Jahýnek Jahýnek komentáře u knih

Ostrov s vůní čerstvého chleba Ostrov s vůní čerstvého chleba Jenny Colgan

Nenáročné letní čtení, dokonalá hlavní hrdinka, které se po počáteční nepřízni osudu (mladické naivitě?) život začne až neuvěřitelně dařit. A všechno vypadá tak lehce, zanedbanou ruinu zútulní vlastně jen generálním úklidem, všichni si ji oblíbí a ano, i na lásku dojde. Pečivo mi chutnalo, jinak přeslazeno.

Tajemný Etrusk Tajemný Etrusk Mika Waltari

Audiokniha. Příběh mne zklamal, doposlouchala jsem jen díky skvělému přednesu. Očekávala jsem více běžného života té doby, o Etruscích jsem se toho moc nedozvěděla, převládaly osobní a milostné vztahy, zákulisí a božské tajemno. Často jsem vůbec nechápala pohnutky hlavních hrdinů, vytáčela mne vypočítavost Arsinoe a slepota (hloupost?) Turmse.

Jestřábi a holubice Jestřábi a holubice Aleš Michl

Jsem naprostý ekonomický laik a některé sloupky pro mne byly "aha" momentem, ovšem ve většině případů bych k pochopení potřebovala víc. Kdyby byly aspoň některé sloupky (nebo jejich tematické skupiny) doplněny úvodem s vysvětlujícími okolnostmi jejich vzniku, profitovala bych z této knížečky více. Je asi vhodnější pro ty čtenáře, kteří aspoň trochu průběžně sledují politicko-ekonomické dění.

23.02.2023 3 z 5

Soupravy Soupravy Petr Nikl

Zajímavá knížka, už když ji vezmete do ruky a hledáte, kde je hřbet. Pak můžete obdivovat precizní knihařskou práci (alespoň na exempláři z naší knihovny). Text na titulní straně zasahuje do obrázku očí, pod tím prázdná půlka plochy, asi to má nějaký význam, ale nelíbí se mi to. Stejně tak minimalistické okraje textu a názvy jednotlivých "zírání" jakoby v záhlaví. Zpočátku jsem bývala zmatená, že už na další stránce čtu o něčem jiném.
Komentář Snoopi je velmi trefný, jazykové hrátky pana Nikla jsou obdivuhodné, nicméně metafory některých "zírání" pro mne byly hůře uchopitelné. Lingvistické pohádky mi sedly lépe. Doprovodné (?) portréty jsem se nejdříve snažila přiřazovat k textům, chvilku mne bavilo odhadovat, kdo je kdo, což zaujalo i dcery a jeden večer jsme si je prohlédly všechny, ovšem více bych ocenila, kdyby kresby k textu přiřadil sám autor, pro mne by to fungovalo jako obohacení, i když někdo tu jistě namítne, že by to omezovalo fantazii, to je věc gusta.
Je to knížka na vychutnávání, neplánujte zhltnutí za nocovku, ale každodenní těšení na zákusek. Nebo bych ji doporučila umístit do čajovny-kavárny, kam bude labužníky lákat vracet se pro další kousek. Já jsem si ji v knihovně musela prodlužovat.
Z toho, co se mi líbilo, vybírám:
"Noví příchozí na Queensboro Bridge soupravu rozmočili, přitom jsem vyrážel za prudkého slunce.... Vzduch ve voze ztěžknul. Podrážky popiskují. Šustivé zvuky se rozmlaskaly a smotky vlasů zaleskly. Mazlavost se potkala s vyschlým klidem. Dva břehy na sebe nechápavě hledí."
"...Vtlačuji se do podzemky jihokorejské metropole. ... Z nadhledu kloužu po černých kšticích....Pěšinky vlasů kličkují mezi slehlými a zježenými. Vpravo se houpe v temném moři červeně pletená bójka a kdesi na konci proudu - lysý ostrov. Z hladiny roste les rukou, hlásících se o úchyt."
Každý si jistě najde svůj oblíbený kousek, nenechte se odradit mými třemi hvězdičkami (70%).

06.02.2023 3 z 5

Čarodějky Čarodějky Barbora Hrůzová

Zajímavý námět, ale zpracování druhé půlky (současnost) mi vůbec nesedlo, prosakovaly z toho moralizující poučky. Líbilo by se mi rozpracování vztahu vnučky s babičkou...

20.12.2023 2 z 5

Dáma, která měla ráda čisté záchodky Dáma, která měla ráda čisté záchodky James Patrick Donleavy

Audiokniha. Byla jsem zvědavá na pointu a na závěr jsem si vychutnala postavu načtenou panem Hartlem. Jinak mi to přišlo divné, ta paní byla dost mimo realitu, ale aspoň zkusila pracovat.

Citlivá místa Citlivá místa Anna Gavalda

1. Způsob randění nevzdělané prodavačky, co pro ni znamenají kluci na jednu noc.
2. Starý pán se musí rozloučit se Psem a vzpomíná na jiné ztráty. Tato se mi líbila nejvíc.
3. Dvě ženy, obě ztroskotané, každá jinak, svým svěřením se si asi pomohly. Mně v tom něco chybělo.
4. Gurmán a milovnice nugetek v McDonaldu. Pointa předvídatelná.
5. Pěšák kapitalismu. Kdyby byla kratší, stačilo by to, ale tím ji nehaním. Líbilo se mi postupné odkrývání přátelství dvou mužů, jejich rozdílností i podobností. Zaujal mne motiv bot i symbolika filmů. Díky této povídce dávám 4*.
6. Mladík se mi nelíbil.

28.06.2023 4 z 5