zřejmě situaci Lindy řešila jinak, ale jak už jsem výše napsala, každý člověk je jinak citlivý a lehce se mluví, hůř se jedná. V důsledku však nejde o to, jak by kdo situaci vyřešil, ale o zamyšlení nad dopadem vlastních činů. Celkově knihu hodnotím jako velmi dobrou.

10.12.2016 5 z 5

Platina Platina Zdeněk Hanka

Krásné propojení dvou příběhů. Když se děje rozběhly, nedokázala jsem knihu odložit. Nejdříve se mi více líbila linie příběhu inženýra Helbiga, ale po onom osudném okamžiku už jsem nerozlišovala, která linie je mi sympatičtější.
Kdo četl a zažil podobnou situaci, kdy jediná vteřina rozhodla o dalším osudu a žádné proč nepomůže tuto vteřinu zvrátit, jistě ho mrazilo až do morku kostí.

14.07.2016 5 z 5

Viktorie Viktorie Daisy Goodwin

Kniha je napsána pěkně, dobře se čte. Pokud nečekáte složitý historický román, ale odpočinkové čtení v historických souvislostech, pak vás určitě potěší.

09.04.2020 4 z 5

Láska na jedno kliknutí Láska na jedno kliknutí Cyril Massarotto

Milý příběh. Nic náročného, spíš oddychovka. Postavy mi byly sympatické. Líbila se mi myšlenka, že pro někoho opravdu může být těžké se seznámit „normálně“ a rozuzlení překvapilo. Po kvantech odborných a poloodborných textů opravdu milá, ale nikoliv hloupá chuťovka.

23.01.2020 3 z 5

Město mezi zelenými kopci - Antologie povídek českých autorů Město mezi zelenými kopci - Antologie povídek českých autorů * antologie

Lehké čtení nejen na léto, ochutnávka z různých stylů i témat. Volba přečíst si tuto knížku mě nezklamala.

30.10.2018 5 z 5

Moje knížka Moje knížka Věra Fina

Moc pěkná knížka s krásnými fotografiemi. Hlavním tématem je potřeba živé komunikace a umění naslouchat druhému. Více v recenzi.

17.05.2018 5 z 5