JajaCZ JajaCZ komentáře u knih

Umění být zdráv Umění být zdráv Věra Keilová

Skvelá kniha, ktorá ukazuje aké dôležité je konečne prevziať za seba a svoje zdravie zodpovednosť. Škoda, že sa ku mne nedostala skôr...ešte predtým, ako som tak dlho žila v strese. No, ale všetko sa deje z nejakého dôvodu a je potreba prehodnotiť rebríček hodnôt a povedať si, čo je človeku dôležitejšie - práca alebo zdravie, uznanie alebo spokojné, zdravé a oddýchnute telo? Je všetko v našich vzťahoch v poriadku? Cítim sa šťastne a naplneno? Jem zdravo alebo sa krmím polotovarmi? Spím dobre? Hýbem sa dostatočne? Ďakujem Janovi za uvedomenie si. Určite vo svojom prípade zmeny urobím :)

02.11.2020 5 z 5

Začít znovu Začít znovu Mona Kasten

Hm, taká oddychovka, ktorá neurazila, nenadchla. Keďže ma celý týždeň bolela hlava, tak som si túto knihu dávkovala hneď po práci, po sprche, ako takú medicínku s čajom pred spaním. Myslím, že by dejová linka nebola taká zlá, až na umelé zamotanie príbehu ešte i Kadenovou minulosťou ku koncu knihy. To celkovému hodnoteniu neprospelo. Autorka mala ponechať škaredú minulosť len jednému hlavnému hrdinovi.

15.10.2020 4 z 5

Skrytá zuřivost srdce Skrytá zuřivost srdce John Boyne

Zvláštne krásna kniha. Boyne ma neustále presviedča, že je skvelým spisovateľom. Čítala som od neho všetko a dokáže vykúzliť príbeh pre každú vekovú kategóriu. Bola som zvedavá na jeho počin pre nás dospelých a teda....ostalo mi na duši ťažko. Ako môže niekto prežiť tak komplikovaný a nenaplnený život? Život plný bolesti a smútku? Ako je možné to všetko prekonať a nezblázniť sa? Chvíľami ma kniha bavila veľmi, chvíľami som na ňu nemala náladu a hovorila som si kam sa vlastne vôbec v príbehu uberáme? Absurdné a veľakrát i vtipné vyriešenia situácii, ľudia ktorí sa správajú ako cvoci...Je takýto naozajstný život? Boyne, si kráľom slova, to rozhodne, ale musím ubrať hviezdičku kvôli tej ťažkopádnosti, ktorú nie každý čitateľ dokáže stráviť.

Sněhová sestřička Sněhová sestřička Maja Lunde

Prekrásna kniha, i keď musím uznať, že niektoré veci tam nemala autorka úplne domyslené...a záver bol strašne smutný a rozhodne nie vianočný. A určite nie pre deti. Z tohto dôvodu nemám rada počas vianoc ani príbeh Perinbaby. Viem, že smrť je súčasťou i tohto inak veselého a radostného obdobia, ale prečo byť smutný (hoci len skrz príbeh), ak inak k smútku nemáme dôvod?

Šarlatán Šarlatán Josef Klíma

Skvelá kniha o zaujímavom človeku, o ktorom som ani netušila, že žil. Jeho neskutočné schopnosti a DAR (pretože niektoré veci sa síce dajú naučiť, no s niektorými sa musí človek jednoducho narodiť) pomohli tisícom ľudí. Páči sa mi, že svoju povahu Jan Mikolášek neprikrašľuje. Veľmi ma mrzí jeho osus, i osud jeho asistenta...o to viac budem odsudzovať vtedy fungujúci režim. Na film sa chystám a už teraz som zvedavá na herecké výkony :)

Milada Horáková Milada Horáková Zdeněk Ležák

Je skvelé, keď sa dôležité momenty z histórie a dejiny podajú v takto odľahčenej a pochopiteľnej forme. Rozhodne by som tento štýl odporúčala zaviezť do škôl.Musím ale nejakú tu hviezdičku strhnúť za to množstvo informácii, ktorú sa tam autor snažil za každú cenu natesnať. (napr x strán medailónkov) Ocenila by som viac popisov o tom, aký Milada bola človek, ako bola žena. Síce ju prirovnávali k T.G.Masarykovi, ale v komikse som jej charakter príliš nevycítila. Začíname zľahka a potom sa rútime rozbehnutým rýchlikom a sme prevalcovaní informáciami. Každopádne komiks odporúčam :)

02.09.2020 3 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Knihy od Hoover sú ako sex na jednú noc. Môžu sa vám v danej chvíli páčiť a užijete si ich, ale v podstate nič pre vás neznamenajú a časom na ne zabudnete. :D žiaden literárny skvost, ale oddychovka to bola fajn :)

01.09.2020 3 z 5

Ze života knihomolky Ze života knihomolky Debbie Tung (p)

Dokonalosť! V 90% ma tento komiks dokonale vystihuje :) Pobavila som sa, zasmiala, zasnívala sa, ale i zamyslela. Milovať knihy je nie len radosť, ale niekedy i starosť. Ale taká tá milá, keď sa napríklad nevieme rozhodnúť, čo budeme čítať ako ďalšie alebo kam všetky tie knihy dáme, kde vezmeme na všetky tie knihy peniaze a či nás partner kvôli knihám raz nevyhodí z domu :D Nádherný komiks o našej spoločnej vášni :)

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Skvelý príbeh z pera Petry Dvořákovej ma prekvapil. Zhltla som ho ako malinu a ostala mi po ňom v puse pachuť smútku a beznádeje. Hlavne z nedoriešených vzťahov. Ktovie ako príbeh tejto rodiny po TOM pokračoval...

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Pekný príbeh o neľahkom živote psa Gumpa. Verím, že psičkárov táto kniha pohladí po duši a uronia nie jednu slzičku. V knihe je možné nájsť i krásne a múdre myšlienky, ktoré by sme si my ľudia mohli vziať k srdcu :)

04.08.2020 3 z 5

Poslední Vánoce v Paříži Poslední Vánoce v Paříži Hazel Gaynor

Zo začiatku som do príbehu vkĺzla s ľahkosťou. Dopisy medzi Evie, Tomom a Willom boli veselého humorného rázu, no pomaly sa táto vlastnosť vytratila a ja som sa začala nudiť. Nič na tom nezmenil ani fakt, že sa situácia začala vyostrovať (vojenské akcie chlapcov). I napriek nebezpečiu, ktoré zažívali, mi listy od Evie pripadali vlažné. SPOILER: Hlavne jej "náznaky" po vzplanutí jej citov mi nepripadali ako nejaké zamilované náznaky. Tak nejak som dúfala, že by sa mohol Tom zamilovať do Alice. Čakala som nejaké zauzlenie deja, ale celý čas od začiatku vieme čo sa v knihe dočítame a ako to pravdepodobne skončí. Žiadne prekvapenie sa nekonalo. Každopádne knihu nezatracujem, príjemne som si pri nej oddýchla, ale bojím sa, že je to pre mňa len jeden z ľahko zabudnuteľných príbehov.

04.08.2020 3 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Knihu som nečítala v papierovej podobe, ale počúvala som ju ako audioknihu a nemohla som urobiť lepšie. Audiokniha je nahovorená skvostne. Jednotlivé príbehy, ktoré sa vzájomne preplietajú, ma veľmi bavili. Skrz ne sa prenesiete na dedinu, kde budete počuť kikiríkať kohúty a ucítite vôňu pečených buchiet. Zapletiete sa do nezmyselných susedských sporov a komplikovaných vzťahov. Možno sa i zamyslíte, či tak troška nie je tá kniha i o nás samotných, pretože viac ako tú dedinu tu sledujeme charaktery chlavných hrdinov a tí sú rovnakí či už na dedine alebo vo veľkomeste.

04.08.2020 4 z 5

Zaslíbená Země Nezemě 1 Zaslíbená Země Nezemě 1 Kaiu Širai

Super. Táto manga ma rozhodne bavila. Dej napívavý, kresba pekná a prehľadná a po dočítaní máte chuť vrhnúť sa hneď na pokračovanie :) Doteraz som nechápala, čo všetci na tej mange majú, ale ak sa každý príbeh nesie v podobne zaujímavom a napínavom duchu, asi budem mangu milovať :) Zo začiatku sa príbeh vyvíja nevinne, ale správne načasovanie šokujúcich odhalení vás nepustí, kým celý príbeh nezhltnete. Už sa teším na pokračovanie.

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Až na ten koniec pritiahnutý za vlasy ma príbeh celkom zaujal. Niekedy je k prežitiu potreba i veľká dávka šťastia, ktoré hlavná hrdinka rozhodne mala .A nie raz. Bolo mi sympatické prostredie zasneženej chaty i zamotaný vzťah medzi Francou a Danielom, ktorý nemohol skončiť inak. To, že sa k tejto chvíli dopracujeme, je jasné hneď od ich prvého stretnutia. Mrzí ma ale, že autor umelo vytvoril milostnú linku tam, kde sa vôbec nehodila. Nemohol tento príbeh pokračovať bez nej? Ako jednohubka je táto kniha fajn.

04.08.2020 4 z 5

Ztracená v galábii Ztracená v galábii Sonja Chihaoui

Kniha, od ktorej každý čitateľ vie, čo má očakávať. Samozrejme táto nebola výnimkou. Neviem čo ma na tomto type kníh baví. Možno to, akí dokážeme byť zaslepení, keď sme zamilovaní, možno tieto príbehy čítam, ako výstrahu, možno chcem iba vedieť, že nech už mal človek akýkoľvek problém, skončil šťastne. V určitom zmysle sú pre mňa tieto príbehy napínavejšie ako detektívky, keďže ide o reálne životy. Tento je ale predsalen troška iný. O žene, ktorá si sama podobné peklo zažila a rozhodla sa pomáhať ženám, ktoré stretlo to isté. Kniha nie je dielo, ktoré bude útočiť na prvé priečky literárnych ocenení, ale je rozhodne zaujímavá a prečítala som ju na jeden záťah.

Vzdelaná Vzdelaná Tara Westover

Popravde som nevedela do čoho idem, ale tak nejak som tušila, že mám práve na taký typ literatúry náladu. Pri čítaní som striedavo neveriacky krútila hlavou a nechápala, že snáď ešte niekde žijú ľudia, ktorí naozaj v také veci veria. Miestami mi bolo ťažko a ja i niekoľko dní po dočítaní na knihu a hlavnú hrdinku myslím a je mi tak nejak ťažko na duši.
Tento príbeh je príbeh dievčaťa, ktoré vyrastá vo veľmi silné veriacej mormónskej rodine, ktorá sa snáď každým dňom pripravuje na koniec sveta. V rodine, ktorá neverí v systém, v rodine, ktorá neverí vo vzdelanie a preto deti v tejto rodine nechodia do školy, nemajú rodné listy, neexistujú o nich zdravotné záznamy.... ale i napriek tomu tam je zasiaté semienko túžby po vzdelaní, ktoré vyklíčí.... Knihu rozhodne doporučujem

26.05.2020 4 z 5

Píseň oceli Píseň oceli Michaela Merglová

Wow! Toto bola jednoducho nádhera. ♥️ Pani/slečne Merglovej skladám klobúk. Fantasy ako má byť. Sympatickí hrdinovia, vtipné dialógy, malá dávka napätia, okúzľujúci príbeh....síce tam cítim istú podobnosť Minangarda s Marigoldom zo Zaklínača, ale inak sa od tohto poľského veľdiela táto skvostná vec, líši. Cuchenan - silný drakobijec vás isto okúzli a budete mu držať päste. POZOR ale, táto fantasy nebude pre každého. Nečakajte jazdu ako na horskej dráhe a kopec dobrodružstiev, ktoré počas čítania prežijete. Nečakajte, že celý príbeh budete riešiť nejaký problém, ktorý na konci vyvrcholí vo veľkolepé finále. Táto kniha je len malinký výsek z dlhého života hlavných hrdinov. Dej plynie pomaly, vychutnávate si ho ako dobrý čaj, či kávu a ešte dlho po dočítaní cítite jeho príjemnú chuť na jazyku ♥️ Viem, že sa na IG táto kniha niekomu nepáčila. Osobné som názoru, že na tú ktorú knihu je potreba mať správnu náladu. A ja som ju rozhodne pri čítaní tohto pokladu mala. :) Dajte jej šancu. Prečítajte si pár strán. Pretože anotácia neprezrádza absolútne nič ☺️

13.05.2020 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Táto kniha bola doslova stvorená pre mňa a prišla ku mne v pravý čas. Síce som ju mala v originále doma asi už 2 roky, no pozabudla som na ňu a nemčiny sa úprimne tak troška bála. Keď ju vydal Fragment v češtine, rozhodla som sa, že si ju teda najprv prečítam česky a potom sa vrhnem na originál. Nie je to príbeh plný zvratov a drámy, nečakajte tam žiadnu veľkú akciu. Celá dejová linka je pokojná, hladí po duši a vaše romantické srdce určite urobí pri čítaní radostné saltá :) Animant je tvrdohlavá a rázna mladá žena z dobrej rodiny, ktorá na truc svojej matky, príjme na mesiac pozíciu asistentky knihovníka v Londýne. Chce sa tak aspoň na chvíľu vyhnúť jej veľkej snahe vydať ju za nejakého chlapa z vyššej spoločenskej vrstvy, ktorí ale podľa Animant nepobrali veľa inteligencie, či humoru. Síce zo stretnutia s mladým, zato protivným knihovníkom pánom Reedom, nie je nadšená, rozhodne sa ale vytrvať a svoj mesiac v knihovne po jeho boku vydržať. Popri práci, v ktorej nájde zaľúbenie, zrazu ale zisťuje, že to, čo cíti k podivnému a svojskému knihovníkovi, nie je len nenávisť. A nebola by to kniha o 540stranách, ak by sa tento príbeh nezamotal a neskomplikoval... Rozhodne tento výlet medzi zaprášené police plné kníh a šálky plné voňavého a teplého čaju doporučujem a teším sa na ďalší príbeh od autorky :)

13.05.2020 5 z 5

Tkaničky Tkaničky Domenico Starnone

Kniha sa čítala skvelo. Neviem či ide počin z pera Elleny Ferrante, ale rozhodne sa jej čtivosťou veľmi približuje. Vzťahy sú veľmi komplikované, čo ukazuje i príbeh v knihe. Ostalo mi po ňom tak nejak ťažko a smutno. Naozaj to takto v živote funguje? Naozaj neexistuje láska a dôvera na celý život? Čím staršia som , tým som sklamanejšia, že vzťahy, ktoré pôsobili zdravo a pevne, sú pretkané klamstvami a zásterkou dokonalosti na verejnosti. No i napriek tomu stále verím, že existujú i výnimky. Dúfam, že si prečíta knihu čo najviac ľudí, aby si uvedomili ako nejaký románik dokáže zničiť život nie len danému páru, ale i deťom, ktoré si ponesú následky navždy,

22.03.2020 4 z 5

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Táto kniha bola divná. Zo začiatku sa čítala dobre, čakala som, že sa dej pomaly zmení, ale potom to už bolo ťažšie. Bola som prekvapená krutosťou, ktorú si tak detailne malý chlapec pamätal a čo je horšie, niekedy sa jej i zúčastňoval. Je až neuveriteľné, že by jeden človek-chlapec, zažil toľko zla a skoro žiadne dobro. Príde mi, že veľa vecí je tam prikrášlených ak nie dokonca vymyslených a, že sa autor v tej krutosti až chorobne vyžíval. O to podivnejší je príbeh a dianie okolo tejto knihy. Tento príbeh sa mi hodnotí ťažko. Začiatok čtivý, ale postupne môj záujem opadal a do dočítania som sa už musela nutiť.

22.03.2020 3 z 5